Canadian Cyclist

 

February 27/21 17:28 pm - Faun-Ardeche Classic results


Posted by Editoress on 02/27/21
 

Results from Faun-Ardèche Classic in France

Guilherand-Granges to Guilherand-Granges, 171.3km
1 David Gaudu (Fra) Groupama - FDJ 4:32:37
2 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroen Team at s.t.
3 Hugh John Carthy (Gbr) EF Education - Nippo 0:11
4 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck - Quick-Step 0:28
5 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team 0:40
6 Aleksandr Vlasov (Rus) Astana - Premier Tech s.t.
7 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroen Team 0:42
8 Thibaut Pinot (Fra) Groupama - FDJ s.t.
9 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels P/B Ktm 0:46
10 Quinn Simmons (Usa) Trek - Segafredo
11 Warren Barguil (Fra) Team Arkea - Samsic
12 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
13 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB
14 Ben Tulett (Gbr) Alpecin-Fenix
15 Simon Carr (Gbr) EF Education - Nippo
16 Guillaume Martin (Fra) Cofidis
17 Ion Izaguirre Insausti (Esp) Astana - Premier Tech
18 Jakob Fuglsang (Den) Astana - Premier Tech all s.t.
19 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 1:16
20 Lorenzo Rota (Ita) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
21 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels P/B Ktm
22 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Delko all s.t.
23 Simon Geschke (Ger) Cofidis 1:19
24 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix 1:34
25 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos s.t.
26 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 1:39
27 Pieter Serry (Bel) Deceuninck - Quick-Step
28 Sébastien Reichenbach (Sui) Groupama - FDJ both s.t.
29 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural-Seguros Rga 1:39
30 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 2:26
31 Toms Skujins (Lat) Trek - Segafredo 2:32
32 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
33 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
34 Mauro Schmid (Sui) Team Qhubeka Assos
35 Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels P/B Ktm
36 Maurits Lammertink (Ned) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
37 Maxime Bouet (Fra) Team Arkea - Samsic
38 Jacopo Mosca (Ita) Trek - Segafredo
39 Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea - Samsic
40 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
41 Julien Bernard (Fra) Trek - Segafredo
42 Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel Start-Up Nation
43 Simon Guglielmi (Fra) Groupama - FDJ all s.t.
44 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 2:35
45 Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck - Quick-Step 2:38
46 Hugo Houle (Can) Astana - Premier Tech s.t.
47 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 3:14
48 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea - Samsic s.t.
49 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB 3:40
50 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation
51 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Astana - Premier Tech
52 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana - Premier Tech
53 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB
54 Jan Bakelants (Bel) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
55 Maxime Urruty (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole all s.t.
56 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Racing Academy 4:10
57 Nicolas Edet (Fra) Cofidis 4:31
58 Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroen Team
59 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroen Team
60 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels P/B Ktm all s.t.
61 Bruno Armirail (Fra) Groupama - FDJ 5:34
62 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie 6:15
63 Petr Vako? (Cze) Alpecin-Fenix 6:32
64 Jon Irisarri Ricon (Esp) Caja Rural-Seguros Rga s.t.
65 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea - Samsic 7:04
66 Nans Peters (Fra) AG2R Citroen Team
67 Antonio Nibali (Ita) Trek - Segafredo both s.t.
68 Sergio Roman Martin Galan (Esp) Caja Rural-Seguros Rga 7:48
69 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck - Quick-Step 8:11
70 Théo Delacroix (Fra) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 8:18
71 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 9:24
72 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
73 Jokin Murguialday (Esp) Caja Rural-Seguros Rga
74 Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
75 Jon Barrenetxea Golzarri (Esp) Caja Rural-Seguros Rga
76 Kristian Sbaragli (Ita) Alpecin-Fenix
77 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana - Premier Tech
78 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros Rga
79 Alexander Cataford (Can) Israel Start-Up Nation
80 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
81 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic
82 Julien El Fares (Fra) EF Education - Nippo
83 Lucas De Rossi (Fra) Delko
84 Alessandro Fedeli (Ita) Delko
85 Kilian Frankiny (Sui) Team Qhubeka Assos
86 Stuart Balfour (Gbr) Swiss Racing Academy
87 Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroen Team
88 Michel Ries (Lux) Trek - Segafredo
89 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB
90 Josef ?Ern? (Cze) Deceuninck - Quick-Step
91 Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos
92 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck - Quick-Step
93 Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels P/B Ktm
94 Mathijs Paasschens (Ned) Bingoal WB
95 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-Up Nation
96 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie all s.t.
97 Yoann Paillot (Fra) St Michel - Auber 93 10:45
98 Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea - Samsic 11:39
99 Damian Lüscher (Sui) Swiss Racing Academy
100 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros Rga
101 Yannis Voisard (Sui) Swiss Racing Academy
102 Alexandre Delettre (Fra) Delko
103 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Cofidis all s.t.
104 Daryl Impey (Rsa) Israel Start-Up Nation 13:40
105 Alexander Kamp (Den) Trek - Segafredo
106 Hideto Nakane (Jpn) EF Education - Nippo
107 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels P/B Ktm
108 Cyrille Thièry (Sui) Swiss Racing Academy
109 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
110 Alberto Bettiol (Ita) EF Education - Nippo
111 Magnus Cort Nielsen (Den) EF Education - Nippo
112 Ivan Centrone (Lux) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
113 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie all s.t.
114 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels P/B Ktm 15:34
115 Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix 16:13
116 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 16:18
117 Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix
118 Clément Berthet (Fra) Delko both s.t.
119 Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates 19:10
120 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
121 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ
122 Clément Davy (Fra) Groupama - FDJ all s.t.
DNF James Knox (Gbr) Deceuninck - Quick-Step
DNF Victor Lafay (Fra) Cofidis
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) EF Education - Nippo
DNF Davide Cimolai (Ita) Israel Start-Up Nation
DNF Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
DNF Connor Brown (Nzl) Team Qhubeka Assos
DNF Yakob Debesay (Eri) Delko
DNF Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko
DNF Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB
DNF Quentin Venner (Bel) Bingoal WB
DNF Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix
DNF Julien Antomarchi (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Mathias De Witte (Bel) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Samuel Leroux (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Jérémy Leveau (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Dylan Kowalski (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Andrew Bidwell (Nzl) Swiss Racing Academy
DNF Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy
DNF Jason Tesson (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Louis Louvet (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.