Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 16/03 8:50 am - Track World Cup #4 Day 1


Posted by Editor on 05/16/03
 

Track World Cup #4 - Sydney, Australia

Day 1

Men's Keirin - Qualifying

Heat 1
1 Ryan Bayley (Aus) 10.814 seconds
2 Theo Bos (Ned)
3 Lukasz Kwiatkowski (Pol)
4 Jose A Villanueva Trinidad (Esp)
5 Justin Grace (NZL)
6 Chin-Feng Liu (Tpe)

Heat 2
1 Josiah Ng Onn Lam (Mas) 10.933 seconds
2 Jens Fiedler (Ger)
3 Ivan Vrba (Cze)
4 Chun Yang Hee (Kor)
5 Steen Madsen (Can)
6 Toshiaki Fushimi (Jpn)

Heat 3
1 Florian Rousseau (Fra) 10.860 seconds
2 Lampros Vasilopoulos (Gre)
3 Jamie Staff (GBR)
4 Giddeon Massie (USA)
5 Sergiy Ruban (Ukr)
6 Ming Chau Dor (HKG)

Round 1 Repechage

Heat 1
1 Lukasz Kwiatkowski (Pol) 11.14 seconds
2 Justin Grace (NZL)
3 Chun Yang Hee (Kor)
4 Steen Madsen (Can)
5 Ming Chau Dor (HKG)
6 Giddeon Massie (USA)

Heat 2
1 Toshiaki Fushimi (Jpn) 11.123 seconds
2 Jamie Staff (GBR)
3 Ivan Vrba (Cze)
4 Jose A Villanueva Trinidad (Esp)
5 Chin-Feng Liu (Tpe)
6 Sergiy Ruban (Ukr)

Semi Final

Heat 1
1 Jens Fiedler (Ger) 11.05 seconds
2 Florian Rousseau (Fra)
3 Ryan Bayley (Aus)
4 Hee Chun Yang (Kor)
5 Jamie Staff (GBR)
6 Lukasz Kwiatkowski (Pol)

Heat 2
1 Toshiaki Fushimi (Jpn) 11.19 seconds
2 Josiah Ng Onn Lam (Mas)
3 Lampros Vasilopoulos (Gre)
4 Theo Bos (Ned)
5 Ivan Vrba (Cze)
6 Justin Grace (NZL)


Women's Flying 200M

1 Nancy Contreras (Mex) 11.685
2 Daniela Larreal (Ven) 11.802
3 Victoria Pendleton (GBR) 11.843
4 Lori-Ann Muenzer (Can) 11.880
5 Rosealee Hubbard (Aus) 11.885
5 Tamilla Abassova (Rus) 11.885
5 Tanya Lindenmuth (USA) 11.885
8 Yvonne Hijgenaar (Ned) 11.909
9 Iryna Yanovych (Ukr) 12.006
10 Oxana Grishina (Rus) 12.047
11 Kerrie Meares (Aus) 12.063
12 Jennie Reed (USA) 12.069
13 Na Li (Chn) 12.099
14 Christin Muche (Ger) 12.160
15 Sayuri Osuga (Jpn) 12.225
16 Lyudmyla Vypyraylo (Ukr) 12.245
17 Min Hye Lee (Kor) 12.333

Women's Sprint - 1/8 Finals

Heat 1
1 Nancy Contreras (Mex) beat Jennie Reed (USA) 12.325

Heat 2
1 Daniela Larreal (Ven) beat Kerrie Meares (Aus) 12.236

Heat 3
1 Victoria Pendleton (GBR) beat Oxana Grishina (Rus) 12.442

Heat 4
1 Lori-Ann Muenzer (Can) beat Iryna Yanovych (Ukr) 12.005

Heat 5
1 Tamilla Abassova (Rus) beat Yvonne Hijgenaar (Ned) 12.350

Heat 6
1 Rosealee Hubbard (Aus) beat Tanya Lindenmuth (USA) 12.323

Repechage

Heat 1
1 Iryna Yanovych (Ukr)
2 Jennie Reed (USA)
3 Tanya Lindenmuth (USA)

Heat 2
1 Oxana Grishina (Rus)
2 Yvonne Hijgenaar (Ned)
3 Kerrie Meares (Aus)


Men's 4000M Individual Pursuit Qualification

1 Mark Jamieson (Aus) 4:24.425
2 Hayden Godfrey (NZL) 4:29.913
3 Guido Fulst (Ger) 4:33.982
4 Tomas Vaitkus (Ltu) 4:38.698
5 Mikhail Ignatiev (Rus) 4:38.968
6 Ioannis Tamouridis (Gre) 4:39.430
7 Kristian House (GBR) 4:39.590
8 Stefano Marenco (Ita) 4:42.884
9 Gregory Devaud (Sui) 4:43.634
10 Aurel Vig (Hun) 4:44.650
11 Alexandre Cloutier (Can) 4:45.042
12 Paul Van Schalen (Ned) 4:46.414
13 Juan Luis Contreras (Mex) 4:51.152
14 John Vandenabeele (Bel) 4:52.216
15 Siu Lun Ho (HKG) 4:55.687

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login