Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 11/98 14:20 pm - Kelso O'Cup Cross-country Results


Posted by Editor on 05/11/98
 

Sporting Life Fat Tire Festival, Ontario - Cross-Country Results

Here are top-5 results for yesterday‚s races. For complete results, go to the W.O.W. website.

PeeWee Men

1 2950 Tyler Savoy from Iron Bridge 36:41.81
2 2999 James Seymour from Trenton 37:50.20
3 2945 Max Keeler from Dorset 38:01.03
4 2942 Brad Eades from Caledon 38:03.82
5 2948 Kyle Schonauer from London 38:12.60

PeeWee Women

1 2919 Alana Thomas 59:12.07
2 2900 Meghan Dixon Scarborough 59:22.73

Minime Men

1 2764 Robert Hester from Milton 31:30.81
2 2758 Shane Hendicken MOUNTAIN TOP BICYCLES 32:03.86
3 2759 Jonathan Lavallee from Kitchener 32:29.16
4 2770 Curtis Vandermarel SPOKES 'N' SLOPES / Milton 32:48.71
5 2767 Martin Lazarski from Toronto 33:09.70

Minime Women

1 2710 Aurelia Zaffarano 1:09:46.51

Cadet Sport Men

1 2324 Andrew Elgar from Oakville 59:04.62
2 2302 Michael Varey from Toronto 59:37.98
3 2327 Galen Kennedy from Toronto 1:00:25.68
4 2313 Simon Lazarski from Toronto 1:01:13.93
5 2404 Stephen Lowry from Hamilton 1:01:37.78

Cadet Women

1 2341 Ryan Thomson from St.Mary's 28:56.24
2 2672 Stephanie Tarlton from Lively 39:33.76
3 2671 Jacqueline Bowen THE CYCLEPATH PETERBOROUGH 39:39.91
4 2670 Cydney Galbraith from Campbellville 41:35.83
5 2689 Nancy Trimble OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville 41:43.64

Senior Beginner Men (17-29)

1 2294 Jeff Beaudry 59:03.83
2 2230 Peter Beck from North York 1:01:49.64
3 2173 Daniele Zucconi from Waterloo 1:04:20.14
4 2166 Chris Poirier 1:04:36.36
5 2295 Brent Peters 1:05:25.33

Senior Beginner Women (19-39)

1 2640 Monika Vaner Veer 38:40.60
2 2601 Jamie Aucoin from Oakville 39:04.10
3 2639 Linda Walker 41:06.46
4 2642 Sheila Morris from Bradford 41:30.86
5 2648 Sui Mai Ng 41:47.67

Veteran Beginner Men (30+)

1 2511 John Kalinowski from Mississauga 1:05:14.93
2 2537 Michael Mangotich 1:05:56.26
3 2523 Ron Lowry from Hamilton 1:06:32.66
4 2525 Michael Corneau from Hamilton 1:08:10.39
5 2524 Derek Hudson from Greensville 1:09:09.25

Master Women (40+)

1 2655 Lori Mitchinson-Bailey from Barrie 38:38.80
2 2658 Fay Trimble OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville 43:44.19

Cadet Expert Men

1 703 Michael Hendricken MOUNTAIN TOP BICYCLES 1:25:41.17
2 700 Ryan Savoy from Iron Bridge 1:29:01.30
3 704 Ryan Schonauer SCHWINN CANADA / London 1:29:34.98
4 701 Andrew Maemura from Toronto 1:32:37.20
5 224 Clayton Morris KONA MOUNTAIN BIKES/Gloucester 1:32:46.02

Junior Expert Men

1 242 Ryan Dey ROCKY MOUNTAIN BICYCLES/Paris 1:49:02.68
2 258 Peter McLean from St Marys 1:49:51.67
3 226 Phillip Karasinski from Hanover 1:50:36.24
4 246 Mike Vollmershausen WATERLOO CC/THE FLYING DOGS 1:51:13.52
5 238 Jeff Smeaton SPOKES 'N' SLOPES / Brantford 1:51:20.19

Senior Expert Men

1 322 Greg Reain OTTAWA BICYCLE CLUB / Kanata 1:47:22.78
2 492 Kevin F Wallace from Oakville 1:47:50.00
3 325 Drew Robertson EARL'S CYCLE / Willowdale 1:51:47.90
4 378 Mike Van Der Valk OUTDOOR GEAR CANADA- FISHER 1:55:22.45
5 331 Cameron Charles from Georgetown 1:55:32.81

Senior Expert Women

1 179 Amanda Kellett from Oshawa 1:39:05.37
2 131 Krissie Bartsch from London 1:51:29.00
3 138 Lisa Hussey CHAIN REACTION TORONTO 1:52:05.37
4 130 Karen Lopez from Toronto 1:55:12.28
5 199 Mhairi Gilmore from Chelsea, Quebec 2:01:03.26

Veteran Expert Men

1 512 Jeff MacInnis 1:53:28.96
2 545 Howard Knapp 1:55:09.38
3 534 Tim Jenkinson 1:56:05.11
4 515 David Dermont 1:57:33.54
5 529 Vernon Chant 1:58:47.88

Veteran Expert Women

1 180 Lori Pol FLY GURLZ / NORCO /TU-WHEELS 1:56:14.63
2 651 Michelle Ward FLY GURLZ / Toronto 2:02:03.25
3 182 Tanya Flemming DUKE'S CYCLE / Toronto 2:11:56.37
181 Ingrid Coney Boyd's / Newmarket Did Not Finish

Master Expert Men

1 696 Glen Laycock 1:31:07.78
2 680 Dennis James 1:32:35.70
3 692 Steve Varga 1:34:03.04
4 677 Neil B Jones 1:34:47.56
5 695 Martin Randall 1:37:50.36

Pro-Elite Men

1 3003 Jason Crookham from Newmarket 2:10:05.26
2 5 Paul Spadaccini OGC / GARY FISHER / Ottawa 2:11:05.95
3 33 Andrew Pinfold NEWORLD CYCLE / Woodbridge 2:11:16.43
4 50 Julian Hine TEAM GT CANADA / Ottawa 2:13:25.81
5 4 Paul Cobham OUTDOOR GEAR CAN/GARY FISHER 2:13:31.70

Pro-Elite Women

1 101 Lisa McGilvray SCHWINN CANADA / Toronto 2:04:17.20
2 120 Adrienne Webb ROCKY MTN/RIDER'S CYCLE 2:06:37.69
3 103 Susan Trimble from Oakville 2:09:25.08
4 108 Leslie Greene TEAMGT:TEAM GT CANADA/Toronto 2:12:39.48
5 107 Linda Gilligan from Markham 2:15:00.28

Note: the following results are unofficial at this time (the OCA official has not signed off on them). Go to the W.O.W. website for complete results.

Junior Sport Men

1 1317 Matthew Martindill from Owen Sound 1:35:59.52
2 1209 Ian Johnston FREEWHEEL CYCLE / Burlington 1:43:21.52
3 1300 Filipe Miguel 1:44:09.79
4 1237 Gary Hudson from London 1:45:52.30
5 1221 Colin Mark from Prince Albert 1:47:55.69

Junior Women

1 200 Helena Coney from Newmarket 1:21:58.72
2 204 Melissa Lunstead from Barrie 1:22:33.62
3 209 Ashley Clark KONA MOUNTAIN BIKES/Owen Sound 1:44:33.86
4 201 Diane Brown from Meaford 1:57:22.80

Under 23 Sport Men

1 1117 Dan Lamanes from Hamilton 1:41:26.61
2 1060 Ron Vanderleeuw from Woodbridge 1:44:58.40
3 881 Mike Fawcett from Oro Station 1:46:14.06
4 1127 Jeff Renaud from Windsor 1:46:18.57
5 1067 Chad Madaleno from Alliston 1:47:00.74

Senior Sport Men

1 804 Aleks Nikolic from Etobicoke 1:30:18.99
2 893 Peter Jordan from Oakville 1:35:06.28
3 880 Scott Busch from Paris 1:37:22.15
4 831 Mike Bald from Hamilton 1:37:25.75
5 808 James Pardy from Beeton 1:37:32.17

Senior Sport Women

1 1966 Crissma Pearce 1:20:33.80
2 1909 Leigh-Anne Collis from Kingston 1:24:42.21
3 1906 Melissa Koski from Etobicoke 1:25:40.26
4 1973 Laurie Chappell from Toronto 1:25:57.18
5 1972 Natalie Waller from Mississauga 1:26:53.47

Veteran Sport Men

1 1453 Ken Gourlay NEWORLD CYCLE / Oakville 1:44:21.31
2 1452 Norm Riekenbrauck ZZOOM VELO BICYCLES PLUS 1:45:45.02
3 1558 Manuel Krueger from Mississauga 1:46:41.09
4 1454 Andy Kurelek from Burlington 1:49:21.63
5 1571 Jason Lee 1:49:26.21

Veteran Sport Women

1 1982 Wanda Winson 1:27:20.10
2 1984 Merril Collins from Toronto 1:28:13.17
3 2019 Susan Morris OAKVILLE CYCLING CLUB/Milton 1:34:19.82
4 2018 Alice Tomkins from Mississauga 1:36:42.73
5 183 Dawn Lunstead from Barrie 1:38:19.86

Master Sport Men

1 1848 Gord Bennett 1:15:51.51
2 1710 Heinz Hones ZIGGY'S CYCLING CLUB INC. 1:18:40.07
3 1707 Alastair Aitken OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville 1:19:51.67
4 1702 Paul Skinner TEAM GT - BIKE DEPOT / Aurora 1:20:18.71
5 1725 Chris Deziel ESSEX/KENT OFF ROAD CYCLING T 1:20:25.63

Grand Master Men

1 1651 Robert C Galbraith from Campbellville 1:21:59.70
2 1654 Geoffrey Smith from Gilford 1:25:20.65
3 1697 Ron Strahm FESTIVAL CITY CYCLING TEAM 1:27:05.50
4 1698 Mario Toffolo from Niagara Falls 1:28:38.94
5 1653 Ronald Near from Toronto 1:31:39.35

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login