Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 6/02 8:35 am - Tour de Langkawi: Stage 6 Results


Posted by Editoress on 02/6/02
 

Tour de Langkawi: Stage 6

Muar to Johor Bahru: 172.00 kms / 106.96 Miles (Distance completed to date: 811.50 kms / 504.63 miles)

1. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             3:39:272. Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step3. Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans4. Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step5. Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo6. Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger7. Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance8. Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco9. Allan Bo Andresen (Den) Team fakta10. Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio11. Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia12. Shinri Suzuki (Jpn) Japan13. David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada14. Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour15. Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans16. Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour17. Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance18. Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans19. Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo20. Merculio Ramos (Phi) Philippines21. Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia22. Emilito Atilano (Phi) Philippines23. Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo24. Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance25. Ryder Hesjedal (Can) Canada26. Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com27. René Joergensen (Den) Team fakta28. Villamor Baluyut (Phi) Philippines29. Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo30. Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia31. David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step32. Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans33. Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa34. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia35. Warren Davadilla (Phi) Philippines36. Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia37. Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia38. Arnel Quirimit (Phi) Philippines39. Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia40. Jens Voigt (Ger) Credit Agricole41. Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio42. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia43. Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance44. David George (RSA) Rep South Africa45. Josh Hall (Can) Canada46. Rodney Green (RSA) Rep South Africa47. Xueli Jiang (Chn) China48. Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour49. José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada50. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia51. Björnar Vestöl (Nor) Team fakta52. Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco53. David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada54. Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger55. Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada56. Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan57. César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada58. Guozhang Wang (Chn) China59. Tomoya Kano (Jpn) Japan60. Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini61. Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco62. Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance63. Kazuya Okazaki (Jpn) Japan64. Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia65. Glen Rendall (Can) Canada66. Shinichi Fukushima (Jpn) Japan67. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta68. Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com69. Dominique Perras (Can) iTeamNova.com70. Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole71. Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia72. Daniel Spence (RSA) Rep South Africa73. Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio74. Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini75. Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger76. Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia77. Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger78. Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo79. Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo80. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia81. Enrique Domingo (Phi) Philippines82. Yan Tournier (Fra) Credit Agricole83. Victor Espiritu (Phi) Philippines84. Lennie Kristensen (Den) Team fakta85. Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia86. Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo87. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta88. Eric Wohlberg (Can) Canada89. James Ball (RSA) Rep South Africa90. Makoto Iijima (Jpn) Japan91. Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco92. Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com93. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step94. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole95. Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada96. Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco97. Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com98. Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo99. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo100. Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole101. Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini102. Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans103. Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole104. Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia105. Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger106. Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia107. Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step108. Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour109. Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour110. Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa111. Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance112. Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio113. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step114. Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio115. Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio116. Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step117. Geoff Kabush (Can) Canada118. Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance119. Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia120. Koji Fukushima (Jpn) Japan121. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo122. Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo123. Guo Hui (Chn) China124. Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia125. Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia126. Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia127. German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada128. Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger129. Russel Downing (GBr) iTeamNova.com130. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia131. Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini132. Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini133. Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini  all same time134. Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo       2:31135. Morten Sonne (Den) Team fakta136. Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger137. Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio138. Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini       3:26139. Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans  GC 1. Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                    18:07:172. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia           at 1:553. Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                           2:064. René Joergensen (Den) Team fakta                            2:425. Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                           2:586. Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                       3:027. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia             3:068. Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                        3:209. Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                      3:2310. David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                 3:2911. David George (RSA) Rep South Africa                        3:3912. Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo              3:4713. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                    3:5214. Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio              4:0515. Ryder Hesjedal (Can) Canada                                4:3716. Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio              4:4017. Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                       4:4618. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                         5:1419. Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                           5:1920. Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        5:2121. Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                             5:2622. Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia              5:3923. Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia        6:1324. Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                         6:3125. Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        6:4026. Rodney Green (RSA) Rep South Africa                        6:5227. German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada            14:0628. Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio              14:3829. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                 15:4330. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            16:3631. Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                        16:5432. Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                     17:3933. Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                      17:5934. Eric Wohlberg (Can) Canada                                18:2135. Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        18:4036. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                       18:5037. Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                 19:1638. Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                       19:2239. Lennie Kristensen (Den) Team fakta                        19:2240. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     19:2541. Morten Sonne (Den) Team fakta                             19:4542. Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                      19:4743. Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada               19:5344. Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                          19:5645. Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                           19:5646. César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada                19:5747. Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                        19:5848. Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                      20:0249. Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                            20:0550. Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                       20:1651. Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                        20:1752. Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini          20:2253. Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini             20:2854. Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                          20:2855. Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentin   20:3356. David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada              20:3357. Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                   20:4158. Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                     20:4159. Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         20:4760. Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada           20:5561. Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia            20:5562. Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                      21:0463. Tomoya Kano (Jpn) Japan                                   21:0864. Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole                  21:0965. Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   21:1366. Geoff Kabush (Can) Canada                                 21:2267. Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                       21:2368. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    21:3369. Guozhang Wang (Chn) China                                 21:5170. Koji Fukushima (Jpn) Japan                                21:5271. Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                           22:1872. Victor Espiritu (Phi) Philippines                         22:2373. Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                          22:2874. Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini       22:4875. Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                  22:5476. Merculio Ramos (Phi) Philippines                          23:0477. Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                 23:0778. Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                   23:4879. Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          24:5580. Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                         28:2381. David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada           28:2582. Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           28:5483. Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                        29:1784. Makoto Iijima (Jpn) Japan                                 29:2285. Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                    29:2786. Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                29:2887. Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                       29:3688. Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini      29:4189. Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                    29:4390. Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                       29:4891. Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                   29:5292. Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                      29:5893. José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada             30:1494. Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                  30:2095. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               30:2396. Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini      30:2397. Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                         30:3098. Emilito Atilano (Phi) Philippines                         30:4899. Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                      30:52100. Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                  30:53101. Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                       30:57102. Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     30:59103. Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger                     31:04104. Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia               31:05105. Villamor Baluyut (Phi) Philippines                       31:06106. Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia                       31:10107. Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    31:16108. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia            31:16109. James Ball (RSA) Rep South Africa                        31:22110. Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                   31:35111. Enrique Domingo (Phi) Philippines                        31:43112. Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                       32:02113. Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                     32:47114. Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                       33:24115. Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                     33:31116. Josh Hall (Can) Canada                                   33:44117. Guo Hui (Chn) China                                      34:06118. Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                       34:24119. Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                      34:46120. Warren Davadilla (Phi) Philippines                       34:46121. Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio                34:59122. Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                        35:15123. Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                    35:26124. Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             35:40125. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta                         37:23126. Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      37:50127. Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                      38:21128. Xueli Jiang (Chn) China                                  38:43129. Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                         39:22130. Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio               39:32131. Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                     39:46132. Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            42:33133. Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                             43:12134. Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo      43:39135. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                            44:32136. Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                   47:59137. Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                              48:25138. Glen Rendall (Can) Canada                                51:31139. Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                     59:17 Asian rider 1. Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                   18:10:192. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                          2:123. Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                              2:244. Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                      14:375. Tomoya Kano (Jpn) Japan                                    18:066. Guozhang Wang (Chn) China                                  18:497. Koji Fukushima (Jpn) Japan                                 18:508. Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                            19:169. Victor Espiritu (Phi) Philippines                          19:2110. Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                          19:26 Points 1. Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                          85pts2. Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                            493. Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                             374. Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio                 345. Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini           326. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                   297. Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                  288. Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                            279. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia               2510. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                           2411. Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                            2412. German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada               2213. Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         2114. David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada              2115. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                1716. Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                       1617. Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                1618. Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                         1519. Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                        1520. Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                1421. Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1422. Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                     1323. Eric Wohlberg (Can) Canada                                   1324. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                    1325. Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           1326. Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                           1327. René Joergensen (Den) Team fakta                             1228. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia               1229. David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                   1130. Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                          1131. Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio                 1032. Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                             1033. Koji Fukushima (Jpn) Japan                                   1034. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                           935. Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio                    936. Rodney Green (RSA) Rep South Africa                           937. Lennie Kristensen (Den) Team fakta                            838. Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                             839. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                       840. Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                         841. Josh Hall (Can) Canada                                        842. Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           743. Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                     744. Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                          745. Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                           646. Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada               647. Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                          548. Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           549. Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                              550. Arnel Quirimit (Phi) Philippines                              451. Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                           452. Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                 353. David George (RSA) Rep South Africa                           354. Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                            355. Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           356. Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       357. Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                       358. Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                            359. Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                          360. Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         261. Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                          262. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                263. Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                         264. Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia                    265. Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                                166. Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                          167. Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                     168. Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                           169. Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                          1 Mountains 1. Koji Fukushima (Jpn) Japan                                    15pts2. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia               133. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                            124. Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       105. Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                           86. Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                             67. René Joergensen (Den) Team fakta                               68. Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                  49. Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                            410. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia                411. Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         212. Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                     113. Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                       114. Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                      115. Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                            1 Team classification 1. Mapei - Quick Step                                      54:27:352. Colombia-Selle Italia                                       4:583. Alexia Alluminio                                            7:264. Bonjour                                                     7:325. Rep South Africa                                            8:296. iTeamNova.com                                              19:157. Telekom Malaysia                                           19:208. Acqua & Sapone                                             27:509. Team Fakta                                                 35:0910. Lotto - Adecco                                            37:3611. Relax - Fuenlabrada                                       38:1212. Canada                                                    38:2513. Credit Agricole                                           39:2214. Japan                                                     39:4815. Ceramiche Panaria                                         39:5516. Ag2r Prevoyance                                           41:1117. Mobilvetta Design                                         53:2618. Team Nürnberger                                           55:4419. Philippines                                             1:02:3320. Malaysia                                                1:08:5221. Palmans-Collstrop                                       1:12:5922. China                                                   1:28:29 Asian team classification 1. Telekom Malaysia                                        54:46:552. Japan                                                      20:283. Philippines                                                43:134. Malaysia                                                   49:325. China                                                    1:09:09




 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login