Canadian Cyclist

 

January 17/20 10:56 am - Tour Down Under Stage 2


Posted by Editoress on 01/17/20
 

Results from the second stage in Adelaide, Australia

Stage 2: Murray Bridge to Birdwood, 114.9 km
1 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott 3:04:27
2 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo
3 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb both s.t.
4 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott 0:02
5 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 0:13
6 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:15
7 Rachel Neylan (Aus) Team UniSA-Australia 0:18
8 Ella Harris (NZl) Canyon-Sram
9 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
10 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb all s.t.
11 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 0:19
12 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott s.t.
13 Ruby Roseman Gannon (Aus) Team UniSA-Australia 0:24
14 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team
15 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb
16 Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Agolico BMC
17 Hannah Ludwig (Ger) Canyon-Sram
18 Jenna Natasha Merrick (NZl) Doltcini-Van Eyck Sport
19 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling
20 Rushlee Buchanan (NZl) Vantage New Zealand National Team
21 Jessica Pratt (Aus) Canyon-Sram
22 Andrea Ramirez Fregoso (Mex) Agolico BMC
23 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing
24 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana
25 Sarah Gigante (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank
26 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
27 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
28 Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
29 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo
30 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing
31 Urska Pintar (Slo) Ale BTC Ljubljana
32 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
33 Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
34 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer
35 Jenelle Crooks (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
36 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana
37 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer
38 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women's Racing all s.t.
39 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram 4:46
40 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram
41 Jessie Hodges (NZl) Vantage New Zealand National Team both s.t.
42 Nicole Shields (NZl) Vantage New Zealand National Team 4:48
43 Marketa Hajkova (Cze) BePink
44 Mieke Docx (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
45 Nicole Frain (Aus) Team UniSA-Australia
46 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico BMC
47 Racquel Sheath (NZl) Vantage New Zealand National Team
48 Silvia Zanardi (Ita) BePink
49 Anna Trevisi (Ita) Ale BTC Ljubljana
50 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico BMC
51 Simona Frapporti (Ita) BePink
52 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-Sram
53 Maaike Boogaard (Ned) Ale BTC Ljubljana
54 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
55 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing
56 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank
57 Georgia Williams (NZl) Mitchelton-Scott
58 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott
59 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer
60 Heidi Franz (USA) Rally Cycling
61 Leigh-Ann Ganzar (USA) Rally Cycling
62 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
63 Jade Wiel (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
64 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo
65 Anna Plichta (Pol) Trek-Segafredo
66 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo
67 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott
68 Pfeiffer Zara Georgi (GBr) Team Sunweb
69 Anna Louise Henderson (GBr) Team Sunweb
70 Julia Soek (Ned) Team Sunweb all s.t.
71 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team 7:44
72 Georgia Whitehouse (Aus) Team UniSA-Australia 8:36
73 Marieke van Witzenburg (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport s.t.
74 Ally Wollaston (NZl) Vantage New Zealand National Team 9:52
75 Sophie Edwards (Aus) Team UniSA-Australia
76 Nicole Hanselmann (Swi) Doltcini-Van Eyck Sport
77 Lizbeth Yarely Salazar Vazquez (Mex) Astana Women's Team
78 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
79 Melissa Van Neck (Cze) BePink
80 Josie Talbot (Aus) Team UniSA-Australia all s.t.
81 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team 13:35
82 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 13:38
83 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico BMC
84 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 13:47
85 Erica Clevenger (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
OTL Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico BMC 19:11
OTL Ashlee Jones (Aus) Specialized Women's Racing 19:58
OTL Minke Bakker (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport 26:26
DNF Abi Van Twisk (GBr) Trek-Segafredo
DNF Jutatip Maneephan (Tha) Ale BTC Ljubljana
DNF Grace Anderson (NZl) BePink
DNF Bryony Botha (NZl) Vantage New Zealand National Team
DNF Emma Chilton (Aus) Roxsolt Attaquer
 
GC
1 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott 6:21:19
2 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo at 0:04
3 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb 0:05
4 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott 0:12
5 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 0:21
6 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 0:23
7 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:24
8 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:25
9 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:27
10 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:28
11 Ella Harris (NZl) Canyon-Sram
12 Rachel Neylan (Aus) Team UniSA-Australia both s.t.
13 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank 0:29
14 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana
15 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott both s.t.
16 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing 0:30
17 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:31
18 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 0:34
19 Ruby Roseman Gannon (Aus) Team UniSA-Australia
20 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
21 Jenna Natasha Merrick (NZl) Doltcini-Van Eyck Sport
22 Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Agolico BMC
23 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo
24 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana
25 Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
26 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing
27 Andrea Ramirez Fregoso (Mex) Agolico BMC
28 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
29 Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
30 Hannah Ludwig (Ger) Canyon-Sram
31 Urska Pintar (Slo) Ale BTC Ljubljana
32 Jessica Pratt (Aus) Canyon-Sram
33 Sarah Gigante (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank
34 Rushlee Buchanan (NZl) Vantage New Zealand National Team
35 Jenelle Crooks (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
36 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer
37 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women's Racing
38 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer all s.t.
39 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo 4:50
40 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott 4:55
41 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram 4:56
42 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram
43 Jessie Hodges (NZl) Vantage New Zealand National Team
44 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank all s.t.
45 Silvia Zanardi (Ita) BePink 4:58
46 Simona Frapporti (Ita) BePink
47 Mieke Docx (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
48 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico BMC
49 Maaike Boogaard (Ned) Ale BTC Ljubljana
50 Racquel Sheath (NZl) Vantage New Zealand National Team
51 Marketa Hajkova (Cze) BePink
52 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
53 Georgia Williams (NZl) Mitchelton-Scott
54 Anna Louise Henderson (GBr) Team Sunweb
55 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
56 Jade Wiel (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
57 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott
58 Nicole Shields (NZl) Vantage New Zealand National Team
59 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing
60 Pfeiffer Zara Georgi (GBr) Team Sunweb
61 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico BMC
62 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer
63 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo
64 Heidi Franz (USA) Rally Cycling
65 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-Sram
66 Leigh-Ann Ganzar (USA) Rally Cycling
67 Julia Soek (Ned) Team Sunweb all s.t.
68 Nicole Frain (Aus) Team UniSA-Australia 7:05
69 Anna Plichta (Pol) Trek-Segafredo 8:27
70 Anna Trevisi (Ita) Ale BTC Ljubljana 8:42
71 Georgia Whitehouse (Aus) Team UniSA-Australia 8:46
72 Josie Talbot (Aus) Team UniSA-Australia 10:02
73 Ally Wollaston (NZl) Vantage New Zealand National Team
74 Lizbeth Yarely Salazar Vazquez (Mex) Astana Women's Team
75 Silvia Valsecchi (Ita) BePink all s.t.
76 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team 11:38
77 Marieke van Witzenburg (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport 12:30
78 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team 13:45
79 Sophie Edwards (Aus) Team UniSA-Australia 13:46
80 Melissa Van Neck (Cze) BePink s.t.
81 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 13:57
82 Erica Clevenger (USA) Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
83 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico BMC 14:47
84 Nicole Hanselmann (Swi) Doltcini-Van Eyck Sport 16:18
85 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 18:05



Tour Down Under Stage 1: Kirchmann 3rd in GC

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.