Canadian Cyclist

 

April 8/19 15:31 pm - Le Tour de Langkawi: Stage 3


Posted by Editoress on 04/8/19
 

Results from Stage 3 of Le Tour de Langkawi in Malaysia

 

Stage 2: Muar to Putrajaya, 192,9 km
1 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling 4:49:39
2 Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli Sidermec at 0:02
3 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
4 Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
5 Kazushige Kuboki (Jpn) Nationalmannschaft Japan
6 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
7 Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy
8 Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team
9 Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team
10 Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast
11 Clint Hendricks (RSA) ProTouch
12 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
13 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom - RusVelo
14 Jayde Julius (RSA) ProTouch
15 Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling
16 Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
17 Mamyr Stash (Rus) Gazprom - RusVelo
18 Vadim Pronskiy (Kaz) Vino - Astana Motors
19 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team
20 Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino - Astana Motors
21 Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia
22 Calvin Beneke (RSA) ProTouch
23 Shoi Matsuda (Jpn) Nationalmannschaft Japan
24 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
25 Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team
26 Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo
27 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli Sidermec
28 Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino - Astana Motors all s.t.
29 Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 0:06
30 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling
31 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
32 Nariyuki Masuda (Jpn) Nationalmannschaft Japan
33 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast
34 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy
35 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors
36 James Oram (NZl) Mitchelton - BikeExchange
37 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
38 Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
39 Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling
40 Muhammad Nurfitri Ammar Rosli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
41 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli Sidermec
42 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast
43 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling
44 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
45 Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling
46 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
47 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling
48 Benjamin Prades Reverter (Esp) Team Ukyo
49 Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team
50 Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy
51 Grigoriy Shtein (Kaz) Vino - Astana Motors
52 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton - BikeExchange
53 Sam Crome (Aus) Team Ukyo
54 Takeaki Amezawa (Jpn) Nationalmannschaft Japan
55 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
56 Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing
57 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
58 Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
59 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team
60 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling
61 Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
62 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
63 Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy
64 Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom - RusVelo
65 Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
66 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling
67 Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
68 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team
69 Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia
70 Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia
71 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
72 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast
73 Kent Main (RSA) ProTouch
74 Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
75 Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing
76 Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia
77 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling
78 Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
79 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling
80 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
81 Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
82 Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team
83 Azli Najmi Zulkefli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
84 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team
85 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom - RusVelo
86 Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team
87 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM all s.t.
88 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
89 Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom - RusVelo
90 Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom - RusVelo
91 Jiankun Liu (Chn) Mitchelton - BikeExchange both s.t.
92 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team 0:27
93 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli Sidermec
94 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team
95 Daniil Pronskiy (Kaz) Vino - Astana Motors
96 Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team
97 Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing
98 James Fourie (RSA) ProTouch
99 Connor Reardon (Aus) St George Continental Cycling Team
100 Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing
101 Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team
102 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team
103 Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling all s.t.
104 Shotaro Iribe (Jpn) Nationalmannschaft Japan 0:38
105 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling 0:41
106 Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy 0:49
107 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team 0:51
108 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team 0:55
109 Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo 1:02
110 Rohan Du Plooy (RSA) ProTouch 1:17
111 Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1:26
112 Ilya Davidenok (Kaz) Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1:26
113 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 1:41
114 Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia 0:06
115 Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 2:12
116 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling 2:34
117 Yikui Niu (Chn) Mitchelton - BikeExchange 4:14
118 Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing 5:05
119 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF 5:08
120 Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing 5:57
121 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF s.t.
DNF Moreno Marchetti (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
 
GC
1 Travis McCabe (USA) Floyd's Pro Cycling 14:03:28
2 Marcus Culey (Aus) Team Sapura Cycling at 0:04
3 Michael Freiberg (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:13
4 Sofian Nabil Omar Mohd Bakri (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
5 Brendon Davids (RSA) Oliver's Real Food Racing both s.t.
6 Clint Hendricks (RSA) ProTouch 0:14
7 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:18
8 Jayde Julius (RSA) ProTouch
9 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom - RusVelo
10 Robbie Hucker (Aus) Team Ukyo
11 Michael Vink (NZl) St George Continental Cycling Team
12 Vadim Pronskiy (Kaz) Vino - Astana Motors
13 Shoi Matsuda (Jpn) Nationalmannschaft Japan all s.t.
14 Jihun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling 0:20
15 Alistair Donohoe (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 0:22
16 James Oram (NZl) Mitchelton - BikeExchange
17 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
18 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors
19 Grigoriy Shtein (Kaz) Vino - Astana Motors
20 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy
21 Benjamin Prades Reverter (Esp) Team Ukyo
22 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
23 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
24 Benjamin Dyball (Aus) Team Sapura Cycling
25 Freddy Ovett (Aus) Pro Racing Sunshine Coast
26 Nariyuki Masuda (Jpn) Nationalmannschaft Japan
27 Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom - RusVelo
28 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
29 Charles-Etienne Chretien (Can) Interpro Cycling Academy
30 Jinsong Li (Chn) Giant Cycling Team
31 Sam Crome (Aus) Team Ukyo
32 Takeaki Amezawa (Jpn) Nationalmannschaft Japan
33 Serghei Tvetcov (Rou) Floyd's Pro Cycling
34 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
35 Mathew Zenovich (NZl) St George Continental Cycling Team
36 Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff (Mas) Team Sapura Cycling
37 Keegan Swirbul (USA) Floyd's Pro Cycling
38 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
39 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
40 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling
41 Kent Main (RSA) ProTouch all s.t.
42 Muhammad Zawawi Azman (Mas) Team Sapura Cycling 0:36
43 Mohammadesmaeil Chaichiraghimi (IRI) Customs Cycling Indonesia
44 Nik Mohd Azwan Zulkiflie (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
45 Timothy Cameron (Aus) St George Continental Cycling Team all s.t.
46 Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom - RusVelo 0:38
47 Connor Reardon (Aus) St George Continental Cycling Team 0:57
48 Cristian Raileanu (Mda) Team Sapura Cycling 1:07
49 Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1:10
50 Azli Najmi Zulkefli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia 1:11
51 Michael Potter (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 2:12
52 Jonathon Noble (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 3:14
53 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling 9:16
54 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli Sidermec 9:42
55 Jesse Featonby (Aus) Oliver's Real Food Racing 14:51
56 Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF 14:56
57 Mamyr Stash (Rus) Gazprom - RusVelo 16:42
58 Yevgeniy Fedorov (Kaz) Vino - Astana Motors
59 Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
60 Roberto González (Pan) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM all s.t.
61 Youcef Reguigui (Alg) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 16:46
62 Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team
63 Simone Bevilacqua (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM both s.t.
64 Massimo Rosa (Ita) Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 17:00
65 Bingcheng Gu (Chn) Giant Cycling Team s.t.
66 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team 17:16
67 Sebastian Presley (Aus) Oliver's Real Food Racing 17:21
68 Mohd Harrif Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team 18:10
69 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF s.t.
70 Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 18:14
71 Kazushige Kuboki (Jpn) Nationalmannschaft Japan 18:16
72 Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy 18:20
73 Blake Quick (Aus) St George Continental Cycling Team
74 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
75 Calvin Beneke (RSA) ProTouch
76 Andrii Kulyk (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team
77 Charalampos Kastrantas (Gre) Brunei Continental Cycling Team
78 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli Sidermec
79 Kyoungho Park (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling
80 Ilya Davidenok (Kaz) Shenzhen Xidesheng Cycling Team all s.t.
81 Emile Jean (Can) Floyd's Pro Cycling 18:24
82 Muhammad Nurfitri Ammar Rosli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
83 Jaehyun Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling
84 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton - BikeExchange
85 Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy
86 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli Sidermec
87 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team
88 Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim (Mas) Nationalmannschaft Malaysia
89 Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
90 Zamirul Adlisham Zulkefli (Mas) Nationalmannschaft Malaysia all s.t.
91 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 18:36
92 Gleb Brussenskiy (Kaz) Vino - Astana Motors 18:37
93 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team 18:45
94 Aleksei Kurbatov (Rus) Gazprom - RusVelo 18:54
95 Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Inc. TSG Cycling Team
96 Jiankun Liu (Chn) Mitchelton - BikeExchange both s.t.
97 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Shenzhen Xidesheng Cycling Team 18:59
98 Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy 19:07
99 Angus Lyons (Aus) Oliver's Real Food Racing 19:47
100 Kohei Uchima (Jpn) Team Ukyo 19:51
101 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom - RusVelo 19:58
102 Jonathan Clarke (Aus) Floyd's Pro Cycling 20:11
103 Dadi Suryadi (Ina) Brunei Continental Cycling Team 20:17
104 Mehdi Tigrine (Bel) Brunei Continental Cycling Team 20:19
105 Benjamin Andrews (Aus) Oliver's Real Food Racing 20:34
106 Shotaro Iribe (Jpn) Nationalmannschaft Japan 21:17
107 Rohan Du Plooy (RSA) ProTouch 21:51
108 Amarni Drake (Aus) Pro Racing Sunshine Coast 22:20
109 Donguk Kim (Kor) KSPO Bianchi Asia Procycling 22:23
110 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF 23:49
111 Conor Murtagh (Aus) Oliver's Real Food Racing 24:39
112 Yikui Niu (Chn) Mitchelton - BikeExchange 26:58
113 Rizki Hidayatul Fadli (Ina) Customs Cycling Indonesia 27:02
114 Qaris Maxu Irwandi Setra (Ina) Customs Cycling Indonesia 27:06
115 Yosandy Darmawan Oetomo (Ina) Customs Cycling Indonesia
116 Muhammad Fachri Barokah (Ina) Customs Cycling Indonesia both s.t.
117 Daniil Pronskiy (Kaz) Vino - Astana Motors 27:51
118 Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah (Mas) Brunei Continental Cycling Team 28:47
119 Martin Ford (GBr) Brunei Continental Cycling Team 29:00
120 James Fourie (RSA) ProTouch 29:01
121 Hao Liu (Chn) Shenzhen Xidesheng Cycling Team 36:58



Le Tour de Langkawi: Stages 1 and 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.