Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

September 8/02 1:38 am - Vuelta a Espana: Stage 2


Posted by Editoress on 09/8/02
 

Vuelta a Espana Spain

Stage 2: Valencia to Alcoy, 144.7. km

1. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 3:59:35
2. Erik Zabel (Ger) Team Telekom
3. Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems
4. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
5. Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
6. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
7. Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
8. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
9. Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
10. Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
11. Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
12. Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
13. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
14. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
15. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
16. Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
17. Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
18. Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
19. Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
20. Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
21. Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
22. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
23. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
24. Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
25. Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
26. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93
27. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
28. Benjamín Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada
29. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
30. Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
31. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
32. Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
33. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
34. Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
35. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi
36. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
37. Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
38. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
39. Angel Casero (Esp) Team Coast
40. Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
41. Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step
42. Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
43. Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
44. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
45. Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
46. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
47. Guido Trentin (Ita) Cofidis
48. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
49. Mauro Zanetti (Ita) Alessio
50. David Plaza (Esp) Team Coast
51. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
52. Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
53. Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
54. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
55. Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
56. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
57. Roberto Heras (Esp) US Postal Service
58. Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
59. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
60. Manuel Beltran (Esp) Team Coast
61. David Millar (GBr) Cofidis
62. Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
63. Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
64. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
65. Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
66. Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
67. Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
68. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
69. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
70. J. Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
71. Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
72. Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
73. Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
74. M. A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tol
75. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
76. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
77. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
78. Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
79. David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
80. Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites
81. Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
82. Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
83. Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
84. Fernando Escartin (Esp) Team Coast
85. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
86. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
87. Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems
88. Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
89. Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
90. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
91. Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
92. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
93. Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
94. Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93
95. Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
96. Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
97. Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
98. Daniel Atienza (Esp) Cofidis
99. Luis Perez (Esp) Team Coast
100. Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
101. Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
102. Inigo Cuesta (Esp) Cofidis
103. Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
104. Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
105. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
106. Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
107. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
108. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
109. Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport
110. Marco Magnani (Ita) Index Alexia
111. J. Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
112. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
113. Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
114. Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
115. Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
116. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
117. Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport all s.t.
118. Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:39
119. Mederic Clain (Fra) Cofidis 0:43
120. Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:53
121. Michael Barry (Can) US Postal Service 0:56
122. Andreas Klier (Ger) Team Telekom 0:59
123. Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:07
124. Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 1:45
125. J. Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:53
126. Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 2:05
127. Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:17
128. Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi
129. Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
130. Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
131. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
132. Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
133. Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
134. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
135. Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski
136. Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
137. Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
138. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
139. Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
140. Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites
141. Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport
142. Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
143. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski
144. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
145. Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
146. Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service all s.t.
147. Robert Sassone (Fra) Cofidis 5:13
148. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis s.t.
149. Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93. 5:35
150. Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
151. Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
152. Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
153. Robert Bartko (Ger) Team Telekom
154. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
155. Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo all s.t.
156. David Zabriskie (USA) US Postal Service 5:46
157. Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 5:51
158. Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
159. Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
160. German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
161. Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada
162. Jaime Hernandez (Esp) Team Coast all s.t.
163. Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo 7:14
164. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
165. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
166. Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
167. Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
168. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
169. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step all s.t.
170. Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 8:05
171. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
172. Andreas Kloden (Ger) Team Telekom both s.t.
173. Andrea Brognara (Ita) Alessio 16:27
174. Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
175. Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
176. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
177. Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
178. Angelo Furlan (Ita) Alessio
179. Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step
180. Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
181. Daniele Galli (Ita) Index Alexia
182. Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
183. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
184. Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
185. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
186. Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
187. Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia
188. Alberto Vinale (Ita) Alessio
189. Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
190. Corrado Serina (Ita) Index Alexia
191. Daniel Becke (Ger) Team Coast
192. Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
193. Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites
194. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
195. Matthew White (Aus) US Postal Service
196. Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia
197. Eddy Serri (Ita) Index Alexia
198. Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
199. Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93
200. Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
201. Jeremy Hunt (GBr) Bigmat.Auber 93
202. Antonio Cruz (USA) US Postal Service
203. Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance all s.t.
DNF Nicolas Inaudi (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF Aleksandar Nikacevic (Yug) Alessio
DNF Dario Pieri (Ita) Alessio

GC

1. Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski 4:25:56
2. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
3. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
4. Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
5. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
6. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
7. Roberto Heras (Esp) US Postal Service 0:14
8. Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
9. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
10. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:15
11. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
12. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
13. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
14. Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
15. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
16. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
17. Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
18. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 0:18
19. Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
20. Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
21. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 0:23
22. Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
23. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
24. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
25. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
26. Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis 0:26
27. Guido Trentin (Ita) Cofidis
28. David Millar (GBr) Cofidis
29. Inigo Cuesta (Esp) Cofidis
30. Daniel Atienza (Esp) Cofidis
31. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 0:27
32. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
33. Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
34. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
35. Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
36. Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
37. Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
38. J. Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
39. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 0:31
40. Angel Casero (Esp) Team Coast 0:39
41. David Plaza (Esp) Team Coast
42. Manuel Beltran (Esp) Team Coast
43. Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
44. Fernando Escartin (Esp) Team Coast
45. Luis Perez (Esp) Team Coast
46. Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step 0:42
47. David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
48. Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
49. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
50. Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:43
51. M. A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tol
52. Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
53. Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
54. Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 0:47
55. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
56. Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
57. Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
58. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
59. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin 0:54
60. Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
61. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
62. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
63. Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
64. Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
65. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
66. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
67. Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
68. Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
69. Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 0:59
70. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
71. Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
72. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
73. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:03
74. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
75. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
76. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
77. Mederic Clain (Fra) Cofidis 1:09
78. Michael Barry (Can) US Postal Service 1:10
79. Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:13
80. Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
81. Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
82. Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
83. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
84. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
85. Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
86. Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
87. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
88. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93. 1:16
89. Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
90. Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
91. Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93
92. Andreas Klier (Ger) Team Telekom 1:17
93. Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:18
94. Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21
95. Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
96. Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
97. Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
98. J. Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
99. Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
100. Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
101. Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
102. Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
103. Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:22
104. Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio 1:24
105. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
106. Mauro Zanetti (Ita) Alessio
107. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance 1:26
108. Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
109. Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
110. Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:31
111. Benjamín Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada
112. Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
113. Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
114. Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
115. Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:49
116. Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:58
117. Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 2:17
118. Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites 2:25
119. Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service 2:31
120. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca 2:32
121. Rolf Aldag (Ger) Team Telekom 2:35
122. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
123. Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia 2:38
124. Marco Magnani (Ita) Index Alexia
125. Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 2:39
126. Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom 2:43
127. Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport 2:57
128. Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 2:59
129. Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 3:11
130. Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:20
131. Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
132. J. Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:24
133. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
134. Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 3:26
135. Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski 3:29
136. Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 3:30
137. Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 3:43
138. Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites 3:46
139. Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:48
140. Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:43
141. Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 4:47
142. Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi
143. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 4:52
144. Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 5:04
145. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis 5:39
146. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 5:43
147. Robert Bartko (Ger) Team Telekom 5:53
148. Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo 5:58
149. Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
150. David Zabriskie (USA) US Postal Service 6:00
151. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 6:17
152. Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 6:18
153. Jaime Hernandez (Esp) Team Coast 6:30
154. Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 6:38
155. Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin 6:45
156. Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 6:47
157. Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93. 6:51
158. Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada 7:22
159. German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
160. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service 7:28
161. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 7:37
162. Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
163. Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport 7:50
164. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step 7:56
165. Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems 8:01
166. Andreas Kloden (Ger) Team Telekom 8:23
167. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 8:27
168. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 8:31
169. Robert Sassone (Fra) Cofidis 8:37
170. Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 9:26
171. Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 9:33
172. Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 10:01
173. Antonio Cruz (USA) US Postal Service 16:41
174. Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast 17:06
175. Daniel Becke (Ger) Team Coast
176. Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 17:09
177. Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 17:26
178. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 17:30
179. Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 17:40
180. Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93. 17:43
181. Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
182. Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93
183. Jeremy Hunt (GBr) Bigmat.Auber 93
184. Andrea Brognara (Ita) Alessio 17:51
185. Angelo Furlan (Ita) Alessio
186. Alberto Vinale (Ita) Alessio
187. Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance 17:53
188. Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
189. Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
190. Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
191. Matthew White (Aus) US Postal Service 18:28
192. Dario Andriotto (Ita) Index Alexia 19:05
193. Corrado Serina (Ita) Index Alexia
194. Eddy Serri (Ita) Index Alexia
195. Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites 19:12
196. Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites
197. Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 19:14
198. Daniele Galli (Ita) Index Alexia 19:15
199. Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia
200. Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia
201. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 19:20
202. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 20:04
203. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 24:28

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login