Posted by Editoress on 09/14/18
Results from the 3rd stage in France
Stage 3: St Sauveur de Montagut to Villeneuve de Berg, 129.5 km | |
1 Ruth Winder (USA) US National Team | 3:41:52 |
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing | |
3 Margarita Garcia Canellas (Esp) Spanish National Team | both s.t. |
4 Tayler Wiles (USA) US National Team | 0:07 |
5 Katharine Hall (USA) US National Team | 0:15 |
6 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team | |
7 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling | |
8 Olga Shekel (Ukr) Ukraine National Team | |
9 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
10 Kathrin Hammes (Ger) German National Team | |
11 Sofie De Vuyst (Bel) Belgian National Team | |
12 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana | all s.t. |
13 Erica Magnaldi (Ita) BePink | 0:33 |
14 Janneke Ensing (Ned) Dutch National Team | s.t. |
15 Brodie Chapman (Aus) Tibco - Silicon Valley Bank | 0:35 |
16 Tatiana Guderzo (Ita) BePink | |
17 Githa Michiels (Bel) Belgian National Team | |
18 Eider Merino Cortazar (Esp) Spanish National Team | |
19 Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team | |
20 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team | |
21 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
22 Nina Buijsman (Ned) Dutch National Team | |
23 Marion Sicot (Fra) Credit Mutuel | |
24 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
25 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) WCC Women's Team | |
26 Grace Anderson (NZl) Team Illuminate | |
27 Kelly Van Den Steen (Bel) Belgian National Team | |
28 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
29 Demi Vollering (Ned) Swaboladies Nl | all s.t. |
30 Alison Jackson (Can) Tibco - Silicon Valley Bank | 1:10 |
31 Lorena Llamas Garcia (Esp) Spanish National Team | 1:15 |
32 Angelika Tazreiter (Aut) Austrian National Team | 1:17 |
33 Esther Van Veen (Ned) Dutch National Team | 1:19 |
34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing | 1:51 |
35 Annabelle Dreville (Fra) Credit Mutuel | s.t. |
36 Leah Thomas (USA) US National Team | 1:56 |
37 Stine Borgli (Nor) Norway National Team | 3:28 |
38 Maria Fernanda Yapura Plaza (Arg) WCC Women's Team | |
39 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
40 Omer Shapira (Isr) Israel National Team | |
41 Aida Nuno Palacios (Esp) Spanish National Team | |
42 Julie Van De Velde (Bel) Belgian National Team | |
43 Spela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team | all s.t. |
44 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing | 3:39 |
45 Abigail Mickey (USA) Rally Cycling | 4:05 |
46 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | s.t. |
47 Carolin Schiff (Ger) German National Team | 9:02 |
48 Blanca Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women's Team | s.t. |
49 Vita Heine (Nor) Norway National Team | 11:53 |
50 Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team | |
51 Mikayla Harvey (NZl) Team Illuminate | |
52 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team | |
53 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana | |
54 Kathryn Buss (USA) Tibco - Silicon Valley Bank | |
55 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana | |
56 Agua Marina Espinola (Par) WCC Women's Team | all s.t. |
57 Heidi Franz (USA) Rally Cycling | 12:13 |
58 Gillian Ellsay (Can) Rally Cycling | 12:13 |
59 Silvia Valsecchi (Ita) BePink | 16:29 |
60 Jarmila Machacovc (Cze) Team Dukla Praha | 18:03 |
61 Beate Zanner (Ger) German National Team | |
62 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team | |
63 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team | |
64 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team | |
65 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team | |
66 Ema Cetkovská (Cze) Team Dukla Praha | |
67 Nikola Bajgerová (Cze) Team Dukla Praha | |
68 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team | |
69 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) WCC Women's Team | |
70 Eva Buurman (Ned) Dutch National Team | |
71 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Spanish National Team | |
72 Katherine Maine (Can) Rally Cycling | |
73 Marieke Van Witzenburg (Ned) Health Mate - Cyclelive Team | |
74 Margot Clyne (USA) US National Team | |
75 Alice Cobb (GBr) Tibco - Silicon Valley Bank | |
76 Kaat Hannes (Bel) Belgian National Team | |
77 Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team | all s.t. |
78 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 18:55 |
79 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukraine National Team | 21:36 |
80 Hannha Gruber-Stadler (Aut) Austrian National Team | |
81 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team | |
82 Lex Albrecht (Can) Tibco - Silicon Valley Bank | |
83 Marion Bessone (Fra) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
84 Iryna Semenova (Ukr) Ukraine National Team | |
85 Annina Jenal (Aut) Austrian National Team | |
86 Paolina Kirilova (Rus) Russian National Team | |
87 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team | |
88 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
89 Tereza Medvedova (Svk) BePink | all s.t. |
90 Marlies Van Der Lugt (Ned) Swaboladies Nl | 21:45 |
91 Sara Casasola (Ita) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | 21:51 |
92 Tereza Korvasová (Cze) Team Dukla Praha | s.t. |
93 Silvia Gehnbock (Aut) Austrian National Team | 22:24 |
94 Frédèrique Larosse-Gringras (Can) Credit Mutuel | 25:15 |
95 Zsófia Szabó (Hun) Health Mate - Cyclelive Team | 26:49 |
96 Emily Newsom (USA) Tibco - Silicon Valley Bank | |
97 Illi Gardner (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | |
98 Karina Kasenova (Rus) Russian National Team | |
99 Roni Fishman (Isr) Israel National Team | |
100 Belle De Gast (Ned) Dutch National Team | |
101 Senna Feron (Ned) YRDP p/b Fred Whitton | |
102 Leah Thorvilson (USA) Canyon//SRAM Racing | |
103 Kathrin Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team | |
104 Gabrielle Traxler (Can) YRDP p/b Fred Whitton | |
105 Nerea Nuno Iglesias (Esp) Spanish National Team | |
106 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team | |
107 Susanne Andersen (Nor) Norway National Team | all s.t. |
108 Letizia Borghesi (Ita) BePink | 27:03 |
109 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing | 27:33 |
110 Melissa Van Neck (Cze) Team Dukla Praha | 27:42 |
111 Veronika Kormos (Hun) Health Mate - Cyclelive Team | 30:25 |
112 Teniel Campbell (Tri) WCC Women's Team | s.t. |
113 Gunnel Mekhtieva (Rus) Russian National Team | 34:20 |
114 Miriam Baron (Isr) Israel National Team | 34:44 |
115 Marissa Baks (Ned) Swaboladies Nl | 34:55 |
116 Sara Olsson (Swe) YRDP p/b Fred Whitton | s.t. |
117 Bérengère Staelens (Fra) Credit Mutuel | 35:45 |
118 Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team | 36:08 |
119 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana | 37:52 |
120 Sophie Enever (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | 38:28 |
121 Seda Krylova (Rus) Russian National Team | 39:26 |
122 Mosana Debesay (Eri) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | 40:33 |
123 Lexie Millard (USA) Team Illuminate | 41:33 |
124 Janelle Cole (USA) US National Team | |
125 Thi That Nguyen (Vie) WCC Women's Team | both s.t. |
126 Eva Luca (Ger) German National Team | 47:46 |
127 Amit Moran (Isr) Israel National Team | s.t. |
128 Kara Lilly (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | 49:34 |
129 Avital Gez (Isr) Israel National Team | 49:54 |
130 Marjolaine Bazin (Fra) Credit Mutuel | |
131 Shoko Kashiki (Jpn) Team Illuminate | both s.t. |
132 Gali Weinberg (Isr) Israel National Team | 49:40 |
133 Tina Schulz (Ger) German National Team | 1:06:19 |
134 Femke De Graaff (Ned) Swaboladies Nl | 1:06:31 |
135 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana | 1:10:16 |
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink | |
DNF Sara Bergen (Can) Rally Cycling | |
DNF Tereza Neumanová (Cze) Team Dukla Praha | |
DNS Melani Klement (Ned Swaboladies Nl | |
DNS Sarah Rijkes (Aut) Experza - Footlogix | |
DNS Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza - Footlogix | |
DNS Jessy Druyts (Bel) Experza - Footlogix | |
GC | |
1 Ruth Winder (USA) US National Team | 6:33:18 |
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing | |
3 Margarita Garcia Canellas (Esp) Spanish National Team | both s.t. |
4 Tayler Wiles (USA) US National Team | 0:14 |
5 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team | 0:15 |
6 Olga Shekel (Ukr) Ukraine National Team | |
7 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | both s.t. |
8 Sofie De Vuyst (Bel) Belgian National Team | 0:22 |
9 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana | |
10 Katharine Hall (USA) US National Team | |
11 Kathrin Hammes (Ger) German National Team | |
12 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling | all s.t. |
13 Janneke Ensing (Ned) Dutch National Team | 0:33 |
14 Demi Vollering (Ned) Swaboladies Nl | 0:35 |
15 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team | s.t. |
16 Erica Magnaldi (Ita) BePink | 0:40 |
17 Brodie Chapman (Aus) Tibco - Silicon Valley Bank | 0:42 |
18 Katrine Aalerud (Nor) Norway National Team | |
19 Tatiana Guderzo (Ita) BePink | |
20 Eider Merino Cortazar (Esp) Spanish National Team | |
21 Kelly Van Den Steen (Bel) Belgian National Team | |
22 Paula Andrea Patino Bedoya (Col) WCC Women's Team | |
23 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
24 Nina Buijsman (Ned) Dutch National Team | |
25 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
26 Githa Michiels (Bel) Belgian National Team | |
27 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
28 Marion Sicot (Fra) Credit Mutuel | |
29 Grace Anderson (NZl) Team Illuminate | all s.t. |
30 Alison Jackson (Can) Tibco - Silicon Valley Bank | 1:10 |
31 Lorena Llamas Garcia (Esp) Spanish National Team | 1:22 |
32 Angelika Tazreiter (Aut) Austrian National Team | 1:24 |
33 Esther Van Veen (Ned) Dutch National Team | 1:26 |
34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing | 1:51 |
35 Annabelle Dreville (Fra) Credit Mutuel | 1:58 |
36 Leah Thomas (USA) US National Team | 2:03 |
37 Stine Borgli (Nor) Norway National Team | 3:28 |
38 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
39 Julie Van De Velde (Bel) Belgian National Team | both s.t. |
40 Spela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team | 3:35 |
41 Omer Shapira (Isr) Israel National Team | |
42 Aida Nuno Palacios (Esp) Spanish National Team | both s.t. |
43 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing | 3:39 |
44 Maria Fernanda Yapura Plaza (Arg) WCC Women's Team | 3:55 |
45 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 4:12 |
46 Abigail Mickey (USA) Rally Cycling | s.t. |
47 Blanca Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women's Team | 9:09 |
48 Carolin Schiff (Ger) German National Team | s.t. |
49 Mikayla Harvey (NZl) Team Illuminate | 11:53 |
50 Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team | 12:00 |
51 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana | |
52 Martina Ritter (Aut) Austrian National Team | both s.t. |
53 Heidi Franz (USA) Rally Cycling | 12:20 |
54 Agua Marina Espinola (Par) WCC Women's Team | s.t. |
55 Gillian Ellsay (Can) Rally Cycling | 12:40 |
56 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana | 12:54 |
57 Kathryn Buss (USA) Tibco - Silicon Valley Bank | 13:48 |
58 Silvia Valsecchi (Ita) BePink | 16:36 |
59 Eva Buurman (Ned) Dutch National Team | 18:03 |
60 Beate Zanner (Ger) German National Team | 18:10 |
61 Katherine Maine (Can) Rally Cycling | |
62 Ema Cetkovská (Cze) Team Dukla Praha | |
63 Marieke Van Witzenburg (Ned) Health Mate - Cyclelive Team | |
64 Alice Cobb (GBr) Tibco - Silicon Valley Bank | |
65 Kaat Hannes (Bel) Belgian National Team | |
66 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Spanish National Team | |
67 Valerie Demey (Bel) Belgian National Team | |
68 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) WCC Women's Team | |
69 Jarmila Machacovc (Cze) Team Dukla Praha | |
70 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team | |
71 Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team | all s.t. |
72 Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team | 18:30 |
73 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 18:55 |
74 Vita Heine (Nor) Norway National Team | 19:50 |
75 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team | 20:32 |
76 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukraine National Team | 21:43 |
77 Tereza Medvedova (Svk) BePink | |
78 Hannha Gruber-Stadler (Aut) Austrian National Team | |
79 Marion Bessone (Fra) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | |
80 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
81 Iryna Semenova (Ukr) Ukraine National Team | |
82 Paolina Kirilova (Rus) Russian National Team | |
83 Lex Albrecht (Can) Tibco - Silicon Valley Bank | all s.t. |
84 Marlies Van Der Lugt (Ned) Swaboladies Nl | 21:52 |
85 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team | 22:03 |
86 Annina Jenal (Aut) Austrian National Team | 22:05 |
87 Sara Casasola (Ita) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | 22:40 |
88 Silvia Gehnbock (Aut) Austrian National Team | 22:51 |
89 Nikola Bajgerová (Cze) Team Dukla Praha | 26:00 |
90 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team | s.t. |
91 Susanne Andersen (Nor) Norway National Team | 26:49 |
92 Emily Newsom (USA) Tibco - Silicon Valley Bank | 26:56 |
93 Senna Feron (Ned) YRDP p/b Fred Whitton | s.t. |
94 Gabrielle Traxler (Can) YRDP p/b Fred Whitton | 26:56 |
95 Margot Clyne (USA) US National Team | 27:17 |
96 Letizia Borghesi (Ita) BePink | 27:35 |
97 Melissa Van Neck (Cze) Team Dukla Praha | 27:49 |
98 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team | 29:33 |
99 Teniel Campbell (Tri) WCC Women's Team | 30:32 |
100 Frédèrique Larosse-Gringras (Can) Credit Mutuel | 30:37 |
101 Veronika Kormos (Hun) Health Mate - Cyclelive Team | 30:54 |
102 Tereza Korvasová (Cze) Team Dukla Praha | 31:05 |
103 Karina Kasenova (Rus) Russian National Team | 32:54 |
104 Roni Fishman (Isr) Israel National Team | 33:16 |
105 Belle De Gast (Ned) Dutch National Team | 34:46 |
106 Kathrin Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team | |
107 Zsófia Szabó (Hun) Health Mate - Cyclelive Team | both s.t. |
108 Marissa Baks (Ned) Swaboladies Nl | 35:02 |
109 Illi Gardner (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | 35:19 |
110 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing | 35:30 |
111 Sara Olsson (Swe) YRDP p/b Fred Whitton | 35:34 |
112 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team | 35:51 |
113 Leah Thorvilson (USA) Canyon//SRAM Racing | 36:30 |
114 Nerea Nuno Iglesias (Esp) Spanish National Team | 40:02 |
115 Gunnel Mekhtieva (Rus) Russian National Team | 42:10 |
116 Miriam Baron (Isr) Israel National Team | 42:41 |
117 Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team | 44:05 |
118 Bérengère Staelens (Fra) Credit Mutuel | 44:31 |
119 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana | 46:11 |
120 Sophie Enever (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | 46:25 |
121 Seda Krylova (Rus) Russian National Team | 46:36 |
122 Mosana Debesay (Eri) Servetto - Stradalli Cycle - Alure | 48:52 |
123 Thi That Nguyen (Vie) WCC Women's Team | 49:23 |
124 Janelle Cole (USA) US National Team | 49:30 |
125 Lexie Millard (USA) Team Illuminate | s.t. |
126 Shoko Kashiki (Jpn) Team Illuminate | 50:21 |
127 Eva Luca (Ger) German National Team | 56:17 |
128 Gali Weinberg (Isr) Israel National Team | 57:37 |
129 Kara Lilly (GBr) YRDP p/b Fred Whitton | 58:05 |
130 Avital Gez (Isr) Israel National Team | 58:25 |
131 Amit Moran (Isr) Israel National Team | 1:02:04 |
132 Marjolaine Bazin (Fra) Credit Mutuel | 1:08:27 |
133 Tina Schulz (Ger) German National Team | 1:14:38 |
134 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana | 1:19:23 |
135 Femke De Graaff (Ned) Swaboladies Nl | 1:20:06 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |