Canadian Cyclist

 

April 7/19 12:51 pm - La Roue Tourangelle Region Centre results


Posted by Editoress on 04/7/19
 

Results from La Roue Tourangelle Région Centre Val de Loire - Trophée Harmonie Mutuelle in France

Chinon to Tours , 186 km
1 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles 4:23:35
2 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling at s.t.
3 Marc Sarreau (Fra) Groupama - FDJ 0:12
4 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
5 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits both s.t.
6 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 0:14
7 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles
8 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
9 Clément Russo (Fra) Team Arkéa - Samsic
10 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel - Auber 93
11 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
12 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93
13 Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence
14 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
15 Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
16 Julien El Farès (Fra) Delko Marseille Provence
17 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Manzana Postobón Team
18 Roland Thalmann (SUI) Team Vorarlberg Santic
19 Colin Stüssi (SUI) Team Vorarlberg Santic
20 Bram Welten (Ned) Team Arkéa - Samsic
21 Mauro Schmid (SUI) Swiss Racing Academy
22 Mickaël Delage (Fra) Groupama - FDJ
23 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg Santic
24 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits
25 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
26 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
27 Adam de Vos (Can) Rally UHC Cycling
28 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
29 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
30 Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
31 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
32 Alo Jakin (Est) St Michel - Auber 93
33 Gordian Banzer (SUI) Team Vorarlberg Santic all s.t.
34 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 0:24
35 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 0:24
36 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 0:24
37 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles s.t.
38 Kévin Réza (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 0:29
39 Florian Vachon (Fra) Team Arkéa - Samsic 0:30
40 Benjamin Thomas (Fra) Groupama - FDJ 0:33
41 Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 0:36
42 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 0:45
43 Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural - Seguros RGA
44 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale both s.t.
45 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 0:57
46 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 1:03
47 Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobón Team 1:09
48 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 1:28
49 Jérémy Maison (Fra) Team Arkéa - Samsic 1:35
50 Jordan Arley Parra Arias (Col) Manzana Postobón Team
51 Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles
52 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country - Murias
53 Gian Friesecke (SUI) Swiss Racing Academy
54 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence
55 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence
56 Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
57 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
58 Yoann Paillot (Fra) St Michel - Auber 93
59 Matthias Brändle (AUT) Israel Cycling Academy
60 Nigel Ellsay (Can) Rally UHC Cycling
61 Omar Alberto Mendoza Cardona (Col) Manzana Postobón Team
62 Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
63 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
64 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
65 Jannik Steimle (GER) Team Vorarlberg Santic
66 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
67 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
68 Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa - Samsic
69 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy all s.t.
70 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:44
71 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie s.t.
72 Pierre-Luc Périchon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 2:11
73 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits s.t.
74 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 3:15
75 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
76 Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
77 Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles
78 Kévin Geniets (Lux) Groupama - FDJ
79 Eduard-Michael Grosu (Rou) Delko Marseille Provence
80 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
81 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama - FDJ all s.t.
82 Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93 5:23
83 Flavien Maurelet (Fra) St Michel - Auber 93
84 Cyrille Thièry (SUI) Swiss Racing Academy both s.t.
85 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Manzana Postobón Team 6:38
86 Jan-André Freuler (SUI) Amore & Vita - Prodir 6:51
87 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Team Vorarlberg Santic
88 Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita - Prodir
89 Davide Orrico (Ita) Team Vorarlberg Santic
90 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
91 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country - Murias all s.t.
92 Joseph Areruya (Rwa) Delko Marseille Provence 7:15
93 Emiel Vermeulen (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 8:51
94 Kristers Ansons (Lat) Amore & Vita - Prodir
95 Fabian Paumann (SUI) Swiss Racing Academy
96 Deins Kanepejs (Lat) Amore & Vita - Prodir
97 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
98 Simon Sellier (Fra) Direct Energie
99 Juan Jose Amador Castaño (Col) Manzana Postobón Team
100 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling all s.t.
101 Maxime Daniel (Fra) Team Arkéa - Samsic 9:06
102 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 9:34
DNF Ander Barrenetxea Uriarte (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
DNF Beñat Intxausti Elorriaga (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
DNF Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobón Team
DNF Lukas Rüegg (SUI) Swiss Racing Academy
DNF Alan Banaszek (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Christophe Masson (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
DNF Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
DNF Romain Feillu (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Jose Daniel Viejo Redondo (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
DNF Raphael Krähemann (SUI) Swiss Racing Academy
DNF Marc Fournier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
DNF Alex Vogel (SUI) Swiss Racing Academy
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Rally UHC Cycling
DNF Pier Andre Cote (Can) Rally UHC Cycling
DNF Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
DNF Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli Sidermec
DNF Alan Riou (Fra) Team Arkéa - Samsic
DNF Justin Mottier (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
DNF Yohann Gène (Fra) Direct Energie
DNF Victor Lafay (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama - FDJ
DNF Mikel Aristi Gardoki (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
DNF Kristaps Pelcers (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.