Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

September 10/01 10:14 am - Ontario Provincial MTB Championships: XC Results Part 1


Posted by Editor on 09/10/01
 

2001 Skiis + Biikes Ontario Provincial Mountain Bike Cross Country Championships
Courtesy WOW

Mansfield Outdoor Center, Sunday, 9 Sept. 01


PeeWee (10-12)

Started@: 9h08m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 9.6 Km, 14 Entrants

PL PLATE License# NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/51   2810     4977 Christopher Everist from Huntsville                   34:14.3       16.82 100.0 25/1222   2801     5263 Connor Dixon        from Scarborough                  34:53.6 39.25 16.51  98.1 22/1193   2255          Jeff Kosela         from Bracebridge                  38:27.9  4m13 14.97  89.0 20/58 4   2815    Full1 Joshua MacAulay     Silent Sports CC / Pickering      38:35.1  4m20 14.93  88.7 18/94 5   2254          Mark Winfield       from Barrie                       39:09.9  4m55 14.71  87.4 17/54 6   2806     4644 Corey Tsang         Ottawa Bicycle Club/Gloucester    39:11.3  4m56 14.70  87.4 16/93 7   2570    Full1 Chris Jackson       Gears Racing / Toronto            40:35.6  6m21 14.19  84.3 15/81 8   2800     5033 Daniel Thorpe       Silent Sports CC / Pickering      40:47.2  6m32 14.12  83.9 14/57 9   2814     4713 Timothy Crosby      Ziggy`s Cycling Club Inc.         40:51.2  6m36 14.10  83.8 13/70 10  2808     4888 Tyler Pollock       from Brantford                    44:01.3  9m47 13.08  77.8 12/70 11  2807     5464 Michael Jette       from Toronto                      44:53.6 10m39 12.83  76.3 11/66 12  2256          Michael Mitchnick   Team Hardwood Hills               50:32.9 16m18 11.39  67.7 10/20 13  2253          David Winfield      from Barrie                       52:21.6 18m07 11.00  65.4  9/23 14  2802     5001 Brett Rayner        from Burlington                   59:56.5 25m42  9.61  57.1  8/49 


PeeWee + Minime (10-14) Girls

Started@: 9h08m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 9.6 Km, 10 Entrants

PL PLATE License# NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/51   2986     4694 Alana Thomas        Skiis `N` Biikes/Mississauga      35:41.8       16.14 100.0 25/1252   2980     9625 Sarah Coney         Silent Sports CC / Newmarket      38:45.6  3m03 14.86  92.1 22/1103   2996          Shannon Everist     from Huntsville                   39:49.5  4m07 14.46  89.6 20/1004   2988     9877 Meghan Dixon        from Scarborough                  40:48.7  5m06 14.11  87.5 18/93 5   2991     5083 Emily Batty         Bay Cycle Racing / Brooklin       40:54.8  5m13 14.08  87.2 17/84 6   2995          Ellen Ross          from Wyevale                      43:50.4  8m08 13.14  81.4 16/32 7   2994          Victoria Myddelton  from Barrie                       51:05.6 15m23 11.27  69.9 15/30 8   2981     5139 Sierra Loney        from Bolton                       59:14.9 23m33  9.72  60.2 14/73 9   2997          Natalie Zacharewski from Hamilton                   1:12:13.8 36m32  7.97  49.4 13/26 10  2983     5120 Avery Linford       from Ajax                       1:26:22.8 50m40  6.67  41.3 12/51 



Minime (13-14)

Started@: 9h02m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 19.2 Km, 2 Laps 26 Entrants

PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2302     5395 Adam Tops        Bay Cycle Racing / Whitby       1:02:54.7       18.31 100.0 25/125 31m03 31m512   2303     5357 Codey May        from Lisle                      1:04:07.0  1m12 17.97  98.1 22/110 32m08 31m583   2321       27 Paul Atkinson    Silent Sports CC / Toronto      1:07:46.2  4m51 17.00  92.8 20/94  33m52 33m534   2448          Daniel Fahrun    from Owen Sound                 1:07:57.5  5m02 16.95  92.6 18/36  33m42 34m155   2311     4623 Jeffery Eades    from Alton                      1:09:32.4  6m37 16.57  90.5 17/89  33m19 36m136   2447          Mathew Bell      Team Hardwood Hills/Etobicoke   1:10:08.1  7m13 16.43  89.7 16/54  33m57 36m107   2314     4775 Thomas Wood      from Midland                    1:10:14.0  7m19 16.40  89.6 15/59  34m45 35m288   2312     5432 Malcolm Bagg     Ziggy`s Cycling Club Inc.       1:10:46.2  7m51 16.28  88.9 14/72  35m14 35m319   2456          Craig Browne     London Off-Road CC / London     1:11:08.5  8m13 16.19  88.4 13/44  35m08 35m5910  2452          Ben Reasbeck                                     1:12:13.2  9m18 15.95  87.1 12/32  34m59 37m1311  2313     5463 Cameron Jette    from Toronto                    1:12:50.2  9m55 15.82  86.4 11/65  34m52 37m5812  2309     4650 Nick Ainley      from Wasaga Beach               1:13:14.8 10m20 15.73  85.9 10/58  35m48 37m2613  2325      213 Kyle Weston      from North Bay                  1:14:45.9 11m51 15.41  84.1  9/55  37m08 37m3714  2320     9852 Graham Rowbotham from Creemore                   1:15:49.0 12m54 15.19  83.0  8/67  37m47 38m0115  2300     5304 Cory Hancock     Beta Bike Club / Peterborough   1:17:07.6 14m12 14.94  81.6  7/66  37m28 39m3916  2323      132 Ryan Kneisz      from Hamilton                   1:18:18.1 15m23 14.71  80.3  6/27  38m31 39m4617  2305     4703 Rogan Bogaert    from London                     1:19:17.1 16m22 14.53  79.3  5/19  38m34 40m4318  2449          Jon Winfield     from Barrie                     1:20:09.3 17m14 14.37  78.5  4/ 8  39m03 41m0519  2310     4603 Adrian Copeland  London Off-Road CC / London     1:25:19.5 22m24 13.50  73.7  3/34  40m13 45m0520  2304     4855 Russell Cross    from Toronto                    1:29:10.2 26m15 12.92  70.6  2/23  41m00 48m1021  2454          Colin Howard     Team Hardwood Hills             1:30:27.9 27m33 12.73  69.5  0     45m38 44m4922  2455          Alex Bookbinder  Team Hardwood Hills/North York  1:30:51.6 27m56 12.68  69.2   / 6  44m03 46m4823  2451          Mike Rogers      from Burlington                 1:35:27.7 32m32 12.07  65.9        47m11 48m1524  2453          Adam Bradshaw    from Innisfil                   1:39:20.1 36m25 11.60  63.3        41m20 57m59    2450          Jamie Hamilton   from Innisfil                  Did Not Finish                                     2306     4724 Blake Hylands    Cyclepath Oakville / Oakville  Did Not Start                  /46             


Cadet (15-16) Men

Started@: 9h00m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 19.2 Km, 2 Laps 26 Entrants

PL PLATE License# NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2141     9792 Geoff Cook         from Parry Sound                1:05:49.2       17.50 100.0 25/104 32m14 33m342   2235 OneDayX4 Patrick Wright     Silent Sports CC / Oakville     1:06:24.5 35.29 17.35  99.1 22/56  33m04 33m203   2238          Mike McGuirk       from Collingwood                1:07:12.9  1m23 17.14  97.9 20/40  32m10 35m024   2102     5160 Tyler Holtzman     from St Catharines              1:07:41.5  1m52 17.02  97.2 18/36  33m01 34m405   2122     5465 Peter Jette        from Toronto                    1:07:57.2  2m07 16.95  96.9 17/50  33m59 33m586   2123     5489 Dave Vukets        Waterloo CC/The Flying Dogs     1:08:05.0  2m15 16.92  96.7 16/50  33m50 34m147   2903       82 Evan McAlpine      from Simcoe                     1:08:10.2  2m21 16.90  96.6 15/41  34m16 33m538   2117     4682 Toby Scott         from Parry Sound                1:08:56.7  3m07 16.71  95.5 14/57  33m38 35m179   2124     5496 David Burke        from Caledonia                  1:09:23.4  3m34 16.60  94.9 13/62  34m11 35m1110  2134     4973 Kyle McIver        from Erie                       1:09:40.1  3m50 16.54  94.5 12/45  34m33 35m0611  2139     9805 Ryan Moon          Spokes `N` Slopes / Hornby      1:10:48.1  4m58 16.27  93.0 11/56  34m23 36m2412  2234    31055 Chris Lowe         from Cumberland                 1:11:22.5  5m33 16.14  92.2 10/68  34m02 37m1913  2146     5080 Tim Salkauskis     from Loretto                    1:12:04.3  6m15 15.98  91.3  9/26  35m13 36m5014  2110     5228 Michael Cunningham from Ajax                       1:12:13.6  6m24 15.95  91.1  8/34  34m58 37m1515  2152    Full1 Eric Robertson     from Brantford                  1:12:47.6  6m58 15.83  90.4  7/33  34m39 38m0816  2239          Henry Badra        from Mississauga                1:13:20.6  7m31 15.71  89.7  6/24  34m31 38m4917  2156      290 Mike Smith         Sporting Life / Toronto         1:14:19.6  8m30 15.50  88.6  5/35  35m43 38m3618  2136     9826 Dave Reid          Uxbridge CC / Pickering         1:14:24.1  8m34 15.48  88.5  4/14  36m38 37m4519  2132     4892 Andrew Brown       Waterloo CC/The Flying Dogs     1:15:05.9  9m16 15.34  87.6  3/ 6  36m47 38m1720   703     5114 Brendan Dick       from Acton                      1:18:02.8 12m13 14.76  84.3  2/ 4  37m38 40m2321  2131     4891 David Wilk         from Waterloo                   1:22:00.7 16m11 14.05  80.3  0/17  36m55 45m0522  2147       28 John Atkinson      Silent Sports CC / Toronto      1:23:39.4 17m50 13.77  78.7        38m30 45m0923  2130     4889 Jeffrey MacDonald  from Havelock                   1:25:37.9 19m48 13.45  76.9   / 9  41m31 44m06    2236          Devin Montcomery   from Belfountain               Did Not Finish                                     2119     4613 Previs Davidson    from Burlington                Did Not Start                  /89                 2140     9804 Brett Moon         Spokes `N` Slopes / Hornby     Did Not Start                  /32             



Cadet + Junior (15-18) Female

Started@: 9h06m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 19.2 Km, 2 Laps 4 Entrants


PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2900     5266 Julie Gordon     Team Hardwood Hills / Midland   1:19:46.2       14.44 100.0 25/125 39m27 40m182    905     9724 Alyssa Muise     from Mississauga                1:21:55.9  2m09 14.06  97.4 22/86  39m39 42m163   2912          Laurelle Cox     Oak Ridges Fat Tire Club        1:28:19.4  8m33 13.04  90.3 20/62  41m30 46m48    2913          Christy Hamilton Team Hardwood Hills/Innisfil   Did Not Finish                 /18             


Beginner (17+) Men

Started@: 9h04m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 19.2 Km, 2 Laps 30 Entrants

PL PLATE License# NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2606          Kurt Menke          from Ottawa                     1:06:16.7       17.38 100.0 25/50  33m03 33m122   2616          James Jr. Duffy     from Barrie                     1:09:28.0  3m11 16.58  95.4 22/66  33m29 35m583   2525          Mark Hunter         Festival City Cycling Team      1:10:02.2  3m45 16.45  94.6 20/40  34m13 35m494   2613          Dale O`Neill        Silent Sports CC / Ajax         1:12:39.6  6m22 15.85  91.2 18/36  35m06 37m325   1095     9703 Vasilli Ryjikh      from Mississauga                1:12:50.9  6m34 15.81  91.0 17/75  36m23 36m276   2617          Greg Rapp           from Millgrove                  1:14:16.8  8m00 15.51  89.2 16/52  36m32 37m437   2506     5076 Jonathan Skelcher   from Toronto                    1:15:04.4  8m47 15.34  88.3 15/61  37m14 37m508   2511     4690 Doug Snodgrass      from Kitchener                  1:15:15.7  8m59 15.31  88.1 14/58  37m05 38m109   2503     5110 Brad Bobier         from Kitchener                  1:15:58.3  9m41 15.16  87.2 13/62  37m48 38m0910  2614          Ian Brown           Silent Sports CC                1:16:14.9  9m58 15.11  86.9 12/24  37m29 38m4511  2524     6304 Jamie Peterfi       from St Catharines              1:17:57.5 11m40 14.78  85.0 11/46  37m30 40m2612  2609          Ryan Hindmarsh      Gears Racing / Toronto          1:19:59.0 13m42 14.40  82.9 10/20  38m17 41m4113  2513     5484 Jason Tickner       from Kitchner                   1:20:31.0 14m14 14.31  82.3  9/30  39m45 40m4514  2514     5495 Stan Bagg           from Elora                      1:22:51.9 16m35 13.90  80.0  8/40  39m32 43m1915  2602 OneDayX3 Gerry Fournier      from Alliston                   1:24:53.3 18m36 13.57  78.1  7/14  40m43 44m1016  2615          Nick Danielak       from Toronto                    1:25:24.2 19m07 13.49  77.6  6/16  41m58 43m2517  2605          Allan Lowe          from Cumberland                 1:26:33.0 20m16 13.31  76.6  5/10  42m06 44m2618  1886     5111 Peter Loney         from Bolton                     1:27:10.9 20m54 13.21  76.0  4/58  34m22 52m4819  2604          Michael Budgen      from Georgetown                 1:27:12.9 20m56 13.21  76.0  3/ 6  42m15 44m5720  2607          John McLauglin      from Toronto                    1:27:22.1 21m05 13.19  75.9  2/ 4  44m15 43m0721  2611          Thomas Smith        Beta Bike Club / Cobourg        1:31:21.7 25m05 12.61  72.5  0     46m22 44m5922  2608          Jason Munro         from Toronto                    1:33:47.1 27m30 12.28  70.7        44m12 49m3423  2603          Andy Gawenda        from Toronto                    1:35:38.0 29m21 12.05  69.3        47m27 48m1024  1719       44 Bruce Jackson       Gears Racing / Toronto          1:41:05.3 34m48 11.40  65.6        48m47 52m1725  1780          Reg MacDonald       Owen Sound CC Inc/Owen Sound    1:41:18.9 35m02 11.37  65.4   / 3  50m09 51m0926  2507     5044 Bruno Van Hemelryck Woodstock Cycling Club          1:42:58.8 36m42 11.19  64.4   / 8  49m49 53m09    2612          John Dean           Bolla-Bianchi:Uxbridge / Ajax  DNF 1 Lap ToGo                      51m42          1888     9758 Mark Linford        from Ajax                      DNF 1 Lap ToGo                 /66  58m45          1908     9653 Bruce Hawkins       from Guelph                    Did Not Start                  /15                 2516     4825 Paul Sturrock       from Burlington                Did Not Start                  /22             


XSB (19+) Beginner Women

Started@: 9h10m, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 19.2 Km, 2 Laps 5 Entrants

PL PLATE License# NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2964          Ingrid McLaughlin from Toronto                    1:34:16.9       12.22  82.8 25/50  47m05 47m112   2963          Anne Wong         from Aurora                     1:41:09.0  6m52 11.39  77.2 22/44  48m13 52m553    857     9646 Katrina Burton    Fly Gurlz / Ottowa              2:04:57.0 30m40  9.22  62.5 20/83  1h00m 1h04m------ The following riders did less laps ------4    868          Ann Budge         from Coldwater                    56:57.4        10.11  82.8 18/36  56m57          2932     4981 Heather Grant     from Toronto                   Did Not Finish                 /48             


Junior (17-18) Sport Men

Started@: 14h01, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 27 Km, 3 Laps 17 Entrants

PL PLATE License# NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 31   1412     5323 Cameron McKenzie  from Mississauga                1:37:55.6       16.54  97.4 25/103 14m58 41m04 41m522   1436     9863 Ian Cole          L.C.W. Merrill Lynch RT/London  1:40:25.2  2m29 16.13  95.0 22/79  15m07 41m50 43m273   1440     9688 Andrew Hurst      from Midland                    1:40:49.6  2m53 16.07  94.6 20/85  14m56 43m25 42m274   1442     4842 Brett Hueston     L.C.W. Merrill Lynch RT/Aylmer  1:41:04.0  3m08 16.03  94.4 18/76  14m59 43m06 42m585   1400     5150 Andrew Wight      Gears Racing / Mississauga      1:41:21.8  3m26 15.98  94.1 17/68  15m20 43m32 42m286   1416     4696 Cameron Triemstra Ecclestone CC / Parry Sound     1:42:07.1  4m11 15.86  93.4 16/68  15m03 43m31 43m317   1547          William Williams                                  1:42:15.7  4m20 15.84  93.3 15/30  15m15 44m24 42m368   1424     2180 Matthew Paziuk    from Oshawa                     1:42:31.2  4m35 15.80  93.0 14/50  15m37 43m27 43m269   1546          Joel Runk         Beta Bike Club / Lindsay        1:43:24.4  5m28 15.67  92.2 13/34  15m42 44m00 43m4110  1402     5240 Keith Willoughby  from Mansfield                  1:44:10.8  6m15 15.55  91.6 12/51  15m38 44m14 44m1711  1534 OneDayX2 Dave Knuckey      from Alton                      1:44:56.0  7m00 15.44  90.9 11/22  15m39 45m11 44m0412  1427     4785 Kyle Archambault  from North Bay                  1:45:49.6  7m53 15.31  90.1 10/54  15m44 45m27 44m3713  2518     9775 Jason Sanderson   from Havelock                   1:52:57.4 15m01 14.34  84.4  9/39  15m34 45m40 51m4214  1443       25 Chad Starr        Beta Bike Club / Woodville      1:58:39.0 20m43 13.65  80.4  8/23  16m30 50m24 51m44    1545          Aaron Quesnel     from Nottawa                   DNF 2 LapsToGo                 /22  15m22                1433     9770 Robert Hardy      OCA - General Member           DNF 1 Lap ToGo                 /34  16m00 54m34          1419     4551 Kevin Russell     from Caledonia                 DNF 2 LapsToGo                 /64  15m32            


Cadet+Jun. Expert 15-18 Women

Started@: 14h03, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 27 Km, 3 Laps 3 Entrants

PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 31    900     5315 Catherine Vipond Bay Cycle Racing / Oshawa       1:45:15.5       15.39 100.0 25/119 15m39 44m46 44m492    903     4925 Cydney Galbraith Team Asteria-Freewheel          1:50:21.5  5m05 14.68  95.4 22/94  15m23 43m34 51m233    901     4604 Erin Copeland    KHS Bicycles / London           2:11:00.7 25m45 12.37  80.3 20/78  18m18 54m54 57m47


Senior (19-29) Sport Men

Started@: 14h00, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 27 Km, 3 Laps 39 Entrants

PL PLATE License# NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 31   1056     4765 Paul Loughran    Uxbridge CC / Oshawa            1:32:43.5       17.47 100.0 25/113 14m09 39m13 39m202   1178          Andrew Monahan   from Lisle                      1:32:58.5 15.05 17.42  99.7 22/44  13m56 39m38 39m233   1030     4705 Mike Von Dehn    Gears and Grills / Guelph       1:34:55.7  2m12 17.07  97.7 20/88  14m22 39m41 40m514   1179          Mighti Quillao   Silent Sports CC / Toronto      1:35:55.2  3m11 16.89  96.7 18/36  14m51 41m13 39m505   1144      189 Jason Stebbings  from Gloucester                 1:36:18.0  3m34 16.82  96.3 17/49  14m16 39m35 42m266   1086     9837 Craig Mann       Uxbridge CC / Toronto           1:36:20.7  3m37 16.81  96.2 16/75  14m08 41m13 40m597   1173          John Van Arragon Uxbridge CC / Cambridge         1:38:04.5  5m20 16.52  94.5 15/52  14m25 1h23m  .0008   1177          Dave Polman      Silent Sports CC / Hamilton     1:38:45.4  6m01 16.40  93.9 14/52  14m14 41m59 42m319   1104     9757 Jeff Sears       from Guelph                     1:42:07.5  9m23 15.86  90.8 13/38  14m49 43m39 43m3810  1020     5081 Thomas Huller    from Oshawa                     1:42:47.2 10m03 15.76  90.2 12/33  15m18 44m14 43m1411  1028     4732 McLean Patterson from St Catharines              1:43:03.1 10m19 15.72  90.0 11/47  15m13 43m17 44m3112  1048     5457 Jeff Hunter      from Brampton                   1:43:43.7 11m00 15.62  89.4 10/29  15m49 43m03 44m5013  1796          Mike Comello     Oak Ridges Fat Tire Club        1:46:15.5 13m31 15.25  87.3  9/18  15m12 46m08 44m5414  1029     4731 Mike Mokros      Uxbridge CC / Oshawa            1:46:53.4 14m09 15.16  86.7  8/23  16m05 45m00 45m4715  1087     9862 Chris Kennedy    from Markham                    1:47:40.8 14m57 15.04  86.1  7/28  15m20 46m02 46m1716  1027     4736 Charles Torzsok  from Mississauga                1:47:42.5 14m59 15.04  86.1  6/22  16m02 45m33 46m0617  1092     9872 Ian Wilson       from Markdale                   1:48:10.0 15m26 14.98  85.7  5/24  15m09 47m19 45m4018  1175          Jason Rody       Owen Sound CC Inc/Owen Sound    1:50:22.9 17m39 14.68  84.0  4/ 8  16m30 45m06 48m4519  1091     9875 Justen Winster   Re-My Sport / Welland           1:50:25.8 17m42 14.67  84.0  3/14  15m54 46m19 48m1120  1176          Julian White     from Toronto                    1:51:35.8 18m52 14.52  83.1  2/ 4  16m53 45m51 48m5121  1064     4897 Brett MacConnell Halton Road And Trail/Palgrave  1:53:02.5 20m19 14.33  82.0  0/51  14m15 47m41 51m0622  1271          Terry Syrett     Uxbridge CC / Havelock          1:57:06.9 24m23 13.83  79.2   /13  16m17 50m35 50m1423  1255          Ammon Riley      from Toronto                    2:03:23.1 30m39 13.13  75.2        16m21 53m48 53m1224  1040     5045 Patrick Neomytka from Kitchener                  2:06:02.1 33m18 12.85  73.6        15m53 51m04 59m0325  1080     9812 Shawn Blackburn  from Toronto                    2:08:15.7 35m32 12.63  72.3   / 1  19m23 54m38 54m1326  1270          Justin Mazean    Uxbridge CC / Toronto           2:09:05.1 36m21 12.55  71.8        17m59 53m51 57m1427  1076     9761 Kurt Schreiter   from Kitchener                  2:26:35.3 53m51 11.05  63.3        19m32 1h01m 1h05m    1094     9705 Stefan Mardgy    Uxbridge CC / Keswick          DNF 2 LapsToGo                      15m29                1014     4702 David Andrew     Woodstock Cycling Club         Did Not Start                                            1172          Joe Stickan      from Port Hope                 DNF 2 LapsToGo                 / 2  17m41                1038     4560 Craig Bongard    KHS Bicycles / Oakville        DNF 1 Lap ToGo                      15m41 47m35            95     4858 Peter Appleton   from Burlington                Did Not Finish                 / 4                       1041     4548 Daniel Cheriyan  Skiis `N` Biikes / Etobicoke   DNF 2 LapsToGo                 /19  15m50                1031     4726 Eric Kameka      Halton Road And Trail          DNF 2 LapsToGo                 /21  15m00                1170          Steve Ferguson   from London                    DNF 2 LapsToGo                 /20  15m08                1147          Kieran Bliss                                    Did Not Finish                                           1174          Jake Brennan                                    Did Not Finish                                           1171          Andrew Leach     from Kingston                  DNF 2 LapsToGo                      15m02                1152      367 Simon Smith      Team Hardwood Hills/Minesing   DNF 1 Lap ToGo                 /28  16m24 42m24      


Senior (19-29) Sport Women

Started@: 14h04, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 15.8 Km, 2 Laps 11 Entrants

PL PLATE License# NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 21   2042          Terri Gregotski                                   1:06:21.5       14.29  94.2 25/50  17m43 48m372   2015    Full1 Jordana Ricketts  from Toronto                    1:07:12.6 51.14 14.10  93.0 22/85  17m20 49m523   2004     4709 Mary-Ellen Ash    Bay Cycle Racing / Ajax         1:09:12.3  2m50 13.70  90.3 20/107 18m19 50m524   2041          Heather Morrissey from London                     1:09:18.8  2m57 13.68  90.2 18/44  17m41 51m375   2001     5350 Michelle Lasota   from Ottawa                     1:11:10.6  4m49 13.32  87.8 17/52  19m27 51m436   2014      105 Maria Racco       from London                     1:11:25.1  5m03 13.27  87.5 16/84  19m01 52m237   2016    Full1 Andrea Farlow     Woodstock Cycling Club          1:15:22.1  9m00 12.58  82.9 15/69  19m15 56m078   2009     9634 Natalie Henderson from Ottawa                     1:20:06.1 13m44 11.83  78.0 14/28  19m35 1h00m9   2038          Stephanie Carreau                                 1:20:15.2 13m53 11.81  77.9 13/26  20m47 59m2710  2043          Judi Wannamaker   from Toronto                    1:22:19.7 15m58 11.51  75.9 12/24  20m16 1h02m    2000     9675 Prisca Natterer   True North / Toronto           Did Not Start                  /24             


Veteran (30-39) Sport Men

Started@: 14h02, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 27 Km, 3 Laps 51 Entrants

PL PLATE License# NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 31   1790          Rob McGill           from Guelph                     1:35:04.4       17.04 100.0 25/75  14m47 39m50 40m262   1707     9699 Shannon Falconer     ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:35:11.0 6.510 17.02  99.9 22/100 14m36 39m40 40m543   1683     4914 Vitek Mokros         Uxbridge CC / Oshawa            1:37:52.2  2m47 16.55  97.1 20/73  14m48 40m52 42m104   1721      107 Kamil Zemba          from London                     1:40:27.1  5m22 16.13  94.6 18/95  14m49 41m40 43m565   1717       15 Igor Dragoslavic     Waterloo CC/The Flying Dogs     1:40:52.2  5m47 16.06  94.3 17/75  14m43 41m17 44m516   1705          Jim Hadjissarris                                     1:40:52.6  5m48 16.06  94.2 16/32  15m17 43m09 42m267   1629     5137 James Blackburn      from Toronto                    1:41:17.1  6m12 15.99  93.9 15/45  14m52 42m36 43m488   1607     5225 Craig Vedova         London Off-Road CC/St Thomas    1:41:21.8  6m17 15.98  93.8 14/72  15m32 42m19 43m299   1788          Andrew Luks          from Toronto                    1:41:28.6  6m24 15.96  93.7 13/35  15m18 42m31 43m3810  1618     5354 Simon MacDonald      from Richmond Hill              1:41:46.2  6m41 15.92  93.4 12/26  15m21 43m27 42m5711  1730      248 Richard Hugo         from Gilford                    1:43:08.0  8m03 15.71  92.2 11/29  15m11 42m50 45m0512  1709     9739 Doug Richards        from Hamilton                   1:43:21.0  8m16 15.67  92.0 10/59  15m09 41m29 46m4213  1622     5371 James Morton         from Toronto                    1:43:38.7  8m34 15.63  91.7  9/51  14m50 43m41 45m0614  1726     4708 Christos Adamidis    from Toronto                    1:43:42.6  8m38 15.62  91.7  8/16  14m58 43m37 45m0715  1779 OneDayX2 Paul Cooney          Uxbridge CC / Sharon            1:43:44.7  8m40 15.62  91.6  7/14  15m50 42m50 45m0316  1797          Kent Bauman          from Waterloo                   1:44:13.3  9m08 15.54  91.2  6/38  15m19 43m58 44m5517  1656     4742 David Unrau          from Ottawa                     1:44:14.9  9m10 15.54  91.2  5/39  16m18 44m08 43m4718  1606     5122 Dave Watt            Cyclepath Oakville/Mississauga  1:44:30.6  9m26 15.50  91.0  4/43  14m59 44m51 44m3919  1718       13 Karl Finstad         from Oakville                   1:44:46.1  9m41 15.46  90.7  3/56  16m22 44m17 44m0520  1623     5314 Hugh Hill            from Grand Valley               1:45:38.3 10m33 15.34  90.0  2/ 4  16m05 44m18 45m1421  1795          John Gibb-Carsley    from Toronto                    1:45:44.6 10m40 15.32  89.9  0     16m16 44m26 45m0122  1603     5063 David Dewaal         Woodstock Cycling Club          1:47:01.3 11m56 15.14  88.8   /25  15m33 45m44 45m4323  1664     4655 Norman Jay Arsenault from Belleville                 1:47:29.8 12m25 15.07  88.4   /10  15m40 44m24 47m2424  1800          Reed Russell         Uxbridge CC / Stouffville       1:48:10.1 13m05 14.98  87.9   / 2  16m24 44m28 47m1725  1732      299 William Keeler       Ottawa Police Bicycle Club      1:48:12.6 13m08 14.97  87.9   /34  15m29 45m12 47m3026  1789          Joe Fallon           from St Thomas                  1:48:26.2 13m21 14.94  87.7        15m53 45m50 46m4227  1649     5077 Mark Westaway        from Toronto                    1:48:33.7 13m29 14.92  87.6   /26  15m56 45m02 47m3428  1658     4691 Ron Stadnik          True North / Wellesley          1:49:08.9 14m04 14.84  87.1        16m25 45m42 47m0029  1783          Steve Nunn           from Brandford                  1:49:17.5 14m13 14.82  87.0   / 4  17m19 47m14 44m4430  1645     5361 John Tennikat        from Hamilton                   1:49:29.7 14m25 14.80  86.8   /10  16m20 44m54 48m1431  1703     9659 Steve Burgess        from Etobicke                   1:51:14.3 16m09 14.56  85.5   / 1  16m13 46m15 48m4532  1798          Thies Scheele                                        1:51:21.7 16m17 14.55  85.4        15m57 44m48 50m3533  1710     9725 Chad Ferrier         from Kitchener                  1:51:42.3 16m37 14.50  85.1        16m29 46m51 48m2034  1619     5358 John McArthur        Waterloo CC/The Flying Dogs     1:54:38.3 19m33 14.13  82.9   / 8  15m35 50m56 48m0635  1617     5235 Scott Warren         from Petersburg                 1:56:16.8 21m12 13.93  81.8        17m11 48m18 50m4736  1785          James MacDonald      Uxbridge CC / Ridgeway          1:58:03.1 22m58 13.72  80.5        16m27 49m05 52m3037  1801          John Mahood          from Toronto                    1:59:22.8 24m18 13.57  79.6        16m51 50m20 52m1038  1784          Kim Lumley           Owen Sound CC Inc               2:01:21.3 26m16 13.35  78.3        17m12 51m50 52m1839  1662     4670 Stephen Perkins      from Oakville                   2:04:50.9 29m46 12.98  76.2   / 1  18m38 52m54 53m1740  1799          Richard La Croix     from Sudbury                    2:06:37.2 31m32 12.79  75.1        19m07 54m10 53m1941  1787          Steve Gentles                                        2:11:52.4 36m47 12.28  72.1        19m37 56m02 56m1242  1699     9629 David Vanderploeg    Uxbridge CC / Bolton            2:25:37.9 50m33 11.12  65.3        18m14 1h05m 1h02m    1614     5400 Gerald Pyjor         from Palgrave                  Did Not Start                                            1731      322 Fraser Moffatt       Ottawa Police Bicycle Club     DNF 2 LapsToGo                      16m21                1659     4567 Scott Doel           KHS Bicycles / Richmond Hill   DNF 1 Lap ToGo                 /60  14m46 45m41          -200          Darren Kranz         from Burlington                Did Not Start                                            1778 OneDayX3 Jeff Jackson         from Pembroke                  Did Not Finish                 / 2                       1695        0 Brent Smith          from Toronto                   Did Not Finish                                           1650     4735 Kyle Smith           from Etobicoke                 DNF 2 LapsToGo                      25m18                1792          Richard Strong       from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                      17m29                1793          Andrew Maceachern    from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                      15m48 46m12      


Master (30+) Sport Women, Master (30+) Women

Started@: 14h03, Sunday, 9 Sept. 01, Event#:6, 27 Km, 3 Laps 10 Entrants

PL PLATE License# NAME                   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/5 LAP 1 LAP 2 LAP 31    841     5365 Lori Mitchinson-Bailey from Barrie                     1:53:59.2       14.21  96.3 25/75  17m27 48m10 48m202    859     9801 V. Kim Haagmans-Hawke  from Oshawa                     2:01:33.9  7m34 13.33  90.3 22/111 32m03 43m25 46m053    840     5253 Heather Fedash         from Toronto                    2:02:14.2  8m15 13.25  89.8 20/83  17m47 50m43 53m434    875          Julia Beswick          from Guelph                     2:06:23.7 12m24 12.82  86.8 18/36  17m40 53m33 55m095    849     4711 Sandi Bruff            from Kingston                   2:10:57.5 16m58 12.37  83.8 17/74  17m42 52m52 1h00m6    855     4960 Alice Gaynor           from Mississauga                2:16:16.5 22m17 11.89  80.5 16/32  20m30 56m03 59m427    856     9645 Heather Pardon         Fly Gurlz / Ottawa              2:19:53.2 25m53 11.58  78.5 15/68  20m32 58m11 1h01m8    876      605 Audrey Stukas          Skiis `N` Biikes:Uxbridge CC    2:33:37.9 39m38 10.54  71.4 14/28  21m24 1h09m 1h02m9    845     5138 Melanie Buckler        Chain Reaction / Creemore       2:38:47.7 44m48 10.20  69.1 13/47  22m51 1h05m 1h10m------ The following riders did less laps ------10   874          Kelly Anderson         Uxbridge CC / Nobleton          1:37:39.9        11.06  74.9 12/31  21m48 1h15m      


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login