Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 23/02 12:24 pm - Sea Otter Classic: Results from Mountain Bike Events


Posted by Editoress on 03/23/02
 

Sea Otter Classic - Monterey, California

This report made possible through the sponsorship of FACT Canada

Results from Mountain Bike Events

Men
Stage 1 Fat Tire Criterium
1. Steve Tilford (USA) Verge 44:54
2. Paul Rowney (Aus)
3. Rune Hoydahl (Nor) Giant
4. Kashi Leuchs (Aus) Volvo Cannondale
5. Andy Jacques-Mayne (USA) all s.t.
6. Bart Brentjens (Ned) Specialized 0:21
7. Roland Green (Can) Trek VW
8. Christophe Dupouey (Fra)
9. Ryder Hesjedal (Can) Gary Fisher
10. Luke Stockwell (USA) all s.t.

Stage 2: Time Trial
1. Bart Brentjens (Ned) 17:51
2. Roland Green (Victoria, BC) at 0:11
3. Seamus McGrath (Can) Haro Lee Dungarees 0:14
4. Ryder Hesjedal (Can) Gary Fisher 0:27

5. Abraham Bonalla (USA) 0:30
6. Paul Rowney (Aus)
7. Chris Sheppard (Can) Haro Lee Dungarees 0:37
8. Mathieu Toulouse (Can) Gears Racing 0:48
9. Filip Meirhaeghe (Bel) Specialized
10. Geoff Kabush (Victoria, BC) 0:51

General classification after Stage 2
1. Bart Brentjens (Ned) Specialized 1:03:06
2. Paul Rowney (Aus) 1:03:08
3. Roland Green (Can) Trek VW1:03:17
4. Seamus McGrath (Can) Haro Lee Dungarees 1:03:20
5. Ryder Hesjedal (Can) Gay Fisher 1:03:33

6. Abraham Bonalla (USA) 1:03:39
7. Chris Sheppard (Can) Haro Lee Dungarees 1:03:43
8. Mathieu Toulouse (Can) Gears Racing 1:03:54
9. Filip Meirhaeghe (Bel) Specialized 1:03:57
10. Geoff Kabush (Can) KONA s.t.

Women

Stage 1 Fat Tire Criterium
1. Alison Dunlap (USA) Luna
2. Alison Sydor (Can) Trek VW
3. Shari Kain (USA) PoloSport
4. Chrissy Redden (an) Gary Fisher
5. Tiffany Kenny (USA) Cannondale
6. Heather Cole (Can) Ind
7. Magen Long (USA) Specialized
8. Sue Hayward (USA) Trek VW
9. Gina Hall (USA) Luna
10 Dellys Franke (Aus) Merida

Stage 2: Time Trial
1. Caroline Alexander (GBr) 211:28
2. Alison Dunlap (USA) Luna at 0:01
3. Chrissy Redden (Can) Gary Fisher 0:06
4. Jimena Florit (Arg) PoloSport 0:08
5. Barbara Blatter (Sui) 0:19
6. Sue Hayward (USA) Trek VW 0:27
7. Alison Sydor (Can) Trek VW s.t.
8. Mary Grigson (Aus) Gary Fisher
9. Dellys Franke (Aus) Merida 0:47
10. Lanie Mason (USA) Cane Creek 0:51

General classification after Stage 2
1. Alison Dunlap (USA) Luna 1:03:56
2.Caroline Alexander (GBr) 1:04:14
3. Chrissy Redden (Can) Gary Fisher 1:04:20
4. Jimena Florit (Arg) PoloSport 1:04:23
5. Alison Sydor (Victoria, BC) Trek VW 1:04:32
6. Barbara Blatter (Sui) 1:04:33
7. Sue Hayward (USA) Trek VW 1:04:42
8. Mary Grigson (Aus) Gary Fisher 1:04:53
9. Dellys Franke (Aus) Merida 1:05:02
10. Lanie Mason (USA) Cane Creek 1:05:05
11. Trish Sinclair (Victoria, BC) Gears Racing s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login