Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 1/02 8:35 am - BC Provincial Track Champs: Results & Photos


Posted by Editoress on 08/1/02
 

BC Provincial Track Championships
photos link

1000m Individual Time Trial - Senior Men
1. Bruneau, Keith (PVL/Forte)01:09.9
2. Whittingham, Sam (PVL/Forte)01:11.5
3. Usborne, Matt (PartOne International)01:12.3
4. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)01:12.6
5. Carson, Neil (PVL/Forte)01:15.5
6. Chater, Matthew (independent)01:16.5
7. Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)01:17.8
8. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)01:18.2
9. Heins, Jay (PVL/Forte)01:19.9
10. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)01:20.5
11. Olson, Ryan (Riders)01:21.7
12. Steinhausen, Andre (Schwalbe-Epic)01:22.1
13. Kovacs, Charles (independent)01:29.2
500m Individual Time Trial - Women
1. Hobor, Katharine (jw) (Teenspeed/Sooke Cycle)00:50.4
1. Loster, Breanna (sw) (Schwalbe-Epic)00:40.8
2. King-Laliberte, Sara (sw) (Lactic Acid Racing)00:46.4
3. Briante, Christina (sw) (independent)00:47.2
500m Individual Time Trial -Veteran/Masters Men
1. Blain, Kerry (Oak Bay Bikes)00:39.5
2. Ward, Thom (independent)00:39.6
3. Walker, Wayne (Dr Walker Sports Chiropractic)00:39.8
4. Butschler, Mark (PartOne International)00:39.9
5. Pett, Chris (independent)00:41.4
6. Anstey, Chris (Sidney Velo)00:41.7
7. McCombe, Bart (PartOne International)00:44.0
8. Holtz, James (PVL/Forte)00:44.2
9. Loster, Gerry (independent)00:44.3
10. Marshall, Vaughn (Schwalbe-Epic)00:44.5
11. Preston, Doug (Soliton)00:44.5
500m Individual Time Trial - Cadet and Junior Men
1. Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)00:41.5
2. Dunlop, J P  (cm) (Teenspeed)00:41.9
3. Turner, Ben (cm) (Teenspeed)00:42.0
4. White, Robin (cm) (Teenspeed)00:44.8
1. Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)01:20.4
2. Turner, Mike (jm) (Teenspeed)01:20.6
3. Ferris, Stephen (jm) (Blizzard Bike Club)01:30.0
Sprint - Final - Senior Men. ()Round1Round 2
Ride for 1 and 2
1. Bruneau, Keith (PVL/Forte)11
2. Whittingham, Sam (PVL/Forte)22
Ride for 3 and 4
3. Chater, Matthew (independent)11
4. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)2-
Sprint - 5 to 8
5. Carson, Neil (PVL/Forte)
6. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
7. Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)
8. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)
Sprint - Final
Womenround 123
Ride for 1 and 2
Gold. Loster, Breanna (Schwalbe-Epic)11
Silver. King-Laliberte, Sara (Lactic Acid Racing)22
Ride for 3 and 4
Bronze. Kirby, Sarah (independent)11
4. Briante, Christina (independent)22
Sprint - Final - Veteran/Masters Men. (round)123
Ride for 1 and 2
1. Ward, Thom (independent)211
2. Butschler, Mark (PartOne International)122
Ride for 3 and 4
3. Anstey, Chris (Sidney Velo)11
4. McCombe, Bart (PartOne International)DNSDNS
Sprint - 5 to 8
5. Holtz, James (PVL/Forte)
6. Loster, Gerry (independent)
DNS. Pett, Chris (independent)
DNS. Preston, Doug (Soliton)
Sprint - Final - Junior Menround 12
1. Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)11
2. Turner, Mike (jm) (Teenspeed)22
Sprint - Final - Cadet Menround12
Ride for 1 and 2
1. Turner, (cm) (Teenspeed)11
2. Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)22
Ride for 3 and 4
3. Dunlop, J P  (cm) (Teenspeed)11
4. White, Robin (cm) (Teenspeed)22
Points Race - Final - Senior Menlaps72
points
1. Whittingham, Sam (PVL/Forte)62
2. Zarsadias, Tony (Dr Walker)45
3. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)24
4. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)20
5. Bruneau, Keith (PVL/Forte)17
6. Carson, Neil (PVL/Forte)7
7. Steinhausen, Andre (Schwalbe-Epic)minus 12
8. Olson, Ryan (Riders)DNF
9. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)DNF
10. Chater, Matthew (independent)DNF
11. Heins, Jay (PVL/Forte)DNF
Points Race - Final -Vet/Master Men, Senior WomenlapsPoints
1. Butschler, Mark (PartOne International)plus 148
2. Loster, Breanna (Schwalbe-Epic)plus 146
3. Anstey, Chris (Sidney Velo)minus 139
4. McCombe, Bart (PartOne International)minus 18
5. Holtz, James (PVL/Forte)minus 16
6. Walker, Wayne (Dr Walker)minus 29
7. Marshall, Vaughn (Schwalbe-Epic)minus 26
8. Loster, Gerry (independent)minus 30
King-Laliberte, Sara (Lactic Acid Racing)DNF
Preston, Doug (Soliton)DNF
Points Race - Final - Cadet and Junior Men
36 Lapslapspoints
1. Dunlop, J P (cm) (Teenspeed)28
2. Turner, Ben (cm) (Teenspeed)-122
3. Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)-116
4. White, Robin (cm) (Teenspeed)-110
1. McNamara, Ryan (jm) (PVL/Forte)76
2. Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)-230
3. Turner, Mike (jm) (Teenspeed)-230
4. Ferris, Stephen (jm) (Blizzard )-216
Team Pursuit - Final - Senior  Men
1. Bruneau, Keith (PVL/Forte)05:12.8
Heins, Jay (PVL/Forte)
Carson, Neil (PVL/Forte)
Whittingham, Sam (PVL/Forte)
2. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)05:13.0
Steinhausen, Andre (Schwalbe-Epic)
Solem, Murray (Schwalbe-Epic)
Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
Team Pursuit - Final - Veteran/Master Men
1. Anstey, Chris (Sidney Velo)05:36.7
Butschler, Mark (PartOne International)
Blain, Kerry (Oak Bay Bikes)
Ward, Thom (independent)
2. Price, Stephen (independent)06:07.9
McCombe, Bart (PartOne International)
Holtz, James (PVL/Forte)
Pett, Chris (independent)
Team Pursuit - Cadet and Junior Men
Team Teenspeed Cadet05:50.5
Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)
Dunlop, J P  (cm) (Teenspeed)
White, Robin (cm) (Teenspeed)
Turner, Ben (cm) (Teenspeed)
Team Teenspeed Junior05:55.1
Savage, Matthew (cm) (Teenspeed)
Ferris, Stephen (jm) (Blizzard Bike Club)
Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)
Turner, Mike (jm) (Teenspeed)
Team Sprint - Final - Senior Men
1. Bruneau, Keith (PVL/Forte)01:11.0
Heins, Jay (PVL/Forte)
Whittingham, Sam (PVL/Forte)
2. Carson, Neil (PVL/Forte)01:18.0
Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)
Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
3. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)01:21.7
Solem, Murray (Schwalbe-Epic)
Chater, Matthew (independent)
Team Sprint - Final -Veteran/Master Men
1. Anstey, Chris (Sidney Velo)01:18.8
Butschler, Mark (PartOne International)
Blain, Kerry (Oak Bay Bikes)
2. Ward, Thom (independent)01:23.6
Loster, Gerry (independent)
Holtz, James (PVL/Forte)
3. Marshall, Vaughn (Schwalbe-Epic)01:28.8
Preston, Doug (Soliton)
McCombe, Bart (PartOne International)
Team Sprint - Final -Cadet and Junior Men
TS 101:18.5
Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)
Turner, Ben (cm) (Teenspeed)
Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)
TS 201:21.7
Turner, Mike (jm) (Teenspeed)
White, Robin (cm) (Teenspeed)
Dunlop, J P  (cm) (Teenspeed)
Individual Pursuit - Final - Senior Men
Ride for 1 and 2
1. Usborne, Matt (PartOne International)winner
2. Whittingham, Sam (PVL/Forte)caught at02:42.5
Ride for 3 and 4
3. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)05:34.5
4. Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)05:23.6
5. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)
6. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
7. Carson, Neil (PVL/Forte)
8. Steinhausen, Andre (Schwalbe-Epic)
9. Olson, Ryan (Riders)
Individual Pursuit - Final- Veteran/Masters Men
Ride for 1 and 2
1. Price, Stephen (independent)04:13.8
2. Butschler, Mark (PartOne International)04:15.8
Ride for 3 and 4
3. Anstey, Chris (independent)04:28.6
4. Ward, Thom (independent)04:39.9
5. Blain, Kerry (Oak Bay Bikes)04:24.9
6. Holtz, James (PVL/Forte)04:27.4
7. Preston, Doug (Soliton)04:28.5
8. McCombe, Bart (PartOne International)04:30.8
9. Pett, Chris (independent)04:34.0
10. Marshall, Vaughn (Schwalbe-Epic)04:43.9
Individual Pursuit - Final -Junior Men and Cadets
Cadet Men
Ride for 1 and 2
1. Dunlop, J P  (cm) (Teenspeed)02:52.7
2. Greydanus, Andrew (cm) (Teenspeed)03:00.9
Ride for 3 and 4
3. Turner, Ben (cm) (Teenspeed)03:07.8
4. White, Robin (cm) (Teenspeed)03:15.3
Junior Men
Ride for 1 and 2
1. Hobor, Matthew (jm) (Teenspeed)04:19.8
2. Turner, Mike (jm) (Teenspeed)04:27.8
Keirin - Final - Senior Men
1. Whittingham, Sam (PVL/Forte)
2. Bruneau, Keith (PVL/Forte)
3. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)
4. Heins, Jay (PVL/Forte)
5. Chater, Matthew (independent)
6. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
7. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)
8. Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)
Keirin - Final - Vet/Master Men & Senior Women
1. Blain, Kerry (Oak Bay Bikes)
2. Loster, Breanna (sw) (Schwalbe-Epic)
3. Anstey, Chris (Sidney Velo)
4. Butschler, Mark (PartOne International)
5. Ward, Thom (independent)
6. Loster, Gerry (independent)
7. King-Laliberte, Sara (sw) (Lactic Acid Racing)
DNS. McCombe, Bart (PartOne International)
Scratch Race - Senior Men
1. Whittingham, Sam (PVL/Forte)
2. Traini, Enrico (Schwalbe-Epic)
3. Zarsadias, Tony (Dr Walker Sports Chiropractic)
4. Laliberte, Scott (Lactic Acid Racing)
5. Carson, Neil (PVL/Forte)
6. Bruneau, Keith (PVL/Forte)
7. Solem, Murray (Schwalbe-Epic)
8. Steinhausen, Andre (Schwalbe-Epic)
9. Olson, Ryan (Riders)
10. Chater, Matthew (independent)
11. Heins, Jay (PVL/Forte)



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login