Canadian Cyclist

 

February 24/19 19:09 pm - Tour cycliste international du Haut Var: Stage 3 and Final GC


Posted by Editoress on 02/24/19
 

Results from the third stage of the Tour cycliste international du Haut Var in France

Stage 3: La Londe-les-Maures to Mont Faron, 136km
1 Thibaut Pinot (Fra) Groupama - FDJ 3:19:52
2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:03
3 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:05
4 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:11
5 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
6 Kilian Frankiny (SUI) Groupama - FDJ 0:13
7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits s.t.
8 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 0:51
9 Julien El Farès (Fra) Delko Marseille Provence s.t.
10 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:56
11 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 0:58
12 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 1:04
13 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 1:06
14 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 1:08
15 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence 1:11
16 Giulio Ciccone (Ita) Trek - Segafredo 1:14
17 Amaël Moinard (Fra) Team Arkéa - Samsic 1:16
18 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa - Samsic 1:17
19 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:25
20 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Crédits s.t.
21 Rudy Molard (Fra) Groupama - FDJ 1:44
22 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:46
23 Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles 1:52
24 Tanel Kangert (Est) EF Education First 1:54
25 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 1:55
26 Romain Hardy (Fra) Team Arkéa - Samsic 1:58
27 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa - Samsic 2:02
28 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek - Segafredo 2:16
29 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli Sidermec 2:16
30 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93 2:23
31 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 2:27
32 Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli Sidermec s.t.
33 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 2:33
34 Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie 2:35
35 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team s.t.
36 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 2:40
37 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli Sidermec 2:49
38 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 2:53
39 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 2:59
40 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 3:04
41 Brice Feillu (Fra) Team Arkéa - Samsic 3:05
42 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 3:15
43 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 3:22
44 Camille Thominet (Fra) St Michel - Auber 93 3:24
45 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli Sidermec 3:27
46 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 3:30
47 Fabio Felline (Ita) Trek - Segafredo 3:33
48 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 3:41
49 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 3:45
50 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 3:56
51 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
52 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence 4:02
53 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 4:06
54 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 4:08
55 Victor Langellotti (Mon) Burgos - BH 4:23
56 Laurent Évrard (Bel) Sovac 4:52
57 Davide Rebellin (Ita) Sovac 5:14
58 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
59 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy both s.t.
60 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa - Samsic 5:17
61 Jaume Sureda Morey (Esp) Burgos - BH s.t.
62 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 5:34
63 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 6:00
64 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence 6:07
65 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama - FDJ 7:21
66 Steve Morabito (SUI) Groupama - FDJ
67 Nicolas Sessler (Bra) Burgos - BH both s.t.
68 Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles 9:46
69 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 10:18
70 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 10:18
71 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team
72 Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
73 Damien Touzé (Fra) Cofidis Solutions Crédits
74 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel - Auber 93
75 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits
76 Romain Le Roux (Fra) Team Arkéa - Samsic
77 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits
78 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence
79 Justin Mottier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
80 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
81 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles
82 Maxime Cam (Fra) Vital Concept - B&B Hotels all s.t.
83 Lachlan Morton (Aus) EF Education First 10:39
84 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence s.t.
85 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles 10:58
86 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles s.t.
87 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 11:23
88 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo 11:57
89 Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93 12:39
90 Flavien Maurelet (Fra) St Michel - Auber 93
91 Ander Barrenetxea Uriarte (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
92 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
93 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli Sidermec all s.t.
94 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 12:59
95 Julien Bernard (Fra) Trek - Segafredo 13:38
96 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
97 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek - Segafredo
98 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
99 Abderrahmane Mehdi Hamza (Alg) Sovac
100 Matti Breschel (Den) EF Education First
101 Georg Preidler (AUT) Groupama - FDJ
102 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93 all s.t.
DNF Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team
 
Final GC
1 Thibaut Pinot (Fra) Groupama - FDJ 12:39:44
2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale at 0:03
3 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:05
4 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:11
5 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:13
6 Kilian Frankiny (SUI) Groupama - FDJ 0:27
7 Julien El Farès (Fra) Delko Marseille Provence 0:51
8 Giulio Ciccone (Ita) Trek - Segafredo 1:14
9 Rudy Molard (Fra) Groupama - FDJ 1:54
10 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Crédits 2:10
11 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 2:53
12 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 3:12
13 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 3:13
14 Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles 3:19
15 Amaël Moinard (Fra) Team Arkéa - Samsic 3:41
16 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 3:43
17 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 3:56
18 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 3:57
19 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 4:03
20 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek - Segafredo 4:04
21 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence 4:31
22 Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 4:54
23 Kévin Ledanois (Fra) Team Arkéa - Samsic 5:00
24 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 6:02
25 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 6:06
26 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale 7:34
27 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 7:46
28 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 8:14
29 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 8:24
30 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 8:51
31 Fabio Felline (Ita) Trek - Segafredo 9:00
32 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 9:17
33 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli Sidermec 10:05
34 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli Sidermec 10:22
35 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 10:43
36 Davide Rebellin (Ita) Sovac 10:58
37 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel - Auber 93 13:36
38 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence 14:38
39 Tanel Kangert (Est) EF Education First 14:50
40 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 15:12
41 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93 15:14
42 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 16:05
43 Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie 16:20
44 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 16:31
45 Brice Feillu (Fra) Team Arkéa - Samsic 16:50
46 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 17:07
47 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 17:44
48 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli Sidermec 18:40
49 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa - Samsic 19:23
50 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 20:06
51 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 20:44
52 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 21:55
53 Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 23:15
54 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 24:31
55 Camille Thominet (Fra) St Michel - Auber 93 25:27
56 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo 26:06
57 Laurent Évrard (Bel) Sovac 26:33
58 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 29:01
59 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 30:32
60 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa - Samsic 31:50
61 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles 32:21
62 Romain Hardy (Fra) Team Arkéa - Samsic 32:33
63 Jaume Sureda Morey (Esp) Burgos - BH 32:35
64 Maxime Cam (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 32:35
65 Victor Langellotti (Mon) Burgos - BH 33:04
66 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 33:30
67 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 33:56
68 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 34:01
69 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 34:32
70 Romain Le Roux (Fra) Team Arkéa - Samsic 35:12
71 Lachlan Morton (Aus) EF Education First 36:46
72 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 37:49
73 Steve Morabito (SUI) Groupama - FDJ 37:56
74 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 38:01
75 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 38:11
76 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama - FDJ 38:18
77 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 39:03
78 Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 39:31
79 Arthur Vichot (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 39:55
80 Julien Bernard (Fra) Trek - Segafredo 40:11
81 Georg Preidler (AUT) Groupama - FDJ 40:45
82 Damien Touzé (Fra) Cofidis Solutions Crédits 40:53
83 Christophe Masson (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 41:21
84 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence 41:48
85 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 41:51
86 Flavien Maurelet (Fra) St Michel - Auber 93 42:03
87 Nicolas Sessler (Bra) Burgos - BH 42:25
88 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 43:42
89 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek - Segafredo 44:41
90 Matti Breschel (Den) EF Education First 44:41
91 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93 44:41
92 Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles 44:51
93 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence 45:18
94 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 45:23
95 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles 45:23
96 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 46:03
97 Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93 47:28
98 Ander Barrenetxea Uriarte (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 47:44
99 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 47:45
100 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence 51:34
101 Justin Mottier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 55:36
102 Abderrahmane Mehdi Hamza (Alg) Sovac 58:56



Tour cycliste international du Haut Var: Stages 1 and 2 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.