Canadian Cyclist

 

October 10/18 12:03 pm - Milano-Torino results


Posted by Editoress on 10/10/18
 

Results from Milano-Torino in Italy

Magenta to Torino/Basilica di Superga, 200 km
1 Thibaut Pinot (Fra) Groupama - FDJ 4:43:36
2 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team at 0:10
3 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:28
4 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 0:36
5 Sébastien Reichenbach (Sui) Groupama - FDJ 0:38
6 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb s.t.
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain - Merida 0:41
8 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team s.t.
9 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:43
10 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:45
11 Hugh Carthy (GBr) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale s.t.
12 Davide Formolo (Ita) Bora - Hansgrohe 0:48
13 Rafal Majka (Pol) Bora - Hansgrohe 0:59
14 Adam Yates (GBr) Mitchelton - Scott 1:02
15 Bauke Mollema (Ned) Trek - Segafredo s.t.
16 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 1:13
17 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal 1:15
18 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy s.t.
19 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo - Samsic 1:27
20 David Gaudu (Fra) Groupama - FDJ 1:38
21 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 1:41
22 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani - CSF 2:00
23 Marco Tizza (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 2:25
24 Peter Stetina (USA) Trek - Segafredo 2:33
25 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 2:37
26 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy
27 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
28 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb all s.t.
29 Pieter Serry (Bel) Quick Step Floors 2:49
30 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo s.t.
31 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani - CSF 2:53
32 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto - Soudal 3:01
33 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
34 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton - Scott both s.t.
35 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 3:13
36 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 3:16
37 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal 3:19
38 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina - Selle Italia 3:23
39 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 3:29
40 Anthony Delaplace (Fra) Team Fortuneo - Samsic 3:35
41 Joan Bou Company (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 3:37
42 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 3:49
43 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 4:03
44 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team
45 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia both s.t.
46 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 4:05
47 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 4:28
48 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 4:30
49 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 4:29
50 Jérémy Maison (Fra) Team Fortuneo - Samsic 4:38
51 José Fernandes Neves (Por) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 4:45
52 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 4:59
53 Sebastian Schönberger (Aut) Wilier Triestina - Selle Italia 5:01
54 Mikkel Frølich Honoré (Den) Quick Step Floors 5:03
55 José Gonçalves (Por) Team Katusha - Alpecin s.t.
56 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 5:06
57 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 5:08
58 Tiesj Benoot (Bel) Lotto - Soudal 5:58
59 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 6:15
60 Manuel Senni (Ita) Bardiani - CSF 6:24
61 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain - Merida 6:25
62 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain - Merida
63 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha - Alpecin both s.t.
64 Simon ?pilak (Slo) Team Katusha - Alpecin 6:39
65 David De La Cruz Melgarejo (Esp) Team Sky 7:09
66 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors s.t.
67 Freddy Ovett (Aus) BMC Racing Team 7:12
68 Marc Soler (Esp) Movistar Team 8:48
69 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 8:50
70 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 9:35
71 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina - Selle Italia 9:41
72 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 10:00
73 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
74 Daniel Savini (Ita) Bardiani - CSF
75 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors
76 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
77 Hector Carretero (Esp) Movistar Team
78 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
79 Luca Wackermann (Ita) Bardiani - CSF
80 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
81 Peter Kennaugh (GBr) Bora - Hansgrohe
82 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli - Sidermec
83 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha - Alpecin
84 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
85 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo - Samsic
86 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
87 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo - Samsic all s.t.
88 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha - Alpecin 11:22
89 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 11:49
90 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 15:45
91 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
92 Diego Rosa (Ita) Team Sky
93 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors
94 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
95 Andrea Bagioli (Ita) UAE Team Emirates
96 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo - Samsic
97 Laurent Didier (Lux) Trek - Segafredo
98 Andrea Garosio (Ita) Bahrain - Merida
99 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo
100 James Shaw (GBr) Lotto - Soudal
101 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
102 Omer Goldshtein (Isr) Israel Cycling Academy
103 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
104 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
105 Léo Vincent (Fra) Groupama - FDJ
106 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe
107 Patrick Konrad (Aut) Bora - Hansgrohe all s.t.
108 Umberto Orsini (Ita) Bardiani - CSF 16:13
109 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 16:23
DNF Sacha Modolo (Ita) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
DNF Cyrus Monk (Aus) Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain - Merida
DNF Kristijan Koren (Slo) Bahrain - Merida
DNF Maxim Pirard (Bel) Bahrain - Merida
DNF Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF
DNF Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team
DNF Emanuel Buchmann (Ger) Bora - Hansgrohe
DNF William Bonnet (Fra) Groupama - FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) Groupama - FDJ
DNF Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
DNF Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto - Soudal
DNF Jens Keukeleire (Bel) Lotto - Soudal
DNF Michael Albasini (Sui) Mitchelton - Scott
DNF Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton - Scott
DNF Rob Power (Aus) Mitchelton - Scott
DNF Robert Stannard (Aus) Mitchelton - Scott
DNF Carlos Verona (Esp) Mitchelton - Scott
DNF Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNF Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF Juan José Lobato Del Valle (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF Simone Ponzi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF Bob Jungels (Lux) Quick Step Floors
DNF Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors
DNF Romain Le Roux (Fra) Team Fortuneo - Samsic
DNF Robert Ki?erlovski (Cro) Team Katusha - Alpecin
DNF Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha - Alpecin
DNF Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
DNF Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
DNF Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
DNF Eugenio Alafaci (Ita) Trek - Segafredo
DNF Toms Skujins (Lat) Trek - Segafredo
DNF Nicholas Rinaldi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.