Canadian Cyclist

 

March 27/21 19:34 pm - Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 5 and Final GC


Posted by Editoress on 03/27/21
 

Results from the fifth and final stage in Italy

Stage 5: Forlì to Forlì, 166.2km
1 Mikkel Frolich Honore (Den) Deceuninck - Quick-Step 3:59:40
2 Jonas Rasmussen (Den) Jumbo - Visma at s.t.
3 Shane Archbold (NZl) Deceuninck - Quick-Step 0:19
4 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
5 Juan Ayuso Pesquera (Esp) Team Colpack Ballan
6 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
7 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
8 Oliver Javier Romo (Esp) Astana - Premier Tech
9 Paul Double (GBr) MG.K Vis VPM
10 Ben Hermans (Bel) Israel Start-Up Nation
11 Antonio Tiberi (Ita) Trek - Segafredo
12 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Qhubeka
13 Nicholas Schultz (Aus) Team Bikeexchange
14 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck - Quick-Step
15 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Trek - Segafredo
16 Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli - Sidermec all s.t.
17 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 0:36
18 Jacopo Mosca (Ita) Trek - Segafredo
19 Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane'
20 Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM
21 Antonio Angulo Sampedro (Esp) Euskaltel - Euskadi
22 Marco Brenner (Ger) Team DSM
23 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli - Sidermec
24 Marco Frigo (Ita) Italian National Team
25 Andrii Ponomar (Ukr) Androni Giocattoli - Sidermec
26 Emil Dima (Rou) Giotti Victoria - Savini Due
27 Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka
28 Einer Augusto Rubio Reyes (Col) Movistar Team
29 Kevin Colleoni (Ita) Team Bikeexchange
30 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
31 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation
32 Orluis Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
33 Finn Fischer-Black (NZl) Jumbo - Visma
34 Carvajal Osorio (Col) Caja Rural-Seguros RGA
35 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
36 Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
37 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli - Sidermec
38 Rodrigo Contreras (Col) Astana - Premier Tech
39 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers
40 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers all s.t.
41 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 0:43
42 Jokin Murguialday Elorza (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:21
43 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:26
44 Oier Lazkano Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:09
45 Francesco Carollo (Ita) MG.K Vis VPM 3:36
46 Giacomo Garavaglia (Ita) Work Service Marchiol Dinatek s.t.
47 Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 5:09
48 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
49 Nikita Stalnov (Kaz) Astana - Premier Tech
50 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team
51 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team all s.t.
52 Antonio Nibali (Ita) Trek - Segafredo 7:57
53 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-Up Nation
54 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
55 Damien Howson (Aus) Team Bikeexchange
56 Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team all s.t.
57 Federico Burchio (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 13:10
58 Raul Colombo (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
59 Mathias Jørgensen (Den) Movistar Team
60 Gijs Leemereize (Ned) Jumbo - Visma
61 Cameron Meyer (Aus) Team Bikeexchange
62 Damiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo
63 Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu'
64 Dmitrii Mukhomediarov (Rus) Russian National Team
65 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
66 Johnatan Canaveral (Col) Bardiani CSF Faizane'
67 Michel Hessmann (Ger) Jumbo - Visma
68 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskaltel - Euskadi
69 Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane'
70 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck - Quick-Step
71 Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu'
72 Nicolo' Parisini (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
73 Ian Garrison (USA) Deceuninck - Quick-Step
74 Hector Carretero (Esp) Movistar Team
75 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-Rusvelo
76 Raffaele Radice (Ita) MG.K Vis VPM
77 Lorenzo Visintainer (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
78 Antonio Puppio (Ita) Team Qhubeka
79 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo
80 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo
81 Aleksandr Vdovin (Rus) Russian National Team
82 Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu'
83 Marton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
84 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-Up Nation
85 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Euskaltel - Euskadi
86 Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu'
87 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
88 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team all s.t.
DNF Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers
DNF Manuele Boaro (Ita) Astana - Premier Tech
DNF Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana - Premier Tech
DNF Matthias Brandle (Aut) Israel Start-Up Nation
DNF Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation
DNF Rick Pluimers (Ned) Jumbo - Visma
DNF Mick Van Dijke (Ned) Jumbo - Visma
DNF Michael Hepburn (Aus) Team Bikeexchange
DNF Felix Gall (Aut) Team DSM
DNF Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
DNF Leo Hayter (GBr) Team DSM
DNF Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM
DNF Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane'
DNF Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
DNF Mikel Azparren Xabier (Esp) Euskaltel - Euskadi
DNF Unai Cuadrado (Esp) Euskaltel - Euskadi
DNF Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-Rusvelo
DNF Mathias Vacek (Cze) Gazprom-Rusvelo
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Vini Zabu'
DNF Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu'
DNF Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu'
DNF Manuel Senni (Ita) Italian National Team
DNF Michele Scartezzini (Ita) Italian National Team
DNF Alex Tolio (Ita) Italian National Team
DNF Gleb Syritsa (Rus) Russian National Team
DNF Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
DNF Luca Cretti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
DNF Lorenzo Balestra (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
DNF Andrea Piras (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
DNF Dominik Gorak (Pol) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF Riccardo Lucca (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF Cristian Rocchetta (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF Riccardo Tosin (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF Abderrahim Zahiri (Mar) General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria - Savini Due
DNF Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria - Savini Due
DNF Kristian Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria - Savini Due
DNF Niccolo' Salvietti (Ita) MG.K Vis VPM
DNF Guido Draghi (Ita) MG.K Vis VPM
DNF Paul Wright (NZl) MG.K Vis VPM
DNF Nicola Plebani (Ita) Team Colpack Ballan
DNF Alessio Martinelli (Ita) Team Colpack Ballan
DNF Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
DNF Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka
DNF Drew Christensen (NZl) Team Qhubeka
DNF Francesco Zandri (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
DNF Stefano Di Benedetto (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
DNF Michael Zecchin (Ita) Work Service Marchiol Dinatek
 
Final GC
1 Jonas Rasmussen (Den) Jumbo - Visma 19:03:47
2 Mikkel Frolich Honore (Den) Deceuninck - Quick-Step at 0:22
3 Nicholas Schultz (Aus) Team Bikeexchange 0:32
4 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers 0:36
5 Oliver Javier Romo (Esp) Astana - Premier Tech 0:39
6 Ben Hermans (Bel) Israel Start-Up Nation 0:40
7 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck - Quick-Step 0:46
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Qhubeka 1:08
9 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Trek - Segafredo 1:14
10 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM 1:18
11 Kevin Colleoni (Ita) Team Bikeexchange 1:21
12 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:24
13 Rodrigo Contreras (Col) Astana - Premier Tech 1:48
14 Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 1:49
15 Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli - Sidermec 1:49
16 Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli - Sidermec 1:49
17 Juan Ayuso Pesquera (Esp) Team Colpack Ballan 2:24
18 Paul Double (GBr) MG.K Vis VPM 2:39
19 Marco Frigo (Ita) Italian National Team 2:45
20 Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 2:59
21 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane' 3:20
22 Antonio Tiberi (Ita) Trek - Segafredo 3:33
23 Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka 3:49
24 Jokin Murguialday Elorza (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 4:32
25 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo 4:38
26 Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli - Sidermec 4:48
27 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers 5:12
28 Jacopo Mosca (Ita) Trek - Segafredo 5:31
29 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 5:38
30 Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team 6:18
31 Henri Vandenabeele (Bel) Team DSM 7:06
32 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers 7:54
33 Marco Brenner (Ger) Team DSM 8:04
34 Andrii Ponomar (Ukr) Androni Giocattoli - Sidermec 8:47
35 Giacomo Garavaglia (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 9:03
36 Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation 9:17
37 Antonio Angulo Sampedro (Esp) Euskaltel - Euskadi 9:33
38 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane' 10:31
39 Oier Lazkano Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 13:44
40 Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-Up Nation 13:50
41 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team 15:08
42 Orluis Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA 17:38
43 Finn Fischer-Black (NZl) Jumbo - Visma 17:47
44 Einer Augusto Rubio Reyes (Col) Movistar Team 19:42
45 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Euskaltel - Euskadi 19:50
46 Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 20:32
47 Cameron Meyer (Aus) Team Bikeexchange 20:34
48 Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane' 21:26
49 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 22:10
50 Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' 22:16
51 Aleksandr Vdovin (Rus) Russian National Team 23:07
52 Antonio Nibali (Ita) Trek - Segafredo 23:16
53 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team 23:41
54 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskaltel - Euskadi 24:21
55 Damien Howson (Aus) Team Bikeexchange 24:37
56 Nikita Stalnov (Kaz) Astana - Premier Tech 25:08
57 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo 26:21
58 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 26:57
59 Johnatan Canaveral (Col) Bardiani CSF Faizane' 28:20
60 Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 28:55
61 Gijs Leemereize (Ned) Jumbo - Visma 33:59
62 Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-Rusvelo 35:21
63 Shane Archbold (NZl) Deceuninck - Quick-Step 37:15
64 Antonio Puppio (Ita) Team Qhubeka 37:31
65 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo 37:52
66 Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane' 38:04
67 Carvajal Osorio (Col) Caja Rural-Seguros RGA 38:07
68 Nicolo' Parisini (Ita) Beltrami TSA Tre Colli 39:23
69 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-Up Nation 44:53
70 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 47:11
71 Emil Dima (Rou) Giotti Victoria - Savini Due 48:23
72 Marton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team 48:24
73 Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' 50:03
74 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 50:42
75 Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 51:03
76 Raul Colombo (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 52:02
77 Francesco Carollo (Ita) MG.K Vis VPM 58:43
78 Lorenzo Visintainer (Ita) General Store - F.Lli Curia - Essegibi 59:40
79 Mathias Jørgensen (Den) Movistar Team 59:42
80 Ian Garrison (USA) Deceuninck - Quick-Step 59:49
81 Michel Hessmann (Ger) Jumbo - Visma 1:00:47
82 Dmitrii Mukhomediarov (Rus) Russian National Team 1:01:06
83 Federico Burchio (Ita) Work Service Marchiol Dinatek 1:03:11
84 Raffaele Radice (Ita) MG.K Vis VPM 1:05:33
85 Damiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo 1:06:10
86 Mark Cavendish (GBr) Deceuninck - Quick-Step 1:06:12
87 Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' 1:11:17
88 Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' 1:11:17


Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 1

Piccoli 4th Overall after 2nd stage of Coppi e Bartali (Stage 1B)

Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 2

Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stages 3 and 4


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.