Canadian Cyclist

 

March 31/19 22:52 pm - Chico Stage Race: Stage 3, 4 and Final GC, Simmerling 3rd


Posted by Editoress on 03/31/19
 

Results from the 3rd and 4th stages and Final GC

 

Pro/1/2/3 Women
1 Chloe Dygert (Sho-Air TWENTY20) 0:58:49
2 Maggie Coles-Lyster (Pickle Juice Pro Cycling)
3 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint)
4 Melanie Wong (Sho-Air TWENTY20)
5 Helena Coney (InstaFund La Prima)
6 Janelle Cole (Fast Chance Womens Cycling)
7 Sawyer Taylor (Pickle Juice Pro Cycling)
8 Thialor Mize (Independent)
9 Isabella Bertold (InstaFund La Prima)
10 Michelle Howe (Northwest Tri & Bike) all s.t.
11 Annick Chalier (Fast Fun Nice RacingTeam p/b Wa) 0:04
12 Marissa Axell (JLVelo Cycling Team)
13 Georgia Simmerling (Sho-Air TWENTY20)
14 Jennifer Luebke (Sho-Air TWENTY20)
15 Julie Cutts (Baker Loves Bikes p/b Cyclesole)
16 Nicole Pressprich (Point S Racing)
17 Eleanor Wiseman (SheSpoke Racing) all s.t.
18 Kristen Faulkner (JLVelo Cycling Team) 0:09
19 Elise Donovan (Fast Fun Nice Racing Team p/b W) s.t.
20 Gabrielle Zacks (JLVelo Cycling Team) 0:11
21 Haley Nielsen (SheSpoke Racing) 0:50
22 Samantha Quijano (Squadra SF p/b Ter?n) 0:51
23 Mallory Miller (Point S Racing)
24 Jennifer Wilson (RAZZLE DAZZLE) both s.t.
25 Ivy Wang (JLVelo Cycling Team) 8:29
 
Pro/1 Men
1 Justin Poulson (Semper Porro) 58:56.1
2 Matt Chatlaong (Team Mikes Bikes p/b Equator C)
3 Anthony Ferretti (AMain Cycling Team)
4 Kent Ross (Wildlife Generation Pro Cycling)
5 Lance Haidet (Aevolo)
6 Amiel Flett-Brown (Glotman Simpson Cycling)
7 Austin Arguello (Velobody p/b Slocum)
8 Tyler Williams (Independent)
9 Oliver Evans (Trek Red Truck)
10 Stephen Vogel (Team Mikes Bikes p/b Equator C)
11 Rob Evans (Team Illuminate)
12 Joseph Bacala (Semper Porro)
13 Cooper Rombold (Independent)
14 Timmy Bauer (SP2 Life Elite Cycling Team)
15 Dillon Caldwell (Audi)
16 Stephan Hoffman (Team Clif Bar)
17 Andrew Goessling (Team Mikes Bikes p/b Equator C)
18 Virgilio Pigliucci (Dolce Vita Cycling p/b SL2)
19 Alexey Vermeulen (Bianchi)
20 Justin Mauch (Marc Pro Cycling)
21 Robert Schell (Dolce Vita Cycling p/b SL2)
22 Gregory White (SP2 Life Elite Cycling Team)
23 Dan Craven (embrace the world)
24 Gerardo Medina (Team California)
25 Innokenty Zavyalov (Semper Porro)
26 Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator C)
27 Chris Riekert (Team Mikes Bikes p/b Equator C)
28 Paul Warner (Team Clif Bar) all s.t.
29 Christopher Beall (Terun Elite) 0:8
30 Tim Mcbirney (Team California)
31 Elliot Salmon (Team Bobs-Bicycles.com)
32 Adam Choate (Independent)
33 Brian Funk (Cycle Sport - Specialized p/b M)
34 Justin Rose (Team Bobs-Bicycles.com)
35 Zachary Morvant (ThirstyBear Cycling)
36 Jason Hammond (SunPower Racing) all s.t.
37 Ryan Oakes (AMain Cycling Team) 0:11
38 Jackson Duncan (Team Illuminate) 0:23
39 Sam Anderson-Moxley (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 0:32
40 Brendan Cowley (Ride with Rendall) 0:39
41 Raul Arias (Semper Porro) 1:44
42 Eric Cockrell (AMain Cycling Team) 2:02
43 Robert Lander (AMain Cycling Team)
44 Christian Molina (Methods to Winning Academy Team) both s.t.
45 Eric Bryan (Subaru Santa Monica Racing) 16:40
DNF Kirk Carlsen (Team California)
DNF Christopher Craig (Team Mikes Bikes p/b Equator C)


River Road Time Trial, 16 km
 
Pro/1/2/3 Women Time Gap
1 Chloe Dygert (Sho-Air TWENTY20) 20:41.09 
20:41.09
2 Georgia Simmerling (Sho-Air TWENTY20) 22:04.58 1:23.49
3 Jennifer Luebke (Sho-Air TWENTY20) 22:21.09 1:40.00
4 Kristen Faulkner (JLVelo Cycling Team) 22:49.27 2:08.18
5 Julie Cutts (Baker Loves Bikes p/b Cyclesole) 22:56.48 2:15.39
6 Michelle Howe (Northwest Tri & Bike) 23:16.55 2:35.46
7 Melanie Wong (Sho-Air TWENTY20) 23:29.05 2:47.96
8 Jennifer Wilson (RAZZLE DAZZLE) 23:30.75 2:49.66
9 Isabella Bertold (InstaFund La Prima) 23:48.26 3:07.17
10 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint) 24:02.93 3:21.84
11 Eleanor Wiseman (SheSpoke Racing) 24:09.21 3:28.12
12 Nicole Pressprich (Point S Racing) 24:17.57 3:36.48
13 Marissa Axell (JLVelo Cycling Team) 24:17.78 s.t.
14 Janelle Cole (Fast Chance Womens Cycling) 24:19.36 3:38.27
15 Helena Coney (InstaFund La Prima) 24:25.70 3:44.61
16 Samantha Quijano (Squadra SF p/b Ter?n) 24:28.12 3:47.03
17 Elise Donovan (Fast Fun Nice Racing Team p/b W) 24:42.50 4:01.41
18 Maggie Coles-Lyster (Pickle Juice Pro Cycling) 24:55.77 4:14.68
19 Annick Chalier (Fast Fun Nice RacingTeam p/b Wa) 24:56.61 s.t.
20 Sawyer Taylor (Pickle Juice Pro Cycling) 25:21.90 4:40.81
21 Haley Nielsen (SheSpoke Racing) 26:04.16 5:23.07
22 Gabrielle Zacks (JLVelo Cycling Team) 26:45.13 6:04.04
23 Thialor Mize (Independent) 26:52.00 6:10.91
24 Mallory Miller (Point S Racing) 27:40.50 6:59.41
25 Ivy Wang (JLVelo Cycling Team) 29:16.82 8:35.73
DNS Heidi Alexander (USA) SJBC
 
Pro/! Men Time Gap
1 Innokenty Zavyalov (Semper Porro) 19:14.38 19:14.38
2 Stephen Vogel (Team Mikes Bikes p/b Equator) 19:33.19 18.81
3 Alexey Vermeulen (Bianchi) 19:43.13 28.75
4 Tyler Williams (Independent) 19:50.95 36.57
5 Justin Mauch (Marc Pro Cycling) 20:06.29 51.91
6 Joseph Bacala (Semper Porro) 20:09.18 54.8
7 Tim Mcbirney (Team California) 20:17.40 1:03.02
8 Robert Schell (Dolce Vita Cycling p/b SL2) 20:24.35 1:09.97
9 Zachary Morvant (ThirstyBear Cycling) 20:26.60 1:12.22
10 Kirk Carlsen (Team California) 20:38.87 1:24.49
11 Adam Choate (Independent) 20:39.23 s.t.
12 Stephan Hoffman (Team Clif Bar) 21:08.26 1:53.88
13 Elliot Salmon (Team Bobs-Bicycles.com) 21:17.26 2:02.88
14 Dillon Caldwell (Audi) 21:18.66 2:04.28
15 Sam Anderson-Moxley (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 21:26.40 2:12.02
16 Dan Craven (embrace the world) 21:26.79 s.t.
17 Chris Riekert (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 21:31.54 2:17.16
18 Lance Haidet (Aevolo) 21:33.44 2:19.06
19 Jackson Duncan (Team Illuminate) 21:33.60 s.t.
20 Gerardo Medina (Team California) 21:39.36 2:24.98
21 Eric Bryan (Subaru Santa Monica Racing) 21:39.56 s.t.
22 Jason Hammond (SunPower Racing) 21:55.83 2:41.45
23 Justin Rose (Team Bobs-Bicycles.com) 22:10.36 2:55.98
24 Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 22:13.80 2:59.42
25 Amiel Flett-Brown (Glotman Simpson Cycling) 22:22.55 3:08.17
26 Eric Cockrell (AMain Cycling Team) 22:24.03 3:09.65
27 Gregory White (SP2 Life Elite Cycling Team) 22:37.61 3:23.23
28 Oliver Evans (Trek Red Truck) 23:01.04 3:46.66
29 Raul Arias (Semper Porro) 23:08.29 3:53.91
30 Brendan Cowley (Ride with Rendall) 23:27.74 4:13.36
31 Christian Molina (Methods to Winning Academy Team) 23:33.48 4:19.10
32 Paul Warner (Team Clif Bar) 23:46.39 4:32.01
33 Christopher Beall (Terun Elite) 24:03.84 4:49.46
34 Cooper Rombold (Independent) 24:14.10 4:59.72
35 Christopher Craig (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 25:32.73 6:18.35
36 Andrew Goessling (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 25:47.07 6:32.69
37 Virgilio Pigliucci (Dolce Vita Cycling p/b SL2) 25:49.81 6:35.43
38 Anthony Ferretti (AMain Cycling Team) 26:36.43 7:22.05
39 Kent Ross (Wildlife Generation Pro Cycling) 27:20.31 8:05.93
40 Rob Evans (Team Illuminate) 27:28.80 8:14.42
41 Ryan Oakes (AMain Cycling Team) 28:03.60 8:49.22
42 Robert Lander (AMain Cycling Team) 28:33.31 9:18.93
43 Timmy Bauer (SP2 Life Elite Cycling Team) 28:35.55 9:21.17
44 Austin Arguello (Velobody p/b Slocum) 28:53.52 9:39.14
45 Justin Poulson (Semper Porro) 29:34.77 10:20.39
46 Brian Funk (Cycle Sport - Specialized p/b M) 30:29.08 11:14.70
47 Matt Chatlaong (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 31:42.89 12:28.51
DNS Sean Burger (USA) CS Velo Racing p/b Cannondale
 
Final GC
 
Pro/1/2/3 Women
1 Chloe Dygert (Sho-Air TWENTY20) 6:35:55
2 Jennifer Luebke (Sho-Air TWENTY20) 6:38:05
3 Georgia Simmerling (Sho-Air TWENTY20) 6:43:16
4 Melanie Wong (Sho-Air TWENTY20) 6:45:15
5 Isabella Bertold (InstaFund La Prima) 6:45:41
6 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint) 6:45:45
7 Janelle Cole (Fast Chance Womens Cycling) 6:46:05
8 Julie Cutts (Baker Loves Bikes p/b Cyclesole) 6:46:28
9 Helena Coney (InstaFund La Prima) 6:47:53
10 Michelle Howe (Northwest Tri & Bike) 6:55:09
11 Annick Chalier (Fast Fun Nice RacingTeam p/b Wa) 6:57:03
12 Kristen Faulkner (JLVelo Cycling Team) 7:01:03
13 Eleanor Wiseman (SheSpoke Racing) 7:02:18
14 Nicole Pressprich (Point S Racing) 7:02:30
15 Sawyer Taylor (Pickle Juice Pro Cycling) 7:03:27
16 Marissa Axell (JLVelo Cycling Team) 7:03:52
17 Elise Donovan (Fast Fun Nice Racing Team p/b W) 7:05:25
18 Jennifer Wilson (RAZZLE DAZZLE) 7:09:06
19 Maggie Coles-Lyster (Pickle Juice Pro Cycling) 7:09:47
20 Samantha Quijano (Squadra SF p/b Ter?n) 7:10:09
21 Thialor Mize (Independent) 7:11:31
22 Haley Nielsen (SheSpoke Racing) 7:11:56
23 Mallory Miller (Point S Racing) 7:15:29
24 Gabrielle Zacks (JLVelo Cycling Team) 7:38:14
25 Ivy Wang (JLVelo Cycling Team) 7:57:06
 
Pro/1 Men
1 Innokenty Zavyalov (Semper Porro) 6:02:20
2 Stephen Vogel (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:02:43
3 Alexey Vermeulen (Bianchi) 6:02:47
4 Tyler Williams (Independent) 6:02:51
5 Joseph Bacala (Semper Porro) 6:04:34
6 Dan Craven (embrace the world) 6:09:40
7 Gerardo Medina (Team California) 6:10:02
8 Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:10:28
9 Tim Mcbirney (Team California) 6:10:33
10 Elliot Salmon (Team Bobs-Bicycles.com) 6:13:37
11 Jason Hammond (SunPower Racing) 6:15:56
12 Robert Schell (Dolce Vita Cycling p/b SL2) 6:17:21
13 Zachary Morvant (ThirstyBear Cycling) 6:17:33
14 Dillon Caldwell (Audi) 6:18:17
15 Chris Riekert (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:18:30
16 Lance Haidet (Aevolo) 6:18:31
17 Sam Anderson-Moxley (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:18:57
18 Justin Rose (Team Bobs-Bicycles.com) 6:19:17
19 Gregory White (SP2 Life Elite Cycling Team) 6:19:36
20 Justin Mauch (Marc Pro Cycling) 6:24:10
21 Kent Ross (Wildlife Generation Pro Cycling) 6:24:12
22 Jackson Duncan (Team Illuminate) 6:24:27
23 Ryan Oakes (AMain Cycling Team) 6:25:35
24 Paul Warner (Team Clif Bar) 6:29:58
25 Andrew Goessling (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:30:29
26 Oliver Evans (Trek Red Truck) 6:32:37
27 Christopher Beall (Terun Elite) 6:33:56
28 Adam Choate (Independent) 6:35:01
29 Virgilio Pigliucci (Dolce Vita Cycling p/b SL2) 6:35:25
30 Rob Evans (Team Illuminate) 6:37:04
31 Justin Poulson (Semper Porro) 6:37:13
32 Amiel Flett-Brown (Glotman Simpson Cycling) 6:38:06
33 Anthony Ferretti (AMain Cycling Team) 6:40:38
34 Eric Cockrell (AMain Cycling Team) 6:41:48
35 Stephan Hoffman (Team Clif Bar) 6:42:47
36 Austin Arguello (Velobody p/b Slocum) 6:43:22
37 Matt Chatlaong (Team Mikes Bikes p/b Equator C) 6:47:16
38 Eric Bryan (Subaru Santa Monica Racing) 6:47:55
39 Robert Lander (AMain Cycling Team) 6:52:29
40 Cooper Rombold (Independent) 6:59:32
41 Raul Arias (Semper Porro) 7:01:46
42 Brian Funk (Cycle Sport - Specialized p/b M) 7:02:58
43 Timmy Bauer (SP2 Life Elite Cycling Team) 7:04:25
44 Christian Molina (Methods to Winning Academy Team) 7:21:47
45 Brendan Cowley (Ride with Rendall) 8:08:13





GC Unavailable

Chico Stage Race: Coles-Lyster 3rd on Stage 1

Simmerling 3rd on Stage 2 of Chico Stage Race

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.