Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

February 8/02 9:53 am - Tour de Langkawi: Stage 8 Results


Posted by Editoress on 02/8/02
 

Tour de Langkawi

Stage 8: Port Dickson to Petaling Jaya, 95.5km

1 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio           1:57:502 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia3 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger4 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo5 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger6 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada7 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta8 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans9 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans10 Shinri Suzuki (Jpn) Japan11 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa12 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia13 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo14 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans15 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia16 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour17 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada18 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini19 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia20 René Joergensen (Den) Team fakta21 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance22 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com23 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour24 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio25 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco26 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo27 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo28 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step29 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia30 Ryder Hesjedal (Can) Canada31 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia32 Victor Espiritu (Phi) Philippines33 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo34 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger35 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan36 Merculio Ramos (Phi) Philippines37 David George (RSA) Rep South Africa38 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia39 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step40 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco41 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo42 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance43 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com44 Rodney Green (RSA) Rep South Africa45 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada46 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada47 Glen Rendall (Can) Canada48 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia49 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa50 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia51 Eric Wohlberg (Can) Canada52 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger53 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia54 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia55 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco56 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini57 James Ball (RSA) Rep South Africa58 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour59 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada60 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans61 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia62 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada63 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole64 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com65 Josh Hall (Can) Canada66 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini67 Villamor Baluyut (Phi) Philippines68 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo69 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio70 Emilito Atilano (Phi) Philippines71 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco72 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta73 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini74 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa75 Lennie Kristensen (Den) Team fakta76 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio77 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole78 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans79 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole80 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step81 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta82 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger83 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco84 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia85 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia86 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia87 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio88 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance89 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo90 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com91 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada92 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta93 Tomoya Kano (Jpn) Japan94 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance95 Morten Sonne (Den) Team fakta96 Makoto Iijima (Jpn) Japan97 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia98 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan99 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan100 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans101 Koji Fukushima (Jpn) Japan102 Guozhang Wang (Chn) China103 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole104 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour105 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole106 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo107 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step    all same time108 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                      0:27109 Warren Davadilla (Phi) Philippines110 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance111 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance112 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                   0:33113 Guo Hui (Chn) China114 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio115 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger116 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo117 Enrique Domingo (Phi) Philippines                         0:36118 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          0:38119 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia120 Xueli Jiang (Chn) China                                   0:40121 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     0:47122 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                       0:57123 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                        0:59124 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                        1:08125 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                      1:14126 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step127 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini             1:19128 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini129 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   1:25130 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                       1:38131 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                     1:58132 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia            2:29133 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            2:59134 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              3:34135 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo       3:46136 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trenti    4:03 G C 1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                    24:40:092 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia              1:593 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                           2:104 René Joergensen (Den) Team fakta                            2:465 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                       3:066 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                      3:277 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                  3:338 David George (RSA) Rep South Africa                         3:439 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               3:5110 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                    4:0611 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio              4:0912 Ryder Hesjedal (Can) Canada                                4:4113 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                       4:5014 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                           5:1815 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        5:2516 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                             5:3017 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia              5:4318 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                        6:5619 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                          7:0320 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia            7:1121 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                       7:2522 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio              8:3523 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                         9:1924 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia       10:1825 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       10:4526 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                        11:4427 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada            14:1028 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio              14:5229 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                        16:5830 Eric Wohlberg (Can) Canada                                18:2531 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        18:4332 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                       18:5033 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                 19:4834 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                          20:0035 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                      20:0136 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini          20:2637 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada              20:3738 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     20:4339 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                     20:4540 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         20:5141 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                      21:0842 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole                  21:1343 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    21:3744 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                   21:4245 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada               21:5546 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                      22:0447 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini       22:4248 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   23:1249 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                 23:2150 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                        23:2751 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            23:4052 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                     23:4253 Morten Sonne (Den) Team fakta                             23:5054 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                   23:5255 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                           24:0156 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada                24:0257 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                        24:0358 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                            24:0759 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada           24:2060 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                       24:2161 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                        24:2262 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                          24:3363 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                   25:1364 Guozhang Wang (Chn) China                                 25:5665 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                25:5766 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                           26:2367 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                       26:2568 Victor Espiritu (Phi) Philippines                         26:2869 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                  26:5970 Merculio Ramos (Phi) Philippines                          27:0971 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                          27:1172 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                 27:1273 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia            28:0074 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                         28:2175 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada           28:2976 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           28:5877 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          29:3878 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                   29:5579 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                      30:0280 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini             30:3781 Emilito Atilano (Phi) Philippines                         30:5282 James Ball (RSA) Rep South Africa                         31:2683 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                    31:3984 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                         31:4285 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                        32:0286 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                      33:1887 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                        33:2288 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentin   33:2689 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                 33:2790 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                33:3391 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                       33:4192 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini      33:4693 Josh Hall (Can) Canada                                    33:4894 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                       33:5395 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                    34:1596 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada             34:1997 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                  34:2598 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               34:2899 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                   34:58100 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                       35:02101 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     35:04102 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                       35:11103 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                     35:26104 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio                35:27105 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia            35:41106 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    35:54107 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                     36:11108 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia               36:18109 Enrique Domingo (Phi) Philippines                        36:24110 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                     37:36111 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      37:50112 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                       38:28113 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                       38:28114 Guo Hui (Chn) China                                      38:44115 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                      38:51116 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                      38:52117 Warren Davadilla (Phi) Philippines                       39:18118 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             39:18119 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                        39:20120 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                   39:20121 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                    39:31122 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                     39:50123 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio               40:01124 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini     40:32125 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                      42:22126 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            42:37127 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                             47:17128 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                            48:37129 Xueli Jiang (Chn) China                                  50:25130 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo      51:49131 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                   52:04132 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                              52:30133 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta                         56:25134 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                         58:24135 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                   1:03:22136 Glen Rendall (Can) Canada                              1:10:33 Asian rider classification 1 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                   24:43:152 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                              2:243 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                          6:134 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                      20:365 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                    22:076 Guozhang Wang (Chn) China                                  22:507 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                 22:518 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                            23:179 Victor Espiritu (Phi) Philippines                          23:2210 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                  23:5311 Merculio Ramos (Phi) Philippines                          24:0312 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                          24:0513 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                 24:0614 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          26:3215 Emilito Atilano (Phi) Philippines                         27:4616 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                 30:2117 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                30:2718 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                   31:5219 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                        31:5620 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                        32:0521 Enrique Domingo (Phi) Philippines                         33:1822 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                        35:2223 Guo Hui (Chn) China                                       35:3824 Warren Davadilla (Phi) Philippines                        36:1225 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                              44:1126 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                             45:3127 Xueli Jiang (Chn) China                                   47:1928 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                               49:2429 Mohd Yusof Abd. Nasir (Mas) Malaysia                    1:00:16 Points classification 1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                          98pts2 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                             643 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                            524 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio                 495 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini           476 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada               447 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                   418 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                            409 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                  3710 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio                   2611 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia              2612 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                             2513 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                           2414 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                            2415 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada               2216 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                     2117 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         2118 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                2119 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          2020 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                          1921 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia                   1622 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                       1623 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                1624 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                          1625 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                         1526 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                        1527 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                1428 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1429 Eric Wohlberg (Can) Canada                                   1330 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                    1331 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           1332 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                           1333 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                    1334 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                        1235 René Joergensen (Den) Team fakta                             1236 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia               1237 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                   1138 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                1139 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                          1140 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                         1141 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio                 1042 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                      1043 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                   1044 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                           945 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                            846 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                             847 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                       848 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                         849 Josh Hall (Can) Canada                                        850 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           751 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                        752 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                          753 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                            754 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                          655 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada               656 James Ball (RSA) Rep South Africa                             557 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                          558 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                            559 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       560 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           561 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                                562 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                              563 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                              464 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                          465 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                           466 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                 367 David George (RSA) Rep South Africa                           368 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                            369 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         270 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                271 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                                172 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                          173 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                     174 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                              175 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada                   176 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                          177 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                           1 Mountains classification 1 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                    15pts2 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia               143 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       124 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                            125 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                           86 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                             67 René Joergensen (Den) Team fakta                               68 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                                 49 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                  410 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           411 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                           412 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia                413 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                            214 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         215 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                           116 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                       117 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                     118 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                      119 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                            1 Team classification 1 Mapei - Quick Step                                      74:06:232 Alexia Alluminio                                            7:363 Rep South Africa                                            8:294 Colombia-Selle Italia                                       8:595 Bonjour                                                    15:346 Telekom Malaysia                                           23:217 Acqua & Sapone                                             27:508 iTeamNova                                                  31:189 Relax - Fuenlabrada                                        38:1210 Canada                                                    38:2511 Team Fakta                                                39:1012 Credit Agricole                                           39:2213 Ceramiche Panaria                                         39:5514 Ag2r Prevoyance                                           41:1115 Lotto - Addecco                                           45:3816 Japan                                                     47:5017 Mobilvetta Design                                         53:2618 Team Nürnberger                                           56:1919 Philippines                                             1:10:3520 Palmans-Collstrop                                       1:12:5921 Malaysia                                                1:20:5522 China                                                   1:48:42 Asian Team Overall 1 Telekom Malaysia                                        74:33:452 Japan                                                      20:283 Philippines                                                43:134 Malaysia                                                   53:335 China                                                    1:21:20

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login