Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

November 4/01 9:06 am - National Cylo-cross Championships:Results


Posted by Editoress on 11/4/01
 

National Cyclo-cross Championships -Complete Official Results
Courtesy Organizer: Chris Check of Pedalhead

Elite MenPlace         Name                   Province     Time          1   Peter Wedge               NB             59.16          2   Andreas Hestler           BC        1.02.51          3   Carter Hovey              BC        1.03.09          4   Mathew Decore             AB        1.03.42          5   Roddi Lega                AB        1.04.06          6   Robin Bailes              SK        1.04.35          7   Drew MacKenzie            BC        1.06.54          8   Mark Webster              AB        1 Lap          9   Daniel MacDonald          BC        1 Lap              Troy Woodburn             BC              Dave Ellis                AB              Craig Good                AB              Guri Randhawa             AB              Mike Lawford              AB              Geoff Johns               AB              Spencer Royds             AB              Kevin Masters             AB              Kirk Loberg               AB              Michael Achuff            BC              Marvin Zayac              AB              Andrew Johnston           AB              Johnathan Keats           AB              Jeff Smith                AB              Jan Sacharuk              AB              Ryan Robinson             AB              Jesse Collins Espoir MenPosition      Name                   Province     Time          1   Stuart Hughes             AB          2   Nick Jendzjowsky          AB          3   Jimmy Oneschuk            SK          4   John Ried                 ON          5   Enico Traini              ON          6   Jere Hu                   AB Elite WomenPlace         Name                   Province     Time          1   Shauna Gilles-Smith       AB             29.01          2   Marg Fedyna               AB             29.21          3   Annie Tykwinski           AB             29.46          4   Annette Svederus          AB             33.22 Master WomenPlace         Name                   Province     Time          1   Lisa Licis                AB             31.09          2   Martha Handford           AB              32.4          3   Leslie Schlebach          AB             32.49          4   Sarah Robbins             SK             32.59          5   Bette Boechler            SK             33.25          6   Anne-Brit Ericksen        AB             34.31          7   Bonnie Gratton            SK             36.05          8   Cheryl Brooke             SK             36.28          9   Martha Guy                SK Junior MenPlace         Name                   Province     Time          1   Shawn Bunnin              SK             37.51          2   Andrew Davidson           AB             38.45          3   Eric Batty                ON             39.38          4   Gergely Hegedus           AB             40.47          5   Jay Acheson               AB             40.48          6   Eric Holland              AB             42.59          7   Jamie Sparling            AB                43          8   Jeff Sparling             AB             44.47          9   Nathan Koss               BC             45.36              Damian Stachura           AB              Stephen Ferris            BC Master Men APlace         Name                   Province     Time          1   Sean Barr                 AB             39.17          2   Jay Murray                BC              39.3          3   CP Walsh                  AB             40.09          4   Clayton Paradis           AB             40.09          5   Kevin Williams            SK             40.26          6   Andy Achuff               AB             41.12          7   Peter Toth                AB             41.12          8   Greg Achtem               AB             41.19          9   Robert Martens            BC             41.55         10   Rick Thiessen             AB             42.07         11   Phil McDonald             AB             42.21         12   Troy Delfs                AB             42.21         13   Andre Sutton              AB             43.03         14   Brian Licis               AB             43.59         15   David Cressman            BC             45.14         16   Ian Hoffman               AB              45.3         17   Stein Madsen              AB             45.35         18   Bernie Fagnan             AB             45.57         19   Tracey Shearer            AB             46.17         20   Bob McKerrell             AB             46.35         21   Brian Kullman             AB             46.35              Kevin Huugjord            AB              David Dorning             MB              Sean Carter               AB              Shaughn Butts             AB Master Men BPlace         Name                   Province     Time          1   Bob Hawbolt               SK             41.25          2   Rob Chesky                ON             42.42          3   Derrill Shuttleworth      AB             43.01          4   Will Anderson             AB             46.16              Garry Ogletree            AB              Kevin Sutton              SK              Patrick Ferris            BC

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login