Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

September 18/02 6:03 am - Cycling on TV, Cyclist Injured, Vuelta: Stage 11


Posted by Editoress on 09/18/02
 

Cycling on TV

CTV National news, tonight at 11pm local, about Victoria cyclist Sam Whittingham and his world record, set last year of 130 kph on a bicycle and his bid to do it again in 2 weeks.


Well Know Cyclist Injured
Courtesy Ross D. Knight - Seenite Sports

Some very sad news from Ottawa

On Tuesday evening, September 17, while riding home after the completion of a criterium an the NRC, Phil Brun del re, an employee of Full Cycle, was struck by a vehicle at the intersection of Montreal Rd and the Aviation Parkway. Phil remains unconscious and is in critical (but stable) condition in the Intensive Care Unit at the Ottawa Hospital (Civic Campus). Phil has enjoyed an excellent cycling season this year which included a Victory in the OBC Grand Prix Senior 3 event. For photos of his finish and podium follow the link to Canadian Cyclist photos Here and scroll down to the finish and podium thumbnail images.

At times like this the cycling community is known to rally together and support family and friends. Please send all cards and condolences for Phil care of Full Cycle, 427 St. Laurent Blvd. Ottawa, Canada K1K 2Z8. These will be forwarded to the family.

I would like to pass a personal thanks to those of you at the scene and for your quick thinking in tracking down and contacting Phil's family. At times like this we have to be positive and hope that Phil will have a speedy and full recovery.


Vuelta a Espana Spain

Stage 11: Alcobendas to Collado Villalba, 166.1 km
1. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 3:55:54
2. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi at s.t.
3. Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS 0:02
4. David Millar (GBr) Cofidis 0:09
5. Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
6. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
7. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
8. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
9. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
10. Roberto Heras (Esp) US Postal Service
11. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
12. Manuel Beltran (Esp) Team Coast
13. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
14. Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
15. Angel Casero (Esp) Team Coast
16. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93
17. Guido Trentin (Ita) Cofidis
18. Fernando Escartin (Esp) Team Coast
19. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
20. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca all s.t.
21. Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 2:21
22. J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com 2:23
23. Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
24. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
25. Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
26. Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
27. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
28. Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
29. Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
30. Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
31. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
32. David Plaza (Esp) Team Coast
33. Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
34. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
35. Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
36. Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
37. Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
38. Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
39. Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
40. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
41. Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
42. Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
43. Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
44. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
45. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
46. Luis Perez (Esp) Team Coast
47. Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
48. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
49. Daniel Atienza (Esp) Cofidis all s.t.
50. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:31
51. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service 2:34
52. Christian Vandevelde (USA) US Postal Service 4:09
53. Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 5:11
54. Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin s.t.
55. Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 5:34
56. J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 5:57
57. Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
58. M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo both s.t.
59. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance 6:27
60. Mederic Clain (Fra) Cofidis
61. David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
62. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
63. Andris Reiss (Lat) Index Alexia
64. Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi
65. Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
66. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
67. Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
68. Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
69. Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
70. Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
71. Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi
72. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
73. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
74. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
75. Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
76. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
77. Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems all s.t.
78. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 11:34
79. Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
80. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
81. Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
82. Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
83. Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
84. Robert Bartko (Ger) Team Telekom
85. Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
86. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
87. Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
88. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
89. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
90. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
91. J. Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada
92. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski
93. Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
94. Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
95. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
96. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
97. Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
98. Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
99. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
100. Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
101. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis
102. Angelo Furlan (Ita) Alessio
103. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
104. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
105. Mauro Zanetti (Ita) Alessio
106. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
107. David Zabriskie (USA) US Postal Service
108. Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca all s.t.
109. Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 13:24
110. Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
111. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
112. Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
113. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
114. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
115. Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
116. Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
117. Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
118. Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
119. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
120. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
121. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
122. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
123. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
124. Daniel Becke (Ger) Team Coast
125. Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
126. Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
127. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
128. Andreas Klier (Ger) Team Telekom
129. Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
130. Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
131. Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
132. Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
133. Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
134. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
135. Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
136. Matthew White (Aus) US Postal Service
137. Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service
138. Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
139. Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS
140. Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
141. Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
142. Antonio Cruz (USA) US Postal Service
143. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport all s.t.
144. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin 15:16
145. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
146. Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
147. Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step
148. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
149. Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
150. Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
151. Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
152. Jaime Hernandez (Esp) Team Coast
153. Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93 all s.t.
154. Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 15:19
155. Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
156. Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
157. Alberto Vinale (Ita) Alessio all s.t.
158. Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems 20:54
159. German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 21:51
160. Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
161. Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
162. Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada
163. Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
164. Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
165. Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
166. Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
167. Robert Sassone (Fra) Cofidis
168. Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites all s.t.
DNF Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
DNF Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
DNF Marco Magnani (Ita) Index Alexia
DNF Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
DNF Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
DNS Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom

GC
1. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 37:15:08
2. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca at 0:01
3. Roberto Heras (Esp) US Postal Service 1:42
4. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:04
5. Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
6. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:47
7. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93. 3:05
8. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski 3:20
9. Guido Trentin (Ita) Cofidis 3:34
10. David Millar (GBr) Cofidis 3:36
11. Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS 3:52
12. Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo 3:57
13. Manuel Beltran (Esp) Team Coast 4:12
14. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport 4:21
15. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 4:30
16. Angel Casero (Esp) Team Coast 4:51
17. Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski 5:47
18. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS 5:51
19. Fernando Escartin (Esp) Team Coast 6:28
20. Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 7:55
21. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo 10:48
22. Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca 13:32
23. Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 15:22
24. Luis Perez (Esp) Team Coast 16:07
25. David Plaza (Esp) Team Coast 16:16
26. Christian Vandevelde (USA) US Postal Service 17:19
27. Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport 19:36
28. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 22:46
29. Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 26:33
30. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems 26:38
31. J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 27:50
32. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski 28:49
33. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 28:55
34. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi 29:07
35. Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio 29:20
36. J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com 29:54
37. Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada 29:59
38. Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis 30:35
39. Daniel Atienza (Esp) Cofidis 32:36
40. Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com 35:13
41. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites 36:33
42. Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 37:04
43. Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi 37:20
44. Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS 38:42
45. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca 39:10
46. Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 39:22
47. Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada 39:48
48. Matthias Kessler (Ger) Team Telekom 40:45
49. Joao Silva (Por) Milaneza-MSS 41:05
50. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski 42:20
51. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS 43:33
52. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca 44:19
53. Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo 45:10
54. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski 45:36
55. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance 46:54
56. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin 48:29
57. Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 49:00
58. M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 50:19
59. Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo 50:41
60. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca 51:16
61. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 51:35
62. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca 51:59
63. Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi 52:49
64. Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 53:19
65. David Canada (Esp) Mapei-Quick Step 53:24
66. Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia 53:38
67. Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 59:28
68. Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 59:51
69. Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 1:00:35
70. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service 1:00:51
71. Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93. 1:01:20
72. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 1:02:03
73. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:02:16
74. Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:02:49
75. Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:02:55
76. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 1:03:58
77. Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport 1:04:44
78. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 1:06:58
79. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com 1:10:03
80. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca 1:10:22
81. Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems 1:10:24
82. Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 1:11:05
83. Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:11:59
84. Mederic Clain (Fra) Cofidis 1:13:26
85. Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 1:15:22
86. Rolf Aldag (Ger) Team Telekom 1:16:13
87. Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 1:17:15
88. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 1:17:44
89. Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance 1:18:00
90. Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 1:18:47
91. Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca 1:19:15
92. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 1:19:17
93. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin 1:19:39
94. Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21:37
95. Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:22:11
96. Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com 1:22:13
97. Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 1:24:59
98. Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport 1:25:29
99. Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance 1:25:46
100. Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems 1:25:55
101. Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites 1:26:29
102. Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service 1:26:36
103. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport 1:26:47
104. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems 1:27:02
105. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis 1:27:48
106. Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance 1:28:00
107. Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93. 1:28:02
108. Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:28:03
109. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 1:28:39
110. Aitor Garmendia (Esp) Team Coast 1:28:43
111. J.Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:28:47
112. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service 1:29:29
113. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites 1:29:35
114. Mauro Zanetti (Ita) Alessio 1:29:36
115. Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com 1:30:23
116. Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 1:30:48
117. Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:30:54
118. Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:31:00
119. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 1:31:13
120. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom 1:31:27
121. Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 1:31:48
122. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step 1:32:01
123. Robert Bartko (Ger) Team Telekom 1:33:17
124. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 1:34:11
125. Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 1:35:31
126. Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 1:35:58
127. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1:37:30
128. Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:37:50
129. Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo 1:38:14
130. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 1:38:40
131. Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:39:18
132. Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:39:31
133. Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step 1:39:32
134. Andreas Klier (Ger) Team Telekom 1:39:35
135. Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 1:40:43
136. Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin 1:40:50
137. Andris Reiss (Lat) Index Alexia 1:41:02
138. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:41:03
139. Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:44:02
140. Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:44:47
141. Angelo Furlan (Ita) Alessio 1:45:28
142. David Zabriskie (USA) US Postal Service 1:45:30
143. Jaime Hernandez (Esp) Team Coast 1:47:02
144. Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93. 1:48:13
145. Andreas Kloden (Ger) Team Telekom 1:49:29
146. Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin 1:52:05
147. Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 1:54:23
148. Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites 1:55:26
149. Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93. 1:55:38
150. Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 1:56:06
151. Antonio Cruz (USA) US Postal Service 1:56:59
152. Alberto Vinale (Ita) Alessio 1:57:15
153. Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
154. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:57:20
155. German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:57:58
156. Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
157. Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 1:57:59
158. Matthew White (Aus) US Postal Service 1:58:29
159. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 2:01:50
160. Daniel Becke (Ger) Team Coast 2:01:52
161. Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 2:02:03
162. Robert Sassone (Fra) Cofidis 2:02:07
163. Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada 2:03:04
164. Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast 2:07:18
165. Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 2:10:57
166. Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 2:12:27
167. Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93. 2:12:31
168. Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:21:21

Points
1. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 90 pts
2. Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca 85
3. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 70
4. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 65
5. Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 64
6. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 62
7. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 47
8. Luis Perez (Esp) Team Coast 44
9. David Millar (GBr) Cofidis 44
10. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 42

Mountains
1. Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport 67 pts
2. Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93. 50
3. Roberto Heras (Esp) US Postal Service 44
4. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 39
5. Mederic Clain (Fra) Cofidis 38
6. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 33
7. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 33
8. Guido Trentin (Ita) Cofidis 30
9. M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 26
10. Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 22

Team GC
1. Kelme-Costa Blanca 111:51:54
2. ONCE-Eroski at 4:13
3. Team Coast 7:22
4. Milaneza-MSS 11:09
5. Euskaltel-Euskadi 12:18
6. Cofidis 14:45
7. Saeco-Longoni Sport 25:53
8. Fassa Bortolo 44:09
9. iBanesto.com 51:22
10. Jazztel-Costa De Almeria 51:26
11. US Postal Service 1:04:39
12. Phonak Hearing Systems 1:08:34
13. Relax-Fuenlabrada 1:36:32
14. Lampre-Daikin 1:36:49
15. Team Telekom 1:55:29
16. Domo-Farm Frites
17. Bigmat.Auber 93. 1:58:31
18. Alessio 2:07:35
19. Tacconi Sport-Emmegi 2:12:13
20. Ag2R Prevoyance 2:33:16
21. Mapei-Quick Step 2:59:

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login