Canadian Cyclist

 

March 23/19 20:36 pm - Bouchard and Larose Gingras win Vail US Cup STXC


Posted by Editoress on 03/23/19
 

Results from US Cup STXC - Vail on March 22nd

Pro Women, 11 laps
1 Erin Huck (USA) 0:25:34.359
2 Kate Courtney (USA) SCOTT-SRAM MTB RACING 0:25:53.206
3 Lea Davison (USA) Team ShoAir Twenty20 0:26:19.692
4 Haley Smith (Can) Norco Factory Team 0:26:41.077
5 Kelsey Urban (USA) Rouleur Devo 0:26:41.402
6 Gwendalyn Gibson (USA) Norco bicycles 0:26:42.459
7 Rose Grant (USA) Stan's-Pivot Pro Team pb Maxxis 0:26:43.330
8 Sandra Walter (Can) Liv Racing 0:26:43.933
9 Evelyn Dong (USA) 0:26:44.604
10 Kaysee Armstrong (USA) 0:26:45.831
11 Crystal Anthony (USA) Liv Racing 0:26:54.814
12 Emilly Johnston (Can) Pendrel Racing 0:26:57.899
13 Sofia Gomez Villafane (USA) Stan's Pivot Pro Team pb Maxxis 0:27:00.874
14 Savilia Blunk (USA) ShoAir Twenty20 0:27:08.686
15 Ines Gutierrez Ortega (ARG ) Massi Argentina 0:27:21.194
16 Laurie Arseneault (Can) ACQ 0:27:40.644
17 Alexis Skarda (USA) -3 laps
18 Rebecca Beaumont (Can) independant -3 laps
19 Rina Matsumoto (Jpn) -3 laps
20 Juliette Tetreault (Can) Ride with Rendall/Equipe du Quebec -3 laps
21 Jasmin Duehring (Can) J.A.King/Sho-Air/Felt-Bicycles -3 laps
22 Erika Monserrath Rodriguez Suarez (Mex) A.R Pro Cycling -3 laps
23 Marianne Theberge (Can) -4 laps
24 Mireille Larose Gingras (Can) -4 laps
25 Mina Ricci (USA) Bear Development -4 laps
26 Anne-Julie Tremblay (Can) Cyclone d'Alma -4 laps
27 Katja Freeburn (USA) BEAR PRO TEAM P/B TREK -4 laps
28 Darragh Hildreth (USA) Dryve Racing -5 laps
29 Monica Vega Torres (GTO ) SWAPIT -5 laps
30 Kristen Kollus (USA) -5 laps
31 Helena Gilbert-Snyder (USA) -5 laps
32 Fiona Dougherty (USA) Bicycle World -5 laps
33 Stella Sisneros (USA) Bear Professional Team -6 laps
34 Cecilia Depue (USA) ARIZONA DEVO -6 laps
35 Clodagh Mellett (USA) Bear Pro Team -7 laps
36 Sienna Leger Redel (USA) SUMMIT BIKE CLUB -7 laps
37 Siobhan Kelly (Can) Black Dog Racing -7 laps
DNS Caroline Bohe (Den) DANISH NATIONAL TEAM
DNS Dana Gilligan (Can)
DNS Chloe Woodruff (USA) Stan's-Pivot Pro Team p/b Maxxis
 
Pro Men, 12 laps
1 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles - OTE 0:25:10.195
2 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) A.R Pro Cycling 0:25:15.050
3 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing 0:25:15.075
4 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 0:25:15.077
5 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team 0:25:31.407
6 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team 0:25:34.203
7 Carter Woods (Can) Rocky Mountain Factory Team 0:25:35.251
8 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 0:25:35.277
9 Gunnar Holmgren (Can) Hardwood Next Wave 0:25:36.044
10 Stephan Davoust (USA) Giant Factory Off Road Racing 0:25:41.401
11 Alex Wild (USA) Specialized Factory Racing 0:25:46.519
12 Jerry Dufour (USA) 0:25:50.075
13 Cole Paton (USA) 0:25:50.568
14 Richard Cypress Gorry (USA) Rouleur Devo 0:25:51.028
15 Keegan Swenson (USA) Stans-Pivot P/B Maxxis 0:25:54.025
16 Alexander Sugarman (USA) Bear Pro Team 0:25:55.633
17 Henry Nadell (USA) CZ Racing 0:26:02.045
18 Sandy Floren (USA) Bear Professional Team 0:26:10.851
19 Daniel Johnson (USA) Bear Pro Team 0:26:12.364
20 Victor Verreault (Can) VELO ZMAX 0:26:14.190
21 Pete Karinen (USA) 0:26:15.024
22 Nic Beechan (USA) Trek Shimano 100% ODI Kenda 0:26:15.572
23 Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz / Donkey Label Racing 0:26:17.774
24 Anders Johnson (USA) Rouleur Devo p/b DNA 0:26:22.174
25 William Cote (Can) Equipe du Quebec 0:26:22.340
26 Nash Dory (USA) Construction Zone Racing 0:26:22.348
27 Carson Beckett (USA) Bear Pro Team 0:26:26.240
28 Jaime Miranda (Mex) SWAPIT 0:26:26.246
29 Amando Martinez Galvan (Mex) Atzin-elissa 0:26:27.516
30 Ari Hirabayashi (Jpn) 0:26:28.271
31 Jacob Morales (USA) ARIZONA DEVO 0:26:28.650
32 Marc-Andre Fortier (Can) Pivot Cycles OTE 0:26:29.283
33 Eli Kranefuss (USA) Bear Pro Team 0:26:32.137
34 Samuel Elson (USA) Muddy Bikes 0:26:40.286
35 Dylan Fryer (USA) Bear Pro Team 0:26:47.352
36 Tristan Uhl (USA) GIANT FACTORY OFF ROAD -2 laps
37 Ryan Standish (USA) SUMMIT BIKE CLUB -2 laps
38 Bryson Perry (USA) Rouleur Devo -2 laps
39 Nick Lando (USA) Bear Pro Team pb Trek -2 laps
40 Jason Rowton (USA) Rouleur Devo p/b DNA -2 laps
41 Gian Martinez (USA) Specialized Puerto Rico & Bike Stop -2 laps
42 Jonathan Quesada Castillo (Mex) Mecatronics-Yeti-Economy -2 laps
43 Alexey Vermeulen (USA) BIANCHI -2 laps
44 Philippe St-Laurent (Can) -2 laps
45 Trevor Mccutcheon (USA) -2 laps
46 Scott Funston (USA) Hold Fast Project -2 laps
47 Caleb Swartz (USA) Bear Professional Team -2 laps
48 Jayden Hakala (USA) SUMMIT BIKE CLUB -2 laps
49 August Hoglund (Swe) -2 laps
50 Jake Yackle (USA) Yackle Brothers Racing -3 laps
51 Turner Conway (USA) BAGHOUSE -3 laps
52 Andrew Clemence (USA) CZ Racing -3 laps
53 Joshua Berry (USA) -3 laps
54 Truman Glasgow (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling -3 laps
55 Kahlo Chitraroff (USA) IMPERIUM -3 laps
56 Spencer Ciammitti (USA) ARIZONA DEVO -5 laps
57 Matt Behrens (USA) SUMMIT BIKE CLUB -5 laps
58 Christian Husband (USA) Team Bulls -5 laps
59 Colton Sacket (USA) BEAR PROFESSIONAL TEAM -5 laps
60 Nicholas Jenkins (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling -5 laps
61 Samuel Brehm (USA) BEAR VALLEY BIKES SPEED EVOLUTION -5 laps
62 Derek Parsons (USA) Ridge Cyclesport -5 laps
63 Ethan Jedlicka (USA) ASU -5 laps
64 Christopher Mehlman (USA) B2C2 p/b JRA Cycles -5 laps
65 Jeremy Norris (USA) Tokyo Joe's -5 laps
66 Brent Wood (USA) Ibis / Buy Cell Racing -5 laps
67 Axel Hogulund (Swe) IK -5 laps
68 Jim Hewett (USA) Acme Bikes/B-17 Racing -5 laps
69 Max Miller (USA) ROULEUR -6 laps
70 Landon Farnworth (USA) Dryve Factory Racing -6 laps
71 Noah Hayes (USA) -6 laps
72 Noah Flaxman (USA) FLX Coaching -6 laps
73 Sean Dickie (USA) Giant Factory Off Road -6 laps
74 William Maltais-Pilote (Can) Club Cyclone d'Alma -6 laps
75 Spencer Glasgow (USA) STAY PARK CITY CYCLING -7 laps
76 Shane Johnson (USA) DRYVE FACTORY -7 laps
77 David Sanders-Kulesza (USA) Vail Jr Cycling -8 laps
DNF Luke Vrouwenvelder (USA)
DNS Jonas Lindberg (Den) DANISH CYCLING FEDERATION
DNS Marten Hoglund (Swe) IKHP Huskvarna
DNS Georwill Perez (PR ) TrekPuertoRicoRacing
DNS Calder Wood (WA )
DNS Alexander Young Andersen (DEn) DANISH NATIONAL TEAM
DNS Derek Hermon (USA) BEAR VALLEY BIKES
 
Junior Men, 9 laps
1 Riley Amos (USA) 0:20:06.690
2 Blake Wray (USA) BAGHOUSE 0:20:10.797
3 Vincent Thiboutot (Can) Pivot cycle-OTE 0:20:11.942
4 Charles-Antoine St-Onge (Can) Equipe du Quebec / Dalbix Siboire 0:20:12.943
5 Issei Matsumoto (Jpn) 0:20:14.089
6 Daxton Mock (USA) 0:20:15.741
7 Jeremie La Grenade (Can) 0:20:15.753
8 Kieran Nilsen (Can) 0:20:16.915
9 Hamish Graham (Can) Simon cycles 0:20:19.223
10 Jakob Yells (Can) 0:20:20.921
11 Tyler Adams (AZ ) Hatch Toyota Racing 0:20:24.766
12 Bjorn Riley (USA) 0:20:25.748
13 Xavier Roy (Can) Equipe du Quebec / PONSSE 0:20:27.885
14 Cobe Freeburn (USA) ROULEUR DEVELPMENT TEAM 0:20:36.780
15 Devin Debruhl (USA) 0:20:41.701
16 Braeden Anderson (USA) 0:20:42.838
17 Ethan Villaneda (USA) 0:20:42.917
18 Nye Yackle (USA) Yackle Brothers Racing 0:20:45.720
19 Max Mcfadden (USA) 0:20:45.727
20 Matt Garrison (USA) El Cerrito High MTB 0:20:50.538
21 Nathan Davis (USA) 0:20:52.027
22 Cameron Adams (USA) Bear Development 0:20:59.010
23 Gabe Noorda (USA) SUMMIT BIKE CLUB 0:20:59.016
24 Cameron Dominguez (USA) UNION SPORT 0:21:03.164
25 Sean Middleton (USA) 0:21:05.919
26 Colton Woods (Can) TREK Store CC 0:21:07.724
27 Evan Garrison (USA) El Cerrito High MTB 0:21:08.780
28 Nicholas Tabares (USA) Natural Grocers Cycling Team 0:21:11.975
29 Ryder Uetrecht (USA) 0:21:16.778
30 Zachary Fernau (USA) Hatch Toyota Racing 0:21:18.262
31 Cody Scott (Can) 0:21:20.265
32 Kye Cordes (USA) Orange Seal Offroad Team 0:21:26.700
33 Tyler Walford (USA) SLM Coaching 0:21:26.713
34 Jayden Wight (USA) ARIZONA DEVO 0:21:26.780
35 Brayden Johnson (USA) Bear Development Team 0:21:28.770
36 Lief Rodgers (USA) 0:21:29.794
37 Brandon Thede (USA) Baghouse/Rock n' Road/ Race Tech 0:21:31.709
38 Elijah Johnson (USA) 0:21:35.802
39 Skye Ricci (USA) Bear Development 0:21:36.024
40 Garrett Meifert (USA) 0:21:38.845
41 Jacob Harrelson (USA) Hatch Toyota 0:21:43.771
42 Nathan Knowles (USA) ASU Junior Development 0:21:53.805
43 Wren Powers (USA) Bear Development Team 0:22:04.072
44 Aidan Duffy (USA) Vail Jr Cycling 0:22:06.714
45 Caden Means (USA) 0:22:17.197
46 Braden O'farrell (USA) Rouleur Devo P/B DNA 0:14:53.631
47 Kyson Montague (USA) Fezzari Factory Racing 0:14:53.704
48 Yuta Ueno (USA) 0:14:59.708
49 Liam Clevenger (USA) Vail Junior Cycling Development 0:12:36.599
50 Bryce Egley (USA) 0:12:36.790
51 Kit Kuhns (USA) RenoDevo 0:12:37.934
52 Zackary Delong (USA) 0:12:40.790
53 Injae Sol (USA) 0:12:41.690
54 James Sybrowsky (USA) Rouleur Devo 0:12:51.846
55 Ethan Elzin (USA) Vail Junior Cycling 0:08:26.000
56 Adair Zabdiel Gutierrez Prierto (Mex) A.R Pro Cycling 0:17:29.164
DNF Payton Andersen (USA) ROULEUR DEVO P/B DNA
DNF Brennon Peterson (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling
DNF Dylan Kerr (Can) Angry Johnny?s PB Norco
DNS Ian Millennium (Den) Cykling Odense
DNS Theo Fabian (USA) ARIZONA DEVO
DNS Markus Kaad Heuer (Den)
DNS Hans Landbo (Den)
DNS Tobias Lillelund (Den)
DNS Spencer Schwartz (USA)
DNS Dean Nilsen (Can) Independent
DNS Spencer Schwartz (USA) Temecula Valley High School
 
Junior Women, 8 laps
1 Juliette Larose Gingras (Can) 0:20:50.210
2 Alexis Bobbitt (USA) 0:20:50.552
3 Gabrielle Richardson (USA) BEAR DEVELOPMENT TEAM 0:20:51.936
4 Haley Randel (USA) 0:21:00.068
5 Ruby Ryan (NZl) 0:21:01.971
6 Laurence Levesque (Can) Equipe du Quebec/ cyclone d'alma 0:21:22.161
7 Sydney Nielson (USA) 0:21:41.967
8 Hadley Peay (USA) Rouleur Devo 0:21:44.129
9 Tai-Lee Smith (USA) Bear Trek Development Team 0:21:53.145
10 Skyler Perry (USA) Rouleur Devo 0:21:56.100
11 Mila Leger Redel (USA) SUMMIT BIKE CLUB 0:21:56.102
12 Natalie Fernau (USA) Hatch Toyota 0:21:56.103
13 Lauren Aggeler (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling 0:21:59.851
14 Katelyn Williams (USA) DNA Rouleur Development Team 0:22:03.062
15 Zaydie Croy (USA) ARIZONA DEVO 0:22:25.178
16 Isabella Heinemann (USA) Bear 0:22:30.202
17 Shelby Kawell (USA) 0:22:30.240
18 Giselle Slemboski (USA) Devo p/b DNA Cycling 0:22:30.248
19 Morgan Hales (USA) SUMMIT BIKE CLUB 0:22:57.446
20 Kennedy Scott (USA) WE Devo 0:23:21.585
21 Opal Koning (USA) Summit Bike Club 0:23:32.383
22 Addie Walker (USA) ARIZONA DEVO 0:23:45.376
23 Claire Slemboski (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling 0:21:03.087
24 Reilly Phelan (USA) ARIZONA DEVO 0:15:02.233
DNF Ruth Holcomb (USA) Bear Development Team
DNS Sofie Heby Pedersen (Den)
DNS Lily Vitt (USA) ARIZONA DEVO



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.