Canadian Cyclist

 

January 18/20 10:36 am - Tour Down Under: Stage 3 results, Kirchmann 5th in GC


Posted by Editoress on 01/18/20
 

Results from the third stage in Adelaide, Australia

Stage 3: Nairne to Stirling, 109.1 km
1 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo 2:51:16
2 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb
3 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
4 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer
5 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling
6 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana
7 Ella Harris (NZl) Canyon-Sram
8 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
9 Rachel Neylan (Aus) Team UniSA-Australia
10 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott
11 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
12 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb
13 Urska Pintar (Slo) Ale BTC Ljubljana
14 Jenna Natasha Merrick (NZl) Doltcini-Van Eyck Sport
15 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team
16 Sarah Gigante (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank
17 Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
18 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb
19 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women's Racing
20 Andrea Ramirez Fregoso (Mex) Agolico BMC
21 Ruby Roseman Gannon (Aus) Team UniSA-Australia
22 Jessica Pratt (Aus) Canyon-Sram
23 Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Agolico BMC
24 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing all s.t.
25 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 0:11
26 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:13
27 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer s.t.
28 Rushlee Buchanan (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:18
29 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 0:20
30 Marketa Hajkova (Cze) BePink 0:22
31 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:31
32 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott 0:42
33 Anna Louise Henderson (GBr) Team Sunweb 0:55
34 Leigh-Ann Ganzar (USA) Rally Cycling s.t.
35 Jenelle Crooks (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank 1:58
36 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 3:20
37 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-Sram 3:32
38 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 3:49
39 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott s.t.
40 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana 3:59
41 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 6:23
42 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer
43 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott both s.t.
44 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico BMC 7:17
45 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram 10:10
46 Hannah Ludwig (Ger) Canyon-Sram
47 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing
48 Silvia Zanardi (Ita) BePink
49 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing
50 Heidi Franz (USA) Rally Cycling
51 Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
52 Sophie Edwards (Aus) Team UniSA-Australia
53 Anna Trevisi (Ita) Ale BTC Ljubljana
54 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
55 Nicole Frain (Aus) Team UniSA-Australia all s.t.
56 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo 10:26
57 Anna Plichta (Pol) Trek-Segafredo
58 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo both s.t.
59 Ally Wollaston (NZl) Vantage New Zealand National Team 13:43
60 Nicole Shields (NZl) Vantage New Zealand National Team
61 Jessie Hodges (NZl) Vantage New Zealand National Team both s.t.
62 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank 14:25
63 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram
64 Racquel Sheath (NZl) Vantage New Zealand National Team
65 Maaike Boogaard (Ned) Ale BTC Ljubljana
66 Lizbeth Yarely Salazar Vazquez (Mex) Astana Women's Team
67 Jade Wiel (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
68 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico BMC
69 Simona Frapporti (Ita) BePink
70 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team
71 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico BMC
72 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
73 Nicole Hanselmann (Swi) Doltcini-Van Eyck Sport
74 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott
75 Josie Talbot (Aus) Team UniSA-Australia
76 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team
77 Pfeiffer Zara Georgi (GBr) Team Sunweb
78 Mieke Docx (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
79 Marieke van Witzenburg (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport
80 Georgia Williams (NZl) Mitchelton-Scott
81 Georgia Whitehouse (Aus) Team UniSA-Australia
82 Erica Clevenger (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
83 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
84 Julia Soek (Ned) Team Sunweb all s.t.
DNF Melissa Van Neck (Cze) BePink
 
GC
1 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo 9:12:26
2 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb at 0:07
3 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott s.t.
4 Chloe Hosking (Aus) Rally Cycling 0:30
5 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:33
6 Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:34
7 Lauren Stephens (USA) Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
8 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:36
9 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:37
10 Ella Harris (NZl) Canyon-Sram
11 Rachel Neylan (Aus) Team UniSA-Australia both s.t.
12 Anastasiia Chursina (Slo) Ale BTC Ljubljana 0:38
13 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 0:43
14 Ruby Roseman Gannon (Aus) Team UniSA-Australia
15 Jenna Natasha Merrick (NZl) Doltcini-Van Eyck Sport
16 Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Agolico BMC
17 Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
18 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
19 Andrea Ramirez Fregoso (Mex) Agolico BMC
20 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing
21 Urska Pintar (Slo) Ale BTC Ljubljana
22 Sarah Gigante (Aus) Tibco-Silicon Valley Bank
23 Jessica Pratt (Aus) Canyon-Sram
24 Elizabeth Stannard (Aus) Specialized Women's Racing all s.t.
25 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 0:52
26 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 0:54
27 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:56
28 Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer s.t.
29 Rushlee Buchanan (NZl) Vantage New Zealand National Team 1:01
30 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott 1:20
31 Jenelle Crooks (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank 2:41
32 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott 4:10
33 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 4:29
34 Tatiana Guderzo (Ita) Ale BTC Ljubljana 4:42
35 Marketa Hajkova (Cze) BePink 5:29
36 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 5:38
37 Anna Louise Henderson (GBr) Team Sunweb 5:59
38 Leigh-Ann Ganzar (USA) Rally Cycling 6:02
39 Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer 7:06
40 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-Sram 8:37
41 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing 10:49
42 Sharlotte Lucas (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank 10:53
43 Hannah Ludwig (Ger) Canyon-Sram s.t.
44 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott 11:27
45 Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer 11:30
46 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico BMC 12:24
47 Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram 15:15
48 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 15:16
49 Silvia Zanardi (Ita) BePink 15:17
50 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing
51 Heidi Franz (USA) Rally Cycling both s.t.
52 Lotta Henttala (Fin) Trek-Segafredo 15:25
53 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo 15:33
54 Nicole Frain (Aus) Team UniSA-Australia 17:24
55 Jessie Hodges (NZl) Vantage New Zealand National Team 18:48
56 Nicole Shields (NZl) Vantage New Zealand National Team 18:50
57 Anna Trevisi (Ita) Ale BTC Ljubljana 19:01
58 Anna Plichta (Pol) Trek-Segafredo 19:02
59 Alexis Ryan (USA) Canyon-Sram 19:30
60 Nina Kessler (Ned) Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
61 Simona Frapporti (Ita) BePink 19:32
62 Denisse Ahumada Riquelme (Chi) Agolico BMC
63 Racquel Sheath (NZl) Vantage New Zealand National Team
64 Maaike Boogaard (Ned) Ale BTC Ljubljana
65 Mieke Docx (Bel) Doltcini-Van Eyck Sport
66 Jade Wiel (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
67 Georgia Williams (NZl) Mitchelton-Scott
68 Jessica Allen (Aus) Mitchelton-Scott
69 Pfeiffer Zara Georgi (GBr) Team Sunweb
70 Julia Soek (Ned) Team Sunweb all s.t.
71 Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer 21:34
72 Georgia Whitehouse (Aus) Team UniSA-Australia 23:20
73 Ally Wollaston (NZl) Vantage New Zealand National Team 23:54
74 Sophie Edwards (Aus) Team UniSA-Australia 24:05
75 Josie Talbot (Aus) Team UniSA-Australia 24:36
76 Lizbeth Yarely Salazar Vazquez (Mex) Astana Women's Team
77 Silvia Valsecchi (Ita) BePink both s.t.
78 Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team 26:12
79 Marieke van Witzenburg (Ned) Doltcini-Van Eyck Sport 27:04
80 Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team 28:19
81 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling 28:31
82 Erica Clevenger (USA) Tibco-Silicon Valley Bank s.t.
83 Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico BMC 29:21
84 Nicole Hanselmann (Swi) Doltcini-Van Eyck Sport 30:52



Tour Down Under Stage 1: Kirchmann 3rd in GC

Tour Down Under Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.