Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 19/98 13:43 pm - Giro, Ontario Results


Posted by Editor on 05/19/98
 

Giro d‚Italia

Stage 3 - Rapallo to Forte dei Marmi, 196 km

1. Nicola Minali (Italy) Riso Scotti 4:44:34
2. Massimo Strazzer (Italy) Cantina Tollo
3. Francesco Arazzi (Italy) Ros Mary
4. Alessandro Petacchi (Italy) Scrigno
5. Silvio Martinello (Italy) Polti
6. Giancarlo Raimondi (Italy) Brescialat
7. Federico Colonna (Italy) Asics
8. Glenn Magnusson (Sweden) Amore & Vita
9. Jeroen Blijlevens (Netherlands) TVM
10. Zbigniew Spruch (Poland) Mapei
11. Gianmatteo Fagnini (Italy) Saeco
12. Endrio Leoni (Italy) Ballan
13. Rolf Jaermann (Switzerland) Casino
14. Sergei Smetanin (Russia) Vitalicio
15. Biagio Conte (Italy) Scrigno
16. Davide Casarotto (Italy) Scrigno
17. Marc Streel (Belgium) Casino
18. Pedro Horrillo (Spain) Vitalicio
19. Marco di Renzo (Italy) Cantina Tollo
20. Michele Bartoli (Italy) Asics all s.t.

Sergei Gontchar takes over the leader‚s pink jersey


1998 MFM/Giant Spring Fling Mountain Bike Race
Sunday, May 17, 1998
Whispering Pines, Hepworth, Ontario
Distance: Fun category - 1 lap of 11km
Fun Plus category - 2 laps of 11km

Sorry, no team names. Only a handful of participating riders are on teams. This is grass roots at its rootiest.

Female Cadet Fun - 11km
1. Erin Scheel, Owen Sound 46:40
2. Melissa Chappel, Port Elgin 56:35

Female Junior Fun - 11km
1. Dana Mersich, Owen Sound 45:14
2. Diane Brown, Meaford 59:18

Female Veteran Fun - 11km
1. Ann-Ida Beck, Markdale 1:01:28
2. Lisa Murawsky, South'n 1:12:47
3. Betty Hastings, C'wood 1:17:31
4. Ruth Hastings, C'wood 1:24:21

Female Master Fun - 11km
1. Bernadine Chappel, P.Elgin 1:01:39
2. Betty Tuinema, Owen Sound 1:02:32
3. Ruth Scheel, Owen Sound 1:04:20
4. Ann Fahrun, Owen Sound 1:07:20

Male Cadet Fun - 11km
1. Jon Dellandrea, Port Elgin 44:29
2. Johnathon Gillham, Duntroon 46:25
3. Cameron Anderson, Walk'ton 47:12
4. Johnathon Bailey, Kincardine 47:16
5. David Chown, Kitchener 47:19
6. Brady Alexander, Tiverton 48:17
7. Brandon Wayland, K'cardine 52:14
8. Mike Praught, Kitchener 53:14
9. Eric Jardin, St. Clements 54:09
10.David Lougheed, Lucknow 55:33
11.Brandon Burgess, Port Elgin 55:35
12.Elliot Hahn, Kitchener 57:44
13.Stephen Pedley, Elmwood 58:52
14.Ben Toonders, Kitchener 59:02
15.Ian Scheel, Owen Sound 1:05:27
16.Mike Stinson, Elmwood 1:07:36
17. Neil delaPlante, O. Sound 1:23:33

Male Junior Fun - 11km
1. Sean Potter, Owen Sound 42:41
2. Peter Cann, Owen Sound 44:03
3. Grant Eastwood, Port Elgin 44:28
4. Aaron Legge, Chesley 44:30
5. Mike Hackney, Tillsonburg 45:36
6. Matt Fry, Meaford 45:58
7. Jordon Weatherall, Waterloo 46:36
8. Chris Nightingale, O. Sound 47:34
9. Dwayne Dunnill, O. Sound 49:27
10. Jason Hunter, Owen Sound 55:38
11. Tim O'Kane, Tiverton 55:39
12. Martin de Sousa, Kitchener 56:57
13. Chris Johnston, O. Sound 1:09:59
Scott Brown, Kincardine mech'l
Tom Wragg, Tiverton dns
Andrew Brown, Port Elgin dnf

Male Veteran Fun - 11km
1. Tim Murawsky, South'n 53:35
2. Scott&Anne Thomson, O.S. 56:10 (Father & daughter on a tandem)
3. Allan Diebel, Owen Sound 57:49
4. Kelly Hastings, Collingwood 1:01:16
5. Nick Grober, North York 1:12:28

Male Master Fun - 11km
1. Fred Zottl, Chatsworth 52:08
2. Tom England, Owen Sound 56:36
3. James Pattison, Milton 57:07
4. Gerry Murphy, Walkerton 1:01:22
5. Jack Roderickson, Elmwood 1:05:47
6. Murray Scott, Kincardine 1:06:25

Male Grand Master Fun - 11km
1. John Huelshof, Sauble Beach 58:08

Female Senior Fun Plus - 22km
1. Danielle Dingle, Hamilton 1:52:51

Female Veteran Fun Plus - 22km
1. Vanessa Seto, Stoney Creek 2:01:20
2. Stephanie Van Bilsen 2:05:54

Female Master Fun Plus - 22km
1. Alexa Gagne, London 1:49:14

Male Junior Fun Plus - 22km
1. Matt Martindill, Owen Sound 1:09:02
2. Josh Kuzdak, Owen Sound 1:18:45
3. Josh Tedford, Owen Sound 1:23:11
4. Nick Barkley, Owen Sound 1:26:19
5. Adam Hansler, Port Elgin 1:44:34
6. Blake Scott, Walkerton dnf

Male Senior Fun Plus - 22km
1. Andy Cox, Kitchener 1:15:40
2. Chris Cousineau, MaryHill 1:17:17
3. Andrew Szafranski, Midland 1:19:54
4. Mike Mellish, Owen Sound 1:23:25
5. Richard Strong, Kitchener 1:24:06
6. Trevor Koker, Kitchener 1:25:27
7. Martin Miller, Meaford 1:26:18
8. Anthony Lloyd, Clarksburg 1:31:50
9. Sean Gander, New Dundee 1:32:44
10. Doug Gallagher, Priceville 1:34:07
11. Shane Jolley, Meaford 1:35:11
12. Sean Laporte, Meaford 1:49:58

Male Veteran Fun Plus - 22km
1. Emil van Dijk, Owen Sound 1:14:08
2. Dave Seto, Stoney Creek 1:33:47
3. Richard Fletcher, Meaford 1:38:31
4. Rob Olver, Stoufville 1:44:40
5. Michael Finlay, Markdale 1:50:18
6. George McEachern, Duntroon 2:03:46
Paul Rawski, Kitchener dnf

Male Master Fun Plus - 22km
1. Martin Kerr, Wiarton 1:09:01
2. Dan Whittle, Owen Sound 1:26:37
3. Fred Scheel, Owen Sound 1:27:18
4. Reg Martin, Lake Charles 1:41:32
5. Ed delaPlante, Owen Sound 1:45:48
6. Rick Watt, Markdale 1:56:20
7. Kim Chappel, Port Elgin 1:59:04

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login