Canadian Cyclist

 

March 20/19 12:00 pm - Piccoli Wins Stage 4 of the Tour de Taiwan


Posted by Editoress on 03/20/19
 

James Piccoli (Elevate KHS Cycling) took the win on the 4th stage of the Tour of Taiwan and moves into 2nd overall in the GC.

Stage 1 (March 17th): Taipei City Hall circuit, (83.20 km
1 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team 1:45:26
2 Eric Young (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
3 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team
4 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
5 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling
6 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team
7 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan
8 Giovanni Lonardi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
9 Yuan Tang Peng (Tpe) National Team Taiwan
10 Gustav Basson (RSA) National Team South Africa
11 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane
12 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
13 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling
14 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane
15 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane
16 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
17 Kazushige Kuboki (Jpn) National Team Japan
18 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy
19 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
20 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
21 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
22 Florenz Knauer (Ger) Herrmann Radteam
23 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane
24 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
25 Jason Lea (Aus) Team BridgeLane
26 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
27 Scott Bowden (Aus) Team BridgeLane
28 Phuchong Saiudomsin (Tha) Thailand Continental Cycling Team
29 Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam
30 Samuel Volkers (Aus) Memil Pro Cycling
31 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
32 Marc Oliver Pritzen (RSA) National Team South Africa
33 Roy Eefting (Ned) Memil Pro Cycling
34 Fredrik Ludvigsson (Swe) Memil Pro Cycling
35 Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
36 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
37 Yudai Arashiro (Jpn) Kinan Cycling Team
38 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
39 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
40 Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
41 Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam
42 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling
43 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobón Team
44 Travis Barrett (RSA) National Team South Africa
45 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
46 Nariyuki Masuda (Jpn) National Team Japan
47 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team
48 Jonas Bokeloh (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
49 Jason Oosthuizen (RSA) National Team South Africa
50 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
51 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
52 James Piccoli (Can) Elevate - KHS Pro Cycling
53 Edmund Bradbury (GBr) Memil Pro Cycling
54 Erik Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
55 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobón Team
56 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling
57 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
58 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
59 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team
60 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
61 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
62 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling
63 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
64 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
65 Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam
66 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
67 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
68 Jonas Rapp (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
69 Kakeru Omae (Jpn) National Team Japan
70 Chih Hao Wu (Tpe) National Team Taiwan
71 Shao Hsuan Lu (Tpe) National Team Taiwan
72 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team
73 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team
74 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
75 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
76 Thanakhan Chaiyasombat (Tha) Thailand Continental Cycling Team
77 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
78 Hannes Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
79 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobón Team
80 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
81 Jin Okubo (Jpn) Kinan Cycling Team
82 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
83 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan
84 Wan Yau Vincent Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team
85 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
86 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
87 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
88 Chih Hao Tu (Tpe) National Team Taiwan
89 Amiruddin Haji Amir (Bru) Brunei Continental Cycling Team
90 Yuma Koishi (Jpn) National Team Japan
91 George Simpson (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
92 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
93 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
94 Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
95 Jing Huei Wang (Tpe) National Team Taiwan
96 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team
97 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
98 Manduo Liu (Chn) Giant Cycling Team
99 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling
100 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team
101 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team
102 Jan Montshioa (RSA) National Team South Africa
103 Moreno Moser (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
104 Eddie Van Heerden (RSA) National Team South Africa
105 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team
106 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team
107 Zilin Yuan (Chn) Giant Cycling Team
108 Brian McCulloch (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
109 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
110 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team
111 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
112 Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil (Mas) Team Sapura Cycling
113 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
114 Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team all s.t.
 
Stage 2 (March 18th): Taoyuan City Hall to Jiaobanshan Park, 118.88 km
1 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling 2:45:20
2 Giovanni Lonardi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
3 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
4 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team
5 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobón Team
6 Edmund Bradbury (GBr) Memil Pro Cycling
7 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
8 Jonas Rapp (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
9 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan
10 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane
11 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
12 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
13 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
14 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
15 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobón Team
16 Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
17 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
18 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
19 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team
20 Yuma Koishi (Jpn) National Team Japan
21 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling
22 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
23 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
24 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane
25 James Piccoli (Can) Elevate - KHS Pro Cycling
26 Fredrik Ludvigsson (Swe) Memil Pro Cycling
27 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
28 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
29 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
30 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
31 Eddie Van Heerden (RSA) National Team South Africa
32 Hannes Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
33 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
34 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team
35 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
36 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
37 Nariyuki Masuda (Jpn) National Team Japan
38 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team all s.t.
39 Gustav Basson (RSA) National Team South Africa 0:27
40 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team 0:46
41 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team
42 Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
43 Yudai Arashiro (Jpn) Kinan Cycling Team
44 Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam
45 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
46 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling
47 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobón Team
48 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
49 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team all s.t.
50 Yuan Tang Peng (Tpe) National Team Taiwan 0:56
51 Chih Hao Wu (Tpe) National Team Taiwan 0:57
52 Marc Oliver Pritzen (RSA) National Team South Africa s.t.
53 Scott Bowden (Aus) Team BridgeLane 1:09
54 Shao Hsuan Lu (Tpe) National Team Taiwan 1:24
55 George Simpson (USA) Elevate - KHS Pro Cycling s.t.
56 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling 1:29
57 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 1:35
58 Samuel Volkers (Aus) Memil Pro Cycling
59 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
60 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane all s.t.
61 Kazushige Kuboki (Jpn) National Team Japan 1:40
62 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team 2:29
63 Thanakhan Chaiyasombat (Tha) Thailand Continental Cycling Team 3:00
64 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 3:06
65 Travis Barrett (RSA) National Team South Africa s.t.
66 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling 3:09
67 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 4:17
68 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy s.t.
69 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team 4:27
70 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
71 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
72 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy
73 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM all s.t.
74 Jing Huei Wang (Tpe) National Team Taiwan 4:29
75 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team
76 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling both s.t.
77 Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam 4:58
78 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè s.t.
79 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team 5:02
80 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 5:04
81 Jason Oosthuizen (RSA) National Team South Africa 5:43
82 Moreno Moser (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 5:47
83 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
84 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang both s.t.
85 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team 6:06
86 Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam 6:15
87 Phuchong Saiudomsin (Tha) Thailand Continental Cycling Team 7:25
88 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team
89 Manduo Liu (Chn) Giant Cycling Team both s.t.
90 Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 7:48
91 Chih Hao Tu (Tpe) National Team Taiwan
92 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team
93 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
94 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team
95 Kakeru Omae (Jpn) National Team Japan
96 Florenz Knauer (Ger) Herrmann Radteam
97 Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil (Mas) Team Sapura Cycling
98 Erik Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
99 Jan Montshioa (RSA) National Team South Africa
100 Jin Okubo (Jpn) Kinan Cycling Team all s.t.
101 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling 7:53
102 Eric Young (USA) Elevate - KHS Pro Cycling s.t.
103 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team 9:19
104 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 9:35
105 Jonas Bokeloh (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
106 Brian McCulloch (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
107 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
108 Wan Yau Vincent Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team
109 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan all s.t.
110 Zilin Yuan (Chn) Giant Cycling Team 13:52
111 Roy Eefting (Ned) Memil Pro Cycling 17:02
112 Amiruddin Haji Amir (Bru) Brunei Continental Cycling Team 17:47
DNF Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team
DNF Jason Lea (Aus) Team BridgeLane
 
Stage 3 (March 19th): HSR Hsinchu Station - Taichung City Shigang Visitor Center, 156.5 km
1 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 3:49:03
2 Yuan Tang Peng (Tpe) National Team Taiwan
3 Giovanni Lonardi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
4 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team
5 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy
6 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling
7 Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
8 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team
9 Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam
10 Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
11 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane
12 Samuel Volkers (Aus) Memil Pro Cycling
13 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan
14 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
15 Marc Oliver Pritzen (RSA) National Team South Africa
16 Gustav Basson (RSA) National Team South Africa
17 Fredrik Ludvigsson (Swe) Memil Pro Cycling
18 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
19 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
20 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
21 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team
22 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
23 George Simpson (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
24 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
25 Edmund Bradbury (GBr) Memil Pro Cycling
26 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
27 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
28 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
29 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobón Team
30 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team
31 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
32 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team
33 Nariyuki Masuda (Jpn) National Team Japan
34 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling
35 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan
36 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
37 Yudai Arashiro (Jpn) Kinan Cycling Team
38 Kakeru Omae (Jpn) National Team Japan
39 Jonas Rapp (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
40 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
41 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
42 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
43 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobón Team
44 James Piccoli (Can) Elevate - KHS Pro Cycling
45 Yuma Koishi (Jpn) National Team Japan
46 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
47 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling
48 Eddie Van Heerden (RSA) National Team South Africa
49 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team
50 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
51 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
52 Shao Hsuan Lu (Tpe) National Team Taiwan
53 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
54 Chih Hao Wu (Tpe) National Team Taiwan
55 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
56 Thanakhan Chaiyasombat (Tha) Thailand Continental Cycling Team
57 Scott Bowden (Aus) Team BridgeLane
58 Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam
59 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team
60 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobón Team
61 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
62 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team
63 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane
64 Hannes Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
65 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
66 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
67 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
68 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling all s.t.
69 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 0:14
70 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 10:17
71 Jason Oosthuizen (RSA) National Team South Africa 17:56
72 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team
73 Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam
74 Travis Barrett (RSA) National Team South Africa
75 Jing Huei Wang (Tpe) National Team Taiwan
76 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team
77 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
78 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
79 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
80 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
81 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
82 Wan Yau Vincent Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team
83 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
84 Jonas Bokeloh (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
85 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team
86 Jan Montshioa (RSA) National Team South Africa
87 Jin Okubo (Jpn) Kinan Cycling Team
88 Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil (Mas) Team Sapura Cycling
89 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
90 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team
91 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
92 Kazushige Kuboki (Jpn) National Team Japan
93 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling
94 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
95 Phuchong Saiudomsin (Tha) Thailand Continental Cycling Team
96 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane
97 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
98 Florenz Knauer (Ger) Herrmann Radteam
99 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling
100 Brian McCulloch (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
101 Manduo Liu (Chn) Giant Cycling Team
102 Eric Young (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
103 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team all s.t.
104 Moreno Moser (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 21:07
105 Chih Hao Tu (Tpe) National Team Taiwan
106 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
107 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
108 Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM all s.t.
DNF Erik Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
DNF Roy Eefting (Ned) Memil Pro Cycling
DNF Amiruddin Haji Amir (Bru) Brunei Continental Cycling Team
DNF Zilin Yuan (Chn) Giant Cycling Team
 
Stage 4: Nantou County Hall to Sun Moon Lake Xiang-Shan Visitor Center, 166.56 km
1 James Piccoli (Can) Elevate - KHS Pro Cycling 3:58:21
2 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling
3 Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
4 Scott Bowden (Aus) Team BridgeLane
5 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
6 Nariyuki Masuda (Jpn) National Team Japan
7 Marc Oliver Pritzen (RSA) National Team South Africa
8 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
9 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
10 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan
11 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
12 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobón Team
13 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team
14 Edmund Bradbury (GBr) Memil Pro Cycling
15 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
16 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
17 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobón Team
18 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team
19 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
20 Yuma Koishi (Jpn) National Team Japan
21 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
22 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
23 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
24 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
25 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
26 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team
27 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobón Team
28 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
29 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
30 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
31 Jonas Rapp (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang all s.t.
32 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team 2:47
33 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
34 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane both s.t.
35 Samuel Volkers (Aus) Memil Pro Cycling 4:25
36 Fredrik Ludvigsson (Swe) Memil Pro Cycling
37 Hannes Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling
38 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane
39 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
40 Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam
41 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling all s.t.
42 Thanakhan Chaiyasombat (Tha) Thailand Continental Cycling Team 7:02
43 Phuchong Saiudomsin (Tha) Thailand Continental Cycling Team
44 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
45 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
46 Giovanni Lonardi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè all s.t.
47 Chih Hao Wu (Tpe) National Team Taiwan 9:10
48 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team 9:11
49 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team 11:08
50 Gustav Basson (RSA) National Team South Africa 12:32
51 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team s.t.
52 Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam 12:42
53 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane
54 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
55 Wan Yau Vincent Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team
56 Shao Hsuan Lu (Tpe) National Team Taiwan
57 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
58 Yudai Arashiro (Jpn) Kinan Cycling Team
59 Kakeru Omae (Jpn) National Team Japan
60 Yuan Tang Peng (Tpe) National Team Taiwan
61 George Simpson (USA) Elevate - KHS Pro Cycling
62 Travis Barrett (RSA) National Team South Africa
63 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
64 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
65 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
66 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling
67 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling all s.t.
68 Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 12:46
69 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 12:48
70 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team 13:00
71 Jan Montshioa (RSA) National Team South Africa s.t.
72 Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil (Mas) Team Sapura Cycling 14:53
73 Chih Hao Tu (Tpe) National Team Taiwan
74 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
75 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team
76 Moreno Moser (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
77 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
78 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
79 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling
80 Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam
81 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling all s.t.
82 Eric Young (USA) Elevate - KHS Pro Cycling 14:56
83 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
84 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team both s.t.
85 Brian McCulloch (USA) Elevate - KHS Pro Cycling 15:52
86 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling
87 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
88 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane
89 Florenz Knauer (Ger) Herrmann Radteam
90 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
91 Jason Oosthuizen (RSA) National Team South Africa
92 Jonas Bokeloh (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
93 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
94 Jin Okubo (Jpn) Kinan Cycling Team
95 Jing Huei Wang (Tpe) National Team Taiwan
96 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team
97 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
98 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team
99 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team
100 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
101 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan
102 Kazushige Kuboki (Jpn) National Team Japan
103 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team
104 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang all s.t.
105 Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 18:59
106 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team 19:54
DNF Manduo Liu (Chn) Giant Cycling Team
DNF Eddie Van Heerden (RSA) National Team South Africa
 
GC
1 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling 12:17:54
2 James Piccoli (Can) Elevate - KHS Pro Cycling at 0:06
3 Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 0:12
4 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy s.t.
5 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan 0:16
6 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
7 Edmund Bradbury (GBr) Memil Pro Cycling
8 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobón Team
9 Markus Freiberger (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
10 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
11 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
12 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
13 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team
14 Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
15 Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobón Team
16 Nariyuki Masuda (Jpn) National Team Japan
17 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
18 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
19 Hiu Fung Choy (HKg) HKSI Pro Cycling Team
20 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
21 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
22 Yuma Koishi (Jpn) National Team Japan
23 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
24 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
25 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo - Vini Fantini - Faizanè
26 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team all s.t.
27 Jonas Rapp (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang 0:36
28 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobón Team 1:02
29 Marc Oliver Pritzen (RSA) National Team South Africa 1:13
30 Scott Bowden (Aus) Team BridgeLane 1:25
31 Hayden McCormick (NZl) Team BridgeLane 3:03
32 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team s.t.
33 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 3:36
34 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team 3:49
35 Nicholas White (Aus) Team BridgeLane 4:28
36 Fredrik Ludvigsson (Swe) Memil Pro Cycling 4:41
37 Patrick Bosman (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang
38 Hannes Bergström Frisk (Swe) Memil Pro Cycling both s.t.
39 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling 5:27
40 Samuel Volkers (Aus) Memil Pro Cycling 6:14
41 Giovanni Lonardi (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 7:08
42 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 7:18
43 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team 8:53
44 Thanakhan Chaiyasombat (Tha) Thailand Continental Cycling Team 10:18
45 Chih Hao Wu (Tpe) National Team Taiwan 10:23
46 Alexander Tarlton (Ger) Herrmann Radteam 10:56
47 Ho San Chiu (HKg) HKSI Pro Cycling Team 11:56
48 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 12:58
49 Gustav Basson (RSA) National Team South Africa 13:15
50 Yudai Arashiro (Jpn) Kinan Cycling Team 13:44
51 Yuan Tang Peng (Tpe) National Team Taiwan 13:48
52 Giuseppe Fonzi (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM s.t.
53 Shao Hsuan Lu (Tpe) National Team Taiwan 14:15
54 George Simpson (USA) Elevate - KHS Pro Cycling 14:22
55 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane 14:33
56 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling 15:26
57 Christopher Hatz (Ger) Herrmann Radteam 15:55
58 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team 16:26
59 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling 16:38
60 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team 16:43
61 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team 16:54
62 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Israel Cycling Academy 17:31
63 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 19:26
64 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 19:36
65 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team s.t.
66 Kakeru Omae (Jpn) National Team Japan 20:46
67 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team 23:44
68 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan 25:40
69 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang 29:02
70 Ka Hoo Fung (HKg) HKSI Pro Cycling Team 31:39
71 Phuchong Saiudomsin (Tha) Thailand Continental Cycling Team 32:38
72 Burr Ho (HKg) HKSI Pro Cycling Team 33:49
73 Travis Barrett (RSA) National Team South Africa 34:00
74 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling 34:03
75 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 35:11
76 Akmal Hakim Zakaria (Mas) Team Sapura Cycling 35:23
77 Neil Van Der Ploeg (Aus) Team BridgeLane 35:37
78 Kazushige Kuboki (Jpn) National Team Japan 35:44
79 Florian Obersteiner (Ger) Herrmann Radteam 35:52
80 Muhamad Afiq Huznie Othman (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 35:58
81 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team 37:00
82 Jing Huei Wang (Tpe) National Team Taiwan 38:28
83 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 38:31
84 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling s.t.
85 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team 39:00
86 Jan Montshioa (RSA) National Team South Africa s.t.
87 Jason Oosthuizen (RSA) National Team South Africa 39:45
88 Wan Yau Vincent Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team 40:29
89 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team 40:30
90 Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil (Mas) Team Sapura Cycling 40:53
91 Eric Young (USA) Elevate - KHS Pro Cycling 40:54
92 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Elevate - KHS Pro Cycling 41:01
93 Florenz Knauer (Ger) Herrmann Radteam 41:50
94 Irwandie Lakasek (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 41:52
95 Jin Okubo (Jpn) Kinan Cycling Team s.t.
96 Moreno Moser (Ita) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 42:03
97 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Faizanè 42:12
98 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team 42:35
99 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 43:02
100 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team 43:23
101 Brian McCulloch (USA) Elevate - KHS Pro Cycling 43:38
102 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team 43:39
103 Jonas Bokeloh (Ger) Hrinkow Advarics Cycleang
104 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleang both s.t.
105 Chih Hao Tu (Tpe) National Team Taiwan 44:04
106 Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 48:10



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.