Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

May 13/03 2:24 am - Peace Race Stage 5, Nooksack Road Race


Posted by Editoress on 05/13/03
 

Peace Race Czech Republic,

Stage 5: Jawor to Zielona Gora, 212.8 km
1. Thoma Bruun Eriksen (Den) Team CSC, 5:09:37
2. Ralf Grabsch (Ger) Team Wiesenhof
3. Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
4. Alexander Klymenko (Ukr) MROZ
5. Franck Schleck (Lux) Team CSC
6. Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco - Koop, all s.t.
7. Danilo Hondo (Ger) Team Telekom, 2:38
8. Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat
9. Michal Precechtel (Cze) eD'system-ZVVZ
10. Enrico Degano (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
13. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team
20. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team
43. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team
68. Marc McCormack (USA) Saturn Cycling Team
69. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team
82. Dominique Perras (Can) Flanders-IteamNova.com
84. Tim Johnson (USA) Saturn Cycling Team, all s.t.

GC
1. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 21:32:47
2. Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat, at 0:10
3. Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof, 7:11
4. Jakob Piil (Den) Team CSC, 7:15
5. Zbigniew Piatek (Pol) MROZ, 7:16
6. Marco Pinotti (Ita) Lampre, 7:19
7. Marek Galinski (Pol) CCC-Polsat, 7:20
8. Tomas Konecny (Cze) eD'system-ZVVZ
9. Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof
10. Petr Bencik (Cze) eD'system-ZVVZ, all s.t.

30. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team, 16:50
34. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team, s.t.
50. Marc McCormack (USA) Saturn Cycling Team, 23:24
51. Tim Johnson (USA) Saturn Cycling Team, s.t.
74. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 36:07
79. Dominique Perras (Can) Flanders-IteamNova.com, 36:10
81. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team, 37:24


Points
1. Arkadiusz Wojtas (Pol) CCC-Polsat, 33 points
2. Kazimierz Stafiej (Pol) MROZ, 29
3. Krzysztof Krzywy (Pol) MROZ, 14
4. Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat, 12
5. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 11
6. Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof, 10
7. Zbigniew Piatek (Pol) MROZ, 8
8. Marco Pinotti (Ita) Lampre, 5
9. Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof, 4
10. Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom, 4
11. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 3

Mountains
1. Kazimierz Stafiej (Pol) MROZ, 16 points
2. Arkadiusz Wojtas (Pol) CCC-Polsat, 8
3. Krzysztof Krzywy (Pol) MROZ, 7
4. Franck Schleck (Lux) Team CSC, 6
5. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 6
6. Eric Baumann (Ger) Team Wiesenhof, 5
7. Zbigniew Piatek (Pol) MROZ, 4
8. Tomas Buchacek (Cze) Joko Velamos, 4
9. Danilo Hondo (Ger) Team Telekom, 4
10. Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco - Koop, 3
12. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 3

Young Rider
1. Franck Schleck (Lux) Team CSC, 21:46:53
2. Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat, 2:44
3. Vladimir Gusev (Rus) Russian National Team
4. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team
5. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team
6. Bartosz Huzarski (Pol) MROZ
7. Alexander Arekeev (Rus) Russian National Team, all s.t.
8. Bjorn Schroder (Ger) Team Wiesenhof, 4:40
9. Thoma Bruun Eriksen (Den) Team CSC, 6:30
10. Andrea Moletta (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 9:18
16. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 22:01
17. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team, 23:18

Team GC
1. CCC-Atlas-Polsat, 64:57:25
2. Team Wiesenhof, 4:20
3. Team CSC, 7:10
4. Team Telekom, 9:30
5. Lampre, 16:28

12. Saturn Cycling Team, 38:00



Nooksack Road Race May 10 - Nooksack, WA


Pro 1/2 Men
1. Ian Tubbs Seattle Super Squadra)
2. Rich McClung (Broadmark Capital)
3. Greg Harris (Trek/VW)
4. Shane Savage

5. Ian Bettinger (Saturn for Seattle)
6. Brad Issel (Symmetrics)
7. Ron Schmeer (Saturn for Seattle)
8. Kenny Williams (Saturn for Seattle)
9. Matt Usbourne (Symmetrics)
10. Carey Squires
11. Chad Nikolz (Ashmead/King 5)
12. Jason Schniepp (Ashmead/King 5)
13. David Richter (Recycled Cycles)
14. Craig Wilcox (Broadmark Capital)
15. Andrew Lamb (Ashmead/King 5)

Women
1. Kele Hulser (Bike Doctor)
2. Suzanne Macht (Trek/VW)
3. Suzie Weldon (Ashmead/King 5)
4. Marni Prazsky (Trek/VW)
5. Annette Hansen (Team Rubicon)
6. Nina Krack
7. Liz Nettles (Recycled Cycles)
8. Lisa Dunwald (Subway)
9. Emily Rimas (Subway)
10. Michele Conrad (Recycled Cycles)

Cat 3
1. Adam Johnson (Broadmark Capital)
2. Morgan Schmitt (Rad Racing)
3. Max Plaxton (Gears Racing)
4. Pete Groblewski (Seattle Super Squadra)
5. Shaun Cromp
6. Troy Heithecker (Recycled Cycles)
7. Allan Praksky (Trek/VW)
9. Aaron Johnson (Broadmark Capital)
10. Sean Brandenberg
11. Eric Peterson (Recycled Cycles)

Master A
1. Mike Burdo (Excel Sports)
2. Clint Chase (Byrne Spec. Gases)
3. Paul Johnson (Excel Sports)
4. Chris White (Trek/VW)
5. James Neil (Trek/VW)
6. Brian Green (Trek/VW)
7. Randy Daniels (Byrne Spec. Gases)
8. Glenn Bunselmeyer (Excel Sports)
9. Paul Mernaugh
10. James Hattori (Third Rail Cycling)

Cat 4/5
1. Blake Bowell (Devo/ Power Bar)
2. Nathan Morse
3. Robert Amrine
4. Flavio Rattazzi (Aurora Cycling)
5. Adam Fung (Bellingham Velo)
6. Mike Rokik (Second Ascent)
7. Robert Camandona (Broadmark)
8. Luke Dwall (Husky Racing)
9. Greg Goad
10. Steve Morrison

Master B/C
1. John Kodin
2. Todd Schilperoot (Byrne Spec Gases)
3. Gavin Groves (Old Town Bicycle)
4. Richard Kauffman (Bainbridge Island Cycle)
5. Peter Kerklaan
6. John McGarrge
7. Rick Lilleberg (Ashmead/King 5)
8. Rory Muler (Old Town Bicycle)
9. Yinsze Lam (Ti-Cycles)
10. Brain Griffith

Sorry, if not all Canadian riders are bolded, but not all are known to us here at CC

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login