Canadian Cyclist

 

February 20/21 15:51 pm - Woods Wins Stage 2 of Tour des Alpes Maritimes, Takes GC Lead


Posted by Editoress on 02/20/21
 

At the end of the second day of racing at the Tour des Alpes-Maritimes et du Var, Michael Woods takes the win and the overall lead.

Canada's Mike Woods (Israel Start-Up Nation) gave everything to win this stage. "It was really hard today we drove hard!" explained Woods.

Thanks to his abililities as a climber Woods takes the leader's jersey with one second gap over the Dutchman Bauke Mollema.

"My team rode well, I'm really proud of how we rode yesterday and today. The goal now is to keep the jersey!"

 

Hugo Houle (Astana-Premier Tech) was awarded Most Combative rider

 

Results from the second stage of Tour des Alpes Maritimes et du Var in France

Stage 2: Fayence to Fayence, 168.9 km
1 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 4:16:54
2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo at 0:02
3 Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:04
4 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:07
5 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 0:10
6 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ s.t.
7 Ben O'Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:11
8 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 0:13
9 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
10 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
11 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
12 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
13 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
14 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation
15 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
16 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
17 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
18 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
19 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
20 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
21 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
22 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
23 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix
24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
25 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo all s.t.
26 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:21
27 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:23
28 David de la Cruz (Esp) UAE Team Emirates 0:24
29 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo s.t.
30 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB 0:27
31 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM s.t.
32 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM 0:30
33 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos 0:32
34 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos 0:34
35 Michael Storer (Aus) Team DSM 0:36
36 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:38
37 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma 0:40
38 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
39 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates both s.t.
40 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 0:43
41 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Delko 0:49
42 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB s.t.
43 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB 0:53
44 Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM 0:55
45 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:57
46 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic 1:03
47 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 1:04
48 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team
49 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix
50 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM all s.t.
51 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 1:20
52 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ s.t.
53 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana-Premier Tech 1:32
54 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Trek-Segafredo s.t.
55 Mauro Finetto (Ita) Delko 1:37
56 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 1:40
57 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
58 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
59 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
60 Marco Brenner (Ger) Team DSM all s.t.
61 Simon Geschke (Ger) Cofidis 1:43
62 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 1:47
63 Anthony Perez (Fra) Cofidis
64 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos
65 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech all s.t.
66 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 1:54
67 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroën Team 2:08
68 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 2:17
69 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
70 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie
71 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM all s.t.
72 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 2:23
73 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech s.t.
74 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 2:37
75 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB 2:40
76 Urko Berrade Fernandez (Esp) Equipo Kern Pharma 2:42
77 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 2:48
78 Daryl Impey (RSA) Israel Start-up Nation s.t.
79 Amaury Capiot (Bel) Team Arkea-Samsic 3:02
80 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 3:10
81 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers s.t.
82 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 3:16
83 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 3:22
84 Victor De La Parte (Esp) Total Direct Energie 3:41
85 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 4:23
86 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix s.t.
87 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 5:28
88 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93
89 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
90 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy all s.t.
91 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 5:35
92 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma
93 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
94 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
95 Carlos Garcia Pierna (Esp) Equipo Kern Pharma all s.t.
96 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 5:38
97 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 5:42
98 Clément Carisey (Fra) Delko s.t.
99 Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy 5:46
100 Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH 5:51
101 Clément Berthet (Fra) Delko 6:01
102 Stuart Balfour (GBr) Swiss Racing Academy 8:16
103 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 8:37
104 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB s.t.
105 Yannis Voisard (Sui) Swiss Racing Academy 8:43
106 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 8:48
107 Krists Neilands (Lat) Israel Start-up Nation s.t.
108 Damian Lüscher (Sui) Swiss Racing Academy 8:53
109 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 9:06
110 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 9:07
111 Biniam Girmay (Eri) Delko 9:11
112 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 9:41
113 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis s.t.
114 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 10:11
115 Ivan Moreno Sanchez (Esp) Equipo Kern Pharma 10:17
116 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH
117 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
118 Yakob Debesay (Eri) Delko
119 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
120 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
121 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ all s.t.
122 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team 10:21
123 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
124 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Equipo Kern Pharma
125 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos-BH
126 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Cofidis
127 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis all s.t.
128 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 10:26
129 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH 10:27
130 Martin Salmon (Ger) Team DSM 11:18
131 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
132 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos 11:31
133 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 11:34
134 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Racing Academy
135 Mitch Docker (Aus) EF Education-Nippo
136 Reto Müller (Sui) Swiss Racing Academy
137 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos-BH all s.t.
138 Leon Heinschke (Ger) Development Team DSM 11:42
139 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 11:44
140 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 11:49
141 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 11:52
142 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 11:59
143 Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 12:50
144 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie s.t.
145 Jon Agirre Egaña (Esp) Equipo Kern Pharma 13:44
DNF Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
DNF Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
DNF Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
 
GC
1 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 9:07:15
2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo at 0:01
3 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ 0:07
4 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:10
5 Ben O'Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:11
6 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 0:13
7 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
8 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
9 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
10 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
11 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
12 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
13 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation
14 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
15 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
16 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
17 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
18 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix
19 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos all s.t.
20 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team 0:21
21 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:23
22 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:24
23 Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:25
24 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:26
25 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers s.t.
26 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie 0:29
27 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:32
28 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos 0:34
29 David de la Cruz (Esp) UAE Team Emirates 0:37
30 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 0:40
31 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma
32 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
33 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB all s.t.
34 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos 0:45
35 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Delko 0:49
36 Michael Storer (Aus) Team DSM s.t.
37 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB 1:02
38 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix s.t.
39 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team 1:04
40 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic 1:16
41 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 1:38
42 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana-Premier Tech 1:45
43 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 1:47
44 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech s.t.
45 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Trek-Segafredo 1:55
46 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 1:59
47 Simon Geschke (Ger) Cofidis 2:17
48 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 2:53
49 Urko Berrade Fernandez (Esp) Equipo Kern Pharma 3:14
50 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB 3:18
51 Anthony Perez (Fra) Cofidis 3:29
52 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo s.t.
53 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroën Team 3:48
54 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 4:29
55 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM 4:47
56 Victor De La Parte (Esp) Total Direct Energie 5:23
57 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 5:32
58 Mauro Finetto (Ita) Delko 5:42
59 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 5:59
60 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM 6:00
61 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team s.t.
62 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 6:21
63 Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM 6:28
64 Daryl Impey (RSA) Israel Start-up Nation 6:31
65 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 6:37
66 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 6:47
67 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM 7:06
68 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos s.t.
69 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates 7:11
70 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ 7:13
71 Clément Carisey (Fra) Delko 7:18
72 Clément Berthet (Fra) Delko 7:37
73 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation 7:49
74 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM 8:26
75 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 8:46
76 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 8:55
77 Marco Brenner (Ger) Team DSM s.t.
78 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 8:56
79 Krists Neilands (Lat) Israel Start-up Nation 9:07
80 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 9:31
81 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 9:32
82 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech 9:38
83 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB 9:55
84 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 10:39
85 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma 10:54
86 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 11:01
87 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM 11:03
88 Mathias Le Turnier (Fra) Delko 11:15
89 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy 11:37
90 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 11:41
91 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 11:44
92 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Equipo Kern Pharma 13:02
93 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 13:21
94 Yannis Voisard (Sui) Swiss Racing Academy 14:16
95 Stuart Balfour (GBr) Swiss Racing Academy 14:25
96 Biniam Girmay (Eri) Delko 14:44
97 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 15:40
98 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo
99 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team both s.t.
100 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Cofidis 15:54
101 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 16:56
102 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis s.t.
103 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos 17:04
104 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 17:16
105 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis 17:36
106 Amaury Capiot (Bel) Team Arkea-Samsic 17:43
107 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix 18:23
108 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 18:59
109 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 19:04
110 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 19:28
111 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
112 Carlos Garcia Pierna (Esp) Equipo Kern Pharma 19:35
113 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 20:19
114 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 20:20
115 Ivan Moreno Sanchez (Esp) Equipo Kern Pharma 20:50
116 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM s.t.
117 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 21:26
118 Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH 21:29
119 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB 22:37
120 Damian Lüscher (Sui) Swiss Racing Academy 22:53
121 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 23:06
122 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 23:07
123 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH 23:09
124 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 23:18
125 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH 24:17
126 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
127 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ both s.t.
128 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 24:21
129 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos-BH s.t.
130 Yakob Debesay (Eri) Delko 24:58
131 Martin Salmon (Ger) Team DSM 25:18
132 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 s.t.
133 Mitch Docker (Aus) EF Education-Nippo 25:34
134 Leon Heinschke (Ger) Development Team DSM 25:42
135 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 26:15
136 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos-BH
137 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Racing Academy
138 Reto Müller (Sui) Swiss Racing Academy all s.t.
139 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 26:25
140 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 26:30
141 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 26:33
142 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 26:40
143 Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole 27:31
144 Jon Agirre Egaña (Esp) Equipo Kern Pharma 27:38
145 Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy 28:30



Mike Woods 4th at Opening Stage of Tour des Alpes Maritimes

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.