Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 25/02 4:40 am - Summer Solstice Mountain Bike Race (AB)


Posted by Editoress on 06/25/02
 

17th Annual Ridley's Cycle - Summer Solstice Mountain Bike Race
June 23, 2002 - Bragg Creek, Alberta
Courtesy Kristyn Hall, Ridley's Cycle

Men's Senior Elite - 41KM
Place/NAME/CLUBTime
1. Lega, Rodi (Trek/United Cycle)2:28:23
2. Christoffersson, Nic (Independent)2:29:27
4. Misseghers, Troy (MBC/Tatonka)2:35:14
3. Bolstad, Jeff (Synergy Racing)2:38:01
5. Myers, Duane Ashley (Terrescape)2:39:30
6. Lynem, Nick (Critical Speed)2:44:43
8. Draper, Ryan (Rebound Cycle)2:46:45
7. Shenkariuk, Jason (Snakebite Society)2:48:19
9. Lawford, Mike (Pedalhead)2:50:24
10. Snowdon, Dylan (Calgary Cycle)3:01:25
DNF. Stark, Keith (Idependent)
DNF. Webster, Mark (Bicisport)
DNS. Michaud, Yannick (Bicisport)
Men's Senior Expert - 31KM
Men's Junior Expert - 31KM
1. Davis, Byron (Pedalhead)2:00:56
2. Ogryzlo, Tim (Pedalhead)2:05:19
3. Martins, Steve (Hardcore)2:05:43
4. Bell, Justin (Jr Expert) (Deadgoat Racing)2:05:47
5. Whitten, Alan (Jr Expert) (Hardcore)2:09:19
6. Roberts, Dave (Soma)2:11:05
7. Kennedy, Gordon (BowCycle/CMC)2:13:46
8. Loberg, Kirk (Juventus)2:14:08
9. Castle, Ryan (Headwinds)2:14:50
10. Royds, Spencer (MBC/Tatonka)2:15:07
11. Shylko, Dave 2:16:46
12. Kennedy, Dave (BowCycle/CMC)2:16:51
13. Smith, Jeff (BowCycle/CMC)2:16:56
14. Shields, Brian (Headwinds)2:21:26
15. Guthrie, Scott (United Cycle)2:29:11
DNF. Robichaud, Konrad (Bicisport)
DNF. Sieben, Ryan (Jr Expert) (United Cycle)
Men's Master 30-39 Expert - 31KM
1. Fawcett, Bob (Rebound Cycle)2:01:06
2. Anderson, Ross (Calgary Cycle)2:05:09
3. Bate, Lonn (Terrascape Racing)2:05:54
4. Schmiedge, Kirk (Bicisprot)2:05:56
5. Doyle, Pat (Deadgoat Racing)2:09:16
6. Freeman, Darren (Rundle Mountain)2:09:27
7. Prinz, Mike (Singletrack Cycle)2:12:22
8. Garvin, Ed (Singletrack Cycle)2:19:15
9. Daykin, Ed (Calgary Cycle)2:19:58
10. Shearer, Tracy (Trailriders)2:22:21
11. Harich, Andrew (Synergy Racing)2:25:35
DNF. Paradis, Clayton (Pedalhead)
DNS. Brodzinski, Tom (Deadgoat Racing)
Women's Senior Elite - 31KM
1. Starko, Nicola (Rebound)2:14:57
2. Bouz, Madelaine (Terrascape)2:23:39
3. Nicholson, Samantha (Bow Cycle / CMC)2:26:53
4. Grajczyk, Trish (Deadgoat Racing)2:27:23
5. Lavoie, Nicole (Trailriders)2:34:28
6. Svererus, Annette (United)2:44:49
Men's Senior Sport / Beginner 21KM
1. Vandebeek, Davin (Frt Mcmurray)1:24:58
2. Steenbergen, Anthony (Bow Cycle / CMC)1:25:03
3. Giberson, Richard (Pedalhead)1:25:05
4. Erfle, Devin (Deadgoat Racing)1:25:13
5. Batstone, Keith (Rundle Mountain)1:27:33
6. Boake, Tyler (Trailriders)1:32:01
7. Nolan, Earl (Spokes)1:32:08
8. Ignatiuk, Paul (Redbike)1:33:18
9. Woodman, Peter (Frt Mcmurray)1:33:45
10. Sarnecki, Michael (United Cycle)1:35:00
11. Labonte, Darin (United Cycle)1:37:46
12. Hamilton, Kirk (River Valley Cycle)1:38:16
13. Riphagen, Neil (Rundle Mountain)1:38:16
14. Abdai, Alistair (Deadgoat Racing)1:39:28
15. Sarnoski, Keith (Pedalhead)1:39:54
16. Chambers, Gary (Deadgoat Racing)1:40:00
17. Rasmussen, James (United)1:42:35
18. Ezard, Garnet (Trailriders)1:45:36
19. Kane, Brad (Deadgoat Racing)1:46:51
20. Brown, Dexter (Headwinds)1:47:23
21. Richards, David (Trailriders)1:56:55
22. Adler, David (Synergy Racing)2:01:17
23. Kuzel, Fred (Sr Beginner) (Singletrack)2:21:00
DNF. Gerritsen, Ian (Soma)
DNF. Nethery, Rob (Pedalhead)
DNS. Sutherland, Trevor (Deadgoat Racing)
Women's Senior Expert - 21KM
Women's Master 30+ Expert -21KM
1. Licis, Lisa (Hardcore)1:41:53
2. Whitehead, Laura (Cochrane Cycle)1:49:22
3. Misseghers, Cristine (MBC/Tatonka)1:51:34
4. Wong, Silping (Pedalhead)1:52:42
5. Dwyer, Tonja (Eurotech)1:57:19
6. Brown, Davina (Master 30+ Expert) (Rundle Mountain)2:05:14
DNF. Sarnoski, Kristy (Dirt Girls)
Men's U17 Expert - 21KM
1. Andserson, Ryan (Trailriders)1:25:48
2. Bowser, Kevin (Olympic Oval)1:28:21
3. Bain, Brian (Bow Cycle / CMC)1:29:47
4. Steven, Yau (Bow Cycle / CMC)1:30:06
5. Grant, Zach (Trailriders)1:35:51
6. Adamson, Shaun (United Cycle)1:36:15
DNF. MacDonald, Mark (Bow Cycle / CMC)
Men's Master 30-39 Sport - 21KM
1. Seaborn, Jeff (Terrascape Racing)1:25:55
2. Clark, Geoff (Independent)1:32:21
3. Dagg, Don (Independent)1:33:26
4. Hoffman, Ian (Hardcore)1:35:03
5. Brown, Gary (Rundle Mountain)1:35:23
6. Kullman, Brian (Synergy Racing)1:37:01
7. Guinden, Stephan (Critical Speed)1:37:28
8. Lavoi, Daniel (Pedalhead)1:39:19
9. Gotta, Jake (Independent)1:39:32
10. Anderson, Ted (Deadgoat Racing)1:39:59
11. Zaryski, Cal (Critical Speed)1:40:15
12. Furber, Scott (Deadgoat Racing)1:40:32
13. McLaren, Craig (Singletrack Cycle)1:42:00
14. Schiefler, Steve (Calgary Cycle)1:42:34
15. Haydo, Michael (Calgary Cycle)1:43:29
16. Robert, Brad (Headwinds)1:46:42
17. Conroy, Jeff (Independent)1:46:43
18. Marcano, Adrian (Calgary Cycle)1:47:38
19. Gibney, Charles (Pedalhead)1:47:58
20. Zychowicz, Wieslaw (Independent)1:48:34
21. Down, Patrick (Deadgoat Racing)1:49:30
22. Vatanen, Erik (Terrascape Racing)1:53:13
23. Wells, Shawn (Pedalhead)1:53:43
24. Clarry, Michael (Soma)1:58:58
25. Connolly, Grant (Ridley's Cycle)2:17:54
26. Zimmer, Jeff (Independent)2:19:25
27. Carlson, Miles (Singletrack Cycle)2:21:05
DNS. Linton, Curtis (Independent)
Men's Master 40+ - 21KM
1. MaGee, Stan (Rundle Mountain)1:25:53
2. McPhalen, Don (Dynamic)1:33:00
3. Gilchrist, John (MBC / Tatonka)1:34:02
4. Brezsnyak, Tim (Deadgoat Racing)1:35:59
5. Funk, Jack (Terrascape Racing)1:37:34
6. Cockshutt, Dean (Soma Cycle)1:39:14
7. Whitten, Dave (Hardcore)1:40:57
8. Yau, Henry (Deadgoat Racing)1:44:23
9. Nybru, Harold (United Cycle)1:45:59
10. Smith, Graham (Rundle Mountain)1:50:15
11. Jones, Darcy (Deadgoat Racing)1:51:14
12. Zelensky, Michael (Pedalhead)2:01:55
13. Keller, Lawrence (Deadgoat Racing)2:05:18
14. Stretch, David (Singletrack Cycle)2:08:41
15. Szasz, Randy (Independent)2:09:17
16. Stott, Dave (Singletrack Cycle)2:10:03
Men's U17 / U15 / Junior Sport - 21KM
1. Nybru, Bjorn (United)1:34:59
2. Scigiliano, Vincent (Jr Sport) (Bike Pedlars)1:36:39
3. Willoughby, Justin (Dynamic Cycle)1:38:05
4. Walsh, Sean (Olympic Oval)1:44:03
5. Roles, Matt (Olympic Oval)2:00:20
6. Smith, Eric (Under 15) (1 Lap-11km) (Olympic Oval)1:27:48 *
Women's Senior Sport - 11KM
Women's Senior Beginner - 11KM
1. Martinuk, Karen (Pedalhead)0:56:10
2. Proulx, Debbie (MBC / Tatonka)1:01:58
3. Williamson, Carrie (Spokes)1:02:20
4. Linder, Bridget (SR Beginner) (Soma Cycle)1:04:01
5. Dittman, Dawn (Soma Cycle)1:04:05
DNS. Sedore, Niki (SR Beginner) (Critical Speed)
Women's Master Sport 30+ - 11KM
1. Gilbride, Adrianne (Hardcore)1:03:25
2. Liddy, Jane 1:04:05
3. Green, Linda (Deadgoat Racing)1:08:25
4. Kraus, Karen (Singletrack)1:18:16
5. Baily, Carolyn (Singletrack)1:21:43





 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login