Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 16/03 12:30 pm - Giro: Stage 6


Posted by Editoress on 05/16/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 6: Maddaloni to Avezzano, 218 km
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 5:11:52
2. Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
3. Jan Svorada (Cze) Lampre
4. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
5. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
6. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
7. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
8. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 0:03
9. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
10. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, both s.t.
11. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:08
12. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
13. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
14. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
15. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
16. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
17. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
18. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
19. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
20. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
21. Andrea Noe' (Ita) Alessio
22. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
23. Denis Lunghi (Ita) Alessio
24. Fabio Baldato (Ita) Alessio
25. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
26. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
27. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
28. Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
29. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
30. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
31. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
32. Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
33. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
34. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
35. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
36. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
37. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
38. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
39. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
40. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
41. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
42. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
43. Wladimir Belli (Ita) Lampre
44. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
45. David Derepas (Fra) FDJeux.com
46. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
47. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
48. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, all s.t.
49. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:15
50. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
51. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
52. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
53. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
54. Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
55. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, all s.t.
56. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 0:18
57. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
58. Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
59. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
60. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
61. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
62. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
63. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
64. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
65. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
66. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
67. Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
68. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
69. Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
70. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
71. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
72. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
73. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
74. Sergio Barbero (Ita) Lampre
75. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
76. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
77. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
78. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
79. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
80. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
81. Hernan D: Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
82. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
83. Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
84. Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
85. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
86. Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
87. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
88. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
89. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
90. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
91. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
92. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
93. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
94. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
95. Martin Hvastija (Slo) Tenax
96. Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
97. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
98. Mauro Zanetti (Ita) Tenax
99. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
100. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
101. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
102. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
103. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
104. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
105. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
106. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
107. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
108. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
109. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
110. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
111. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
112. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
113. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
114. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
115. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
116. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
117. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
118. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
119. Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
120. Cristian Moreni (Ita) Alessio
121. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
122. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
123. Oscar Pozzi (Ita) Tenax
124. Angelo Furlan (Ita) Alessio
125. Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
126. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
127. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
128. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
129. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
130. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, all s.t.
131. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:34
132. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
133. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
134. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
135. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
136. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 0:39
137. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:40
138. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:43
139. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
140. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
141. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 0:46
142. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 0:48
143. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:49
144. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:01
145. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
146. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
147. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
148. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, all s.t.
149. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 1:04
150. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
151. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
152. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
153. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
154. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
155. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 1:07
156. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
157. Mirko Marini (Ita) Tenax, both s.t.
158. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 1:13
159. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 1:14
160. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 1:45
161. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 1:49
162. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
163. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat, 9:35
164. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
165. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo, both s.t.

GC
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 27:43:16
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:09
3. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 1:27
4. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 1:32
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, s.t.
6. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 1:36
7. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:39
8. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
9. Andrea Noe' (Ita) Alessio
10. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, both s.t.
11. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1:44
12. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
13. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
14. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, all s.t.
15. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:46
16. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
17. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
18. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.
19. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:49
20. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 1:51
21. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1:52
22. Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo, 1:58
23. Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca, s.t.
24. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 1:59
25. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 2:01
27. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 2:02
28. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, s.t.
29. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 2:03
30. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 2:05
31. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
32. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2:07
33. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:08
34. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2:09
35. Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca, 2:10
36. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:12
37. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:13
38. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 2:15
39. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat, s.t.
40. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 2:26
41. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 2:28
42. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2:33
43. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 2:36
44. Mauro Zanetti (Ita) Tenax, 2:38
45. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
46. Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 2:43
47. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
48. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 2:48
49. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat, s.t.
50. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:50
51. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 2:55
52. Hernan D: Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
53. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, both s.t.
54. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 3:10
55. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 3:11
56. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:14
57. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 3:23
58. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 3:35
59. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 4:04
60. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4:06
61. Sergio Barbero (Ita) Lampre, s.t.
62. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 4:13
63. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 4:16
64. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 4:22
65. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4:41
66. Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca, 5:05
67. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 5:25
68. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 6:22
69. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 6:46
70. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 6:56
71. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 6:57
72. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
73. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 7:27
74. Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
75. Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre, 7:33
76. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, s.t.
77. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 8:07
78. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 8:19
79. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 8:20
80. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com, 8:28
81. Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino, 9:08
82. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 9:09
83. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 9:11
84. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 9:13
85. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 9:24
86. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 9:37
87. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 9:55
88. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 10:59
89. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 11:50
90. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
91. Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 12:12
92. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12:19
93. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 12:43
94. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12:57
95. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 13:12
96. Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 13:17
97. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 13:21
98. Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner, 13:34
99. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 13:51
100. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 13:56
101. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 14:00
102. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 14:11
103. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 14:14
104. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 14:17
105. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 14:47
106. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 15:02
107. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 15:47
108. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 16:13
109. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 16:59
110. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 17:08
111. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 18:22
112. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 18:40
113. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 20:25
114. Jan Svorada (Cze) Lampre, 20:48
115. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 21:44
116. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 22:04
117. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 22:40
118. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 23:12
119. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia, 23:14
120. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 23:37
121. Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 24:04
122. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 24:12
123. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 25:31
124. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 25:40
125. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 25:53
126. Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca, 26:12
127. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 26:19
128. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 26:39
129. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 26:48
130. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 26:54
131. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 27:09
132. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 27:56
133. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 28:01
134. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, s.t.
135. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 28:17
136. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 28:22
137. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 28:24
138. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 28:28
139. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 28:34
140. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 28:46
141. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 28:59
142. Mirko Marini (Ita) Tenax, 29:25
143. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner, 29:44
144. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 30:22
145. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 30:30
146. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo, 30:38
147. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 30:45
148. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 30:52
149. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 31:22
150. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 31:56
151. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 32:24
152. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo, 32:39
153. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 33:27
154. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 33:34
155. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 33:43
156. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 33:51
157. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 34:03
158. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 34:33
159. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 35:03
160. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 35:55
161. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 37:08
162. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 37:46
163. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 41:55
164. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo, 43:05
165. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat, 43:12

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 131 points
2. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 58
3. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 49
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 46
5. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 44
6. Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 44
7. Jan Svorada (Cze) Lampre, 37
8. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 34
9. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
10. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
11. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 28
12. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
13. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 24
14. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 24
15. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 23
16. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 22
17. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 19
18. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 18
19. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 17
20. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 13 points
2. Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 8
3. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 5
4. Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca, 3
5. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
6. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2
8. Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner, 2
9. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
10. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1

Intergiro
1. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 16:27:57
2. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, at 0:13
3. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:36
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 0:50
5. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
6. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, both s.t.
7. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:53
8. Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 0:56
9. Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
10. Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
11. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, all s.t.

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 34 points
2. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 16
3. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 13
4. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
5. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 10
6. Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 10
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
8. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 9
9. Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 9
10. Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 9
11. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 8
12. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 8
13. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 7
14. Jan Svorada (Cze) Lampre, 7
15. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
16. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
17. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 6
18. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 6
19. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 15 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4
3. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
4. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 4
5. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
8. Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca, 2
9. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
10. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1

Trofeo Fast Team
1. Alessio, 83:14:31
2. Lampre, at 0:04
3. Fassa Bortolo, 0:06
4. Team Saeco, 0:12
5. De Nardi-Colpack, 0:26
6. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 0:27
7. Gerolsteiner, 0:31
8. Kelme-Costa Blanca, 0:54
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:00
10. Mercatone Uno-Scanavino, 1:15
11. Vini Caldirola-SO.DI, 1:18
12. FDJeux.com, 1:49
13. Landbouwkrediet-Colnago, 2:12
14. CCC Polsat, 2:19
15. Tenax, 3:30
16. Colombia-Selle Italia, 6:19
17. Domina Vacanze-Elitron, 6:34
18. Team fakta-Pata Chips, 9:43
19. Lotto-Domo, 22:38

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 143 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 139
3. Alessio, 122
4. Lampre, 91
5. Ceramiche Panaria-Fiordo, 91
6. De Nardi-Colpack, 78
7. Team fakta-Pata Chips, 70
8. Vini Caldirola-SO.DI, 69
9. Team Saeco, 68
10. FDJeux.com, 66
11. Kelme-Costa Blanca, 57
12. Lotto-Domo, 52
13. Landbouwkrediet-Colnago, 49
14. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 45
15. Mercatone Uno-Scanavino, 40
16. Gerolsteiner, 39
17. Colombia-Selle Italia, 28
18. Tenax, 8
19. CCC Polsat, 5

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login