Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

September 7/02 7:09 am - Vuelta a Espana: Stage 1


Posted by Editoress on 09/7/02
 

Vuelta a Espana
Spain
Stage 1: Valencia - TTT, 24.6 km

1. ONCE-Eroski 26:21
2. US Postal at 0:14
3. Kelme-Costa Blanca 0:15
4. Telekom 0:18
5. Fassa Bortolo 0:23
6. Cofidis 0:26
7. iBanesto.com 0:27
8. Team Coast 0:39
9. Mapei-Quick Step 0:42
10. Acqua e Sapone 0:43
11. Phonak Hearing Systems 0:47
12. Lampre-Daikin 0:54
13. Milaneza-MSS
14. Domo-Farm Frites 0:59
15. Euskaltel-Euskadi 1:03
16. Saeco Longoni Sport 1:13
17. Tacconi Sport
18. Big Mat-Auber 93. 1:16
19. Jazztel-Costa del Almeria 1:21
20. Alessio 1:24
21. Ag2r-Prevoyance 1:26
22. Relax Fuenlabrada 1:31
23. Index Alexia 2:38

Individual classification after Stage 1

1. Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski 26:21
2. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
3. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
4. Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
5. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
6. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
7. Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski all s.t.
8. Antonio Cruz (USA) US Postal Service at 0:14
9. Michael Barry (Can) US Postal Service
10. Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service
11. Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
12. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
13. Roberto Heras (Esp) US Postal Service
14. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
15. David Zabriskie (USA) US Postal Service all s.t.
16. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:15
17. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
18. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
19. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
20. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
21. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
22. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
23. Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
24. Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca all s.t.
25. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 0:18
26. Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
27. Robert Bartko (Ger) Team Telekom
28. Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
29. Andreas Klier (Ger) Team Telekom
30. Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
31. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
32. Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom all s.t.
33. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 0:23
34. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
35. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
36. Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
37. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
38. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
39. Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
40. Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
41. Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo all s.t.
42. Inigo Cuesta (Esp) Cofidis 0:26
43. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
44. David Millar (GBr) Cofidis
45. Guido Trentin (Ita) Cofidis
46. Mederic Clain (Fra) Cofidis
47. Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
48. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis
49. Daniel Atienza (Esp) Cofidis
50. Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom all s.t.
51. Jose Iván Gutierrez (Esp) iBanesto.com 0:27
52. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
53. Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
54. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
55. Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
56. J:Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
57. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
58. Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com all s.t.
59. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 0:31
60. Daniel Becke (Ger) Team Coast 0:39
61. Angel Casero (Esp) Team Coast
62. David Plaza (Esp) Team Coast
63. Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
64. Fernando Escartin (Esp) Team Coast
65. Manuel Beltran (Esp) Team Coast
66. Jaime Hernandez (Esp) Team Coast
67. Luis Perez (Esp) Team Coast
68. Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
69. Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 0:42
70. David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
71. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
72. Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step
73. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
74. Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
75. Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
76. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
77. Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:43
78. Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
79. Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
80. Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
81. M:A: Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
82. Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
83. Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems 0:47
84. Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
85. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
86. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
87. Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems
88. Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
89. Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
90. Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin 0:54
91. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
92. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
93. Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
94. Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
95. Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
96. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
97. Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
98. Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
99. Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
100. Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS
101. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
102. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
103. Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
104. Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 0:59
105. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
106. Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
107. Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
108. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
109. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:03
110. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
111. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
112. Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
113. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
114. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
115. Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
116. Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:05
117. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1:07
118. Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski 1:12
119. Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 1:13
120. Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121. Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
122. Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
123. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
124. Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
125. Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
126. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
127. Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport
128. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
129. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
130. Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport all s.t.
131. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat:Auber 93. 1:16
132. Alexei Sivakov (Rus) Bigmat:Auber 93
133. Stephane Heulot (Fra) Bigmat:Auber 93
134. Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat:Auber 93
135. Guillaume Auger (Fra) Bigmat:Auber 93
136. Aitor Kintana (Esp) Bigmat:Auber 93
137. Cyril Saugrain (Fra) Bigmat:Auber 93
138. Xavier Jan (Fra) Bigmat:Auber 93
139. Jeremy Hunt (GBr) Bigmat:Auber 93 all s.t.
140. Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:18
141. Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21
142. Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
143. J:Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
144. Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
145. Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
146. Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
147. Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
148. Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
149. Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
150. Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport all s.t.
151. Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio 1:24
152. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
153. Andrea Brognara (Ita) Alessio
154. Mauro Zanetti (Ita) Alessio
155. Angelo Furlan (Ita) Alessio
156. Alberto Vinale (Ita) Alessio
157. Aleksandar Nikacevic (Yug) Alessio all s.t.
158. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance 1:26
159. Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
160. Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
161. Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
162. Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
163. Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
164. Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
165. Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
166. Nicolas Inaudi (Fra) Ag2R Prevoyance all s.t.
167. Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites 1:29
168. Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada 1:31
169. Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
170. Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
171. Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
172. Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
173. Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
174. Benjamín Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada
175. Germán Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
176. J:Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada all s.t.
177. Matthew White (Aus) US Postal Service 2:01
178. Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport 2:15
179. Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites 2:25
180. Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:30
181. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 2:35
182. Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia 2:38
183. Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
184. Eddy Serri (Ita) Index Alexia
185. Daniele Galli (Ita) Index Alexia
186. Corrado Serina (Ita) Index Alexia
187. Marco Magnani (Ita) Index Alexia
188. Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
189. Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia all s.t.
190. Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 2:45
191. Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
192. Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 2:47
193. Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
194. Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi both s.t.
195. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 2:53
196. Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport 2:57
197. Robert Sassone (Fra) Cofidis 3:24
198. Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 3:26
199. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 3:26
200. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:37
201. Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 3:42
202. Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 4:30
203. Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:43
204. Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 4:47
205. Dario Pieri (Ita) Alessio 4:56
206. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 8:01

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login