Canadian Cyclist

 

August 15/18 20:26 pm - Junior Track World Championships: Day 1 results


Posted by Editoress on 08/15/18
 

Results from the first day of competition in Aigle, Switzerland

Women Scratch Race
 
Qualifying
 
Heat 1
1 Sarah Gigante (Australia)
2 Olha Kulynych (Ukriane)
3 Lara Gillespie (Ireland)
4 Katharina Hechler (Germany)
5 Shari Bossuyt (Belgium)
6 Victoire Berteau (France)
7 Ella Barnwell (Great Britain)
8 Gloria Scarsi (Italy)
9 Catalina Anais Soto Campos (Chile)
10 Valentina Munoz (Argentina)
11 Elizabeth Castano Quintero (Colombia)
12 Courtney Smith (South Africa)
13 Janine Kokas (Austrai)
14 Yuno Ishigami (Japan)
15 Ainsley Black (Canada)
16 Amanda Kunkel (Brazil)

Top 10 advance

Men Team Sprint
 
Qualifying
1 Russian Federation (Daniil Komkov/Ivan Gladyshev/Danila Burlakov) 10.994
2 Poland (Oskar Filipczak/Bartosz Kucharski/Cezary Laczkowski) 10.686
3 Germany (Elias Edbauer/Julian Pascal Kuhn/Anton Hohne) 10.874
4 France (Florian Grengbo/Vincent Yon/Titouan Renvoise) 10.820
5 Czech Republic (David Grossmann/Jakub Stastny/Jiri Luxik) 10.678
6 Malaysia (Mohammad Fariz Haikal Mohd Kadir/Amar Danial Masri/Muhammad Ridwan Sahrom) 11.121
7 Kazakhstan (Andrey Chugay/Dmitriy Rezanov/Viktor Golov) 11.328
8 India (Keithellakpam James Singh/Esow Esow/Mayur Pawar) 11.279
9 Japan (Kotaro Kurose/Ryuken Osada/Hidenosuke Matsumoto) 11.178
10 Great Britain (James Bunting/Alistair Fielding/Daniel Cooper) 11.492
11 Mexico (Alejandro Mattar Huaracha/Juan Carlos Ruiz Teran/Eduardo Vargas Ramos) 11.321
12 Spain (Aritz Urra Garmendia/Alberto Perez Diaz/Ekain Jimenez Elizondo) 11.146
13 Thailand (Komet Sukprasert/Chiraphong Phaksriwong/Wachirawit Saenkhamwong) 11.413
14 Canada (Riley Pickrell/Tyler Davies/Ethan Ogrodniczuk) 11.873
 
Women Team Pursuit
 
Qualifying
1 Italy (Vittoria Guazzini/Silvia Zanardi/Giorgia Catarzi/Gloria Scarsi) 4:29.117
2 Australia (Alexandra Martin-Wallace/Alice Culling/Sophie Edwards/Lauren Robards) 4:35.456
3 Zealand (Ally Wollaston/Annamarie Lipp/Sami Donnelly/McKenzie Milne) 4:35.823
4 Great Britain (Ellie Russell/Pfeiffer Georgi/Elynor Backstedt/Anna Docherty) 4:38.164
5 Russian Federation (Daria Malkova/Aigul Gareeva/Mariia Miliaeva/Karine Minasian) 4:39.108
6 Germany (Finja Smekal/Ricarda Bauernfeind/Lena Charlotte Reissner/Friederike Stern) 4:43.651
7 Poland (Marta Jaskulska/Oliwia Majewska/Wiktoria Kierat/Wiktoria Polak) 4:46.127
8 Canada (Sarah van Dam/Kaitlyn Rauwerda/Ainsley Black/Victoria Slater) 4:49.006
9 Japan (Yuno Ishigami/Anna Iwamoto/Shoko Nakatomi/Mio Taroda) 4:56.174
10 Mexico (Ana Cecilia Pena Trevino/Julieta Lledias Villegas/Valentina Velasco Fuentes/Maria Velazquez Perez) 5:00.080
11 Kazakhstan (Elvira Khamzina/Aktolkyn Abdizhappar/Anastassiya Ivanova/Assem Tolemissova) 5:00.229
The eight teams recording the best times in the qualifying round will be matched in the First round as follows:
The 6th fastest team against the 7th fastest team.
The 5th fastest team against the 8th fastest team.
The 2nd fastest team against the 3rd fastest team.
The fastest team against the 4th fastest team.



Full results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.