Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 15/02 10:32 am - Gary Lund RR Results (BC)


Posted by Editoress on 05/15/02
 

Gary Lund Road Race Sooke, BC, May 12, 2002

Junior/Cadets - 38k

1. Brian Hodder
2. Cory May
3. Nic Payne
4. Ben Turner
5. Ryan Brown
6. Ian Kerr
7. Andrew Richardson
8. Lee Taylor
9. Robin White
10. Kiff Saunders
11. Katie Hobor

Women - 80k

1. Sandy Espeseth
2. Sara Neil, Trek VW
3. Selena Lawrie
4. Dawn Berg, Kappa
5. Marni Prazsky, Trek VW
6. Tanya Berg, Kappa
7. Sandra Walter, Kappa
8. Erica Drew, Kappa
9. Mandy Poitras
10. Susanne Macht, Escape Veloc
11. Linda Robichaud, Norco Performance
12. Pamela Egger, Escape Veloc
13. Brandi Heisterman
14. Christina Briante
15. Charlene Waldner
16. Claire Townsend, Oryx Procycl
17. Nina Krack, Escape Veloc
18. Barb Zimich, Dizzy Cycles
19. Moriah Beattie, Escape Veloc
20. Aude Beauchamp
21. Lisa Sweeney, Kappa
22. Cristina Piccone, Dizzy Cycles
23. Alison Testroete
24. Breanna Loster, Schwalbe-Epic
25. Emily Sandwith, Teen Speed
26. Laura Johnson, Escape Veloc
27. Danielle Kizer

Cat 4/Vets - 80k

1. Bob Cameron, Vet, Suburban
2. Martin Willock, Vet, Vic. Wheelers
3. Phillip Burgess, Vet, La Bicicletta
4. Michael Ryan, Vet, Champione
5. Steve Dinning, Vet, Suburban
6. Wayne Schaub, 4, Escape Velocity
7. Mathew Hobor, 4, Teen Speed
8. David McKinney, 4, Schwalbe
9. J.P. Dunlop, 4, Teen Speed
10. Adam Campbell, 4, NTTC
11. Mark Schilling, 4, Riders Cycles
12. David Dutton, Vet, Suburban


Cat 1,2,3 - 100 k (race shortened)

1. Matt Usborne, Part One Itl.
2. Sean Dawson, Norco
3. Adrian Elzinga, EDS/Kenwood/WCS
4. Peter Odegaard, Schwalbe/Epic
5. Carl Jacobson, Norco
6. Ross Hooker, Italpasta/Atlas
7. Luca Segato, Part One Internat.
8. Scott Goguen, Norco
9. Ken Johnson, Escape Velocity
10. Michael Boehm, The Bikeco.


Juniors - Abitibi Selection (100 k Race)

1. Cameron Evans, Broadmark
2. Ryan McNamara, PVL/Forte
3. Marsh Cooper, Devo
4. Shaun Crump, Actr Acid
5. Matthew Lea, Actr Acid
6. Geoff Argue, Devo
7. Doug Jensen, Devo

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login