Canadian Cyclist

 

August 7/18 16:37 pm - Tour de la Province de Namur: Walsh and Elliot top 20 after Stage 4


Posted by Editoress on 08/7/18
 

Results from the 4th stage in Belgium

Stage 4: Gedinne to Bièvre, 146 km
1 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 3:30:05
2 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex
3 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. both s.t.
4 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 1:35
5 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke
6 Han Devos (Bel) Stageco CT
7 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT
8 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
9 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal
10 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave
11 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
12 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service
13 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
14 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke
15 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT
16 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service
17 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
18 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus
19 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus
20 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT
21 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus
22 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex
23 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi
24 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW
25 Felix De Groef (Bel) Zannata CT
26 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
27 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal
28 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
29 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
30 Thomas Vanbesien (Bel) United CT
31 Jens Dufour (Bel) United CT
32 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
33 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus
34 Tom Verhaegen (Bel) United CT
35 Thomas Acosta (Fra) Nouvelle Aquitaine
36 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave
37 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine
38 William Elliot (Can) T-Palm PCW
39 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT
40 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW
41 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
42 Kenny Willems (Bel) Stageco CT
43 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT
44 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
45 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal
46 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW
47 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave
48 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
49 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT all s.t.
50 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW 2:41
51 Victor Vandebosch (Bel) United CT s.t.
52 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport 2:43
53 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT
54 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
55 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT
56 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT
57 Fabio Sinoy (Bel) Experza - Abrutriek CT
58 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
59 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT
60 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service all s.t.
61 Remi Belot (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 3:38
62 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D
63 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra
64 Tanner Ward (Bel) United CT
65 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois
66 Brent Van Tilborgh (Bel) Hubo Aerts Action Bi
67 Sam Van De Mieroop (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
68 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
69 Dries Verstrepen (Bel) United CT all s.t.
70 Sven Verbeeck (Bel) Stageco CT 3:42
71 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke 3:47
72 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 4:49
73 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT 6:55
74 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT
75 Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
76 Brent Cle (Bel) Stageco CT
77 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal
78 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex
79 Jens Moens (Bel) Van Eyck Sport all s.t.
80 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave 7:52
81 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT s.t.
82 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 10:22
83 Michiel Offermans (Bel) Prorace CT 10:43
84 Tim Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
85 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport
86 Antonin Boissiere (Fra) Nouvelle Aquitaine
87 Sonny Bridier (Fra) Nouvelle Aquitaine
88 Brent Van De Kerckhove (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
89 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
90 Felix Dopchie (Bel) Ago-Aqua Service
91 Louis Verhelst (Bel) Tateletto - Isorex
92 Adrien Houbben (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
93 Jasper De Proost (Bel) Zannata CT
94 Vincent Renson (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
95 Jef Bertels (Bel) Zannata CT all s.t.
96 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW 13:23
97 Timmy Diependaele (Bel) VDM Trawobo CT s.t.
98 Kamiel Bonneu (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 16:22
99 Michiel Van Hauwermeiren (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
100 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke
101 Timmy Deboes (Bel) Hubo Aerts Action Bi
102 Anko Goossens (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
103 Kjell Van Driessche (Bel) EFC L&R - Vulsteke
104 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT
105 Pim Erren (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners all s.t.
106 Thomas Baccauw (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 16:25
107 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke 19:38
108 Yannick Vekemans (Bel) Van Eyck Sport 19:47
109 Maarten Verheyen (Bel) Experza - Abrutriek CT
110 Glenn Loenders (Bel) United CT
111 Karel Rowies (Bel) Young Cycling Talent D&D
112 Manuel Amand (Fra) Nouvelle Aquitaine
113 Robby Willems (Bel) Stageco CT
114 Lars Akkermans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
115 Lars Put (Bel) Stageco CT all s.t.
DNF Robin Verbestel (Bel) Prorace CT
DNF Nicolas Verougstraete (Bel) Experza - Abrutriek CT
DNF Jelle Cant (Bel) Tateletto - Isorex
DNF Richy Rosdeel (Bel) VDM Trawobo CT
DNF Ruben Van Raepenbuch (Bel) VDM Trawobo CT
DNF Gillian Van Rijmenant (Bel) VDM Trawobo CT
DNF Gill Meheus (Bel) Tops Antiek Glascentra CT
DNF Gordon De Winter (Bel) Ago-Aqua Service
DNF Charlie Arimont (Bel) Ago-Aqua Service
DNF Quentin Venner (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Florian Adam (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Max Hendriks (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
DNF Wim Wittenberg (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
DNF Kevin Nyssen (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois
DNF Michiel Van Der Bauwhede (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
DNS Ward Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
DNS Steff Hermans (Bel) Lotto-Soudal
DNS Thomas D'hooghe (Bel) VDM Trawobo CT
DNS Bryan Bouwmans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
 
GC
1 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex 14:50:20
2 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex at 0:33
3 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke 1:04
4 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 1:09
5 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 1:15
6 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 1:16
7 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW 1:18
8 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 1:29
9 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT 1:33
10 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT 1:37
11 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
12 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave
13 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus
14 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service
15 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
16 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal
17 William Elliot (Can) T-Palm PCW all s.t.
18 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW 1:38
19 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal 1:39
20 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal 1:44
21 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus
22 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi
23 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
24 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
25 Jens Dufour (Bel) United CT
26 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus all s.t.
27 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke 1:49
28 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 1:50
29 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT 1:55
30 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave 2:04
31 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 2:12
32 Thomas Acosta (Fra) Nouvelle Aquitaine 2:22
33 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine 2:25
34 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 2:51
35 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 3:02
36 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW 3:53
37 Felix De Groef (Bel) Zannata CT 5:20
38 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave 5:28
39 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 5:33
40 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 5:39
41 Tom Verhaegen (Bel) United CT 5:46
42 Sven Verbeeck (Bel) Stageco CT 7:51
43 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT 7:59
44 Sam Van De Mieroop (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 8:41
45 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex 9:25
46 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW 11:33
47 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke 13:16
48 Vincent Renson (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 14:51
49 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 15:58
50 Han Devos (Bel) Stageco CT 16:12
51 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus 16:58
52 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT 18:10
53 Sonny Bridier (Fra) Nouvelle Aquitaine 18:43
54 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service 18:44
55 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT 18:57
56 Victor Vandebosch (Bel) United CT 19:47
57 Remi Belot (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 20:01
58 Dries Verstrepen (Bel) United CT 20:20
59 Michiel Offermans (Bel) Prorace CT 21:01
60 Kenny Willems (Bel) Stageco CT 21:14
61 Fabio Sinoy (Bel) Experza - Abrutriek CT 21:33
62 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D 21:57
63 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 22:47
64 Thomas Vanbesien (Bel) United CT 22:55
65 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT 23:43
66 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT 23:56
67 Jens Moens (Bel) Van Eyck Sport 24:55
68 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal 25:17
69 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra 25:36
70 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 26:23
71 Brent Cle (Bel) Stageco CT 27:16
72 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT 27:31
73 Louis Verhelst (Bel) Tateletto - Isorex 27:40
74 Kamiel Bonneu (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 27:47
75 Felix Dopchie (Bel) Ago-Aqua Service 27:51
76 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 28:38
77 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT 28:54
78 Jasper De Proost (Bel) Zannata CT 30:21
79 Adrien Houbben (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 31:39
80 Brent Van De Kerckhove (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 32:00
81 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke 32:28
82 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT 33:03
83 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport 33:45
84 Michiel Van Hauwermeiren (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 35:16
85 Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 37:25
86 Tanner Ward (Bel) United CT 37:30
87 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service 38:42
88 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 39:11
89 Brent Van Tilborgh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 39:26
90 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT 41:50
91 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave 42:46
92 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 43:15
93 Antonin Boissiere (Fra) Nouvelle Aquitaine 43:22
94 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport 44:12
95 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 44:28
96 Maarten Verheyen (Bel) Experza - Abrutriek CT 45:00
97 Tim Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 45:21
98 Jef Bertels (Bel) Zannata CT 46:36
99 Pim Erren (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 46:51
100 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 47:08
101 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 48:28
102 Kjell Van Driessche (Bel) EFC L&R - Vulsteke 49:26
103 Thomas Baccauw (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 50:28
104 Manuel Amand (Fra) Nouvelle Aquitaine 53:04
105 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW 53:07
106 Timmy Diependaele (Bel) VDM Trawobo CT 58:18
107 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke 58:46
108 Glenn Loenders (Bel) United CT 1:00:34
109 Anko Goossens (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 1:03:07
110 Lars Put (Bel) Stageco CT 1:03:27
111 Yannick Vekemans (Bel) Van Eyck Sport 1:04:17
112 Timmy Deboes (Bel) Hubo Aerts Action Bi 1:05:29
113 Karel Rowies (Bel) Young Cycling Talent D&D 1:05:34
114 Robby Willems (Bel) Stageco CT 1:08:54
115 Lars Akkermans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 1:09:10



Tour de la Province de Namur: Stages 1, 2 and 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.