Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

February 10/02 7:59 am - Tour de Langkawi: Stage 10 Results and Final GC


Posted by Editoress on 02/10/02
 

Tour de Langkawi

Stage 10: Kuala Lumpur (Criterium), 6.3km x 12 laps (75.60 kms/47.01 Miles)

1 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             1:41:502 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio3 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step4 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini5 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step6 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta7 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans8 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia9 Shinri Suzuki (Jpn) Japan10 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance11 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo12 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger13 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia14 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance15 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa16 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco17 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia18 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans19 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo20 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco21 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com22 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com23 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance24 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour25 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour26 Lennie Kristensen (Den) Team fakta27 René Joergensen (Den) Team fakta28 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance29 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada30 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia31 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada32 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco33 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step34 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole35 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio36 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger37 Eric Wohlberg (Can) Canada38 David George (RSA) Rep South Africa39 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo40 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo41 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio42 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia43 Ryder Hesjedal (Can) Canada44 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step45 Rodney Green (RSA) Rep South Africa46 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour47 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger48 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo49 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia50 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa51 Morten Sonne (Den) Team fakta52 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour53 Josh Hall (Can) Canada54 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini55 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com56 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa57 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada58 James Ball (RSA) Rep South Africa59 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com60 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada61 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco62 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger63 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo64 Emilito Atilano (Phi) Philippines65 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans66 Tomoya Kano (Jpn) Japan67 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan68 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo  all s:t:69 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                         0:1370 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini71 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta72 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco73 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio74 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour75 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                       0:1776 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini77 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo78 Merculio Ramos (Phi) Philippines                           0:1879 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia80 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada81 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step82 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini              0:2183 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                         0:2284 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini       0:2485 Victor Espiritu (Phi) Philippines86 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans87 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan88 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia89 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio90 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step91 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta92 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step93 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada94 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo95 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia96 Makoto Iijima (Jpn) Japan97 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                        0:2898 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                    0:3599 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia        0:37100 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger101 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                        1:07102 Warren Davadilla (Phi) Philippines                        1:30103 Enrique Domingo (Phi) Philippines                         1:33104 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance105 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole106 Arnel Quirimit (Phi) Philippines107 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia108 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole109 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia110 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole111 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia112 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia113 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada114 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole115 Glen Rendall (Can) Canada116 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia            2:28117 Guozhang Wang (Chn) China                                 2:30118 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            2:49119 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   2:56120 Guo Hui (Chn) China                                       3:16121 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      3:25122 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia             4:28123 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia124 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                       5:56125 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                6:27126 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                6:55127 Xueli Jiang (Chn) China                                   8:56128 Mohd Yusof Abd. Nasir (Mas) Malaysia                     14:33DNF Ludovic Martin (Fra) Credit AgricoleDNF Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio TrentiniDNF Lars Ytting Bak (Den) Team faktaDNF Shahrizan Selamat (Mas) MalaysiaDNF Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.comDNS Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio  Final GC -  Total distance covered in 10 stages: 1312.60 kms/816.24 miles 1 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia          30:03:312 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                        0:363 David George (RSA) Rep South Africa                         1:524 René Joergensen (Den) Team fakta                            3:505 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                           4:426 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                  5:007 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                      5:298 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio               5:569 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia             6:4310 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                           7:1111 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        7:2212 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                       7:3613 Ryder Hesjedal (Can) Canada                                7:4014 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                    7:5315 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                     10:0916 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             12:0717 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                       13:1218 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                      13:4219 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia             15:1320 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                            16:3521 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       18:1222 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                        18:4123 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini          21:0024 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        21:1125 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                        21:2026 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                 21:2427 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                        23:1928 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    23:5329 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                         25:5030 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                      26:5931 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia       27:5632 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                     28:1633 Morten Sonne (Den) Team fakta                             28:4534 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         29:0735 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio             29:1036 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                 29:4337 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada               30:4538 Eric Wohlberg (Can) Canada                                30:4639 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                   31:3040 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                      31:4441 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                          31:5042 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole                  32:1643 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada            32:1844 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                   32:5545 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     32:5846 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                       33:0147 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada                33:2148 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada              34:1149 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                       34:2150 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini       34:3951 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                            34:5452 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                        35:1553 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                      35:2954 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                     36:0355 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                   36:5256 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                        37:1157 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada           37:1658 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                           37:3559 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                      37:3960 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                          38:0961 Victor Espiritu (Phi) Philippines                         38:4362 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                           38:4363 Merculio Ramos (Phi) Philippines                          39:4164 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                  41:2965 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          42:5366 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                  42:5767 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini             43:0268 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            43:3769 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   43:5470 Guozhang Wang (Chn) China                                 44:0871 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                    44:3272 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                        44:4573 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                        45:3574 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada             45:4275 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada           45:5276 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                   46:1577 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                         46:2078 Emilito Atilano (Phi) Philippines                         46:2579 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                 46:3580 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio                 46:4881 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           47:0382 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                       47:1583 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     47:1784 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                       47:3985 James Ball (RSA) Rep South Africa                         47:4186 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                        47:4787 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini      47:5988 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia            48:3789 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                    49:1190 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                        49:1691 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                 49:4192 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                         49:4293 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                        50:3894 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                52:0595 Josh Hall (Can) Canada                                    52:1396 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               52:1997 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                      52:2598 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                        52:2599 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      52:57100 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                  53:18101 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                        53:36102 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                      53:56103 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                     54:13104 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                     54:49105 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                   55:09106 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trenti   55:31107 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia               56:05108 Guo Hui (Chn) China                                      56:55109 Enrique Domingo (Phi) Philippines                        57:25110 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      58:55111 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                               59:09112 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                   1:00:06113 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                          1:00:27114 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia          1:00:44115 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                     1:00:59116 Warren Davadilla (Phi) Philippines                     1:01:08117 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           1:01:28118 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio             1:01:43119 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                  1:02:22120 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          1:05:03121 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                    1:05:48122 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                            1:06:39123 Xueli Jiang (Chn) China                                1:08:20124 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                       1:08:25125 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                 1:11:17126 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                           1:11:31127 Mohd Yusof Abd. Nasir (Mas) Malaysia                   1:32:29128 Glen Rendall (Can) Canada                              1:36:54 Asian rider classification 1 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                   30:13:402 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                              6:263 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                         13:104 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                      18:075 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                    22:466 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                            27:267 Victor Espiritu (Phi) Philippines                          28:348 Merculio Ramos (Phi) Philippines                           29:329 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                   31:2010 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                          32:4411 Guozhang Wang (Chn) China                                 33:5912 Emilito Atilano (Phi) Philippines                         36:1613 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                 36:2614 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                        39:0715 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                 39:3216 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                        40:2917 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                41:5618 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                        42:1619 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                   43:0920 Guo Hui (Chn) China                                       46:4621 Enrique Domingo (Phi) Philippines                         47:1622 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                49:0023 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                             50:1824 Warren Davadilla (Phi) Philippines                        50:5925 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                               56:3026 Xueli Jiang (Chn) China                                   58:1127 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                            1:01:2228 Mohd Yusof Abd. Nasir (Mas) Malaysia                    1:22:20 Points 1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                         121pts2 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                             723 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                   714 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini           715 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                            676 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                            537 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada               528 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio                 499 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                  4210 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio                   4011 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia              3912 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                             3113 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia               2714 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                    2515 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                            2516 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada               2517 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                           2418 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                2419 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                     2120 René Joergensen (Den) Team fakta                             2121 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                       2022 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          2023 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                    2024 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                          1925 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                   1926 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                        1827 David George (RSA) Rep South Africa                          1728 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                        1729 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia                   1630 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                1631 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                          1632 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                         1533 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           1534 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                      1535 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                1436 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1437 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                           1438 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                         1439 Eric Wohlberg (Can) Canada                                   1340 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                           1341 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                           1342 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                          1243 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                1144 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini             1145 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                         1146 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                1047 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                   1048 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                           949 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                       850 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                             851 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                         852 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                        853 Josh Hall (Can) Canada                                        854 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           755 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                          756 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                            757 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada               658 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           559 James Ball (RSA) Rep South Africa                             560 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                          561 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                562 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       563 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                                564 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                              565 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                          466 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                              467 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                           468 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                               369 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        370 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                            371 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         272 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                          173 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                                174 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                     175 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                              176 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada                   177 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                          1 Mountains 1 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia               30pts2 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia                293 David George (RSA) Rep South Africa                           204 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                    155 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                       126 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                            127 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                     128 René Joergensen (Den) Team fakta                              129 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini              1010 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                          811 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                          812 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                            613 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                    514 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                 415 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                                416 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           417 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                           418 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                 419 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                              320 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                            221 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                         222 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           223 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                           124 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                       125 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                     126 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                      127 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                            128 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                        1 Team GC 1 Mapei - Quick Step                                      90:21:042 Rep South Africa                                           11:113 Colombia-Selle Italia                                      11:414 Alexia Alluminio                                           21:545 Bonjour                                                    27:326 Acqua & Sapone                                             34:557 Telekom Malaysia                                           36:268 Team fakta                                                 52:259 Lotto - Adecco                                             58:2510 Credit Agricole                                           59:2611 iTeamNova                                               1:01:4812 Relax - Fuenlabrada                                     1:02:4513 Canada                                                  1:07:3514 Mobilvetta Design                                       1:09:4515 Ag2r Prevoyance                                         1:17:0216 Japan                                                   1:17:5217 Ceramiche Panaria                                       1:18:5118 Team Nürnberger                                         1:29:4619 Palmans-Collstrop                                       1:38:5120 Philippines                                             1:42:2721 Malaysia                                                1:53:3122 China                                                   2:38:25 Asian Team Overall 1 Telekom Malaysia                                        91:01:552 Japan                                                      37:013 Philippines                                              1:01:364 Malaysia                                                 1:12:405 China                                                    1:57:34

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login