Canadian Cyclist

 

August 26/18 8:57 am - La Bresse World Cup: U23 XC results


Posted by Editoress on 08/26/18
 

Results from the U23 races in La Bresse, France

U23 Women, 19.9 km (start loop +4 laps)
1 Sina Frei (Sui) Ghost Factory Racing 1:22:01
2 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC at 0:33
3 Ronja Eibl (Ger) 1:37
4 Marika Tovo (Ita) 3:02
5 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 3:53
6 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 4:27
7 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Primaflor Mondraker Rotor 4:54
8 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 5:22
9 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 5:32
10 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:35
11 Lisa Pasteiner (Aut) Ghost Factory Racing 5:44
12 Loana Lecomte (Fra) Sunn-Beaumes De Venise 6:22
13 Ida Jansson (Swe) Specialized Racing 6:26
14 Sophie Von Berswordt (Ned) 7:12
15 Leonie Daubermann (Ger) 7:21
16 Giorgia Marchet (Ita) 7:26
17 Caroline Bohe (Den) 7:38
18 Martina Berta (Ita) KMC-Ekoi-SRSuntour 7:54
19 Gabriela Wojtyla (Pol) 8:03
20 Coline Clauzure (Fra) Focus MTB Racing Team 8:21
21 Felicitas Geiger (Ger) 8:44
22 Chloe Passelande (Fra) Massi 9:15
23 Greta Seiwald (Ita) Team Focus Selle Italia 10:05
24 Anna Spielmann (Aut) Racing Team Haiming 10:24
25 Corina Druml (Aut) 10:46
26 Isla Short (GBr) Habitat Mountain Bike Team 11:46
27 Constance Valentin (Fra) Materiel-Velo.Com 12:51
28 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 12:59
29 Lara Krahemann (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 13:14
30 Charline Fragniere (Sui) 13:38
31 Charlotte Rayner (NZl) 14:21
32 Emeline Detilleux (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 15:17
33 Nina Benz (Ger) 15:23
34 Manon Wimmer (Fra) 15:29
35 Federica Piana (Ita) 15:48
36 Laurane Meyers (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 lap
37 Erika Monserrath Rodriguez Suarez (Mex) Conade Code Gto Cadencia.Mx Pro Cycling Team -1 lap
38 Alessia Verrando (Ita) -1 lap
39 Marit Sveen (Nor) Team Sørensen Racing -1 lap
40 Pauline Roy (Sui) Rdr Italia Factory Team -1 lap
41 Nadja Heigl (Aut) -1 lap
42 Megan Williams (Aus) -1 lap
43 Patrycja Swierczynska (Pol) -1 lap
44 Fiona Antoine (Fra) Team Vosges VTT -1 lap
45 Angela Campanari (Ita) -1 lap
46 Manon Mantei (Fra) -1 lap
47 Matshidiso Bakang Ebudilwe (Bot) The Sufferfest African Dream Team -3 laps
DNF Bianca Haw (RSA)
DNF Antonia Daubermann (Ger)
DNF Martine Opsahl (Nor) Team Sørensen Racing
DNS Helene Clauzel (Fra) KMC-Ekoi-SRSuntour
 
U23 Men, 24 km (start loop +5 laps)
1 Petter Fagerhaug (Nor) 1:23:22
2 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team at 0:14
3 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 0:33
4 Joshua Dubau (Fra) 0:33
5 Tobias Johannessen (Nor) Team Sørensen Racing 0:56
6 Martin Emil Siggerud (Nor) 1:06
7 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 1:22
8 Thomas Bonnet (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 1:31
9 Neilo Perrin Ganier (Fra) Absolute-Absalon 1:39
10 Milan Vader (Ned) Habitat Mountain Bike Team 2:03
11 Joel Roth (Sui) Head Pro Team 2:09
12 Erik Haegstad (Nor) 2:09
13 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team 2:24
14 Pierre De Froidmont (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 2:42
15 David Nordemann (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing 2:43
16 Luca Schwarzbauer (Ger) 2:51
17 Sean Fincham (Can) Forward Racing 3:08
18 Eden Cruise (NZl) 3:23
19 Alan Hatherly (RSA) 3:29
20 Filippo Colombo (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:41
21 Max Brandl (Ger) 4:10
22 Nick Vanpol (Bel) 4:17
23 Simon Schneller (Ger) 4:29
24 Vital Albin (Sui) 4:51
25 Niklas Schehl (Ger) 5:06
26 Jakub Zamrozniak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 5:14
27 Axel Zingle (Fra) Materiel-Velo.Com 5:17
28 Remy Duquesne (Fra) 5:27
29 Basile Allard (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 5:39
30 Ben Oliver (NZl) 5:43
31 Vlad Dascalu (Rou) Brujula Bike Racing Team 5:49
32 Alessandro Saravalle (Ita) Silmax Racing Team A.S.D. 5:55
33 Hugo Briatta (Fra) Focus MTB Racing Team 5:59
34 David List (Ger) 6:04
35 Clement Berthet (Fra) 6:39
36 Alessandro Naspi (Ita) 6:41
37 Ramon Lauener (Sui) 6:48
38 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Conade Code Gto Cadencia.Mx Pro Cycling 7:00
39 Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav-Giant 7:01
40 Matej Prudek (Cze) Gapp System- Cabtech MTB Racing Team 7:26
41 Nick Burki (Sui) 7:29
42 Clement Auvin (Fra) 7:35
43 Wout Alleman (Bel) 7:40
44 Sasu Halme (Fin) 7:49
45 Filip Helta (Pol) 7:54
46 Cameron Orr (GBr) 7:56
47 Leo Lhomme (Sui) 7:58
48 Lucas Dubau (Fra) 7:58
49 Attila Valter (Hun) Cube-Csomor MTB Team 8:34
50 Jannick Zurnieden (Ger) 8:38
51 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 8:40
52 Fabio Spena (Sui) Bigfriends.Ch 8:41
53 Fabio Puntener (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 8:53
54 Ursin Spescha (Sui) 9:05
55 Kevin Kuhn (Sui) 9:18
56 Valentin Guillaud (Fra) 9:23
57 Francesco Bonetto (Ita) Elios Sr-Suntour Pro Team 9:29
58 Knut Rohme (Nor) Team Sørensen Racing 9:40
59 Tom Van Ingelgom (Bel) 9:48
60 Kenneth Coomans (Bel) 9:57
61 Frazer Clacherty (GBr) Silverback OMX Pro Team 9:58
62 Arnaud Hertling (Sui) 10:12
63 Sandro Trevisani (Sui) 10:19
64 Thibaud Saint Guilhem (Fra) 10:24
65 Lukas Kobes (Cze) 10:26
66 Alex Lack (Aus) 10:31
67 Moritz Bscherer (Aut) 10:34
68 Mickael Brunello (Fra) Veloroc Bmc 10:35
69 Juri Zanotti (Ita) Torpado Gabogas 10:59
70 Florian Roch (Fra) Materiel-Velo.Com 11:06
71 Ari Hirabayashi (Jpn) 11:10
72 Luis Neff (Ger) 11:18
73 Jordan Meier (Fra) 11:26
74 Anders Halland Johannessen (Nor) Team Sørensen Racing 11:31
75 Simon Laurent (Fra) 11:41
76 Tobias Steinhart (Ger) 11:52
77 Antoine Orchampt (Fra) 12:06
78 Nicolas Leclaire (Fra) 12:13
79 Rob Vanden Haesevelde (Bel) 12:22
80 Jorge Gomez Mora (Esp) 12:34
81 Callum Carson (Aus) 12:41
82 Zsombor Palumby (Hun) 12:51
83 Edoardo Xillo (Ita) Ktm Protek Dama 13:14
84 Victor Vidal (Fra) 13:46
85 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 17:04
86 Andreas Egger (Ger) -1 lap
87 Luke Brame (Aus) -1 lap
88 Tim Meier (Ger) -1 lap
89 David Zadak (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -1 lap
90 Armin Embacher (Aut) -1 lap
91 Killian Demangeon (Fra) -1 lap
92 Valentin Vezie (Fra) Focus MTB Racing Team -1 lap
93 Valentin Erbs (Fra) -1 lap
94 Riki Kitabayashi (Jpn) Dream Seeker Racing Team -1 lap
95 Tristan De Lange (Nam) -1 lap
96 Dario Thoma (Sui) -1 lap
97 Hugo Boulanger (Fra) -1 lap
98 Alex Bregenzer (Ger) -1 lap
99 Remi Groslambert (Fra) -1 lap
100 Yuki Kobayashi (Jpn) -1 lap
101 Max Wetzel (Ger) -1 lap
102 Eddy Steible (Fra) Team Vosges VTT -2 laps
103 Ori Leonzini (Isr) Teamisgav-Giant -2 laps
104 Brent Rees (Aus) -2 laps
105 Thibaut Andre Gallis (Fra) -2 laps
106 Ianis Martin (Fra) -2 laps
107 Tom Cardot (Fra) -2 laps
108 Habouria Maher (Tun) -2 laps
109 Gabriel Sindlinger (Ger) -2 laps
110 Tumelo Makae (Les) The Sufferfest African Dream Team -3 laps
111 Michael Harris (Aus) -3 laps
112 Julian Jessop (RSA) -4 laps
DNF Jonas Lindberg (Den)
DNF Marton Dina (Hun) Cube-Csomor MTB Team
DNF Nicolas Patricio Delich Pardo (Chi)
DNF Alessio Agostinelli (Ita)
DNF Reece Tucknott (Aus)
DNF Thibault Daniel (Fra) Veloroc Bmc
DNF Silas Graf (Ger)
DNF Amando Martinez Galvan (Mex)
DNF Florian Reichle (Ger)
DNF Pius Ilg (Aut)


Final World Cup Standings

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.