Canadian Cyclist

 

September 7/19 20:33 pm - Pan Am Track Day 4


Posted by Editoress on 09/7/19
 

Results from the 4th day of competition at the Pan Am Track Championships in Bolivia

Georgia Simmerling set a new Pan Am and Canadian record in the Women's IP , took the Gold and  Annie Foreman-Mackey the silver.

Lauriane Genest set a new Canadian record in the Women's 500TT

 

Men's Omnium
 
Scratch Race
1 Juan Esteban Arango (Colombia)
2 Derek Gee (Canada)
3 Gavin Hoover (USA)
4 Ignacio Prado (Mexico)
5 Akil Campbell (Trinidad & Tobago)
6 Jamol Eastmond (Barbados)
7 Angel Pulgar (Venezuela)
8 Matías Arriagada (Chile)
9 Tomas Contte (Argentina)
10 Carlos Quishpe (Ecuador)
11 Alonso Gamero (Peru)
DNF Rafael Pimentel (Bolivia)
DNF Wellinton Canela (Dominican Republic)
 
Tempo Race
1 Ignacio Prado (Mexico) 53 pts
2 Derek Gee (Canada) 46
3 Gavin Hoover (USA) 43
4 Juan Esteban Arango (Colombia) 42
5 Akil Campbell (Trinidad & Tobago) 29
6 Alonso Gamero (Peru) 22
7 Carlos Quishpe (Ecuador) 20
8 Matías Arriagada (Chile) 20
9 Angel Pulgar (Venezuela) 1
10 Jamol Eastmond (Barbados) 0
11 Tomas Contte (Argentina) 0
12 Rafael Pimentel (Bolivia) -40
13 Wellinton Canela (Dominican Republic) -40
 
Elimination Race
1 Gavin Hoover (USA)
2 Juan Esteban Arango (Colombia)
3 Derek Gee (Canada)
4 Angel Pulgar (Venezuela)
5 Alonso Gamero (Peru)
6 Ignacio Prado (Mexico)
7 Tomas Contte (Argentina)
8 Jamol Eastmond (Barbados)
9 Matías Arriagada (Chile)
10 Akil Campbell (Trinidad & Tobago)
11 Rafael Pimentel (Bolivia)
12 Wellinton Canela (Dominican Republic)
DNS Carlos Quishpe (Ecuador)
 
Final Standings after Points Race
1 Derek Gee (Canada) 186 pts
2 Ignacio Prado (Mexico) 159
3 Gavin Hoover (USA) 144
4 Alonso Gamero (Peru) 142
5 Juan Esteban Arango (Colombia) 117
6 Akil Campbell (Trinidad & Tobago) 115
7 Angel Pulgar (Venezuela) 67
8 Jamol Eastmond (Barbados) 58
9 Tomas Contte (Argentina) 57
DNF Rafael Pimentel (Bolivia)
DNF Matías Arriagada (Chile)
DNF Wellinton Canela (Dominican Republic)
DNF Carlos Quishpe (Ecuador)
 
Women 500TT
1 Jessica Salazar (Mexico) 32.842
2 Martha Bayona (Colombia) 33.083
3 Luz Daniela Gaxiola (Mexico) 33.134
4 Lauriane Genest (Canada) 33.26
5 Lisandra Guerra (Cuba) 33.609
6 Juliana Gaviria (Colombia) 33.792
7 Tatielle Valadares De Sousa (Brazil) 35.291
8 Thalia Diaz (Cuba) 35.518
9 Tachana Dalger (Surinam) 36.008
10 Paula Molina (Chile) 36.381
11 Renata Urrutia (Chile) 37.037
12 Abigail Recio (Costa Rica) 37.088
13 Domonique Lovell (Trinidad & Tobago) 37.728
14 Abigail Sarabia (Bolivia) 41.101

br>

Women Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Georgia Simmerling (Canada) 3:20.257 PR
2 Annie Foreman-Mackey (Canada) 3:24.092
3 Emma White (USA) 3:26.711
4 Christina Birch (USA) 3:26.883
5 María Gaxiola (Mexico) 3:37.465
6 Jessica Parra (Colombia) 3:38.402
7 Erika Botero (Colombia) 3:44.467
8 Idaris Cervantes (Cuba) 3:46.089
9 Micaela Sarabia (Bolivia) 3:53.407
Fastest 2 riders advance to the Final for Gold,
3rd and 4th to Final for Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Georgia Simmerling (Canada) 3:22.091
2 Annie Foreman-Mackey (Canada) 3:24.449
 
Ride for Bronze
3 Emma White (USA) 3:28.331
4 Christina Birch (USA) 3:31.716

 

Men Sprint
 
1/4 Finals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago)   x x
2 Nick Wammes (Canada) x
 
Heat 2
1 Jair Tjon En Fa (Surinam) x x
2 Santiago Ramirez Morales (Colombia)
 
Heat 3
1 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia) x x
2 Keron Noel Bramble (Trinidad & Tobago)
 
Heat 4
1 Hersony Gadiel Canelon Vera (Venezuela) x x
2 Leandro Hernan Bottasso (Argentina)
 
Semi Finals
 
Heat 1
1 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago) x x
2 Hersony Gadiel Canelon Vera (Venezuela)
 
Heat 2
1 Jair Tjon En Fa (Surinam)   x x
2 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia) x
 
 
Finals
 
For Gold
1 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago) x x
2 Jair Tjon En Fa (Surinam)
 
For Bronze
3 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia) x x
4 Hersony Gadiel Canelon Vera (Venezuela)
 
Final Classification
1 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago)
2 Jair Tjon En Fa (Surinam)
3 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia)
4 Hersony Gadiel Canelon Vera (Venezuela)
5 Keron Noel Bramble (Trinidad & Tobago)
6 Santiago Ramirez Morales (Colombia)
7 Nick Wammes (Canada)
8 Leandro Hernan Bottasso (Argentina)
9 Joel Archambault (Canada)
10 James Mellen (USA)
11 Ruben Murillo (Colombia)
12 Brandon Humberto Pineda Estrada (Guatemala)
13 Joao Vitor Da Silva (Brazil)
14 Lucas Vilar (Argentina)
15 Flavio Vagner Cipriano (Brazil)
16 Quincy Alexander (Trinidad & Tobago)
17 Cesar Mervin Marcano Sanchez (Venezuela)
18 Farid Suarez (Argentina)
19 Luis Carlos Cordon Paz (Guatemala)
20 Joaquin Fuenzalida (Chile)
21 Alan Lozano (Ecuador)
22 Francisco Bone (Ecuador)
23 Pablo Pacheco (Ecuador)
24 Fabian Manriquez (Chile)
25 Nayib Leandro (Costa Rica)
26 Roberto Andrade (Bolivia)
27 Elías Roca (Bolivia)

 

Day 1: Record-setting Day for Canada at Pan Am Track Championships

Day 2: ANOTHER Record Setting Day for Canada at Pan Am Track Championships

Pan Am Track Championships: Day 3 results, more records fall

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.