Canadian Cyclist

 

August 25/18 12:33 pm - Deutschland Tour: Stage 3 results


Posted by Editoress on 08/25/18
 

Results from stage 3 of the Deutschland Tour in Germany

Stage 3: Trier to Merzig (177 km
1 Matej Mohoric (Slo) Bahrain - Merida 4:12:28
2 Nils Politt (Ger) Team Katusha - Alpecin
3 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
4 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
5 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
6 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
7 Maximilian Schachmann (Ger) Quick Step Floors
8 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
9 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data
10 Jürgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
11 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
12 Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto - Kern Haus
13 Jérémy Maison (Fra) Team Fortuneo - Samsic
14 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo - Samsic
15 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale
16 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
17 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
18 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom - RusVelo
19 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors
20 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha - Alpecin
21 James Shaw (GBr) Lotto - Soudal
22 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
23 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
24 Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
25 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
26 Kilian Frankiny (Sui) BMC Racing Team
27 Tom Bohli (Sui) BMC Racing Team
28 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team
29 Mathias Frank (Sui) Ag2r La Mondiale
30 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
31 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale
32 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
33 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale all s.t.
34 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:39
35 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
36 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom - RusVelo
37 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain - Merida
38 Michal Golas (Pol) Team Sky
39 Robbert De Greef (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij all s.t.
40 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:44
41 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:50
42 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:00
43 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 1:07
44 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:00
45 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling 0:00
46 Patrick Konrad (Aut) Bora - Hansgrohe 0:00
47 Patrick Haller (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 1:51
48 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom - RusVelo 1:52
49 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert s.t.
50 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain - Merida 2:07
51 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Groupe Gobert 0:00
52 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00
53 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 3:00
54 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
55 Louis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
56 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data
57 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha - Alpecin
58 Jan Hugger (Ger) Team Lotto - Kern Haus
59 Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
60 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data
61 Florian Nowak (Ger) Team Lotto - Kern Haus
62 Adam Hansen (Aus) Lotto - Soudal
63 Nikolas Maes (Bel) Lotto - Soudal
64 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal
65 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
66 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo
67 Omer Goldsteiin (Isr) Israel Cycling Academy
68 Dayer Quintana (Col) Movistar Team all s.t.
69 Luke Rowe (GBr) Team Sky 4:21
70 Peter Kennaugh (GBr) Bora - Hansgrohe
71 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
72 Christian Knees (Ger) Team Sky
73 Frederik Dombrowski (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
74 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
75 Antonio Nibali (Ita) Bahrain - Merida all s.t.
76 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe 5:38
77 Rick Zabel (Ger) Team Katusha - Alpecin
78 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
79 James Knox (GBr) Quick Step Floors all s.t.
80 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 9:12
81 Juri Hollmann (Ger) Heizomat - Rad-Net.de
82 Joann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
83 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo
84 Bernhard Eisel (Aut) Team Dimension Data
85 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors
86 Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling
87 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Samsic all s.t.
88 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling 9:18
89 Nico Denz (Ger) Ag2r La Mondiale
90 Tobias Knaup (Ger) Team Lotto - Kern Haus both s.t.
91 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe 11:10
92 Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe
93 Jens Reynders (Bel) Leopard Pro Cycling
94 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data
95 Julian Braun (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
96 Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe
97 Marcel Sieberg (Ger) Lotto - Soudal
98 Christopher Heider (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
99 Per Christian Münstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
100 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data
101 Nuno Bico (Por) Movistar Team
102 André Greipel (Ger) Lotto - Soudal
103 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
104 Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
105 Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
106 Mario Spengler (Sui) Leopard Pro Cycling
107 John Mandrysch (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
108 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors
109 Benoît Jarrier (Fra) Team Fortuneo - Samsic
110 Romain Le Roux (Fra) Team Fortuneo - Samsic
111 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors
112 Fabian Schormair (Ger) Team Lotto - Kern Haus
113 Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto - Kern Haus
114 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
115 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
116 Maxim Pirard (Bel) Bahrain - Merida
117 Pascal Treubel (Ger) Heizomat - Rad-Net.de
118 Sven Reutter (Ger) Heizomat - Rad-Net.de all s.t.
119 Meiyin Wang (Chn) Bahrain - Merida 15:19
120 Tobias Nolde (Ger) Heizomat - Rad-Net.de s.t.
121 Leon Rohde (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 20:59
122 Simon Laib (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon s.t.
DNF Freddy Ovett (Aus) BMC Racing Team
DNF Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Charles bradley Huff (USA) Rally Cycling
DNS August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
DNS Steff Cras (Bel) Team Katusha - Alpecin
 
GC
1 Matej Mohoric (Slo) Bahrain - Merida 12:37:56
2 Maximilian Schachmann (Ger) Quick Step Floors at 0:06
3 Nils Politt (Ger) Team Katusha - Alpecin 0:10
4 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb s.t.
5 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:20
6 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:24
7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:25
8 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo - Samsic s.t.
9 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:26
10 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij s.t.
11 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert 0:27
12 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale s.t.
13 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:28
14 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale
15 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale
16 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
17 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team
18 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Groupe Gobert
19 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
20 Patrick Konrad (Aut) Bora - Hansgrohe
21 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom - RusVelo all s.t.
22 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:46
23 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:48
24 Tom Bohli (Sui) BMC Racing Team
25 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha - Alpecin
26 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
27 Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
28 Jérémy Maison (Fra) Team Fortuneo - Samsic
29 Kilian Frankiny (Sui) BMC Racing Team
30 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
31 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
32 Mathias Frank (Sui) Ag2r La Mondiale all s.t.
33 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 1:27
34 Michal Golas (Pol) Team Sky
35 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom - RusVelo both s.t.
36 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 1:47
37 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 2:40
38 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom - RusVelo s.t.
39 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain - Merida 3:04
40 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 3:35
41 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling s.t.
42 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 3:48
43 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal s.t.
44 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors 3:50
45 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 4:38
46 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling 4:44
47 Jürgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team s.t.
48 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 5:16
49 Robbert De Greef (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 5:23
50 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 5:28
51 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 5:56
52 Patrick Haller (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 6:35
53 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert 7:43
54 Jan Hugger (Ger) Team Lotto - Kern Haus 7:44
55 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data
56 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha - Alpecin
57 Adam Hansen (Aus) Lotto - Soudal
58 Louis Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
59 Florian Nowak (Ger) Team Lotto - Kern Haus
60 Nikolas Maes (Bel) Lotto - Soudal all s.t.
61 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 8:54
62 Antonio Nibali (Ita) Bahrain - Merida 9:01
63 Christian Knees (Ger) Team Sky 9:05
64 Frederik Dombrowski (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
65 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij both s.t.
66 Peter Kennaugh (GBr) Bora - Hansgrohe 9:11
67 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 9:13
68 James Knox (GBr) Quick Step Floors 9:28
69 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain - Merida 9:31
70 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe 10:10
71 James Shaw (GBr) Lotto - Soudal 10:11
72 Nico Denz (Ger) Ag2r La Mondiale 10:47
73 Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto - Kern Haus 10:57
74 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo 11:54
75 Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe 12:33
76 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 13:15
77 Luke Rowe (GBr) Team Sky s.t.
78 Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 13:57
79 Rick Zabel (Ger) Team Katusha - Alpecin 14:32
80 André Greipel (Ger) Lotto - Soudal 14:41
81 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe 15:10
82 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 15:54
83 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 16:20
84 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 17:20
85 Omer Goldsteiin (Isr) Israel Cycling Academy s.t.
86 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 18:06
87 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Samsic
88 Bernhard Eisel (Aut) Team Dimension Data
89 Juri Hollmann (Ger) Heizomat - Rad-Net.de all s.t.
90 Tobias Knaup (Ger) Team Lotto - Kern Haus 18:12
91 Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe 20:04
92 Joann Leinau (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 20:09
93 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling 20:15
94 Marcel Sieberg (Ger) Lotto - Soudal 20:33
95 Romain Le Roux (Fra) Team Fortuneo - Samsic 22:07
96 Adam de Vos (Can) Rally Cycling s.t.
97 Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling 23:32
98 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors 24:00
99 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 25:20
100 Jens Reynders (Bel) Leopard Pro Cycling 25:27
101 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 25:30
102 Nuno Bico (Por) Movistar Team
103 Fabian Schormair (Ger) Team Lotto - Kern Haus
104 Mario Spengler (Sui) Leopard Pro Cycling all s.t.
105 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 25:54
106 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 26:43
107 Pascal Treubel (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 26:48
108 Julian Braun (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon 28:50
109 Benoît Jarrier (Fra) Team Fortuneo - Samsic s.t.
110 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo 28:59
111 Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 29:39
112 John Mandrysch (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon 30:57
113 Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon
114 Christopher Heider (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon both s.t.
115 Per Christian Münstermann (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 31:24
116 Dorian Lübbers (Ger) Team Lotto - Kern Haus s.t.
117 Sven Reutter (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 34:17
118 Maxim Pirard (Bel) Bahrain - Merida 36:24
119 Meiyin Wang (Chn) Bahrain - Merida 40:33
120 Simon Laib (Ger) Team Dauner D&DQ - Akkon 40:46
121 Leon Rohde (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 44:55
122 Tobias Nolde (Ger) Heizomat - Rad-Net.de 45:21



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.