Canadian Cyclist

 

September 1/18 13:28 pm - Pan Am Track Championships: Gold and Silver on Day 4


Posted by Editoress on 09/1/18
 

Barrette Wins Second Gold at Pan American Track Championships

Hugo Barrette of Iles de la Madeleine, Quebec, won his second gold medal on Saturday in the men's Sprint at the Pan American Track Championships in Aguascalientes, Mexico.  In the women's Madison, the Canadian team of Allison Beveridge and Steph Roorda won the silver medal.  The Continental Championships offer valuable points for nations ranking in qualifying for the 2020 Olympic Games.

Barrette had won the Keirin on Thursday, and qualified second fastest on Friday for the Sprint competition.  He raced the Sprint final against Nicholas Paul of Trinidad and Tobago, the fastest qualifier.  Barrette won the first race in the best-of-three competition after Paul was relegated, but lost the second to Paul before winning the decider.  The third race had to be rerun after Paul crashed when he suffered a flat; Barrette won the reride.

"It was a long day with four rides in the final after Nicholas flatted at full speed in ride three," said Barrette.  "He was a very worthy competitor and put on a great show.  I'm really proud to defend my Pan Am title and I'm looking forward to the World Cup season."

In the women's Madison, Beveridge and Roorda finished with 25 points, three points behind the winning team from Mexico.  The United States finished third with 20 points.

In other Canadian results, Amelia Walsh was sixth in the women's 500 metre time trial and Maggie Coles-Lyster 13th.  Aidan Caves finished ninth overall in the men's Omnium, after winning the first of four events.  In the women's Individual Pursuit, Laurie Jaussaume was fifth and Miriam Brouwer seventh.

After four days of competition, Canada has two gold medals, one silver and two bronze.

 

 

Results from the fourth day of racing at the Pan Am Track Championships in Aguascalientes, Mexico

 

Women Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Kelly Catlin (USA) 3:25.024
2 Marlies Mejias Garcia (Cuba) 3:32.471
3 Jennifer Wheeler (USA) 3:33.058
4 Lina Hernandez (Colombia) 3:36.239
5 Laurie Jussaume (Canada) 3:36.544
6 Maria A Gaxiola (Mexico) 3:37.453
7 Miriam Brower (Canada) 3:41.621
8 Miryam Maritza Nunez (Ecuador) 3:48.187
9 Francesa Cortes (Chile) 3:53.904
10 Lizeth Leonor Pancha (Ecuador) 3:57.806
11 Angie Marielle Paulett (Peru) 4:05.370
DSQ Luddy Fernandez (Peru)

 

Women 500 TT
 
Qualifying
1 Jessica Salazar (Mexico) 33.620
2 Martha Bayona (Colombia) 33.620
3 Daniela Gaxiola (Mexico) 33.821
4 Lizandre Guerra (Cuba) 34.146
5 Mandy Marquardt (USA) 34.346
6 Amelia Walsh (Canada) 34.650
7 Mirtha Garcia (Cuba) 35.151
8 Natalia Vera (Argentina) 35.311
9 Caroline Barbosa (Brazil) 35.595
10 Jhoane Nicole Rodriguez (Guatemala) 35.709
11 Daniela Colilef (Chile) 35.987
12 Dahlia Palmer (Jamaica) 36.061
13 Maggie Coles-Lyster (Canada) 36.118
14 Genesis Hedy Lozano (Ecuador) 36.293
15 Marianna Diaz (Argentina) 37.421
16 Renata Urrutia (Chile) 38.319

 

Men Omnium
 
Scratch Race
1 Aidan Caves (Canada)
2 Carlos Eduardo Quishpe (Ecuador)
3 Claudio Garcia (Chile)
4 Tomas Contte (Argentina)
5 Yan Carlos Arias (Cuba)
6 Juan Esteban Arango (Colombia)
7 Angel Pulgar (Venezuela)
8 Ignacio de Jesu Prado (Mexico)
9 Daniel Holloway (USA)
10 Akil Campbell (Trinidad & Tobago)
11 Ricardo Pereira (Brasil)
12 Julio Padilla (Guatemala)
13 Alonso Garmero (Peru)
14 Anthony Sanchez (Costa Rica)
15 Horacio Gallardo (Bolivia)
16 Adrian Nuñez (Dominican Republic)
 
Tempo Race
1 Angel Pulgar (Venezuela)
2 Juan Esteban Arango (Colombia) -1 lap
3 Julio Padilla (Guatemala) -1 lap
4 Daniel Holloway (USA) -1 lap
5 Tomas Contte (Argentina) -1 lap
6 Aidan Caves (Canada) -1 lap
7 Alonso Garmero (Peru) -1 lap
8 Yan Carlos Arias (Cuba) -1 lap
9 Ignacio de Jesu Prado (Mexico) -1 lap
10 Claudio Garcia (Chile) -1 lap
11 Carlos Eduardo Quishpe (Ecuador) -1 lap
12 Akil Campbell (Trinidad y Tobago) -1 lap
13 Horacio Gallardo (Bolivia) -1 lap
14 Ricardo Pereira (Brasil) -1 lap
15 Anthony Sanchez (Costa Rica) -2 laps
16 Adrian Nuñez (Dominican Republic) -2 laps
 
Standings after 2/4 Races
1 Aidan Caves (Canada) 70 pts
2 Angel Pulgar (Venezuela) 68
3 Juan Esteban Arango (Colombia) 68
4 Tomas Contte (Argentina) 66
5 Daniel Holloway (USA) 58
6 Carlos Eduardo Quishpe (Ecuador) 58
7 Yan Carlos Arias (Cuba) 58
8 Claudio Garcia (Chile) 58
9 Julio Padilla (Guatemala) 54
10 Ignacio de Jesu Prado (Mexico) 50
11 Alonso Garmero (Peru) 44
12 Akil Campbell (Trinidad y Tobago) 40
13 Ricardo Pereira (Brasil) 34
14 Horacio Gallardo (Bolivia) 28
15 Anthony Sanchez (Costa Rica) 26
16 Adrian Nuñez (Dominican Republic) 20
 
Elimination race
1 Ignacio de Jesu Prado (Mexico)
2 Daniel Holloway (USA)
3 Juan Esteban Arango (Colombia)
4 Tomas Contte (Argentina)
5 Yan Carlos Arias (Cuba)
6 Alonso Garmero (Peru)
7 Angel Pulgar (Venezuela)
8 Carlos Eduardo Quishpe (Ecuador)
9 Aidan Caves (Canada)
10 Akil Campbell (Trinidad y Tobago)
11 Julio Padilla (Guatemala)
12 Ricardo Pereira (Brasil)
13 Claudio Garcia (Chile)
14 Horacio Gallardo (Bolivia)
15 Anthony Sanchez (Costa Rica)
16 Adrian Nuñez (Dominican Republic)
 
Final Standings after Points Race
1 Angel Pulgar (Venezuela) 148 pts
2 Carlos Eduardo Quishpe (Ecuador) 140
3 Ignacio de Jesu Prado (Mexico) 138
4 Alonso Garmero (Peru) 135
5 Daniel Holloway (USA) 128
6 Juan Esteban Arango (Colombia) 109
7 Tomas Contte (Argentina) 106
8 Julio Padilla (Guatemala) 98
9 Aidan Caves (Canada) 94
10 Akil Campbell (Trinidad y Tobago) 86
11 Claudio Garcia (Chile) 77
12 Ricardo Pereira (Brasil) 62
13 Yan Carlos Arias (Cuba) 50
14 Horacio Gallardo (Bolivia) 22
15 Anthony Sanchez (Costa Rica) -2
16 Adrian Nuñez (Dominican Republic) -10

 

Men Sprint
 
Semi Final
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago)   9.861 9.607
2 Jair Tjon En Fa (Surinam) 10.016
 
Heat 2
1 Hugo Barrette (Canada)   9.853 9.753
2 Kevin Quintero (Colombia) 9.923
 
Final
 
For Gold
1 Hugo Barrette (Canada) 9.915   9.789
2 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago) REL 9.722
 
For Bronze
3 Kevin Quintero (Colombia) 9.987 9.957
4 Jair Tjon En Fa (Surinam)

 

Women Madison
1 Mexico (Salazar/Arreola) 28
2 Canada (Beveridge/Roorda) 25
3 USA (Birch/Geist) 20
4 Colombia (Parra/Salcedo) 12
5 Venezuela (Chacon/Garcia) -1 lap
6 Brazil (Dos Santos/Cristine) -2 laps
DNF Chile (Paredes/Cortes)
DNF Ecuador (Nuñez/Aguilar)

 

 

Previous

Pan Am Track Championships: Canada Wins Bronze Medal on Day 1

Pan Am Track Championships: Gold & Bronze Medals for Canada on Day 2

Pan Am Track Championships: Day 3, Barrette Second in Sprint Qualifying

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.