Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 5/03 4:02 am - Ontario Cup #1 MTB: part 1


Posted by Editoress on 05/5/03
 

Ontario Cup #1 - MTB Pleasure Valley ON

Senior Pro-Elite Male
1. Seamus McGrath (Team Haro / Lee Dungarees)1:54:28.23
2. Mike Garrigan (Team Hardwood Hills)1:56:37.45
3. Jesse Jakomait (Team Hardwood Hills)1:57:29.28
4. Martin Lazarski (Gears Racing.com)1:58:39.32
5. Greg Reain (Gears Racing.com)1:59:25.76
6. Matt Patterson (Gears Racing.com)2:02:30.46
7. Tim Oliver (Gears Racing.com)2:02:51.43
8. Osmond Bakker (Bianchi Canada)2:03:49.09
9. Derek Zandstra (Bay Cycle/3Rox Racing)2:04:01.56
10. Thomas Skinner (from Aurora )2:04:10.84
11. David Dermont (True North Cycles)2:04:45.75
12. Michael Dennis (Gears Racing.com)2:05:07.88
13. Andrew Watson (Bianchi:Hardwood Hills)2:07:48.89
14. Ryan Thorpe (Bay Cycle/3Rox Racing)2:08:03.84
15. Timothy Carleton (Sports Swap)2:10:30.65
16. Daniel Skinner (from Aurora )2:10:31.08
17. Adam McClounie (from Comber )2:11:13.63
18. Peter Glassford (Skiis And Biikes)2:11:20.27
19. Jeff Weber (Gears Racing.com)2:12:20.29
20. Alan Reain (Cycle Logik Racing)2:12:58.19
21. Matt Douglas (Bay Cycle/3Rox Racing)2:13:08.98
22. Olmighti Quillao (from Toronto)2:14:13.27
23. Jamie Matheson (Team Hardwood Hills)2:15:31.45
24. Adam Lucas (CoachChris.ca/BMONesbittBurns)2:15:51.54
25. Kevan Cranmer (Mercury Racing)2:15:55.49
26. Jonathan Palframan (Pedal Performance)2:16:34.99
27. Greg Edgar (Algonquin Outfitters)2:16:59.45
28. Matthew Richter (Algonquin Outfitters)2:20:31.45
29. James Barker (from Kitchener)2:25:30.62
30. Chris Ivey (Bianchi Canada)2:25:51.64
Senior Pro-Elite Female
1. Danelle Kabush (Gears Racing.com)1:54:03.68
2. Heather King (Gears Racing.com)1:57:07.83
3. Susan Trimble (Gears Racing.com)1:58:25.02
4. Stephanie Martinek (from Collingwood)2:00:18.22
5. Lisa Hoskins (Team Hardwood Hills)2:01:12.54
6. Diana Joness (Toronto Police `Trail Hogs`)2:06:50.03
7. Heather Morrissey (Team McBride - Fitfix)2:09:00.43
8. Celine Foreht (Skiis And Biikes)2:09:42.11
9. Cydney Galbraith (from Campbellville)2:09:54.82
10. Allison Lampi (KHS Bicycles Canada)2:12:53.88
11. Heather Stanley (Team Hardwood Hills)2:13:39.69
12. Jacqueline Van Ierssel (Bay Cycle/3Rox Racing)2:14:09.22
13. Sarah Hills (Fly Gurlz)2:14:19.58
14. Heather Johnston (True North Cycles)2:16:32.25
15. Kim Haagmans-Hawke (from Oshawa )2:17:23.88
16. Mary-Ellen Ash (Bay Cycle/3Rox Racing)2:18:19.03
17. Caroline Van Den Bulk (Norco Performance Bikes)2:19:07.32
18. Angela Mawdsley (Bay Cycle/3Rox Racing)2:23:25.42
Senior (19-29) Expert Male
1. Matt Binkley (Skiis And Biikes)1:45:11.58
2. Aaron Fillion (Ottawa Bicycle Club)1:45:27.29
3. Robert Parniak (from Ottawa )1:46:19.32
4. Timur Maltaric (from Toronto)1:46:28.88
5. Jerome Samson (from Toronto)1:46:50.11
6. Matthew Fawcett (from Oro Station)1:47:54.84
7. Paul Brown (from Oakville )1:48:53.12
8. John Van Arragon (from Kitchener)1:49:18.85
9. Kyle Smith (Cyclepath Oakville)1:49:35.32
10. Greg Dycke (from Richmondhill )1:50:03.25
11. Steven Smith (from Caledon East )1:50:11.82
12. Michael Morrison (Skiis And Biikes)1:50:22.37
13. Ryan May (Skiis And Biikes)1:51:19.22
14. Kyle Rae (from Aurora )1:51:20.13
15. Rudolf Vacula. 1:52:26.86
16. Alexey Ivanov (Cycle Logik Racing)1:53:35.84
17. Jared Whiteside (Hardwood Hills:IndieAccess.ca)1:53:37.32
18. Joey Jenkins (from Brantford)1:54:58.62
19. Craig Mann (Team Lifesavers)1:55:18.69
20. Justin Holmes (Jolley`s Alternative Wheels)1:55:57.17
21. Matthew Paziuk (Impala Cycles)1:56:25.75
22. Scott Johns (from Parry Sound)1:57:28.91
23. Steve Ferguson (Team McBride - Fitfix)1:58:19.45
24. Sean Sinclair (from Belleville )1:58:53.44
25. Alex Terentiew (Team Lifesavers)1:59:47.15
26. Brad Hunter (from Orangeville)2:00:14.37
27. Jamie Boyce (from Toronto)2:03:09.98
28. McLean Patterson (from Brampton )2:03:21.01
29. Kyle Epp (from Stouffville)2:06:13.90
30. Nicholas Vipond (Bay Cycle/3Rox Racing)2:08:58.89
31. Colin Campbell (Hardwood Hills:SkisNbikes)2:09:44.02
32. Andrew Cross (Northern Cycling Club)2:16:22.11
Veteran (30-39) Expert Male
1. Jon Barnes (Team Hardwood Hills)1:41:47.15
2. Stephen Heck (Sports Swap)1:42:47.41
3. Egidio Carone (Skiis And Biikes)1:42:49.45
4. Paul Loughran (Bicycles Plus)1:44:24.67
5. Craig C Hawkes (Gears Racing.com)1:46:22.64
6. Terry VandenHeuvel (Northern Cycling Club)1:46:23.78
7. Eric Orschel (Sports Swap)1:46:24.13
8. Eric Jobin (from Quebec )1:48:46.18
9. Paul Farrugia (GearsRacing:Mississauga)1:48:52.91
10. Gordon Ruder (from Bolton )1:49:00.36
11. Mike The Captain Clarkson (Skiis And Biikes)1:49:52.73
12. Paul Skafel (Gears Racing.com)1:50:57.93
13. David Rudnicki (from Kingston )1:52:05.83
14. Fritz McKellar (from North Gower)1:52:07.56
15. Paul Stone (from Guelph )1:52:36.30
16. Jeff Gaynor (from Erin )1:52:45.64
17. Thomas Howell (from Toronto)1:53:23.52
18. Andrew Monahan (from Creemore )1:53:31.82
19. Paul Cooney (Newmarket Eagles CC)1:53:35.27
20. Michael Bennett (from Kanata )1:53:37.85
21. David Chamberlain (from Bolton )1:53:41.13
22. Adam Bernard (from Toronto)1:53:42.66
23. Daryl Aldworth (KHS Bicycles Canada)1:54:20.69
24. Glenn Meeuwisse (Team Hardwood Hills)1:54:22.49
25. Norman Jay Arsenault (from Belleville )1:54:30.94
26. Igor Dragoslavic (Waterloo CC/The Flying Dogs)1:55:39.78
27. Andrew Luks (Ecclestone CC)1:59:07.56
28. Christopher McQuillan (Chain Reaction)1:59:19.61
29. Andy Lubczynski (from Ajax )1:59:42.97
30. Shawn Ito (Gears Racing.com)2:00:25.58
31. David E Kenny (from Guelph )2:00:36.01
32. James Morton (from Toronto)2:01:26.31
33. Christopher Redden (True North Cycles)2:03:16.04
34. Conor Gallagher (from Toronto)2:03:18.82
35. Bradley Stevens (from Mississauga)2:05:11.38
36. Christos Adamidis (Ecclestone CC)2:05:11.38
37. Kamil Zemba (from Orillia)2:06:49.88
38. James Bongard (KHS Bicycles Canada)2:08:41.42
39. Nigel Moo Choy (from Markham)2:14:04.29
40. William Martinen (from Toronto)2:14:42.29
41. Steve Head (from Guelph )2:18:52.31
Master (40+) Expert Male
1. Scott Thomson (Jolley`s:Owen Sound)1:46:42.11
2. Derek Dixon (Bay Cycle/3Rox Racing)1:47:10.92
3. John Kalinowski (Chain Reaction)1:49:13.70
4. Howard Knapp (Impala Cycles)1:49:59.66
5. Peter Hennessy (from Cobourg)1:53:13.05
6. Glenn Dorey (Team McBride - Fitfix)1:53:52.41
7. John Webb (Skiis And Biikes)1:54:06.49
8. Wayne Smith (Team Hardwood Hills)1:54:09.42
9. Brent Thomlison (Waterloo CC/The Flying Dogs)1:54:38.59
10. Aiken Scherberger (Sports Swap)1:55:03.92
11. Glenn Carruthers (Jolley`s Alternative Wheels)1:56:50.86
12. R. Scott Johnston (from Sharon )1:58:29.55
13. Hugh Hill (from Grand Valley )1:59:29.08
14. Steve Varga (from North York )1:59:32.25
15. Peter Bowers (from Toronto)2:01:39.73
16. Ron Spencer (from Hawkestone )2:01:49.03
17. Carl Clarke (Brant Cycle)2:01:58.90
18. Scott Recoskie (Bay Cycle/3Rox Racing)2:03:31.53
19. Gary Hayward (Bicycles Plus)2:07:22.02
20. Mike Collins (from Burlington )2:07:51.46
21. Robert Orange. 2:09:09.95
22. Thomas MacKay (Cycle Solutions)2:10:41.19
23. Barry Pankiw (Gears Racing.com)2:11:06.67
24. Laurence Pollock (from Brantford)2:12:09.27
25. Douglas Evans (from Bramalea )2:12:10.45
26. Fred Prendergast (from North York )2:20:13.93
Senior 19-29 Expert Female
1. Annedore Bock (Fly Gurlz)1:32:58.85
2. Michelle Cordy (from London )1:33:02.56
3. Natasha Kenny (from Guelph )1:36:15.31
4. Alyssa Muise (from Mississauga)1:42:30.67
5. Nicola Woerns (from Kitchener)1:44:57.36
Grand Master (50+) Male
1. Dave Fabbro (Team Hardwood Hills)1:26:29.37
2. Damian Wiechula (from Toronto)1:27:22.92
3. Gordon Bennet (from King City)1:28:18.82
4. Stephen Baker (from Uxbridge )1:29:09.76
5. Bill Bell (from Stirling )1:32:46.33
6. James D Duffy (from Barrie )1:34:34.20
7. John Neil (from Oshawa )1:35:40.37
8. Ronald Near (Sports Swap)1:35:52.60
9. ?????1:35:55.40
10. Jim Best (from Scarborough)1:36:03.36
11. Stephen Ciazynski (St. Catharines CC INC.)1:36:47.13
12. Ed Kolodziejski (from Stoney Creek )1:36:51.65
13. Larry Small (from Toronto)1:37:38.77
14. Cyril Gibb (from Agincourt)1:40:14.77
15. Geoffrey Smith (Team Hardwood Hills)1:40:39.74
16. Lou Fenninger. 1:45:58.65
17. James Craik (Skiis And Biikes)1:48:11.12
18. Richard Ash (from Ajax )1:53:19.12
19. Anthony Biggs. 1:54:53.27
20. Robert Carleton (from Toronto)2:04:11.72
Master 30+ Expert Female
1. Joanne Uhlmann (Gears Racing.com)1:24:39.04
2. Robyn Pickering (Team McBride - Fitfix)1:33:50.20
3. Beth Everist (from Huntsville )1:34:55.64
4. Kathy Watkins (Fly Gurlz)1:37:51.83
5. Lisa Johnson (Ecclestone CC)1:38:04.75
6. Karen Thompson (from Richmond Hill)1:40:02.18
7. Tanya Flemming (Fly Gurlz)1:44:03.39
8. Heather Pardon (Fly Gurlz)1:46:07.83
9. Dawn Hamel (from Hawkestone )1:51:09.40
10. Ingrid Coney (Fly Gurlz)1:51:17.85


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login