Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

September 17/02 2:51 am - World Masters Track Championships


Posted by Editoress on 09/17/02
 

World Masters Track Championships - Results from Monday September 16th

Men's Sprint Qualifying Time Trial
200M
45 - 49 Age Group
Result

1. Mark Zaschke (GBR) 11.653
2. Richard Voss (USA) 11.875
3. Grant Seals (USA) 11.882
4. Steve Cronshaw (GBR) 11.990
5. Andy Laing (GBR) 12.062
6. Hugo Daguerre (ARG) 12.091
7. John Simmons (USA) 12.144
8. Bernhard Kluender (GER) 12.397
9. Rob Good (CAN) 12.485
10. David Nisbet (GBR) 12.822
11. Mark Minting (GBR) 13.030
12. Robert Pelegrin (USA) 13.059
13. Tom Morton (GBR) 13.646
14. Philippe Hervieu (FRA)

FIRST Round

Heat 1
Mark Zascke (GBR)
Philippe Hervieu (FRA)

Heat 2
Richard Voss (USA)
Rob Good (CAN)
Tom Morton (GBR)

Heat 3
Grant Seals (USA)
Bernhard Kluender (GER)
Robert Pelegrin (USA)

Heat 4
Steve Cronshaw (GBR)
John Simmons (USA)
Mark Minting (GBR)

Heat 5
Andy Laing (GBR)
Hugo Daguerre (ARG)
David Nisbet (GBR)

Men's Sprint Qualifying Time Trial
200M
40 44 Age Group
Result

1. Geoff Stoker (AUS) 11.185
2. Don Langley (USA) 11.290
3. Alphonso Whaley (USA) 11.551
4. Steve Pulford (GBR) 11.557
5. Kenneth Todd (USA) 11.754
6. Mark Pelletier (USA) 11.856
7. Tim Abbot (RSA) 11.874
8. Ivor Reid (GBR) 11.964
9. Paul Parker (AUS) 12.057
10. Mitchell Law (AUS) 12.068
11. Dominigue Sioul (FRA) 12.211
12. Stuart Whitell (GBR) 12.271
13. Dan Wood (USA) 12.340
14. Keith Williams (GBR) 12.363
15. Jean Francoise Le More (FRA) 12.502
16. Charlie Birch (GBR) 12.586
17. Rex Caldwell (USA) 12.970
18. Bill Pfeiffer (USA) 14.273
19. Stephen Light (GBR) 19.243

Round 1

Heat 1
Geoff Stoker (AUS)
Stephen Light (GBR)

Heat 2
Don Langley (USA)
Dan Wood (USA)

Heat 3
Alphonso Whaley (USA)
Stuart Whitell (GBR)
Bill Pfeiffer (USA)

Heat 4
Steve Pulford (GBR)
Dominigue Sioul (FRA)
Rex Caldwell (USA)

Heat 5
Kenneth Todd (USA)
Mitchell Law (AUS)
Charlie Birch (GBR)

Heat 6
Mark Pelletier (USA)
Paul Parker (AUS)
Jean Francoise Le More (FRA)

Heat 7
Tim Abbot (RSA)
Ivor Reid (GBR)
Keith Williams (GBR)

Men's Sprint Qualifying Time Trial
200M
35 - 39 Age Group
Result

1. David Robson (GBR) 11.272
2. Wikus Esterhuizen (RSA) 11.273
3. Keith Bruneau (CAN) 11.277
4. Shigekazu Maruyama (JAP) 11.363
5. Tim Goodwin (USA) 11.493
6. Matthew Diefenbach (USA) 11.657
7. Kirk Whiteman (USA) 11.689
8. Christopher Henderson (USA) 11.707
9. Stephen Aslin (GBR) 11.750
10. Kenny Williams (USA) 11.821
11. Douglas Beck (USA) 11.861
12. Stephen Prokopiw (USA) 11.965
13. Christopher Pyatt (GBR) 11.986
14. Steve Glennon (GBR) 12.070
15. Alastair Taylor (GBR) 12.297
16. Paul Hurst (GBR) 12.547
17. Paul Ramsden (GBR) 12.565
18. John Moran (IRL) 12.680
19. Michael Gordon (USA) 12.923
20th David Pardoe (GBR) 13.287
21. Neil Hamilton (GBR) 13.688
22. John Haschka (GBR) 13.805

Round 1

Heat 1
David Robson (GBR)
John Haschka (GBR)

Heat 2
Wikus Esterhuizen (RSA)
Alastair Taylor (GBR)

Heat 3
Keith Bruneau (CAN)
Steve Glennon (GBR)
Neil Hamilton (GBR)

Heat 4
Shigekazu Maruyama (JAP)
Christopher Pyatt (GBR)
David Pardoe (GBR)


Heat 5
Tim Goodwin (USA)
Stephen Prokopiw (USA)
Michael Gordon (USA)

Heat 6
Matthew Diefenbach (USA)
Douglas Beck (USA)
John Moran (IRL)

Heat 7
Kirk Whiteman (USA)
Kenny Williams (USA)
Paul Ramsden (GBR)

Heat 8
Christopher Henderson (USA)
Stephen Aslin (GBR)
Paul Hurst (GBR)

Men's Sprint Qualifying Time Trial
200M
30 - 34 Age Group
Result

1. Stephen Alfred (TRI) 10.946
2. Neil Potter (GBR) 11.197
3. Ian George (GBR) 11.230
4. Stefan Collins (GBR) 11.483
5. Jean Paul Benvenuto (FRA) 11.528
6. Mark Whittaker (GBR) 11.549
7. Robert Darley (GBR) 11.560
8. Yasumichi Yamane (JAP) 11.610
9. Achen Aggar (FRA) 11.630
10. Mark Pettitt (GBR) 12.037
11. Adrian Rowe (GBR) 12.089
12. Tony Brooks (GBR) 12.331
13. Paul Doyle (IRL) 12.388
14. Mark Colquhoun (GBR) 12.453
15. Ronald Marshall (RSA) 12.584
16. Malcolm Goggin (IRL) 13.277
17. Neville Brennan (GBR) 14.840

Round 1

Heat 1
Stephen Alfred (TRI)
Neville Brennan (GBR)

Heat 2
Neil Potter (GBR)
Adrian Rowe (GBR)
Malcolm Goggin (IRL)

Heat 3
Ian George (GBR)
Mark Pettitt (GBR)
Ronald Marshall (RSA)

Heat 4
Stefan Collins (GBR)
Achen Aggar (FRA)
Mark Colquhoun (GBR)

Heat 5
Jean Paul Benvenuto (FRA)
Yasumichi Yamane (JAP)
Paul Doyle (IRL)

Heat 6
Mark Whittaker (GBR)
Robert Darley (GBR)
Tony Brooks (GBR)

Men's Sprint Round 1
40 - 44 Age Group
Result

Heat 1
1. Geoff Stoker (AUS) 21.608
2. Stephen Light (GBR)

Heat 2
1. Don Langley (USA) 12.473
2. Dan Wood (USA)

Heat 3
1. Alphonso Whaley (USA) 12.611
2. Stuart Whitell (GBR)
3. Bill Pfeiffer (USA)

Heat 4
1. Steve Pulford (GBR) 12.064
2. Dominigue Sioul (FRA)
3. Rex Caldwell (USA)

Heat 5
1. Kenneth Todd (USA) 12.180
2. Charlie Birch (GBR)
3. Mitchell Law (AUS)

Heat 6
1. Mark Pelletier (USA) 12.587
2. Paul Parker (AUS)
3. Jean Francoise Le More (FRA)

Heat 7
1. Tim Abbot (RSA) 12.380
2. Ivor Reid (GBR)
3. Keith Williams (GBR)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
40 - 44 Age Group

Heat 1
Stephen Light (GBR)
Keith Williams (GBR)

Heat 2
Dan Wood (USA)
Jean Francoise Le More (FRA)

Heat 3
Stuart Whitell (GBR)
Mitchell Law (AUS)

Heat 4
Dominigue Sioul (FRA)
Ivor Reid (GBR)
Rex Caldwell (USA)

Heat 5
Charlie Birch (GBR)
Paul Parker (AUS)
Bill Pfeiffer (USA)

Men's Sprint Round 1
35 - 39 Age Group
Result

Heat 1
1. David Robson (GBR) 13.962
2. John Haschka (GBR)

Heat 2
1. Wikus Esterhuizen (RSA) 12.462
2. Alastair Taylor (GBR)

Heat 3
1. Keith Bruneau (CAN) 12.218
2. Steve Glennon (GBR)
3. Neil Hamilton (GBR)

Heat 4
1. Shigekazu Maruyama (JAP) 11.951
2. Christopher Pyatt (GBR)
3. David Pardoe (GBR)

Heat 5
1. Stephen Prokopiw (USA) 11.985
2. Tim Goodwin (USA)
3. Michael Gordon (USA)

Heat 6
1. Douglas Beck (USA) 13.058
2. Matthew Diefenbach (USA)
3. John Moran (IRL)

Heat 7
1. Kenny Williams (USA) 12.307
2. Kirk Whiteman (USA)
3. Paul Ramsden (GBR)

Heat 8
1. Christopher Henderson (USA) 11.772
2. Stephen Aslin (GBR)
3. Paul Hurst (GBR)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
35 - 39 Age Group

Heat 1
John Haschka (GBR)
Stephen Aslin (GBR)
Neil Hamilton (GBR)

Heat 2
Alastair Taylor (GBR)
Kirk Whiteman (USA)
David Pardoe (GBR)

Heat 3
Steve Glennon (GBR)
Matthew Diefenbach (USA)
Paul Ramsden (GBR)
Michael Gordon (USA)

Heat 4
Christopher Pyatt (GBR)
Tim Goodwin (USA)
Paul Hurst (GBR)
John Moran (IRL)

Men's Sprint Round 1
30 - 34 Age Group
Result

Heat 1
1. Stephen Alfred (TRI) 14.208
2. Neville Brennan (GBR)

Heat 2
1. Neil Potter (GBR) 12.126
2. Adrian Rowe (GBR)
3. Malcolm Goggin (IRL)

Heat 3
1. Ian George (GBR) 12.524
2. Mark Pettitt (GBR)
3. Ronald Marshall (RSA)

Heat 4
1. Stefan Collins (GBR) 11.773
2. Achen Aggar (FRA)
3. Mark Colquhoun (GBR)

Heat 5
1. Yasumichi Yamane (JAP) 12.226
2. Paul Doyle (IRL)
3. Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 6
1. Mark Whittaker (GBR) 12.328
2. Robert Darley (GBR)
3. Tony Brooks (GBR)

WARNING given to Jean Paul Benvenuto (FRA) for moving out of sprinters line

Men's Sprint Round 1 Repecharge
30 - 34 Age Group

Heat 1
Neville Brennan (GBR)
Tony Brooks (GBR)

Heat 2
Adrian Rowe (GBR)
Jean Paul Benvenuto (FRA)
Ronald Marshall (RSA)


Heat 3
Mark Pettitt (GBR)
Robert Darley (GBR)
Mark Colquhoun (GBR)

Heat 4
Achen Aggar (FRA)
Paul Doyle (IRL)
Malcolm Goggin (IRL)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
45 - 49 Age Group
Result

Heat 1
1. Mark Minting (GBR) 13.232
2. David Nisbet (GBR)
3. Philippe Hervieu (FRA)

Heat 2
1. Hugo Daguerre (ARG) 12.434
2. Rob Good (CAN)
3. Robert Pelegrin (USA)

Heat 3
1. Bernhard Kluender (GER) 12.482
2. John Simmons (USA)
3. Tom Morton (GBR)

Round 2

Heat 1
Mark Zascke (GBR)
Bernhard Kluender (GER)

Heat 2
Richard Voss (USA)
Hugo Daguerre (ARG)

Heat 3
Grant Seals (USA)
Mark Minting (GBR)

Heat 4
Steve Cronshaw (GBR)
Andy Laing (GBR)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
40 - 44 Age Group
Result

Heat 1
1. Keith Williams (GBR) 17.193
2. Stephen Light (GBR)

Heat 2
1. Dan Wood (USA) 13.335
2. Jean Francoise Le More (FRA)

Heat 3
1. Mitchell Law (AUS) 12.497
2. Stuart Whitell (GBR)

Heat 4
1. Ivor Reid (GBR) 12.415
2. Rex Caldwell (USA)
3. Dominigue Sioul (FRA)

Heat 5
1. Paul Parker (AUS) 13.190
2. Charlie Birch (GBR)
3. Bill Pfeiffer (USA)

Warning issued to Dominigue Sioul (FRA) For Deviating From Racing Line

Round 2

Heat1
Geoff Stoker (AUS)
Paul Parker (AUS)
Ivor Reid (GBR)

Heat 2
Don Langley (USA)
Tim Abbot (RSA)
Mitchell Law (AUS)

Heat 3
Alphonso Whaley (USA)
Mark Pelletier (USA)
Dan Wood (USA)

Heat 4
Steve Pulford (GBR)
Kenneth Todd (USA)
Keith Williams (GBR)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
35 - 39 Age Group
Result

Heat 1
1. Stephen Aslin (GBR) 12.777
2. Neil Hamilton (GBR)
3. John Haschka (GBR)

Heat 2
1. Kirk Whiteman (USA) 13.043
2. David Pardoe (GBR)
3. Alastair Taylor (GBR)

Heat 3
1. Matthew Diefenbach (USA) 12.315
2. Steve Glennon (GBR)
3. Michael Gordon (USA)
4. Paul Ramsden (GBR)


Heat 4
1. Tim Goodwin (USA) 12.416
2. Christopher Pyatt (GBR)
3. John Moran (IRL)
4. Paul Hurst (GBR)

Round 2
Heat 1
David Robson (GBR)
Christopher Henderson (USA)
Tim Goodwin (USA)

Heat 2
Wikus Esterhuizen (RSA)
Kenny Williams (USA)
Matthew Diefenbach (USA)

Heat 3
Keith Bruneau (CAN)
Douglas Beck (USA)
Kirk Whiteman (USA)

Heat 4
Shigekazu Maruyama (JAP)
Stephen Prokopiw (USA)
Stephen Aslin (GBR)

Men's Sprint Round 1 Repecharge
30 - 34 Age Group
Result

Heat 1
1. Tony Brooks (GBR) 14.116
2. Neville Brennan (GBR)

Heat 2
1. Jean Paul Benvenuto (FRA) 11.844
2. Adrian Rowe (GBR)
Ronald Marshall (RSA)

Heat 3
1. Robert Darley (GBR) 12.965
2. Mark Pettitt (GBR)
3. Mark Colquhoun (GBR)

Heat 4
1. Achen Aggar (FRA) 12.409
2. Paul Doyle (IRL)
Malcolm Goggin (IRL)

Round 2
Heat 1
Stephen Alfred (TRI)
Achen Aggar (FRA)

Heat 2
Neil Potter (GBR)
Robert Darley (GBR)

Heat 3
Ian George (GBR)
Mark Whittaker (GBR)
Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 4
Stefan Collins (GBR)
Yasumichi Yamane (JAP)
Tony Brooks (GBR)

Men's Sprint Round 2
45 - 49 Age Group
Result

Heat 1
1. Mark Zascke (GBR) 12.327
2. Bernhard Kluender (GER)

Heat 2
1. Richard Voss (USA) 12.641
2. Hugo Daguerre (ARG)

Heat 3
1. Grant Seals (USA) 12.541
2. Mark Minting (GBR)

Heat 4
1. Steve Cronshaw (GBR) 12.737
2. Andy Laing (GBR)

Round 2 Repecharge
Heat 1
Bernhard Kluender (GER)
Andy Laing (GBR)

Heat 2
Hugo Daguerre (ARG)
Mark Minting (GBR)

Men's Sprint Round 2
40 - 44 Age Group
Result

Heat1
1. Geoff Stoker (AUS) 11.338 **NEW EVENT RECORD
2. Ivor Reid (GBR)
3. Paul Parker (AUS)

Heat 2
1. Don Langley (USA) 12.051
2. Tim Abbot (RSA)
3. Mitchell Law (AUS)

Heat 3
1. Alphonso Whaley (USA) 12.016
2. Dan Wood (USA)
3. Mark Pelletier (USA)

Heat 4
1. Kenneth Todd (USA) 12.330
2. Steve Pulford (GBR)
3. Keith Williams (GBR)

Round 2 Repecharge
Heat 1
118 Ivor Reid (GBR)
99 Steve Pulford (GBR)
90 Mitchell Law (AUS)
97 Mark Pelletier (USA)

Heat 2
81 Tim Abbot (RSA)
115 Dan Wood (USA)
96 Paul Parker (AUS)
112 Keith Williams (GBR)

Men's Sprint Round 2
35 - 39 Age Group
Result

Heat 1
1. David Robson (GBR) 12.138
2. Tim Goodwin (USA)
3. Christopher Henderson (USA)

Heat 2
1. Wikus Esterhuizen (RSA) 12.189
2. Matthew Diefenbach (USA)
3. Kenny Williams (USA)

Heat 3
1. Keith Bruneau (CAN) 11.904
2. Kirk Whiteman (USA)
3. Douglas Beck (USA)

Heat 4
1. Shigekazu Maruyama (JAP) 11.387
2. Stephen Aslin (GBR)
3. Stephen Prokopiw (USA)


Round 2 Repecharge
Heat 1
Tim Goodwin (USA)
Stephen Aslin (GBR)
Kenny Williams (USA)
Douglas Beck (USA)

Heat 2
Matthew Diefenbach (USA)
Kirk Whiteman (USA)
Christopher Henderson (USA)
Stephen Prokopiw (USA)

Men's Sprint Round 2
30 - 34 Age Group
Result

Heat 1
1. Stephen Alfred (TRI) 11.667
2. Achen Aggar (FRA)

Heat 2
1. Robert Darley (GBR) 12.216
2. Neil Potter (GBR)

Heat 3
1. Ian George (GBR) 11.953
2. Mark Whittaker (GBR)
3. Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 4
1. Yasumichi Yamane (JAP) 11.953
2. Stefan Collins (GBR)
3. Tony Brooks (GBR)

Heat 1
1. Stephen Alfred (TRI) 11.667
2. Achen Aggar (FRA)

Heat 2
1. Robert Darley (GBR) 12.216
2. Neil Potter (GBR)

Heat 3
1. Ian George (GBR) 11.953
2. Mark Whittaker (GBR)
3. Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 4
1. Yasumichi Yamane (JAP) 11.953
2. Stefan Collins (GBR)
3. Tony Brooks (GBR)


Round 2 Repecharge
Heat 1
Achen Aggar (FRA)
Stefan Collins (GBR)
Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 2
Neil Potter (GBR)
Mark Whittaker (GBR)
Tony Brooks (GBR)

Men's Sprint Round 2 Repecharge
45 - 49 Age Group
Result

Heat 1
1. Andy Laing (GBR) 12.656
2. Bernhard Kluender (GER)

Heat 2
1. Hugo Daguerre (ARG) 12.570
2. Mark Minting (GBR)

Semi Finals

Heat A
Mark Zaschke (GBR)
Hugo Daguerre (ARG)

Heat B
Richard Voss (USA)
Andy Laing (GBR)

Heat C
Grant Seals (USA)
Steve Cronshaw (GBR)

Men's Sprint Round 2 Repecharge
40 - 44 Age Group
Result

Heat 1
1. Steve Pulford (GBR) 12.341
2. Mark Pelletier (USA)
3. Mitchell Law (AUS)
4. Ivor Reid (GBR)

Heat 2
1. Dan Wood (USA) 12.370
2. Tim Abbot (RSA)
3. Keith Williams (GBR)
4. Paul Parker (AUS)

Semi Finals

Heat A
Geoff Stoker (AUS)
Dan Wood (USA)

Heat B
Don Langley (USA)
Steve Pulford (GBR)

Heat C
Alphonso Whaley (USA)
Kenneth Todd (USA)

Men's Sprint Round 2 Repecharge
35 - 39 Age Group
Result

Heat 1
1. Tim Goodwin (USA) 11.964
2. Kenny Williams (USA)
3. Stephen Aslin (GBR)
4. Douglas Beck (USA)

Heat 2
1. Matthew Diefenbach (USA) 12.005
2. Kirk Whiteman (USA)
3. Christopher Henderson (USA)
4. Stephen Prokopiw (USA)

Semi Finals

Heat A
David Robson (GBR)
Matthew Diefenbach (USA)

Heat B
Wikus Esterhuizen (RSA)
Tim Goodwin (USA)

Heat C
Keith Bruneau (CAN)
Shigekazu Maruyama (JAP)

Men's Round 2 Repecharge
30 - 34 Age Group
Result

Heat 1
1. Achen Aggar (FRA) 12.489
2. Stefan Collins (GBR)
3. Jean Paul Benvenuto (FRA)

Heat 2
1. Neil Potter (GBR) 11.572
2. Mark Whittaker (GBR)
3. Tony Brooks (GBR)

Semi Finals

Heat A
Stephen Alfred (TRI)
Neil Potter (GBR)

Heat B
Robert Darley (GBR)
Achen Aggar (FRA)

Heat C
Ian George (GBR)
Yasumichi Yamane (JAP)

Women's Time Trial
500M
50+ Age Group
Result

1. Terry Roach (USA) 41.092 **EVENT RECORD
2. Charlotte Miller (USA) 42.214
3. Valerie Rushworth (GBR) 42.295
4. Anne Stevens (GBR) 42.830
5. Jeanette Traver-Fitz(GER)ald (USA) 43.342
6. Tracy Bremer (GER) 45.474
7. Carmen A Muniz Aceves (MEX) 50.716

Gold TERRY ROACH (USA)
Silver CHARLOTTE MILLER (USA)
Bronze VALERIE RUSHWORTH (GBR)

Men's Sprint Semi Finals
45 - 49 Age Group
Result

Heat A
1. Mark Zaschke (GBR) 12.331
2. Hugo Daguerre (ARG)

Heat B
1. Richard Voss (USA) 11.943
2. Andy Laing (GBR)

Heat C
1. Steve Cronshaw (GBR) 12.396
2. Grant Seals (USA)

Minor Final
4 to 6 Places

Hugo Daguerre (ARG)
Andy Laing (GBR)
Grant Seals (USA)

Final
1 to 3 Places

Mark Zascke (GBR%2

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login