Canadian Cyclist

 

August 24/18 12:41 pm - Great War Remembrance Race results


Posted by Editoress on 08/24/18
 

Results from the Great War Remembrance Race held in Belgium

Nieuwpoort to Ieper, 192.7 km
1 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 4:18:25
2 Pawel Bernas (Pol) CCC Sprandi - Polkowice at 0:04
3 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:04
4 Jan-Willem Van Schip (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:10
5 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 0:13
6 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors
7 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
8 Moreno Hofland (Ned) Lotto - Soudal
9 Michael Schär (Sui) BMC Racing Team all s.t.
10 Zico Waeytens (Bel) Veranda's Willems - Crelan 0:16
11 Lionel Taminiaux (Bel) AGO - Aqua Service 0:17
12 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:19
13 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors
14 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
15 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
16 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
17 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
18 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
19 Floris Gerts (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
20 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
21 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems - Crelan
22 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins
23 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
24 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic all s.t.
25 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:25
26 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors s.t.
27 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 0:34
28 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:51
29 Neil Van Der Ploeg (Aus) Madison - Genesis 0:56
30 Louis Verhelst (Bel) Tarteletto - Isorex 0:57
31 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport s.t.
32 James Fouche (NZl) Team Wiggins 1:12
33 Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 1:23
34 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
35 Jannik Steimle (Ger) Team Vorarlberg - Santic
36 Jasper De Laat (Ned) Wanty - Groupe Gobert
37 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club
38 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
39 Enzo Wouters (Bel) Lotto - Soudal
40 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop
41 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
42 Guillaume Seye (Bel) Veranda's Willems - Crelan
43 Matthew Holmes (GBr) Madison - Genesis
44 Corentin Navarro (Fra) Team Wiggins
45 Gianni Marchand (Bel) Cibel - Cebon
46 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
47 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
48 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits
49 Gustav Höög (Swe) Team Coop
50 Michiel Stockman (Bel) Tarteletto - Isorex
51 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
52 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
53 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
54 Timothy Dupont (Bel) Wanty - Groupe Gobert
55 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi - Polkowice all s.t.
56 Mathias De Witte (Bel) Veranda's Willems - Crelan 2:31
57 Frederik Frison (Bel) Lotto - Soudal 3:31
58 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 4:43
59 David Boucher (Bel) Tarteletto - Isorex 5:00
60 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 5:15
61 Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop
62 Alfdan De Decker (Bel) Wanty - Groupe Gobert both s.t.
63 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 8:30
64 Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy 9:33
65 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
66 Tom Van Vuchelen (Bel) AGO - Aqua Service
67 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors
68 Campbell Stewart (NZl) Team Wiggins
69 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport
70 Stan Godrie (Ned) Veranda's Willems - Crelan
71 Stan Dewulf (Bel) Lotto - Soudal
72 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi - Polkowice all s.t.
DNF Stijn De Bock (Bel) Cibel - Cebon
DNF Arthur Baude (Bel) AGO - Aqua Service
DNF Gordon De Winter (Bel) AGO - Aqua Service
DNF Anthony Debuy (Bel) AGO - Aqua Service
DNF Jérémy Frehen (Bel) AGO - Aqua Service
DNF Laurenz Rex (Bel) AGO - Aqua Service
DNF Victor Lafay (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
DNF Robby Cobbaert (Bel) Cibel - Cebon
DNF Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
DNF Johannes De Paepe (Bel) Cibel - Cebon
DNF Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi - Polkowice
DNF Timothy Stevens (Bel) Cibel - Cebon
DNF Lennert Teugels (Bel) Cibel - Cebon
DNF Wim Reynaerts (Bel) Cibel - Cebon
DNF Richard Handley (GBr) Madison - Genesis
DNF Pawel Franczak (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
DNF Tobyn Horton (GBr) Madison - Genesis
DNF Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Wouter Wippert (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
DNF Gaëtan Lemoine (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy
DNF Robert Scott (GBr) Team Wiggins
DNF Clément Orceau (Fra) Direct Energie
DNF Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
DNF Simon Sellier (Fra) Direct Energie
DNF Axel Journiaux (Fra) Direct Energie
DNF Jérémy Cornu (Fra) Direct Energie
DNF Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic
DNF Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect - Veranclassic
DNF Anders Skaarseth (Nor) Cofidis Solutions Crédits
DNF Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
DNF Rémy Mertz (Bel) Lotto - Soudal
DNF Joeri Stallaert (Bel) Team Vorarlberg - Santic
DNF Manuel Bosch (Aut) Team Vorarlberg - Santic
DNF Gian Friesecke (Sui) Team Vorarlberg - Santic
DNF Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg - Santic
DNF Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg - Santic
DNF Dominik Amann (Aut) Team Vorarlberg - Santic
DNF Jasper De Buyst (Bel) Lotto - Soudal
DNF Jonathan McEvoy (GBr) Madison - Genesis
DNF Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems - Crelan
DNF Joakim Kjemhus (Nor) Team Coop
DNF Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems - Crelan
DNF Oliver Robinson (GBr) Team Wiggins
DNF Jesse Yates (GBr) Team Wiggins
DNF Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
DNF Chad Haga (USA) Team Sunweb
DNF Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team
DNF Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
DNF Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors
DNF Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
DNF Niels De Rooze (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors
DNF Taylor Karl Gunman (NZl) Madison - Genesis
DNF Guillaume Haag (Bel) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Max Emil Boholm Kørner (Nor) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Ross Lamb (GBr) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Adam Lewis (GBr) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Arthur Pagnaer (Bel) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Edward Walsh (Can) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF Louis Bendixen (Den) Team Coop
DNF Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Coop
DNF Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport
DNF Ylber Sefa (Alb) Tarteletto - Isorex
DNF Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto - Isorex
DNF Polychronis Tzortzakis (Gre) Tarteletto - Isorex
DNF Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
DNF Jon-Anders Bekken (Nor) Team Coop
DNF Jens Debusschere (Bel) Lotto - Soudal
DNF George Pym (GBr) Madison - Genesis
DNF Andreas Andersson (Swe) T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNS Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect - Veranclassic



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.