Canadian Cyclist

 

July 12/19 21:01 pm - Giro Rosa: Stage 8 results


Posted by Editoress on 07/12/19
 

Results from the eighth stage in Italy

Stage 8: Vittorio Veneto to Maniago, 133.3 Km
1 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 3:38:17
2 Leah Thomas (USA) Bigla at 0:30
3 Soraya Paladin (Ita) AlÈ Cipollini
4 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women's Team
5 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg
6 Kathrin Hammes (Ger) WNT - Rotor Pro Cycling Team
7 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC - Liv
8 Shara Gillow (Aus) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
9 Ruth Winder (USA) Trek - Segafredo
10 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling all s.t.
11 Marianne Vos (Ned) CCC - Liv 2:56
12 Jelena Eric (Srb) AlÈ Cipollini
13 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb
14 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
15 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing
16 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC - Liv
17 Nikola Noskova (Cze) Bigla
18 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
19 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg
20 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling
21 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton - Scott
22 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT - Rotor Pro Cycling Team
23 Elise Chabbey (Sui) Bigla
24 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton - Scott
25 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
26 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla
27 Erica Magnaldi (Ita) WNT - Rotor Pro Cycling Team
28 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg
29 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo
30 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women's Team
31 Katia Ragusa (Ita) BePink
32 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team
33 Evita Muzic (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
34 Paula Andrea PatiÒo Bedoya (Col) Movistar Women's Team
35 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing
36 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
37 Elena Franchi (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria all s.t.
38 Janneke Ensing (Ned) WNT - Rotor Pro Cycling Team 3:06
39 Mikayla Harvey (NZl) Bigla
40 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing
41 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb all s.t.
42 Tayler Wiles (USA) Trek - Segafredo 3:08
43 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton - Scott s.t.
44 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia - Durango 8:53
45 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana
46 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia - Durango
47 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
48 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb
49 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies
50 Nicole Steigenga (Ned) BePink
51 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling
52 Victorie Guilman (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
53 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto - Piumate - Beltrami TSA
54 Ahreum Na (Kor) AlÈ Cipollini
55 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb
56 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing
57 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
58 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team
59 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana
60 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria
61 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling
62 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling
63 Riejanne Markus (Ned) CCC - Liv
64 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
65 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria
66 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team
67 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
68 Charlotte Becker (Ger) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
69 Nicole D'Agostin (Ita) Bizkaia - Durango
70 Nadia Quagliotto (Ita) AlÈ Cipollini
71 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
72 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg
73 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
74 Michela Balducci (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
75 Marta Lach (Pol) CCC - Liv
76 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
77 Lara Vieceli (Ita) WNT - Rotor Pro Cycling Team
78 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling
79 Uraka }igart (Slo) BTC City Ljubljana
80 Jeanne Korevaar (Ned) CCC - Liv
81 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb
82 Eri Yonamine (Jpn) AlÈ Cipollini
83 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
84 Anna Potokina (Rus) Servetto - Piumate - Beltrami TSA
85 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing
86 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia - Durango
87 Aude Biannic (Fra) Movistar Women's Team all s.t.
88 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 9:06
89 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women 9:09
90 Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo 19:11
91 Grace Brown (Aus) Mitchelton - Scott
92 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing
93 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies
94 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look
95 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
96 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget - Bianchi - Vittoria
97 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia - Durango
98 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Piumate - Beltrami TSA
99 Chiara Perini (Ita) BePink
100 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri-Fanini all s.t.
101 Kirsten Wild (Ned) WNT - Rotor Pro Cycling Team 19:17
102 Julia Soek (Ned) Team Sunweb
103 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg
104 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria
105 Romy Kasper (Ger) AlÈ Cipollini
106 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton - Scott
107 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling
108 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling
109 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek - Segafredo
110 Sarah Roy (Aus) Mitchelton - Scott
111 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling
112 Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo all s.t.
113 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 25:48
114 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia - Durango
115 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling
116 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
117 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
118 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies
119 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri - Fanini
120 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
121 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies all s.t.
122 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri - Fanini 37:29
DNF Leonora Geppi (Ita) Conceria Zabri - Fanini
DNF Charlotte Bravard (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope
DNF Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Maja Perinovic (Cro) Top Girls Fassa Bortolo
 
GC
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton - Scott 18:43:01
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team at 4:11
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 4:26
4 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb 5:26
5 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton - Scott 5:33
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo 5:46
7 Soraya Paladin (Ita) AlÈ Cipollini 6:06
8 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team 6:23
9 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC - Liv 6:42
10 Erica Magnaldi (Ita) WNT - Rotor Pro Cycling Team 6:49
11 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 6:52
12 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT - Rotor Pro Cycling Team 8:08
13 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg s.t.
14 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 8:23
15 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 8:40
16 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 9:41
17 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women's Team 9:49
18 Marianne Vos (Ned) CCC - Liv 10:26
19 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing 11:01
20 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 11:43
21 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 11:51
22 Janneke Ensing (Ned) WNT - Rotor Pro Cycling Team 12:00
23 Elena Franchi (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria 12:11
24 Leah Thomas (USA) Bigla 12:52
25 Ruth Winder (USA) Trek - Segafredo 13:08
26 Paula Andrea PatiÒo Bedoya (Col) Movistar Women's Team 13:29
27 Elise Chabbey (Sui) Bigla 14:24
28 Evita Muzic (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope 16:11
29 Tayler Wiles (USA) Trek - Segafredo 16:57
30 Shara Gillow (Aus) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope 17:03
31 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 17:35
32 Katia Ragusa (Ita) BePink 17:51
33 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 19:15
34 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 20:31
35 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton - Scott 21:05
36 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 23:29
37 Nikola Noskova (Cze) Bigla 24:39
38 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 26:52
39 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 30:46
40 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 30:59
41 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 31:02
42 Kathrin Hammes (Ger) WNT - Rotor Pro Cycling Team 31:14
43 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women's Team 31:24
44 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 32:57
45 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 33:20
46 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 33:42
47 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 33:49
48 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia - Durango 35:15
49 Marta Lach (Pol) CCC - Liv 35:33
50 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 39:37
51 Riejanne Markus (Ned) CCC - Liv 39:51
52 Nadia Quagliotto (Ita) AlÈ Cipollini 42:01
53 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 42:12
54 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 42:42
55 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC - Liv 43:53
56 Uraka }igart (Slo) BTC City Ljubljana 44:54
57 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano 45:23
58 Anna Potokina (Rus) Servetto - Piumate - Beltrami TSA 46:54
59 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 47:52
60 Jeanne Korevaar (Ned) CCC - Liv 48:03
61 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 48:51
62 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 49:45
63 Aude Biannic (Fra) Movistar Women's Team 49:55
64 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia - Durango 50:43
65 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria 51:19
66 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano 51:31
67 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia - Durango 52:12
68 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 52:15
69 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano 52:16
70 Jelena Eric (Srb) AlÈ Cipollini 53:02
71 Romy Kasper (Ger) AlÈ Cipollini 53:15
72 Lara Vieceli (Ita) WNT - Rotor Pro Cycling Team 54:01
73 Ahreum Na (Kor) AlÈ Cipollini 55:52
74 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 56:27
75 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 57:11
76 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria 57:45
77 Charlotte Becker (Ger) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope 58:03
78 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget - Bianchi - Vittoria 58:35
79 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 59:18
80 Eri Yonamine (Jpn) AlÈ Cipollini 59:40
81 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 59:49
82 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:01:16
83 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana 1:02:25
84 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto - Piumate - Beltrami TSA 1:02:55
85 Victorie Guilman (Fra) FDJ - Nouvelle-Aquitaine - Futuroscope 1:03:35
86 Nicole D'Agostin (Ita) Bizkaia - Durango 1:04:15
87 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling 1:06:39
88 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:09:46
89 Michela Balducci (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano 1:11:10
90 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 1:12:08
91 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton - Scott 1:13:09
92 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia - Durango 1:14:50
93 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 1:16:38
94 Grace Brown (Aus) Mitchelton - Scott 1:17:12
95 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 1:17:50
96 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 1:18:24
97 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek - Segafredo 1:19:39
98 Kirsten Wild (Ned) WNT - Rotor Pro Cycling Team 1:19:41
99 Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo 1:21:24
100 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:21:45
101 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:21:52
102 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:21:53
103 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Piumate - Beltrami TSA 1:21:56
104 Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo 1:22:00
105 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 1:22:55
106 Sarah Roy (Aus) Mitchelton - Scott 1:23:10
107 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:23:59
108 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano 1:24:39
109 Nicole Steigenga (Ned) BePink 1:25:37
110 Chiara Perini (Ita) BePink 1:31:52
111 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget - Bianchi - Vittoria 1:32:29
112 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia - Durango 1:38:23
113 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:39:05
114 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Team Women 1:43:19
115 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:46:00
116 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 1:48:48
117 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:49:36
118 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 1:54:50
119 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri - Fanini 2:01:03
120 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri-Fanini 2:04:12
121 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look 2:20:46
122 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri - Fanini 2:28:16



Giro Rosa: Stages 1 and 2 results

Giro Rosa: Stage 3 results

Kirchmann 5th on Stage 4 of Giro Rosa

Giro Rosa: Stage 5 results

Giro Rosa: Stage 6 and 7 results

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.