Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 12/02 10:19 am - Pigeon Lake (AB) Results, Birthday


Posted by Editoress on 06/12/02
 

Pigeon Lake Road Race Alberta June 9
Courtesy Andy Holmwood - ABA

Women - 81 km
Place/Name/(Club)Time
1. Petrina Tullissi (GS Campione)2:21:27
2. Jessica DeMars (GS Campione)
3. Samantha Nicholson (Bow Cycle/CMC)
4. Susan Copeland (ERTC)both s.t.
5. Colleen MacCallum (Pedalhead)2:21:32
6. Nadine Mueller (ERTC)s.t.
7. Rebecca Morris (Bow Cycle/CMC)2:21:41
8. Louise Penkman (Synergy Racing)s.t.
9. Rebecca Wilkinson (Synergy Racing)s.t.
10. Rachel Morris (Fly Gurlz)all s.t.
11. Janka Hegegus (Juventus)2:24:30
12. Martine Chardon (Bow Cycle/CMC)2:27:47
13. Marisa Tosi (Calgary Cycle)2:30:19
14. Natasha Kuzmak (Synergy Racing)s.t.
15. Sherlyn Rawson (Pedalhead)2:31:19
16. Lara Check (Pedalhead)2:37:45
17. Rhonda Ness (Pedalhead)s.t.
18. Kim Churchill (Pedalhead)2:38:02
19. Corrie Hamm (Synergy Racing)s.t.
20. Colleen Mooney (Synergy Racing)both s.t.
21. Sara Cohen (Headwinds)2:57:26
21 starters, 21 classified
Cat 1/2 Men - 145 km
Place/Name/(Club)Time
1. Jeff Bolstad (Synergy Racing)3:21:41
2. Cameron McKnight (ERTC)
3. Stuart Hughes (Bow Cycle/CMC)
4. Gary Alexander (Independent)
5. Bob Veroba (Bicisport)
6. Jesse Collins (Bicisport)
7. Andrew Davidson (Trek/VW)
8. Matthew Decore (Dr. Walker's)
9. Mike Stickland (Pedalhead)
10. Ted Dahms (Pedalhead)
11. Gergely Hegedus (Bow Cycle/CMC)
12. Dave Jetz (Synergy Racing)
13. Jere Hu (Synergy Racing)
14. Zbigniew Szymanski (Velocity)
15. Rob Stirling (Velocity)
16. Sean Barr (Velocity)
17. Robert Simpson (Juventus)
18. Mark Fewster (Juventus)
19. Nick Jendzjowsky (Juventus)
20. Darcy Hertzberg (Bicisport)
21. Keir Pittman (Synergy Racing)all s.t.
22. Shane Rush (Velocity)3:37:05
23. Clayton Paradis (Pedalhead)3:42:26
31 starters, 23 classified
Cat 3 Men - 126 km
Place/Name/(Club)Time
1. Robert Gasienca (GS Campione)3:16:33
2. Paul MacDonald (Juventus)3:16:41
3. Mark Knoll (Bow Cycle/CMC)3:17:15
4. Craig Horon (Velocity)3:17:31
5. Yannick Michaud (Bicisport)3:17:50
6. Craig Good (Synergy Racing)3:19:06
7. Eric Holland (Bow Cycle/CMC)3:19:50
8. cp Walsh (Synergy Racing)
9. Sean Huggins-Chan (Bicisport)
10. Guri Randhawa (Pedalhead)
11. Dominic Gauvin (RMBB)
12. Phil MacDonald (Snakebite Society)
13. Per Strom (Olympic Oval)
14. Michael Johns (Bow Cycle/CMC)
15. James Sparling (Bow Cycle/CMC)
16. Don Halliday (Bow Cycle/CMC)
17. Andrew Walker (Bicisport)
18. Phil Rayner (Headwinds)
19. Andrew Gage (Synergy Racing)
20. David Watson (Velocity)
21. Derek Mitchell (Bow Cycle/CMC)
22. John Impey (Bicisport)all s.t.
23. Mike Lawford (Pedalhead)3:19:52
24. Tim Deschenes (Velocity)3:20:00
25. Rich Wegerhoff (Bicisport)3:20:05
26. Tom Bastable (Norco)s.t.
27. John Dunbar (Kimberly CC)3:20:10
34 starters, 27 classified
Cat 4 - 100 km
Place/Name/(Club)Time
1. Marvin Zayac (Pedalhead)2:32:09
2. Ryan Steenbergen (Bow Cycle/CMC)
3. Nick Friesen (River Valley Cycle)
4. Jeff Sparling (Olympic Oval)
5. Kevin Rokosh (ERTC)
6. Dylan Snowden (Calgary Cycle)
7. Jack Van Dyck (Terrascape)
8. Brian Kullman (Synergy Racing)all s.t.
9. Miles Wilkinson 2:32:18
10. Andre Sutton (Hardcore)
11. Adrian Rothwell
12. Andrew Harich (Synergy Racing)
13. Ross Andersen (Calgary Cycle)
14. James Sevigny (Pedalhead)
15. Dave Kennedy (Bow Cycle/CMC)
16. Graeme Thomson (Bicisport)
17. Dean Rawson (Pedalhead)all s.t.
18. Marc Grenier 2:32:30
19. Andy Achuff (Pedalhead)s.t.
20. Mike Bouwmeester (Soma Cycle)2:32:35
21. Gerry Heacock (Velocity)2:34:21
22. Stuart Cleary (Redbike)
23. Peter Churchill (Pedalhead)
24. Wayne Long (EMCC)
25. Ron Bourget (Pedalhead)all s.t.
26. Maurice McKinney (ERTC)2:34:46
27. Kirk Hamilton (RVC)2:36:16
28. Steve Cochrane (Pedalhead)2:38:23
29. Dexter Brown (Headwinds)s.t.
30. Dave Embury (Juventus)2:38:36
31. Chris Check (Pedalhead)2:39:53
32. Anthony Hetu (Bicisport)2:40:23
33. Seth Bitting (Bicisport)s.t.
34. David Ferris (Blizzard)2:46:00
35. Daryl Lehocky (Independent)2:49:20
36. John Bence (Independent)2:49:37
37. Kevin Bowser (Olympic Oval)s.t.
38. Brad Tymchuk (Independent)2:52:10
39. Stephen Ferris (Blizzard)2:52:44
40. Nick Insole (Juventus)2:54:34
60 starters; 40 classified
Cat 5 - 56 km
Place/Name/(Club)Time
1. Chris Sparling (Bicisport)1:37:41
2. John Hennessy-Moore (RMBB)1:38:08
3. Brian Bain (Bow Cycle/CMC)1:43:39
4. Mel Storozynsky (Soma Cycle)1:44:43
5. Laura Brown (Olympic Oval)1:48:41
6. Marcie Reinhart (Independent)1:48:49
7. Diana Klassen (Pedalhead)1:49:00
8. Samual Keats (Blizzard)1:49:14
9. Charles Sinclair (Soma Cycle)1:50:20
10. Norm Kalmanovitch (Bow Cycle/CMC)1:55:13
11. Anthony Stadnyk (Bicisport)1:59:50
12. Melissa Findlay (Olympic Oval)2:03:47
12 starters, 12 classified


Happy Birthday to..... Erin Carter, today.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login