Canadian Cyclist

 

October 25/18 22:41 pm - Track World Cup Milton, Day 1 results


Posted by Editoress on 10/25/18
 

Results from the 1st day of racing at the UCI Track World Cup in Milton, ON

Women Team Pursuit
 
Qualifying
1 Great Britain (Laura Kenny/Katie Archibald/Elinor Barker/Eleanor Dickinson) 4:18.962
2 Italy (Elisa Balsamo/Marta Cavalli/Simona Frapporti/Silvia Valsecchi) 4:20.570
3 New Zealand (Rushlee Buchanan/Ellesse Andrews/Bryony Botha/Kirstie James) 4:23.110
4 Germany (Franziska Brausse/Charlotte Becker/Lisa Brennauer/Lisa Klein) 4:23.290
5 Canada (Ariane Bonhomme/Annie Foreman-Mackey/Kinley Gibson/Stephanie Roorda) 4:23.337
6 France (Laurie Berthon/Marion Borras/Coralie Demay/Pascale Jeuland) 4:27.257
7 United States (Jennifer Valente/Christina Birch/Kimberly Geist/Emma White) 4:28.681
8 Japan (Yumi Kajihara/Kie Furuyama/Yuya Hashimoto/Miho Yoshikawa) 4:29.584
9 Russian Federation (Alexandra Goncharova/Gulnaz Badykova/Daria Malkova/Natalia Studenikina) 4:31.987
10 Poland (Justyna Kaczkowska/Monika Graczewska/Lucja Pietrzak/Nikol Plosaj) 4:33.263
11 China (Xiaofei Wang/Qiaolin Chen/Jiali Liu/Hong Wang) 4:35.678
12 P2M (Miriam Brouwer/Devaney Collier/Laurie Jussaume/Katherine Maine) 4:37.278
 *
Men Team Pursuit
 
Qualifying
1 Huub Wattbike Test Team (John Archibald/Daniel Bigham/Harry Tanfield/Jonathan Wale) 3:56.628
2 Great Britain (Mark Stewart/Edward Clancy/Kian Emadi/Oliver Wood) 3:56.672
3 Denmark (Casper von Folsach/Lasse Norman Hansen/Julius Johansen/Rasmus Pedersen) 3:56.885
4 Canada (Michael Foley/Derek Gee/Adam Jamieson/Jay Lamoureux) 3:56.931
5 New Zealand (Regan Gough/Jordan Kerby/Nicholas Kergozou/Campbell Stewart) 3:56.986
6 France (Benjamin Thomas/Bryan Coquard/Adrien Garel/Florian Maitre) 3:58.285
7 Belgium Lindsay de Vylder/Kenny de Ketele/Robbe Ghys/Fabio van den Bossche) 3:58.939
8 Germany (Jasper Frahm/Felix Gross/Leon Rohde/Domenic Weinstein) 3:58.942
9 Italy (Francesco Lamon/Liam Bertazzo/Carloalberto Giordani/Michele Scartezzini) 3:59.461
10 Switzerland (Claudio Imhof/Robin Froidevaux/Lukas Ruegg/Valere Thiebaud) 3:59.582
11 Russian Federation (Ivan Smirnov/Dmitrii Sokolov/Kirill Sveshnikov/Gleb Syritsa) 4:00.132
12 United States (Gavin Hoover/Ashton Lambie/Colby Lange/Eric Young) 4:02.796
13 P2M (Evan Burtnik/Vincent de Haitre/Chris Ernst/Tristan Guillemette) 4:04.197
14 Poland (Dawid Czubak/Adrian Kaiser/Szymon Krawczyk/Adrian Teklinski) 4:04.353
15 Japan (Shunsuke Imamura/Ryo Chikatani/Shogo Ichimaru/Keitaro Sawada) 4:04.660


* The eight teams recording the best times in the qualifying round will be matched in the First round as follows:
The 6th fastest team against the 7th fastest team.
The 5th fastest team against the 8th fastest team.
The 2nd fastest team against the 3rd fastest team.
The fastest team against the 4th fastest team.
The winners of heats 3 and 4 in the First round ride the final for the gold and silver medals.
The remaining six teams will be ranked by their times in the First round and will be paired as follows:
The two fastest teams ride the final for the bronze medal.

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.