Canadian Cyclist

 

January 16/20 11:50 am - Tour Down Under Stage 1: Kirchmann 3rd in GC


Posted by Editoress on 01/16/20
 

Results from the first stage in Adelaide, Australia

 

Stage 1: Hahndorf to Macclesfeild, 116.3 km
1 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 3:17:02
2 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo
3 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing
4 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott
5 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer
6 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb
7 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb
8 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
9 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team
10 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram
11 Simona Frapporti (Ita) BePink
12 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana
13 Silvia Zanardi (Ita) BePink
14 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram
15 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb
16 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
17 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott
18 Ruby Roseman Gannon (Aus) Team UniSA-Australia
19 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo
20 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
21 Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
22 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico BMC
23 Jenna Natasha Merrick (NZl) Doltcini-Van Eyck Sport
24 Mieke Docx (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
25 Maaike Boogaard (Ned) Ale BTC Ljubljana
26 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo
27 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing
28 Ella Harris (NZl) Canyon-Sram
29 Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Agolico BMC
30 Anna Louise Henderson (GBr) Team Sunweb
31 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
32 Racquel Sheath (NZl) Vantage New Zealand National Team
33 Rachel Neylan (Aus) Team UniSA-Australia
34 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
35 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank
36 Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
37 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana
38 Andrea Ramirez Fregoso (Mex) Agolico BMC
39 Josie Talbot (Aus) Team UniSA-Australia
40 Marketa Hajkova (Cze) BePink
41 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing
42 Georgia Williams (NZl) Mitchelton-Scott
43 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott
44 Urska Pintar (Slo) Ale BTC Ljubljana
45 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
46 Jade Wiel (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
47 Jenelle Crooks (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
48 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
49 Jessie Hodges (NZl) Vantage New Zealand National Team
50 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women's Racing
51 Pfeiffer Zara Georgi (GBr) Team Sunweb
52 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer
53 Sarah Gigante (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank
54 Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico BMC
55 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott
56 Hannah Ludwig (Ger) Canyon-Sram
57 Jessica Pratt (Aus) Canyon-Sram
58 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo
59 Rushlee Buchanan (NZl) Vantage New Zealand National Team
60 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
61 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott
62 Ally Wollaston (NZl) Vantage New Zealand National Team
63 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer
64 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing
65 Erica Clevenger (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
66 Lizbeth Yarely Salazar Vazquez (Mex) Astana Women's Team
67 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team
68 Ashlee Jones (Aus) Specialized Women's Racing
69 Heidi Franz (USA) Rally Cycling
70 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer
71 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico BMC
72 Nicole Shields (NZl) Vantage New Zealand National Team
73 Julia Soek (Ned) Team Sunweb
74 Georgia Whitehouse (Aus) Team UniSA-Australia
75 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
76 Leigh-Ann Ganzar (USA) Rally Cycling all s.t.
77 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico BMC 00:59
78 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-Sram s.t.
79 Nicole Frain (Aus) Team UniSA-Australia 02:07
80 Abi Van Twisk (GBr) Trek-Segafredo 02:19
81 Anna Plichta (Pol) Trek-Segafredo 03:29
82 Sophie Edwards (Aus) Team UniSA-Australia 03:44
83 Anna Trevisi (Ita) Ale BTC Ljubljana
84 Minke Bakker (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport
85 Bryony Botha (NZl) Vantage New Zealand National Team
86 Melissa Van Neck (Cze) BePink
87 Marieke van Witzenburg (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport
88 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team all s.t.
89 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 04:17
90 Nicole Hanselmann (Sui) Doltcini-Van Eyck Sport 06:16
91 Grace Anderson (NZl) BePink 11:44
92 Emma Chilton (Aus) Roxsolt Attaquer 13:20
93 Jutatip Maneephan (Tha) Ale BTC Ljubljana 14:28
DNF Justine Vromanne (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
 
GC
1 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 3:16:51
2 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo at 0:04
3 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:06
4 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing 0:07
5 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott 0:08
6 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope s.t.
7 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank 0:09
8 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana s.t.
9 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:10
10 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:11
11 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb
12 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
13 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team
14 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram
15 Simona Frapporti (Ita) BePink
16 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana
17 Silvia Zanardi (Ita) BePink
18 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram
19 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
20 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott
 
60 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling all s.t.

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.