Canadian Cyclist

 

March 23/21 12:05 pm - Piccoli 4th Overall after 2nd stage of Coppi e Bartali


Posted by Editoress on 03/23/21
 

Israel Start-Up Nation's win of the 2nd stage put the team of seven riders (Alessandro De Marchi, James Piccoli, Ben Hermans, Guy Niv, Matthias Brandle, Alex Dowsett and Sebastian Berwick) into contention for the overall lead in Italy.

Mark Cavendish (Deceuninck - Quick-Step) will start tomorrow's stage in the leaders jersey, but 6 riders of ISN are just 2 seconds behind. James Piccoli sits in 4th place overall.

 

Stage 1B: Gatteo TTT, 10.8 km Time              
Gap
1 Israel Start-Up Nation 0:11:36.00 0:00
2 Astana - Premier Tech 0:11:37.20 0:01.20
3 Deceuninck - Quick-Step 0:11:38.70 0:02.70
4 Team Bikeexchange 0:11:42.60 0:06.60
5 Ineos Grenadiers 0:11:44.30 0:08.30
6 Jumbo - Visma 0:11:47.60 0:11.60
7 Italian National Team 0:11:50.60 0:14.60
8 Movistar Team 0:11:57.80 0:21.80
9 Team Qhubeka 0:11:58.10 0:22.10
10 Trek - Segafredo 0:11:59.20 0:23.20
11 Vini Zabu' 0:12:00.90 0:24.90
12 Caja Rural-Seguros Rga 0:12:06.20 0:30.20
13 Gazprom-Rusvelo 0:12:06.40 0:30.40
14 Team DSM 0:12:08.40 0:32.40
15 Eolo-Kometa Cycling Team 0:12:08.80 0:32.80
16 Team Colpack Ballan 0:12:11.20 0:35.20
17 Russian National Team 0:12:14.30 0:38.30
18 Euskaltel - Euskadi 0:12:18.20 0:42.20
19 General Store - F.Lli Curia - Essegibi 0:12:18.90 0:42.90
20 Beltrami Tsa Tre Colli 0:12:19.50 0:43.50
21 Androni Giocattoli - Sidermec 0:12:19.80 0:43.80
22 Bardiani Csf Faizane' 0:12:36.30 1:00.30
23 MG.K Vis VPM 0:12:38.60 1:02.60
24 Work Service Marchiol Dinatek 0:12:40.70 1:04.70
25 Giotti Victoria - Savini Due 0:12:52.80 1:16.80
 
GC
1 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck - Quick-Step 2:30:39
2 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation at 0:02
3 Ben Hermans (Bel) Israel Start-Up Nation
4 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
5 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation
6 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-Up Nation
7 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-Up Nation all s.t.
8 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana - Premier Tech 0:03
9 Oliver Javier Romo (Esp) Astana - Premier Tech
10 Fabio Felline (Ita) Astana - Premier Tech
11 Manuele Boaro (Ita) Astana - Premier Tech
12 Rodrigo Contreras (Col) Astana - Premier Tech
13 Yuriy Natarov (Kaz) Astana - Premier Tech all s.t.
14 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck - Quick-Step 0:04
15 Mikkel Frolich Honore (Den) Deceuninck - Quick-Step
16 Ian Garrison (USA) Deceuninck - Quick-Step both s.t.
17 Kevin Colleoni (Ita) Team Bikeexchange 0:08
18 Damien Howson (Aus) Team Bikeexchange
19 Nicholas Schultz (Aus) Team Bikeexchange
20 Michael Hepburn (Aus) Team Bikeexchange all s.t.
21 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers 0:10
22 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers
23 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers
24 Edward Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers all s.t.
25 Nikita Stalnov (Kaz) Astana - Premier Tech 0:12
26 Mick Van Dijke (Ned) Jumbo - Visma 0:13
27 Jonas Rasmussen (Den) Jumbo - Visma
28 Gijs Leemereize (Ned) Jumbo - Visma
29 Finn Fischer-Black (NZl) Jumbo - Visma
30 Rick Pluimers (Ned) Jumbo - Visma all s.t.
31 Tommaso Nencini (Ita) Italian National Team 0:16
32 Alex Tolio (Ita) Italian National Team
33 Marco Frigo (Ita) Italian National Team
34 Matthias Brandle (Aut) Israel Start-Up Nation
35 Cameron Meyer (Aus) Team Bikeexchange
36 Andrea Vendrame (Ita) Italian National Team all s.t.
37 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers 0:20
38 Einer Augusto Rubio Reyes (Col) Movistar Team 0:23
39 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team
40 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
41 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
42 Hector Carretero (Esp) Movistar Team all s.t.
43 Luca Coati (Ita) Team Qhubeka 0:24
44 Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka
45 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Qhubeka
46 Drew Christensen (NZl) Team Qhubeka
47 Antonio Puppio (Ita) Team Qhubeka all s.t.
48 Jacopo Mosca (Ita) Trek - Segafredo 0:25
49 Antonio Nibali (Ita) Trek - Segafredo
50 Antonio Tiberi (Ita) Trek - Segafredo
51 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Trek - Segafredo
52 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo all s.t.
53 Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' 0:26
54 Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu'
55 Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu'
56 Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' all s.t.
57 Michele Scartezzini (Ita) Italian National Team 0:31
58 Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM 0:32
59 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
60 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
61 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
62 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-Rusvelo
63 Oier Lazkano Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
64 Carvajal Osorio (Col) Caja Rural-Seguros RGA
65 Jokin Murguialday Elorza (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
66 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo
67 Mathias Vacek (Cze) Gazprom-Rusvelo
68 Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
69 Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
70 Mathias Jørgensen (Den) Movistar Team
71 Orluis Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
72 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM 0:34
73 Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
74 Felix Gall (Aut) Team DSM
75 Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
76 Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
77 Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
78 Leo Hayter (GBr) Team DSM
79 Marton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
80 Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM
81 Marco Brenner (Ger) Team DSM
82 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM all s.t.
83 Francesco Della Lunga (Ita) Team Colpack Ballan 0:37
84 Juan Ayuso Pesquera (Esp) Team Colpack Ballan
85 Alessio Martinelli (Ita) Team Colpack Ballan
86 Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
87 Nicola Plebani (Ita) Team Colpack Ballan
88 Davide Boscaro (Ita) Team Colpack Ballan
89 Gidas Umbri (Ita) Team Colpack Ballan all s.t.
90 Gleb Syritsa (Rus) Russian National Team 0:40
91 Nikita Bersenev (Rus) Russian National Team
92 Dmitrii Mukhomediarov (Rus) Russian National Team
93 Ivan Smirnov (Rus) Russian National Team all s.t.
94 Cristian Rocchetta (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi 0:44
95 Matteo Baseggio (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
96 Lorenzo Visintainer (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
97 Mikel Azparren Xabier (Esp) Euskaltel - Euskadi
98 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskaltel - Euskadi
99 Riccardo Tosin (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
100 Unai Cuadrado (Esp) Euskaltel - Euskadi
101 Riccardo Lucca (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
102 Abderrahim Zahiri (Mar) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
103 Dominik Gorak (Pol) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
104 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Euskaltel - Euskadi
105 Antonio Angulo Sampedro (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
106 Luca Cretti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli 0:45
107 Andrii Ponomar (Ukr) Androni Giocattoli - Sidermec
108 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli - Sidermec
109 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli - Sidermec
110 Lorenzo Milesi (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
111 Davide De Pretto (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
112 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
113 Lorenzo Balestra (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
114 Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli - Sidermec
115 Andrea Piras (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
116 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli - Sidermec
117 Abner Santiagog Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli - Sidermec all s.t.
118 Aleksandr Vdovin (Rus) Russian National Team 0:54
119 Damiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:55
120 Shane Archbold (NZl) Deceuninck - Quick-Step 0:59
121 Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane' 1:02
122 Johnatan Canaveral (Col) Bardiani CSF Faizane'
123 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
124 Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane'
125 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
126 Kevin Rivera (Crc) Bardiani CSF Faizane' all s.t.
127 Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane' 1:03
128 Francesco Carollo (Ita) MG.K Vis VPM 1:04
129 Niccolo' Salvietti (Ita) MG.K Vis VPM
130 Paul Double (GBr) MG.K Vis VPM
131 Guido Draghi (Ita) MG.K Vis VPM all s.t.
132 Federico Burchio (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 1:06
133 Giacomo Garavaglia (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
134 Raul Colombo (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
135 Davide Rebellin (Ita) Work Service Marchiol Dinatek all s.t.
136 Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 1:07
137 Stefano Di Benedetto (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 1:09
138 Michael Zecchin (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 1:15
139 Carlos Rodriguez Cano (Esp) Ineos Grenadiers 1:17
140 Emil Dima (Rou) Giotti Victoria - Savini Due 1:18
141 Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria - Savini Due
142 Kristian Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria - Savini Due
143 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria - Savini Due
144 Paolo Simion (Ita) Giotti Victoria - Savini Due all s.t.
145 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka 1:24
146 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 1:35
147 Nicolo' Parisini (Ita) Beltrami TSA Tre Colli s.t.
148 Gergely Szarka (Hun) Giotti Victoria - Savini Due 1:36
149 Luca Colnaghi (Ita) Italian National Team 1:39
150 Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu' 1:44
151 Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka 1:47
152 Paul Wright (NZl) MG.K Vis VPM 1:52
153 Kirill Sveshnikov (Rus) Russian National Team 1:57
154 Riccardo Stacchiotti (Ita) Vini Zabu' 2:00
155 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo 2:06
156 Raffaele Radice (Ita) MG.K Vis VPM 2:07
157 Raul-Antonio Sinza (Rou) Giotti Victoria - Savini Due 2:29
158 Manuel Senni (Ita) Italian National Team 2:30
159 Michel Hessmann (Ger) Jumbo - Visma 2:45
160 Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu' 3:09
161 Arsenii Nikiforov (Rus) Russian National Team 3:27
162 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:38
163 Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli 4:28
164 Nicolo' Pencedano (Ita) MG.K Vis VPM 4:49
165 Francesco Zandri (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 5:01
166 Samuel Bewley (NZl) Team Bikeexchange 5:26



Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.