Canadian Cyclist

 

February 20/19 17:35 pm - Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol: Stage 1


Posted by Editoress on 02/20/19
 

Results from the 1st stage of the Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol in Spain

Stage 1: Sanlúcar to Alcalá de los Gazules, 164 km
1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 4:24:12
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team at 0:05
3 Ion Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team
4 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott both s.t.
5 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo-Visma 0:09
6 Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team
7 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
8 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
9 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma all s.t.
10 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert 0:13
11 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:14
12 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi 0:16
13 Rafael Valls (Esp) Movistar Team s.t.
14 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert 0:19
15 Carlos Verona (Esp) Movistar Team 0:21
16 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 0:22
17 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country-Murias
18 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
19 Eduard Prades (Esp) Movistar Team all s.t.
20 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 0:25
21 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 0:31
22 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
23 Antonio Jesus Soto Guirao (Esp) Equipo Euskadi both s.t.
24 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:33
25 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
26 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team
27 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
28 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
29 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida 0:36
30 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:37
31 José Rojas (Esp) Movistar Team s.t.
32 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:42
33 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Charles s.t.
34 Mathias De Witte (Bel) Roompot-Charles 0:44
35 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:46
36 Ricardo Augusto Afonso Vilela (Por) Burgos-BH 0:47
37 Lars Boom (Ned) Roompot-Charles 0:49
38 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias 0:52
39 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi 0:54
40 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma 0:55
41 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 0:59
42 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
43 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
44 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos-BH
45 Joan Bou Company (Esp) Nippo-Vini Fantini-Faizane
46 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo-Vini Fantini-Faizane all s.t.
47 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert 1:01
48 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
49 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
50 Jorge Cubero Galvez (Esp) Burgos-BH
51 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo all s.t.
52 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 1:05
53 Mikel Nieve (Esp) Mitchelton-Scott s.t.
54 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 1:15
55 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team s.t.
56 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 1:18
57 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 1:24
58 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 1:27
59 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles 1:30
60 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team s.t.
61 Daan Olivier (Ned) Team Jumbo-Visma 1:40
62 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
63 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF both s.t.
64 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:51
65 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles 1:59
66 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 2:10
67 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida
68 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida both s.t.
69 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane 2:13
70 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal s.t.
71 Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert 2:15
72 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 2:17
73 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott 2:20
74 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 2:21
75 Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF s.t.
76 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 2:28
77 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 2:34
78 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo 2:51
79 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 2:53
80 Sean De Bie (Bel) Roompot-Charles 2:56
81 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 3:05
82 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA 3:10
83 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 3:13
84 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 3:18
85 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling s.t.
86 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott 3:25
87 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept-B&B Hotel 3:27
88 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 3:42
89 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF 4:56
90 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo s.t.
91 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 6:22
92 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 6:25
93 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 6:30
94 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Gobert 6:38
95 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 6:41
96 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 6:59
97 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 7:14
98 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 7:18
99 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Equipo Euskadi 7:20
100 Moreno Moser (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane s.t.
101 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 8:56
102 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 9:26
103 Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert 9:36
104 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling s.t.
105 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot-Charles 9:46
106 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
107 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert
108 Alexandr Kulikovskiy (Rus) Gazprom–Rusvelo 9:48
109 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 9:51
110 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 10:10
111 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
112 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi both s.t.
113 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi 10:12
114 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma 10:15
115 Daniel Lopez Parada (Esp) Burgos-BH s.t.
116 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 10:22
117 Marc Fournier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
118 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling both s.t.
119 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 10:26
120 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi s.t.
121 Petr Rikunov (Rus) Gazprom–Rusvelo 10:31
122 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 10:33
123 Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotel 10:48
124 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH 12:04
125 Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA 12:45
126 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 13:42
127 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF 13:44
128 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 14:12
129 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 14:31
DNF Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos-BH



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.