Canadian Cyclist

 

August 7/18 13:01 pm - Tour de la Province de Namur: Stages 1, 2 and 3


Posted by Editoress on 08/7/18
 

Results from the first 3 stages in Belgium


Stage 1
Stage 2


Stage 3 (August 6th): Florennes to Arbre, 156.4 km
1 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 3:52:10
2 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW at s.t.
3 Sonny Bridier (Fra) Nouvelle Aquitaine 0:01
4 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke 0:03
5 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens s.t.
6 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT 0:07
7 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service 0:09
8 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus 0:11
9 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave
10 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
11 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service
12 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
13 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
14 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT all s.t.
15 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke 0:15
16 Felix De Groef (Bel) Zannata CT 0:18
17 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus
18 Jens Dufour (Bel) United CT
19 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex
20 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
21 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal
22 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW
23 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
24 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi
25 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
26 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus all s.t.
27 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT 0:24
28 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. s.t.
29 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal 0:26
30 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex s.t.
31 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 0:29
32 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT s.t.
33 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 0:31
34 Remi Belot (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
35 Victor Vandebosch (Bel) United CT
36 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service all s.t.
37 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW 0:38
38 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave s.t.
39 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT 0:43
40 Jens Moens (Bel) Van Eyck Sport 0:46
41 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex s.t.
42 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 0:50
43 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT
44 Dries Verstrepen (Bel) United CT both s.t.
45 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT 0:56
46 Thomas Acosta (Fra) Nouvelle Aquitaine s.t.
47 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine 0:59
48 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave 1:03
49 Louis Verhelst (Bel) Tateletto - Isorex 1:05
50 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT 1:13
51 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 1:36
52 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT
53 Sam Van De Mieroop (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. both s.t.
54 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal 1:55
55 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D 2:27
56 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex 2:39
57 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT 2:58
58 Fabio Sinoy (Bel) Experza - Abrutriek CT s.t.
59 Thomas Baccauw (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 3:02
60 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal 0:11
61 Michiel Van Hauwermeiren (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 3:02
62 Sven Verbeeck (Bel) Stageco CT s.t.
63 William Elliot (Can) T-Palm PCW 0:11
64 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 3:05
65 Nicolas Verougstraete (Bel) Experza - Abrutriek CT
66 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT both s.t.
67 Pim Erren (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 3:14
68 Michiel Offermans (Bel) Prorace CT s.t.
69 Jasper De Proost (Bel) Zannata CT 3:46
70 Jelle Cant (Bel) Tateletto - Isorex s.t.
71 Vincent Renson (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 3:47
72 Kenny Willems (Bel) Stageco CT
73 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport both s.t.
74 Tom Verhaegen (Bel) United CT 4:20
75 Brent Cle (Bel) Stageco CT 4:29
76 Brent Van De Kerckhove (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 5:25
77 Thomas Vanbesien (Bel) United CT 5:28
78 Kamiel Bonneu (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 5:33
79 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 5:42
80 Felix Dopchie (Bel) Ago-Aqua Service 5:56
81 Manuel Amand (Fra) Nouvelle Aquitaine 6:02
82 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke 0:23
83 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus 6:55
84 Wim Wittenberg (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 7:21
85 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra 8:25
86 Jef Bertels (Bel) Zannata CT 8:38
87 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 9:21
88 Maarten Verheyen (Bel) Experza - Abrutriek CT s.t.
89 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW 10:07
90 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 10:21
91 Richy Rosdeel (Bel) VDM Trawobo CT 10:23
92 Gillian Van Rijmenant (Bel) VDM Trawobo CT 10:25
93 Kjell Van Driessche (Bel) EFC L&R - Vulsteke 14:25
94 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT
95 Tim Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
96 Brent Van Tilborgh (Bel) Hubo Aerts Action Bi all s.t.
97 Antonin Boissiere (Fra) Nouvelle Aquitaine 14:30
98 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service s.t.
99 Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 14:38
100 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke 14:40
101 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport 14:46
102 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois
103 Han Devos (Bel) Stageco CT
104 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW
105 Karel Rowies (Bel) Young Cycling Talent D&D all s.t.
106 Ward Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 14:55
107 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 15:08
108 Quentin Venner (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 15:21
109 Steff Hermans (Bel) Lotto-Soudal 16:39
110 Charlie Arimont (Bel) Ago-Aqua Service 17:46
111 Michiel Van Der Bauwhede (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
112 Max Hendriks (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
113 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave
114 Yannick Vekemans (Bel) Van Eyck Sport all s.t.
115 Robin Verbestel (Bel) Prorace CT 17:55
116 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke 17:57
117 Tanner Ward (Bel) United CT 18:00
118 Thomas D'hooghe (Bel) VDM Trawobo CT 18:01
119 Ruben Van Raepenbuch (Bel) VDM Trawobo CT
120 Kevin Nyssen (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois
121 Bryan Bouwmans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
122 Gordon De Winter (Bel) Ago-Aqua Service
123 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service all s.t.
124 Lars Put (Bel) Stageco CT 18:06
125 Robby Willems (Bel) Stageco CT
126 Glenn Loenders (Bel) United CT
127 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT
128 Adrien Houbben (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
129 Timmy Deboes (Bel) Hubo Aerts Action Bi all s.t.
130 Lars Akkermans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 18:22
131 Timmy Diependaele (Bel) VDM Trawobo CT 18:25
132 Gill Meheus (Bel) Tops Antiek Glascentra CT s.t.
133 Florian Adam (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 18:43
134 Anko Goossens (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 19:30
 
GC
1 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke 11:19:44
2 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens at 0:05
3 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 0:11
4 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 0:12
5 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW 0:14
6 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 0:25
7 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT 0:29
8 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT 0:33
9 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus
10 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
11 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave
12 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service
13 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
14 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal
15 William Elliot (Can) T-Palm PCW all s.t.
16 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW 0:34
17 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal 0:35
18 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex 0:37
19 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus 0:40
20 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal
21 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi
22 Jens Dufour (Bel) United CT
23 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
24 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
25 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus all s.t.
26 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke 0:45
27 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 0:46
28 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT 0:51
29 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave 1:00
30 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 1:08
31 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 1:14
32 Thomas Acosta (Fra) Nouvelle Aquitaine 1:18
33 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine 1:21
34 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT 1:35
35 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW 1:43
36 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 1:58
37 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex 3:01
38 Nicolas Verougstraete (Bel) Experza - Abrutriek CT 3:04
39 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 3:26
40 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 3:27
41 Felix De Groef (Bel) Zannata CT 4:16
42 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave 4:24
43 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 4:29
44 Vincent Renson (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 4:39
45 Sven Verbeeck (Bel) Stageco CT 4:40
46 Tom Verhaegen (Bel) United CT 4:42
47 Sam Van De Mieroop (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 5:34
48 Wim Wittenberg (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 7:53
49 Sonny Bridier (Fra) Nouvelle Aquitaine 8:31
50 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke 10:00
51 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW 10:29
52 Michiel Offermans (Bel) Prorace CT 10:49
53 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 11:40
54 Kamiel Bonneu (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 11:56
55 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 12:35
56 Han Devos (Bel) Stageco CT 15:08
57 Quentin Venner (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 15:43
58 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus 15:54
59 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service 16:32
60 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke 16:37
61 Remi Belot (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 16:54
62 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT 17:06
63 Dries Verstrepen (Bel) United CT 17:13
64 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT 17:19
65 Louis Verhelst (Bel) Tateletto - Isorex 17:28
66 Victor Vandebosch (Bel) United CT 17:37
67 Felix Dopchie (Bel) Ago-Aqua Service 17:39
68 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT 17:53
69 Thomas D'hooghe (Bel) VDM Trawobo CT 18:23
70 Jens Moens (Bel) Van Eyck Sport 18:31
71 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 18:47
72 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D 18:50
73 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal 18:53
74 Fabio Sinoy (Bel) Experza - Abrutriek CT 19:21
75 Michiel Van Hauwermeiren (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 19:25
76 Jelle Cant (Bel) Tateletto - Isorex 20:09
77 Jasper De Proost (Bel) Zannata CT s.t.
78 Kenny Willems (Bel) Stageco CT 20:10
79 Brent Cle (Bel) Stageco CT 20:52
80 Adrien Houbben (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 21:27
81 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT 21:44
82 Brent Van De Kerckhove (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 21:48
83 Thomas Vanbesien (Bel) United CT 21:51
84 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra 22:29
85 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 23:16
86 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT 25:19
87 Maarten Verheyen (Bel) Experza - Abrutriek CT 25:44
88 Gillian Van Rijmenant (Bel) VDM Trawobo CT 26:00
89 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT 26:42
90 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT 30:51
91 Pim Erren (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 31:00
92 Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 31:01
93 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport 31:33
94 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 32:37
95 Antonin Boissiere (Fra) Nouvelle Aquitaine 33:10
96 Kjell Van Driessche (Bel) EFC L&R - Vulsteke 33:35
97 Manuel Amand (Fra) Nouvelle Aquitaine 33:48
98 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport 34:00
99 Tanner Ward (Bel) United CT 34:23
100 Gordon De Winter (Bel) Ago-Aqua Service 34:24
101 Bryan Bouwmans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners s.t.
102 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT 34:29
103 Thomas Baccauw (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 34:34
104 Tim Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 35:09
105 Ward Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 35:10
106 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave 35:25
107 Brent Van Tilborgh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 36:19
108 Jef Bertels (Bel) Zannata CT 36:24
109 Richy Rosdeel (Bel) VDM Trawobo CT 36:28
110 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service 37:38
111 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 38:07
112 Kevin Nyssen (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 39:21
113 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke 39:39
114 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW 40:15
115 Gill Meheus (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 40:27
116 Glenn Loenders (Bel) United CT 41:18
117 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 42:11
118 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 42:16
119 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 44:01
120 Lars Put (Bel) Stageco CT 44:11
121 Yannick Vekemans (Bel) Van Eyck Sport 45:01
122 Timmy Diependaele (Bel) VDM Trawobo CT 45:26
123 Max Hendriks (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 45:32
124 Karel Rowies (Bel) Young Cycling Talent D&D 46:18
125 Anko Goossens (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 47:16
126 Steff Hermans (Bel) Lotto-Soudal 47:42
127 Michiel Van Der Bauwhede (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 48:46
128 Charlie Arimont (Bel) Ago-Aqua Service 49:18
129 Robin Verbestel (Bel) Prorace CT 49:27
130 Robby Willems (Bel) Stageco CT 49:38
131 Timmy Deboes (Bel) Hubo Aerts Action Bi 49:38
132 Lars Akkermans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 49:54
133 Florian Adam (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 50:15
134 Ruben Van Raepenbuch (Bel) VDM Trawobo CT 54:14



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.