Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

September 19/02 3:18 am - Barry Update, Road Worlds, Vuelta Stage 12


Posted by Editor on 09/19/02
 

Barry Ends Season

Michael Barry contacted us to let us know that he is recovering from his crash, and that his season is finished at this point, so he is out of the running for the Road Worlds position. He also confirmed that he will be back with US Postal for next season.


2002 Road Worlds Selection

Speaking of the selection for the Road World Championships next month, we have been told to expect an announcement within the next 24 hours, so watch this space...


Vuelta a Espana

Stage 12 - Segovia to Burgos 211 km

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 4:16:32
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio
4 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
5 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
6 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
7 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
8 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
9 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
10 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
11 Martin Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada
12 Alberto Vinale (Ita) Alessio
13 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
14 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
15 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
16 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
17 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
18 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
19 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport
20 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
21 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
22 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
23 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
24 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
25 Mederic Clain (Fra) Cofidis
26 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
27 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
28 Manuel Beltran (Esp) Team Coast
29 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
30 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
31 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems
32 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
33 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
34 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
35 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
36 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
37 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
38 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
39 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93
40 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
41 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
42 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
43 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
44 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
45 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
46 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
47 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
48 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
49 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
50 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
51 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
52 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
53 J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
54 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
55 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
56 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
57 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
58 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
59 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
60 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi
61 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
62 Guido Trentin (Ita) Cofidis
63 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
64 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
65 David Millar (GBR) Cofidis
66 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
67 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
68 Matthew White (Aus) US Postal Service
69 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
70 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
71 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
72 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis
73 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
74 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
75 Roberto Heras (Esp) US Postal Service
76 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
77 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast
78 Angel Casero (Esp) Team Coast
79 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
80 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
81 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step
82 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
83 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
84 Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
85 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
86 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
87 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
88 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
89 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
90 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
91 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
92 Daniel Atienza (Esp) Cofidis
93 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
94 David Plaza (Esp) Team Coast
95 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
96 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
97 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
98 J.Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada
99 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
100 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
101 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
102 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
103 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
104 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
105 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
106 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
107 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
108 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
109 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
110 David Extebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
111 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
112 Andris Reiss (Lat) Index Alexia
113 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
114 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
115 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service
116 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
117 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
118 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
119 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
120 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121 Luis Perez (Esp) Team Coast
122 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
123 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
124 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
125 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
126 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
127 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
128 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
129 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
130 Mauro Zinetti (Ita) Alessio
131 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
132 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
133 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
134 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step all s.t.
135 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo at 0:31
136 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
137 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
138 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
139 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
140 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step all s.t.
141 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 0:38
142 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:40
143 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 0:46
144 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski 0:49
145 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski s.t.
146 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 1:50
147 Elia Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 2:31
148 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 3:17
149 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 3:46
150 Daniel Becke (Ger) Team Coast s.t.
151 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93 3:48
152 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 4:55
153 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 5:46
154 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
155 David Zabriske (USA) US Postal Service
156 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
157 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi
158 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
159 Robert Sassone (Fra) Cofidis
160 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS
161 Jose Gracia Acosta (Esp) iBanesto.com all s.t.
162 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 6:46
163 Andreas Klier (Ger) Team Telekom s.t.
164 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com 11:59
165 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service s.t.
DNF Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
DNF Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
DNS Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems

GC

1 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 41:31:40
2 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca at 0:01
3 Roberto Heras (Esp) US Postal Service 1:42
4 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:04
5 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski s.t.
6 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 2:47
7 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93 3:05
8 Guido Trentin (Ita) Cofidis 3:34
9 David Millar (GBR) Cofidis 3:36
10 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski 3:51
11 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS 3:52
12 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo 3:57
13 Manuel Beltran (Esp) Team Coast 4:12
14 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport 4:21
15 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 4:30
16 Angel Casero (Esp) Team Coast 4:51
17 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski 5:47
18 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS 5:51
19 Fernando Escartin (Esp) Team Coast 6:28
20 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 7:55
21 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo 10:48
22 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca 13:32
23 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 15:22
24 Luis Perez (Esp) Team Coast 16:07
25 David Plaza (Esp) Team Coast 16:16
26 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service 17:19
27 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport 19:36
28 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 22:46
29 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 26:33
30 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems 26:38
31 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 27:50
32 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 28:55
33 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi 29:07
34 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski 29:20
35 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio s.t.
36 J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com 29:54
37 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada 29:59
38 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis 30:35
39 Daniel Atienza (Esp) Cofidis 32:36
40 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com 35:13
41 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites 36:33
42 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 37:04
43 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi 37:20
44 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS 38:42
45 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca 39:10
46 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 39:22
47 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada 39:48
48 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom 40:45
49 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS 41:05
50 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski 43:09
51 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS 43:33
52 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca 44:19
53 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo 45:41
54 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski 46:07
55 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance 46:54
56 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin 48:29
57 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 49:00
58 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 50:19
59 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo 50:41
60 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca 51:16
61 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 51:35
62 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca 51:59
63 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi 52:49
64 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 53:19
65 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step 53:24
66 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia 53:38
67 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 59:28
68 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 1:00:35
69 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service 1:00:51
70 Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93 1:01:20
71 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 1:02:03
72 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:02:49
73 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:02:55
74 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:02:56
75 David Dario Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 1:03:58
76 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport 1:04:44
77 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:05:37
78 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 1:06:58
79 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems 1:10:24
80 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca 1:10:53
81 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 1:11:05
82 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:11:59
83 Meredic Clain (Fra) Cofidis 1:13:26
84 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 1:16:08
85 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom 1:16:13
86 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 1:17:44
87 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance 1:18:00
88 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 1:18:04
89 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 1:18:47
90 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca 1:19:15
91 Erik Zabel (Ger) Team Telekom 1:19:17
92 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin 1:19:39
93 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21:37
94 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com 1:22:02
95 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com 1:22:13
96 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:22:49
97 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport 1:25:29
98 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance 1:25:46
99 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems 1:25:55
100 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites 1:26:29
101 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service 1:26:36
102 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport 1:26:47
103 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis 1:27:48
104 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance 1:28:00
105 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 1:28:39
106 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast 1:28:43
107 J.Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:28:47
108 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites 1:29:35
109 Mauro Zanetti (Ita) Alessio 1:29:36
110 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com 1:30:23
111 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 1:30:45
112 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 1:30:48
113 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:30:54
114 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:31:00
115 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 1:31:13
116 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93 1:31:48
117 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step 1:32:01
118 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:33:49
119 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 1:35:31
120 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 1:35:58
121 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom 1:37:13
122 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1:37:30
123 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:37:50
124 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo 1:38:14
125 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 1:38:34
126 Robert Bartko (Ger) Team Telekom 1:39:03
127 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:39:31
128 Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 1:39:57
129 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step 1:40:03
130 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 1:40:30
131 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 1:40:43
132 Andris Reiss (Lat) Index Alexia 1:41:02
133 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:41:03
134 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service 1:41:28
135 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:41:49
136 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:44:02
137 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:44:47
138 Angelo Furlan (Ita) Alessio 1:45:28
139 Andreas Klier (Ger) Team Telekom 1:46:21
140 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast 1:47:02
141 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93 1:48:13
142 David Zabriskie (USA) US Postal Service 1:51:16
143 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 1:54:23
144 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom 1:55:15
145 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites 1:55:26
146 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93 1:55:38
147 Antonio Cruz (USA) US Postal Service 1:56:59
148 Alberto Vinale (Ita) Alessio 1:57:15
149 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
150 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:57:20
151 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:57:58
152 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria s.t.
153 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 1:57:59
154 Matthew White (Aus) US Postal Service 1:58:29
155 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 1:59:52
156 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 2:01:50
157 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 2:02:03
158 Martin Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada 2:03:04
159 Daniel Becke (Ger) Team Coast 2:05:38
160 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast 2:07:18
161 Robert Sassone (Fra) Cofidis 2:07:53
162 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93 2:12:31
163 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 2:15:44
164 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 2:15:52
165 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:21:21

Points Standings

1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom 112 points
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 94
3 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca 86
4 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 70
5 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 64
6 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 62
7 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport 52
8 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 50
9 Luis Perez (Esp) Team Coast 44
10 David Millar (GBR) Cofidis 44

Mountains Standings

1 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport 67 points
2 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93 50
3 Roberto Heras (Esp) US Postal Service 44
4 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 39
5 Mederic Clain (Fra) Cofidis 38
6 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 33
7 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 33
8 Guido Trentin (Ita) Cofidis 30
9 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 26
10 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 22

Team GC

1 Kelme-Costa Blanca 124:41:30
2 ONCE-Eroski at 4:44
3 Team Coast 7:22
4 Milaneza-MSS 11:09
5 Euskaltel-Euskadi 12:18
6 Cofidis 14:45
7 Saeco-Longoni Sport 25:53
8 Fassa Bortolo 44:09
9 iBanesto.com 51:22
10 Jazztel-Costa De Almeria 51:26
11 US Postal Service 1:04:39
12 Phonak Hearing Systems 1:08:34
13 Relax-Fuenlabrada 1:36:32
14 Lampre-Daikin 1:36:49
15 Team Telekom 1:55:29
16 Domo-Farm Frites
17 Bigmat.Auber 93 1:58:31
18 Alessio 2:07:35
19 Tacconi Sport-Emmegi 2:12:13
20 Ag2R Prevoyance 2:33:16
21 Mapei-Quick Step 2:59:54
22 Acqua & Sapone-Cantina Tollo 3:07:56
23 Index Alexia 4:01:31

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login