Canadian Cyclist

 

September 1/18 16:47 pm - Green Mountain Stage race: Stage 1 results


Posted by Editoress on 09/1/18
 

Results from the first stage of the Green Mountain Stage race in Waitsfield, VT on August 31st.

Stage 1: Warren Store Time Trial
 
 
Elite Women, 9.17 km Time           
Gap
1 Emily Marcolini (Can) Independent 15:27.01 0:00
2 Emma White (USA) RALLY CYCLING 15:43.07 0:16
3 Emma Langley (USA) DORNIER Racing Women 15:45.08 0:18
4 Luce Bourbeau (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 16:01.29 0:34
5 Stefanie Sydlik (USA) QCW Cycling 16:06.59 0:39
6 Emma Lujan (Can) Project Echelon 16:10.04 0:43
7 Laura Jorgensen (USA) Feed Hungry Kids Project 16:10.95 0:43
8 Regina Legge (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 16:35.54 1:08
9 Courteney Lowe (USA) Feed Hungry Kids Project 16:48.04 1:21
10 Amie Krasnozon (Can) Midweek Cycling 16:50.06 1:23
11 Ann-Pascale Ouellet (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 16:50.41 1:23
12 Lane Marder (USA) B2C2 p/b JRA Cycles 16:52.05 1:25
13 Britt Mason (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 16:54.26 1:27
14 Cat Culkin (USA) 3T/Q+M 17:00.48 1:33
15 Clio Dinan (USA) Independent 17:08.39 1:41
16 Emma Edwards (USA) B2C2 p/b JRA Cycles 17:14.03 1:47
17 Paige Kostanecki (USA) NSMI Racing 17:17.85 1:50
18 Rachel Jordan (USA) Charlottesville Racing Club 17:32.10 2:05
19 Angela Parrotta (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 17:38.49 2:11
20 Katie Clouse (USA) Miller School of Albemarle 17:40.32 2:13
21 Allyson Gillard (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 17:50.27 2:23
22 Jane Tullis (USA) Miller School of Albemarle 18:29.44 3:02
 
Elite Men, 9.17 km
1 Bryan Lewis (USA) BSlow Racing p/b Cutaway 13:16.56 0:00
2 Nathan Brown (USA) Independent 13:20.17 0:04
3 Will Cooper (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 13:20.53 0:04
4 Derek Gee (Can) Team RaceClean 13:36.34 0:20
5 Justin Mauch (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 13:37.67 0:21
6 Matt McLoone (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 13:42.79 0:26
7 Camden Black-Ingersoll (USA) Downeast Racing 13:48.29 0:32
8 Zach Nehr (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 13:48.31 0:32
9 Jackson Duncan (USA) Team Illuminate 13:52.43 0:36
10 Keith Kelly (USA) Velocio Northeast 13:53.36 0:37
11 Robert Gutgesell (Can) Wheels of Bloor p/b Autostyle 13:53.67 0:37
12 Michael Landry (USA) CT Cycling Advancement Program 13:58.89 0:42
13 William Dugan (USA) Project Supertraining 14:00.24 0:44
14 Barry Miller (USA) New England Devo p/b Cadence Wealth Mana 14:01.05 0:45
15 Matt Zimmer (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U25 14:03.39 0:47
16 Timothy Rugg (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 14:03.58 0:47
17 Adam Jamieson (Can) Silber Pro Cycling 14:05.82 0:49
18 Jordann Jones (Can) NCCH Elite p/b MGCC 14:05.82 0:49
19 Camden Vodicka (USA) Team California 14:06.67 0:50
20 Chris Wanley (USA) BaseMediaRacing 14:07.97 0:51
21 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing 14:09.86 0:53
22 Stefan Zavislan (USA) Otterhaus Racing 14:09.92 0:53
23 Laurent Gervais (USA) Aevolo cycling 14:11.40 0:55
24 Sean Burger (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 14:11.62 0:55
25 Max Rubarth (Can) Probaclac/Devinci 14:13.91 0:57
26 Ben Foster (USA) Socalcycling.com Team 14:14.90 0:58
27 Sean Gardner (USA) Gateway Harley Davidson/Trek Development 14:15.55 0:59
28 Daniel Nuzzo-Mueller (USA) Community Bicycle Racing 14:15.79 0:59
29 Alexandre Latil (Fra) Veloselect- Apogée 14:16.59 1:00
30 Connor Ryan (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/FOUNDING FARME 14:17.20 1:01
31 Allen Carr (USA) CRCA/e2Value p/b Verge Sport 14:18.90 1:02
32 Justin Purificati (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 14:19.82 1:03
33 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 14:19.96 1:03
34 Connor Toppings (Can) Probaclac/Devinci 14:21.08 1:05
35 Édouard Beaudoin (Can) Probaclac/Devinci 14:22.29 1:06
36 Chad Capobianco (USA) DistrictTaco Racing 14:22.81 1:06
37 Thomas Humphreys (USA) UCI CT: CCB Foundation - Sicleri 14:24.89 1:08
38 Nicholas Diniz (Can) NCCH Elite p/b MGCC 14:25.06 1:09
39 Alex Kellum (USA) QCW Breakawaybikes.com P/B JLVelo 14:25.30 1:09
40 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing 14:27.61 1:11
41 Richard Furchtgott (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/FOUNDING FARME 14:28.81 1:12
42 Olivier Péloquin (USA) Probaclac/Devinci 14:29.68 1:13
43 Ian Clarke (USA) CRCA/Jamison Capital-Cannondale 14:30.12 1:14
44 Kevin Bouchard-Hall (USA) Velocio Northeast 14:30.24 1:14
45 Felix Boutin (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 14:30.57 1:14
46 Christian Gomes (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 14:32.20 1:16
47 Ryan Rudderham (Can) RealDeal|Aquila 14:33.82 1:17
48 Samuel James (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 14:38.99 1:22
49 Cooper Shanks (USA) Dolce Vita Freewheel p/b SL2 14:39.29 1:23
50 Daniel Lausin (USA) Gateway-Harley-Davidson/Trek 14:39.42 1:23
51 Baris Aytan (USA) CRCA/Foundation 14:40.23 1:24
52 Connor Jennings (USA) Velocio Northeast 14:40.35 1:24
53 Martin Rupes (Can) NCCH p/b MGCC 14:41.77 1:25
54 Thomas Wavrin (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 14:42.21 1:26
55 Samuel Lear (USA) Volharden 14:42.45 1:26
56 Taylor Pearman (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 14:42.77 1:26
57 Will Gleason (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 14:42.87 1:26
58 Michael Foley (Can) Team raceclean 14:42.99 1:26
59 Julien Gagne (Can) Devinci Probaclac 14:43.20 1:27
60 Matthew Curbeau (USA) Velocio Northeast 14:43.71 1:27
61 Francis Izquierdo-Bernier (Can) Probaclac/Devinci 14:45.18 1:29
62 Paul Lengermann (USA) DistrictTaco Racing 14:46.97 1:30
63 Ryan Primeau (Can) Velo Select - Apogee 14:49.19 1:33
64 Eliot Pitney (USA) Downeast Racing 14:50.51 1:34
65 William Goodfellow (USA) VeloSelect 14:50.60 1:34
66 Will Riffelmacher (USA) THE OLYMPIC CLUB 14:51.32 1:35
67 Pierre-Bernard Thiffault (USA) Hedrick Racing 14:51.62 1:35
68 Alex Tenelshof (USA) BaseMedia Racing 14:51.87 1:35
69 Stephen Robinson (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 14:51.89 1:35
70 Emile Farrell Dessureault (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 14:51.92 1:35
71 Sacha Cantor (Can) iBike 14:52.22 1:36
72 Austin Venhuizen (USA) Subaru Santa Monica p/b Alfa 14:52.89 1:36
73 Dakota Schaeffer (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 14:53.36 1:37
74 Guillaume Davidson (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 14:54.93 1:38
75 Jake Henningsen (USA) Team Hungry 14:56.50 1:40
76 Daniel Wilson (Can) University of Toronto Road Racing 15:01.59 1:45
77 Stephen Jette (USA) New England Devo p/b Cadence Wealth Mana 15:02.62 1:46
78 Sean Barrie (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/FOUNDING FARME 15:04.53 1:48
79 Jake Hollenbach (USA) Hollenbach & Friends 15:06.83 1:50
80 Ralph Pahlmeyer (USA) CRCA/Foundation 15:06.88 1:50
81 Antoine Ippersiel (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 15:07.03 1:51
82 Charles McCarthy (USA) 1K2GO SPORTS 15:07.17 1:51
83 Daniel Koszela (Can) Win Cycling Center 15:07.22 1:51
84 Gabriel Guay (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 15:11.83 1:55
85 Navarro Fong Roy (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 15:12.96 1:56
86 Benjamin Cook (USA) Base Media Racing 15:13.09 1:57
87 Derrick Butler (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale 15:14.63 1:58
88 Erik Post (USA) CRCA/Jamison Capital - Cannondale 15:17.19 2:01
89 Trevor Connor (Can) Morning Glory Cycling CLub 15:22.63 2:06
90 Michael Boardman (USA) CRCA / Rockstar Games 15:24.72 2:08
91 Christopher Welch (USA) CRCA/Jamison Capital - Cannondale 15:26.38 2:10
92 Ross Baldwin (USA) CRCA/Jamison Capital - Cannondale 15:32.40 2:16
93 John Shalekbriski (USA) Otterhaus Racing 15:33.09 2:17
94 Jonathan Cassivi (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 15:34.41 2:18
95 Michael Black (USA) QCW Breakawaybikes.com P/B JLVelo 15:34.83 2:18
96 Kevin Goguen (USA) CRCA/Jamison Capital - Cannondale 15:38.69 2:22
97 Ranjodh Gill (USA) Otterhaus Performance Coaching 15:43.89 2:27
98 Gorgi Popstefanov (USA) Metra/XRCEL/Cycles 54 15:43.99 2:27
99 Clay Moon (Can) Ride With Rendall p/b Biemme 15:45.17 2:29
100 Simon Jones (USA) Miller School of Albemarle 16:05.07 2:49
101 Stephen Alexander (USA) CRCA/Foundation 16:41.80 3:25
102 Marc Allard (Can) Independent 17:06.90 3:50
 
Junior Men, 9.17 km
1 Magnus Sheffield (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 14:17.85 0:00
2 Sam Cook (NZl) Desjardins-Ford p/b Cromwell 14:24.55 0:07
3 Francis Juneau (Can) Velo 2000 - Rhino Rack 14:31.22 0:14
4 Sam Noel (USA) 1K2GO SPORTS 14:35.10 0:18
5 Sean Guydish (USA) Young Medalists 14:35.70 0:18
6 Carson Miles (Can) OBC Junior Racing Team 14:36.66 0:19
7 Robin Plamondon (Can) Espoirs Elite 14:40.58 0:23
8 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 14:41.42 0:24
9 Lane Maher (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 15:02.94 0:45
10 Matthew Oliveira (Ber) Hot Tubes 15:06.67 0:49
11 Eli Husted (USA) Hot Tubes Cycling 15:16.09 0:59
12 Liam Holowesko (USA) Hot Tubes Development Team 15:16.52 0:59
13 Jaymz Lipinski (USA) AP Junior Development p/b Corner Cycle 15:20.39 1:03
14 Arnaud Beaudoin (Can) Espoirs Laval Primeau Velo 15:22.45 1:05
15 William Walton (USA) Young Medalists 15:27.01 1:10
16 Jonah Vasquez (USA) Bear Development/Trek 15:29.84 1:12
17 Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club 15:33.12 1:16
18 Gabriel Melfi (Can) Independent 15:34.91 1:17
19 Nicolas Bougie (Can) Espoirs Élite Primeau Vélo 15:36.50 1:19
20 Richard Elliott (Can) NCCH ELITE pb MGCC 15:37.61 1:20
21 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 15:39.30 1:22
22 Josh Chu (USA) KMS Cycling - Killington Mountain School 15:39.93 1:22
23 Braiden Voss (USA) Miller School or Albemarle 15:47.13 1:30
24 Derin Iscan (USA) Minuteman road club 15:47.86 1:30
25 W. Harrison Nguy (USA) Frazier Cycling 15:48.92 1:31
26 Lukas Carreau (Can) Velo 2000/Rhino Rack 15:52.52 1:35
27 Alexandre Poirier (Can) Club cycliste vélo 2000 15:55.10 1:38
28 Joel Plamondon (Can) Espoirs Laval 15:55.30 1:38
29 Ian Witkowski (USA) Young Medalists 15:57.50 1:40
30 Ron Tuazon (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING FARM 15:57.96 1:40
31 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 16:03.33 1:46
32 Thomas Nadeau (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 16:04.03 1:47
33 Connor Thompson (USA) Burner Fitness Development Team 16:06.74 1:49
34 Joseph Krivitsky (USA) AP Junior Development 16:10.31 1:53
35 Lucas Huesman (USA) CT Cycling Advancement Program 16:11.81 1:54
36 Lucas Mariutti (USA) Miller School of Albemarle 16:12.95 1:55
37 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 16:13.47 1:56
38 Nick Koleszar (USA) CCAP/Sherpa Cycling 16:17.68 2:00
39 Ben Douglas (USA) Montclair Bikery Development Team 16:24.44 2:07
40 Ryan Scott (USA) Miller School or Albemarle 16:24.54 2:07
41 Juan David Buitrago (USA) Buitrago Team 16:24.76 2:07
42 Gabriel Shipley (USA) Miller School of Albemarle 16:25.68 2:08
43 Kevin Labelle (Can) Desjardins-Ford p/b Cromwell 16:31.08 2:14
44 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 16:31.39 2:14
45 Jacob Steinfeld (USA) Team Placid Planet 16:36.13 2:19
46 Benjamin Gervais (Can) Espoirs Laval 16:52.21 2:35
47 Andre Campos (USA) Miller School of Albemarle 16:58.16 2:41
48 Xander Jones (USA) The Connecticut Cycling Advancement Prog 17:05.52 2:48
49 Johnny Meyerle (USA) CT Cycling Advancement Program 17:23.19 3:06
50 Rishav Kundu (USA) Connecticut Cycling Advancement Program 17:34.91 3:17
51 Pierre-Olivier Trottier (Can) Independent 17:39.25 3:22
52 Henry Lord (USA) AP Junior Development Cycling Team 17:41.74 3:24
53 John Bazaar (USA) Independent 17:52.53 3:35
54 Mark Shumaker (USA) Independent 17:53.27 3:36
55 Nicolas Villamizar (USA) Ccap/Erracers 18:37.89 4:20


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.