Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 14/03 5:12 am - Giro: Stage 5


Posted by Editoress on 05/14/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 5: Messine to Catane, 176. km
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 4:54:43
2. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
3. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
4. Cristian Moreni (Ita) Alessio
5. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
6. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
7. Jan Svorada (Cze) Lampre
8. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
9. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
10. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
11. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
12. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
13. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
14. Fabio Baldato (Ita) Alessio
15. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
16. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
17. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
18. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
19. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
20. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
21. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
22. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
23. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
24. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
25. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
26. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
27. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
28. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
29. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
30. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
31. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
32. Denis Lunghi (Ita) Alessio
33. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
34. Andrea Noe (Ita) Alessio
35. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca
36. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
37. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
38. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
39. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
40. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
41. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
42. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
43. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
44. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
45. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
46. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
47. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
48. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
49. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
51. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
52. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
53. Martin Hvastija (Slo) Tenax
54. Franc Vila Errandonea (Esp) Lampre
55. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
56. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
57. David Derepas (Fra) FDJeux.com
58. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
59. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
60. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
61. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
62. Oscar Pozzi (Ita) Tenax
63. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
64. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
65. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, all s.t.
66. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 0:11
67. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 0:15
68. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 0:19
69. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
70. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
71. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
72. Wladimir Belli (Ita) Lampre
73. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
74. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
75. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
76. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
77. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
78. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
79. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
80. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
81. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
82. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
83. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
84. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
85. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
86. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
87. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
88. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
89. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
90. Hernan D: Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
91. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
92. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
93. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
94. Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
95. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
96. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
97. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
98. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
99. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
100. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
101. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
102. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
103. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
104. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
105. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
106. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
107. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
108. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
109. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
110. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
111. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
112. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
113. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner
114. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
115. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
116. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
117. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
118. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
119. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
120. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
121. Sergio Barbero (Ita) Lampre
122. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
123. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
124. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
125. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
126. Mirko Marini (Ita) Tenax
127. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
128. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
129. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
130. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
131. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
132. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
133. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
134. Mauro Zanetti (Ita) Tenax
135. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
136. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
137. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
138. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 0:33
139. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 0:41
140. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:09
141. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
142. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo, 1:12
143. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
144. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
145. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
146. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
147. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
148. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
149. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
150. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
151. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
152. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
153. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, all s.t.
154. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner, 1:27
155. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
156. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:29
157. Sergei Lelekin (Rus) Tenax
158. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, both s.t.
159. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:01
160. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
161. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:21
162. Constan Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
163. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 2:35
164. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 3:16
165. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:27
166. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 4:02
167. Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6:00

GC
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 22:31:44
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 0:49
3. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 0:59
4. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 1:04
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, s.t.
6. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:11
7. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
8. Andrea Noe (Ita) Alessio
9. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
10. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
11. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:16
12. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
13. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
14. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
15. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, all s.t.
16. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 1:18
17. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
18. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, both s.t.
19. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:23
20. Cristian Moreni (Ita) Alessio
21. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
22. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
23. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, all s.t.
24. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1:24
25. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, s.t.
26. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 1:30
27. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, s.t.
28. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:31
29. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:34
30. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:35
31. Wladimir Belli (Ita) Lampre, s.t.
32. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1:37
33. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
34. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
35. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
36. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat, all s.t.
37. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:39
38. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1:41
39. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:42
40. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:48
41. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 1:50
42. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:55
43. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 1:58
44. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:00
45. Mauro Zanetti (Ita) Tenax, s.t.
46. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:05
47. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
48. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 2:10
49. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat, s.t.
50. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:12
51. Hernan D: Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 2:17
52. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, s.t.
53. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 2:27
54. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 2:29
55. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:33
56. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:36
57. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:42
58. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 2:55
59. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 3:26
60. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 3:28
61. Sergio Barbero (Ita) Lampre, s.t.
62. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 3:35
63. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:38
64. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:44
65. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 3:48
66. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4:27
67. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 4:47
68. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 5:43
69. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 5:54
70. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 6:18
71. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 6:19
72. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
73. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 6:49
74. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
75. Franc Vila Errandonea (Esp) Lampre, 6:55
76. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 7:05
77. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 7:29
78. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 7:42
79. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 7:50
80. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com, s.t.
81. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7:59
82. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 8:30
83. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 8:43
84. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 8:45
85. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat, s.t.
86. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 8:46
87. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 8:49
88. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 9:27
89. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 10:21
90. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 11:12
91. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
92. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 11:19
93. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 11:41
94. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12:04
95. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12:19
96. Constan Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12:43
97. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
98. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, both s.t.
99. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 12:51
100. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12:52
101. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 12:56
102. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 12:57
103. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 13:17
104. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 13:36
105. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13:39
106. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13:41
107. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 14:09
108. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 14:59
109. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 15:35
110. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, s.t.
111. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 16:30
112. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 17:44
113. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 19:47
114. Jan Svorada (Cze) Lampre, 20:36
115. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 21:16
116. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 21:26
117. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 22:02
118. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 22:18
119. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia, 22:39
120. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 22:45
121. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 22:59
122. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 23:26
123. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 24:14
124. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 25:08
125. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 25:12
126. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 25:15
127. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 25:18
128. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 25:34
129. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 26:10
130. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 26:16
131. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 26:31
132. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 26:35
133. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 26:50
134. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 27:03
135. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 27:23
136. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 27:26
137. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 27:44
138. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 27:56
139. Mirko Marini (Ita) Tenax, 27:58
140. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 28:00
141. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 28:11
142. Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 28:21
143. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
144. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 29:06
145. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner, s.t.
146. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo, 29:14
147. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 29:19
148. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 29:44
149. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 29:47
150. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 30:17
151. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 30:19
152. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo, 30:30
153. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 31:46
154. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 31:53
155. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32:39
156. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 32:56
157. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 33:08
158. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo, 33:10
159. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat, 33:17
160. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 33:23
161. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 33:55
162. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 34:25
163. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 34:31
164. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 36:14
165. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 37:08
166. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 40:55
167. Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo, 45:17

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 106 points
2. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 49
3. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 48
4. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 44
5. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 34
6. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
7. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 28
9. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 26
10. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 24

Intergiro
1. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 14:45:10
2. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, at 0:03
3. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:22
4. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 0:36
5. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
6. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:39
7. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 0:42
8. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
9. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
10. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 0:44

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 13 points
2. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3
3. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
4. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
5. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2
6. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 2
7. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1
8. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
9. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
10. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 28 points
2. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 15
3. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 13
4. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 10
5. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 10
6. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 10
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
8. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 7
9. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
10. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 6

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 11 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4
3. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 4
4. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
5. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
8. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
9. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
10. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1

Trofeo Fast Team
1. Alessio, 67:38:31
2. Lampre, at 0:12
3. Team Saeco, s.t.
4. Fassa Bortolo, 0:22
5. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 0:27
6. De Nardi-Colpack, 0:31
7. Gerolsteiner, s.t.
8. Kelme-Costa Blanca, 0:55
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, s.t.
10. Mercatone Uno-Scanavino, 1:15
11. Vini Caldirola-SO.DI, 1:16
12. FDJeux.com, 1:42
13. Landbouwkrediet-Colnago, 1:52
14. CCC Polsat, s.t.
15. Tenax, 3:00
16. Colombia-Selle Italia, 6:02
17. Domina Vacanze-Elitron, 6:55
18. TEAM FAKTA - PATA CHIPS, 9:43
19. Lotto-Domo, 21:50

Trofeo Super Team
1. Alessio, 121 points
2. Fassa Bortolo, 106
3. Domina Vacanze-Elitron, 99
4. Ceramiche Panaria-Fiordo, 79
5. Lampre, 73
6. Team Saeco, 68
7. FDJeux.com, 66
8. De Nardi-Colpack, 65
9. Vini Caldirola-SO.DI, 53
10. Lotto-Domo, 52
11. TEAM FAKTA - PATA CHIPS, 50
12. Landbouwkrediet-Colnago, 42
13. Kelme-Costa Blanca, 38
14. Mercatone Uno-Scanavino, 34
15. Gerolsteiner, 34
16. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 29
17. Colombia-Selle Italia, 28
18. Tenax, 8
19. CCC Polsat, 5

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login