Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 13/01 6:10 am - Kelso Ontario Cup DH


Posted by Editor on 05/13/01
 

Kelso Ontario Cup Downhill Kelso Conservation Area, Milton, Sat. 12 May 01 Peter McCaffrey, Swatty Wotherspoon

DU17S Cadet (15-16) Men, DU17X Cadet 15-16 Expert Men, DJS Junior (17-18) Sport Men, DSS Senior (19-29) Sport Men, All Women, DMS Veteran (30-39) Sport Men, XMX Veteran 30-39 Expert Men, DJX Junior (17-18) Expert Men, DSX Senior (19-29) Expert Men, DSE Senior Pro-Elite Men,

Rider Summary for Kelso Ontario Cup Downhill
Sat. 12 May 01 Number of Riders = 155

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 25 Entrants

DU17S Cadet (15-16) Men, DU17X Cadet 15-16 Expert Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21    712 Craig Hobley        from Bracebridge                   1:29.68       40.14 100.0 25/25   1m30s70  1m29s682   2185 Eric Widawski       from Barrie                        1:36.30 6.625 37.38  93.1 22/22   1m43s94  1m36s303   2149 Dan Nielson                                            1:40.01 10.33 36.00  89.7 20/20   2m03s87  1m40s014    704 Ryan Rutherford     from Richmond Hill                 1:40.30 10.62 35.89  89.4 18/18   1m40s30  1m56s235   2184 Justin Brown                                           1:41.92 12.24 35.32  88.0 17/17   1m41s92  1m53s626   2134 Kyle McIver         from Erie                          1:43.38 13.70 34.82  86.7 16/16   1m44s72  1m43s387   2101 Matthew Vandervecht from Georgetown                    1:46.14 16.45 33.92  84.5 15/15   1m48s54  1m46s148   2109 Mike Wade           from Rexdale                       1:46.15 16.47 33.91  84.5 14/14   1m46s15  1m47s379   2138 Adam Varga-Pagliaro Cyclepath Oakville/Burlington      1:48.41 18.73 33.21  82.7 13/13   1m48s41  1m48s6510   703 Brendan Dick        from Acton                         1:49.24 19.56 32.95  82.1 12/12   1m49s24  1m54s1011  2115 Nikolaus Tkachuk    from Wyevale                       1:51.32 21.64 32.34  80.6 11/11   1m51s32  2m14s6312  2183 Kee Brown                                              1:53.23 23.55 31.79  79.2 10/10   1m53s23  1m53s8213  2188 Ben Else                                               1:53.67 23.99 31.67  78.9  9/ 9   2m26s54  1m53s6714  2105 Cody Lesperance     from Penetag                       1:56.56 26.88 30.88  76.9  8/ 8   1m59s47  1m56s5615  2190 David Cox           from Ottawa                        1:56.65 26.97 30.86  76.9  7/ 7   1m56s65  2m11s9216  2126 Mark Newbold        Cyclepath Oakville/Burlington      1:57.93 28.25 30.52  76.0  6/ 6   2m21s81  1m57s9317  2182 Tim Rempel          from Kitchener                     1:58.81 29.13 30.30  75.5  5/ 5   2m06s25  1m58s8118  2108 Beau Anderson       from Toronto                       2:00.65 30.97 29.84  74.3  4/ 4           2m00s6519  2191 Jon Skirving                                           2:03.66 33.98 29.11  72.5  3/ 3   2m03s66  2m10s1020  2192 Tyler Yeoman                                           2:06.93 37.25 28.36  70.7  2/ 2   2m06s93        21  2181 Peter Nelson                                           2:07.06 37.37 28.33  70.6  0      2m07s06  2m50s1422  2189 Rory O`Connell                                         2:07.80 38.12 28.17  70.2         2m12s42  2m07s8023  2186 Tyler Ouillette     from Kitchener                     2:09.38 39.70 27.82  69.3         2m09s38  2m11s0024  2187 Peter Maciak        from Kitchener                     2:12.61 42.93 27.15  67.6         2m14s33  2m12s6125  2180 Scott Siddall                                          2:47.16  1m17 21.54  53.6         2m48s50  2m47s16

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 16 Entrants

DJS Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21   1439 Trevor Armstrong Spokes `N` Slopes / Milton         1:41.77       35.37 100.0 25/25   1m41s77  1m51s362   1414 Ryan Bruce White from Toronto                       1:42.44  .672 35.14  99.3 22/22   1m43s30  1m42s443   1420 Pete Hunter      from Burlington                    1:44.44 2.670 34.47  97.4 20/20   1m48s66  1m44s444   1419 Kevin Russell    from Caledonia                     1:45.16 3.390 34.23  96.8 18/18   1m49s75  1m45s165   1512 Chris Kovacs     from Stoney Creek                  1:46.22 4.449 33.89  95.8 17/17   1m46s22  1m47s206   1511 Steve Dollimore  from Mississauga                   1:49.33 7.560 32.93  93.1 16/16   1m49s33  1m49s687   1441 Matt Faulkner    from Northbay                      1:52.24 10.47 32.07  90.7 15/15   2m02s42  1m52s248   1510 Lucas Jamieson   from Mindemaja                     1:55.44 13.67 31.18  88.2 14/14   1m58s81  1m55s449   1516 Jim Montrose     from Vittoria                      1:58.05 16.28 30.49  86.2 13/13   2m00s00  1m58s0510  1432 Jamie Shankland  from Waterloo                      1:58.70 16.93 30.33  85.7 12/12   1m58s70  1m59s2811  1434 Chris Kabin      from Weston                        2:00.19 18.42 29.95  84.7 11/11   2m00s19  2m00s3012  1517 Graham Driedger  from Simcoe                        2:01.59 19.82 29.61  83.7 10/10   2m07s56  2m01s5913  1515 Jason Diebolt                                       2:02.98 21.21 29.27  82.7  9/ 9   2m08s11  2m02s9814  1513 Radek Nevrlka                                       2:07.98 26.21 28.13  79.5  8/ 8   2m16s21  2m07s9815  1514 Mat Bayer                                           2:57.50  1m15 20.28  57.3  7/ 7   2m57s50  4m20s23

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 40 Entrants

DSS Senior (19-29) Sport Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21   1055 Todd Hellinga    from Peterborough                  1:33.92       38.33 100.0 25/25   1m33s92  1m34s782   1179 James Forbes     from Campbellville                 1:35.06 1.141 37.87  98.8 22/22   1m35s06  1m37s433   1185 Chris Jansel                                        1:36.32 2.398 37.37  97.5 20/20   1m36s32        4   1122 Terry Leimonis   from Toronto                       1:36.44 2.517 37.33  97.4 18/18   1m36s44  1m41s845   1096 Jon Thorpe       from Mississauga                   1:36.94 3.015 37.14  96.9 17/17   1m36s94  1m39s576   1079 Marc Ferguson    from Guelph                        1:40.37 6.444 35.87  93.6 16/16   1m40s37  1m49s337   1023 Scott Wilson     from Georgtown                     1:40.39 6.465 35.86  93.6 15/15   1m40s39  4m02s388   1182 Andrew Glover    from Windsor                       1:40.42 6.494 35.85  93.5 14/14   1m40s42  1m40s569   1057 Derek Shannon    from Sarnia                        1:40.78 6.859 35.72  93.2 13/13   1m45s61  1m40s7810  1188 Dylan Elliott                                       1:42.52 8.596 35.11  91.6 12/12   1m44s57  1m42s5211  1171 Jeff Doolan      from Mississauga                   1:43.17 9.250 34.89  91.0 11/11            1m43s1712  1183 Ryan Daiber      from Amherstburg                   1:44.79 10.86 34.35  89.6 10/10   1m44s79  1m45s0513  1187 Mike Green       from Oakville                      1:44.84 10.92 34.34  89.6  9/ 9   1m46s37  1m44s8414  1173 Jeff Lackie                                         1:45.20 11.28 34.22  89.3  8/ 8   1m45s20  1m52s1115  1068 Andrew King      from Etobicoke                     1:45.39 11.47 34.16  89.1  7/ 7   1m45s39  1m50s3116  1059 Mike Brown       from Oakville                      1:45.77 11.85 34.03  88.8  6/ 6   1m45s77        17  1190 Joel Pylypiw                                        1:46.07 12.14 33.94  88.5  5/ 5   1m55s46  1m46s0718   431 Jamie Sculthorpe from Port Hope                     1:46.19 12.27 33.90  88.4  4/ 4   1m46s19  1m46s8819  1175 Jonathan Pett                                       1:47.99 14.06 33.34  87.0  3/ 3   1m47s99  1m53s4620  1174 John Simpson                                        1:49.20 15.28 32.96  86.0  2/ 2   1m49s20  1m51s6221   415 Andrew Mercer    from Campbellcroft                 1:49.25 15.33 32.95  86.0  0      1m49s25  2m12s7122  1177 Kevin Stephens                                      1:49.49 15.57 32.88  85.8         1m49s49  1m49s8523  1024 Lowell M Calleja from Toronto                       1:49.74 15.81 32.80  85.6         1m54s77  1m49s7424  1191 Jeremy Vandam                                       1:49.88 15.95 32.76  85.5         1m49s88  1m58s8125  1016 John Wilson      from Carrying Place                1:51.72 17.79 32.22  84.1         1m51s72  2m02s2926  1193 Anthony Reynolds                                    1:52.14 18.21 32.10  83.8         1m52s14  1m59s1727  1123 Greg Snyder      from Waterloo                      1:53.07 19.15 31.84  83.1         1m54s10  1m53s0728  1172 Ryan Hewitt      from Windsor                       1:53.50 19.57 31.72  82.8         1m53s50        29  1180 Blair Chard      from Brampton                      1:55.05 21.12 31.29  81.6         1m55s05  1m59s8830  1176 Darren Gauryletz                                    1:56.52 22.59 30.90  80.6        11m08s63  1m56s5231  1181 Patrick Salvador from Brampton                      1:57.46 23.54 30.65  80.0         1m57s46        32  1184 Chris Officer                                       1:57.97 24.04 30.52  79.6         2m05s23  1m57s9733  1189 Carl Simoneau                                       2:01.04 27.12 29.74  77.6         2m01s04        34  1170 Scott Fisch                                         2:02.11 28.19 29.48  76.9         2m08s44  2m02s1135  1194 Emmet Boomhour   from Milbrook                      2:02.59 28.66 29.37  76.6         2m08s65  2m02s5936  1192 Darren Henderson                                    2:02.75 28.83 29.33  76.5         2m02s75  2m08s9937  1186 Dave Fitzpatrick from Toronto                       2:14.86 40.93 26.69  69.6         2m14s86  2m51s92

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 4 Entrants

DSS All Women

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21   2025 Candice Ellicott Cyclesmith - Nova Scotia           1:55.84       31.08  98.7         2m08s44  1m55s842   2013 Tany Ruman       Trail Blazers Cycle Club           1:56.85 1.013 30.81  97.9 25/25   1m56s85  2m04s803   2902 K. Lobodzinski   from London                        1:59.57       30.11  98.3 25/25   2m02s08  1m59s574    871 Sheila Morris    from Bradford                      1:59.82 3.978 30.05  95.4 22/22   2m05s57  1m59s825   2007 Amy Tang         from Toronto                       2:24.05 28.21 24.99  79.4 20/20   2m24s05  2m41s80

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 25 Entrants

DMS Veteran (30-39) Sport Men, XMX Veteran 30-39 Expert Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21    564 Paul Meiklejohn   from Simcoe                        1:33.75       38.40  98.4 25/25   1m33s75  1m35s502   1039 David Drenth      from North Bay                     1:38.34 4.589 36.60  93.8 22/22   1m38s34  1m38s463   1735 Cory Soal                                            1:38.66 4.908 36.49  93.5 20/20   1m38s66  1m45s444   1731 Greg Cosgrove     Cyclesmith - Nova Scotia           1:39.72 5.963 36.10  92.5         1m39s87  1m39s725   1728 Dan Whelan                                           1:40.73 6.974 35.74  91.5 18/18   1m40s73  1m44s396    571 R. Scott Johnston from Sharon                        1:41.29 7.533 35.54  91.0 17/17   1m41s38  1m41s297    552 William Martinen  from Toronto                       1:42.03 8.271 35.28  90.4 16/16   1m42s03  1m57s878   1725 Aaron Duquette                                       1:42.69 8.939 35.05  89.8 15/15   1m44s28  1m42s699    561 Rodney Merchant   from Toronto                       1:45.57 11.81 34.10  87.4 14/14   1m45s57  3m50s8310  1638 Brook Rayner      from Burlington                    1:46.37 12.61 33.84  86.7 13/13   1m46s87  1m46s3711  1732 Rob Rice          from Timmins                       1:46.60 12.84 33.77  86.5 12/12   1m46s60  2m17s6212  1733 Joel Blums        from Toronto                       1:46.85 13.09 33.69  86.3 11/11   1m46s85  1m52s3613   572 Mike Buchaly      from Hamilton                      1:49.19 15.43 32.97  84.5 10/10   1m50s67  1m49s1914  1727 Keith Waechter    from Kitchener                     1:50.60 16.84 32.55  83.4  9/ 9   2m57s65  1m50s6015  1720 Rodger Stevens    from Guelph                        1:51.92 18.16 32.17  82.4  8/ 8   1m51s92  1m52s9416  1632 Doug Walters      from Georgetown                    1:52.38 18.63 32.03  82.1  7/ 7   1m52s38  2m01s9717  1724 Lee Harrison      from Brampton                      1:55.85 22.10 31.07  79.6  6/ 6   1m55s85        18  1702 Geoff Meers       from Hamilton                      1:59.77 26.01 30.06  77.0  5/ 5   1m59s77  2m28s8119  1729 Peter Chartier    from Toronto                       2:01.04 27.28 29.74  76.2  4/ 4   2m35s82  2m01s0420  1726 Sean McKim        from Burlington                    2:03.61 29.85 29.12  74.6  3/ 3   2m03s61  2m39s9421  1684 Sean Van Rassel   from Mississauga                   2:06.55 32.79 28.45  72.9  2/ 2   2m06s55        22  1734 Derek Baker       from Bolton                        2:07.33 33.57 28.27  72.4  0      2m07s33  4m21s1823  1730 Glen Fenwick                                         2:08.64 34.88 27.98  71.7         2m08s64  2m11s9424   573 John Scharff      from Port Elgin                    dnf                       

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 8 Entrants

DJX Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21    237 Brad Holmes     from Georgetown                    1:32.17       39.06  96.9 25/25            1m32s172   1405 Marcus Dagenais Spokes `N` Slopes/Georgetown       1:32.18  .011 39.05  96.9 22/22   1m32s18  1m34s433    206 Daniel Skinner  Bay Cycle Racing                   1:32.63  .465 38.86  96.4 20/20   1m32s63  1m34s204    223 Andrew Danyluk  from Sault Ste Marie               1:33.16  .997 38.64  95.9 18/18   1m33s16  1m53s315    212 Josh Parlett    from Bracebridge                   1:38.16 5.997 36.67  91.0 17/17   1m38s16        6    220 Jimmy Beauvais  from Pickering                     1:41.04 8.877 35.63  88.4 16/16   1m41s04        7    234 Devin Blake     from Burlington                    1:41.68 9.515 35.40  87.9 15/15   1m41s81  1m41s688    211 Andrew Cross    from Scarborough                   1:48.25 16.08 33.26  82.5 14/14   1m48s25  1m59s70

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 11 Entrants

DSX Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE NAME               CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town         TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21    437 Derek Chambers     from North Bay                     1:35.67       37.63  94.4 25/25   1m35s67  1m37s552    436 Peter Appleton     from Burlington                    1:37.02 1.349 37.10  93.0 22/22   1m37s02  1m38s693    309 Jason Dean         from Mississauga                   1:37.70 2.027 36.85  92.4 20/20   1m39s73  1m37s704    417 Ron Vanderleeuw    Gears Racing / Mississauga         1:39.01 3.338 36.36  91.2 18/18   1m39s01  1m40s325    327 Tony Perkins       from Cambridge                     1:41.05 5.375 35.62  89.3 17/17   1m45s93  1m41s056    207 Cameron Somerville Toronto Cycling Club/Toronto       1:43.11 7.437 34.91  87.6 16/16   1m45s49  1m43s117    308 Sean Manara        from Markham                       1:44.15 8.475 34.56  86.7 15/15   1m44s15  2m02s328    414 Chris Lederman     from New Hamburg                   1:44.49 8.812 34.45  86.4 14/14   1m45s72  1m44s499    439 Paul Berger        from Campbellville                 1:45.17 9.494 34.23  85.8 13/13   2m56s14  1m45s1710   438 Ryan Melnyck       from North Bay                     1:46.81 11.13 33.70  84.5 12/12   1m46s81        11   409 Joe Chappell       from Port Elgin                    1:50.01 14.33 32.72  82.1 11/11   1m52s79  1m50s01

 

Sat. 12 May 01, Event#:2, 1 Km, Runs 24 Entrants

DSE Senior Pro-Elite Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5   RUN# 1   RUN# 21    435 Doug Beattie        from Burlington                    1:25.77       41.97 100.0 25/25   1m26s34  1m25s772     82 Eric Cseff          from Milton                        1:26.58  .807 41.58  99.1 22/22   1m28s84  1m26s583     83 Matthew Nielsen     from Bracebridge                   1:26.68  .906 41.53  99.0 20/20   1m26s68  1m27s374    305 Peter McLean        Gears Racing / St Marys            1:27.18 1.403 41.29  98.4 18/18   2m02s61  1m27s185   1071 Ryan Walters        from Milton                        1:27.82 2.043 40.99  97.7 17/17   1m28s19  1m27s826     21 Ondrej Neumann      Gears Racing / Mississauga         1:27.83 2.053 40.99  97.7 16/16   1m29s02  1m27s837   1019 Brian Zahra         from Toronto                       1:28.99 3.213 40.45  96.4 15/15   1m30s82  1m28s998     51 Sean Barron         from Etobicoke                     1:31.63 5.854 39.29  93.6 14/14   1m31s63  1m32s649     15 Jason Reinders      from Georgetown                    1:31.83 6.055 39.20  93.4 13/13   1m31s83  1m33s2110   316 Chris Cousineau     from Toronto                       1:32.13 6.356 39.07  93.1 12/12   1m32s13  1m46s5811    17 Brent VandenBroek   from Sarnia                        1:32.14 6.363 39.07  93.1 11/11   1m32s14  1m32s4612    20 Jon Mutiger         from Oshawa                        1:33.40 7.629 38.54  91.8 10/10   1m33s40  1m38s2313    18 Sean Ainley         from Wasaga Beech                  1:33.97 8.200 38.31  91.3  9/ 9   1m47s81  1m33s9714   315 Josh Mead           from Aurora                        1:34.58 8.805 38.06  90.7  8/ 8   1m34s58  1m38s1515  1063 Michael Lobodzinski from London                        1:34.65 8.875 38.03  90.6  7/ 7   1m34s65  1m36s5816    64 Dave Forbes         from Newmarket                     1:36.65 10.87 37.25  88.7  6/ 6   1m47s25  1m36s6517    30 Buchanan Elliott    KHS Bicycles / Rockwood            1:36.76 10.98 37.20  88.6  5/ 5   1m36s76  1m37s4618   416 Mark Wells                                             1:37.14 11.36 37.06  88.3  4/ 4   1m37s14        19    23 Lloyd Calleja       from Toronto                       1:38.13 12.35 36.68  87.4  3/ 3   1m38s13  1m41s0120    32 Chris Baker         from Brampton                      1:39.49 13.71 36.18  86.2  2/ 2   1m39s49  1m40s7021  1109 Jamie Elcombe       from Whitby                        1:41.51 15.73 35.46  84.5  0      1m44s06  1m41s5122    46 Adam Trotter        from Waterloo                      1:44.21 18.44 34.54  82.3         1m44s21  1m44s3523    16 Michael Chavez      Gears Racing / Oakville            1:45.65 19.88 34.07  81.2         1m48s91  1m45s6524    85 Chris Parslow       from Brantford                     1:47.48 21.70 33.49  79.8         2m06s33  1m47s48

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login